Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:41

Care este distanta la care trageti la caprior?

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Care e distanta la care trageti la carpior?

sub 5om
23
9%
intre 50-100m
88
35%
intre 100-150m
122
48%
200-300m
17
7%
peste 300m
4
2%
 
Voturi totale : 254

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde isofonea pe 24 Mar 2009, 03:32

Depinde dece arma folosesti si mai depinde deteren, pentru lisa pina la 80m si carabina pina la 250-300m. Salut ISofonea.
isofonea
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Mar 2006, 03:46
Locaţie: Canada

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde 223/12 pe 24 Mar 2009, 08:34

isofonea scrie:lisa pina la 80m si carabina pina la 250-300

As veni si eu la vanatoare in Canada, daca acolo se poate pusca frecvent cu lisa si cu carabina la asa distante...
La noi distantele obisnuite de tragere eficace sunt mai mici, poate chiar la jumatatea lui 80, respectiv 300 m... :lol: :lol: :lol:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde alexandreea pe 24 Mar 2009, 11:06

Merge, cu noroc si la 80m, respectiv 300 m.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde bogdanm pe 24 Mar 2009, 12:36

Nu cred ca este chestie de noroc, ci de antrenament.
Ca sa ai constanta la distantele acelea, trebuiesc trase cartuse in poligon cat nu cred ca trage un vanator mediu la noi intr-o viata.

Parerea mea,
Bogdan
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde alexandreea pe 24 Mar 2009, 12:59

Sau mai degraba cum zici tu bogdan, esential este ca totusi se poate.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Tudor pe 24 Mar 2009, 14:07

In nici un caz nu asi trage la mistret cu breneke obisnuit peste 40, hai 45 metri . Chiar daca il nimeresti intr-o zona vitala ai sanse foarte mari sa nu-l mai recuperezi.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde 223/12 pe 24 Mar 2009, 14:15

alexandreea scrie:Merge, cu noroc si la 80m, respectiv 300 m.

Da, "cu noroc", dar cine trage asa, numai vanator adevarat nu e... chiar daca din cand in cand umple traista!
Si eu am tras la distante mari in timpul uceniciei, "sigur" ca "merge si asa"... si eu sofam cu 120-140/h in localitati, din fericire fara niciun eveniment nedorit ...iar acum imi fac procese de inconstienta...

PS: doar la daunatori mai trag acum la distante mari, si numai cu proiectil unic.
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde alexandreea pe 24 Mar 2009, 15:34

223/12 scrie:
alexandreea scrie:Merge, cu noroc si la 80m, respectiv 300 m.

Da, "cu noroc", dar cine trage asa, numai vanator adevarat nu e... chiar daca din cand in cand umple traista!
Si eu am tras la distante mari in timpul uceniciei, "sigur" ca "merge si asa"... si eu sofam cu 120-140/h in localitati, din fericire fara niciun eveniment nedorit ...iar acum imi fac procese de inconstienta...

PS: doar la daunatori mai trag acum la distante mari, si numai cu proiectil unic.

Nu prea inteleg ceva.De ce totusi la daunatori tragi in continuare la distante asa mari?Chiar daca este daunator, este acelai risc de ranire,iar, chinurile respectivei fapturi sunt la fel de mari,prin urmare,nu cred ca se justifica setea ta de a chinui un animal fie el si rapitor.
Parerea mea.
PS.Si eu fac la fel ca tine,tratez rapitoarele mai altfel,dar asta nu inseamna ca nu-mi fact totusi cum ai spus si tu, procese de constiinta.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde 223/12 pe 24 Mar 2009, 15:50

Am vrut sa spun ca (mai) trag la daunatori precum cainii hoinari, cu breneke, si la 80 m, iar cu 223-ul si la 250-300 m...
Nu trag sa-mi astampar nicio "sete"... la distantele astea, daca-s loviti de proiectilul unic, cainii ori mor ori sunt relativ usor de gasit pentru lovitura de gratie sau nu sunt atinsi deloc, caz in care iti garantez ca vor "haladui" mai rarutz prin terenul de vanatoare. Mai ales daca se trage de mai multe ori dupa ei, chiar fara succes!
Daca n-am fost inteles bine, sintentizez: nici pentru trofeu, nici pentru carne, nici pentru orgoliul personal nu risc puscaturi la distante peste cele de bun simtz, insa la daunatori (mai) fac asta; nu ma intereseaza deloc "suferintzele" unei haite de caini, de pilda, asupra carora se trage cu pusca, in comparatie cu suferintele pe care le provoaca haita fondului de vanatoare...
scuze de of-topic...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde alexandreea pe 24 Mar 2009, 15:54

OK!Nu e nici o suparare,fiecare ne-am exprimat pct. de vedere asa cum e frumos.
Reiau scuzele tale si le impartsesc pentru off topic.Rog moderatorul sa stearga daca se considera deplasata discutia.
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 26 Mar 2009, 20:34

Nu sterg. Este educativa, doar ca luati partea educativa. Si 1 metru este departe daca nu esti sigur pe foc.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ursus2006 pe 07 Apr 2009, 16:58

Ghinda scrie:. Si 1 metru este departe daca nu esti sigur pe foc.


Barosane, asta e forum de vanatoare , am pretentia ca 1 metru este departe pentru un croitor, nu pentru un om cu pusca!
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 07 Apr 2009, 17:42

Ursule asa o fi, dar am vazut destule.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ursus2006 pe 07 Apr 2009, 18:37

Ghinda scrie:Ursule asa o fi, dar am vazut destule.


Asa se intampla cand duci ageamii la vanatoare !!! Baga-le o rashpica pe gat, sa nu mai aiba emotii . :D
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Ghinda pe 08 Apr 2009, 17:01

After! Distractia se plateste!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde dtdpuu pe 08 Apr 2009, 18:08

Am raspuns si am votat deja...dar hai sa detliez un pic. In opinia mea postulatele de genul "care e distanta minima pentru vinatul xxx ?" sint de fapt improprii. Distanta depinde de multi factori si nu se poate pune o eticheta. Adica distanta depinde de:
- conditiile de tragere din teren
- pozitia de tragere
- arma cu care se trage
- calibrul cu care se trage
- tragator
- evident vinatul xxxx
- or mai fi si altele

Exemplu:
Daca vinez caprior cu revolver 357 Magnum (aici e legal) si munitie Leverevolution ma pot intinde teoretic (balistic si energetic) pina la 50m. Dar stiu din experienta ca din mina nesprijinit nu pot nimeri un cap de silueta bust decit pina la 25m. Asadar daca trag din picioare nesprijint distanta este de 25m. Daca insa pot trage sprijinit, in functie de pozitie si conditii pot sa ma intind pina pe la +50m. Cum insa catarile mecanice care le am pe revolver nu sint grozave, probabil ca nu pot trage decit pina pe la 40-45m.

Daca vinez acelasi caprior cu o carabina de precizie 223 Remington, capabila sa nimereasca aripa de la musca, pot sa trag teoretic pina pe la 400-350m (energetic inca sint ok) dar sint cam la limita (pentru capre de aici). Teoretic pot sa ma aventurez pina acolo, dar stiu ca pe 223 le cam bate vintul, asadar probabil ca la pinda ma voi limita pina pe la 250m. Si mai mult, voi incerca sa lovesc in cap, git ca sa fiu sigur.

Acelasi caprior dar cu carabina military grade in 7.62x39 (calibru de AK47), cu catare mecanica. Ca balisistica sint ok, mai departe, dar din cauza catarii si compensarii care trebuie facuta "ochiometric" ma voi limita la 150-200m dar spre deosebire de 223 pot trage linistit la torace.

Daca insa vinez acelasi caprior cu carabina 308 Winchester de precizie, tot la pinda, tot tras din pozitie stabila calibrul imi permite sa ma intind pina pe la 800m. Dar pina acolo nu am precizie suficienta si de asemenea timpul de zbor e foarte mare. Asadar probabil ca ma voi restringe la 500m. Asta daca capriorul sta si conditiile de vint sint prielnice. Daca capriorul e in mers domol si stabil, probabil ca ma voi restringe pe la 300-350m. Si daca o ia repejor, o sa-l las sa-si vada de lunch pina ajung mai aproape. Daca e vreme proasta, vint de 25 km/h in rafale, o sa-i urez capriorului viata lunga.....pina ajung mai aproape, sau vine el.

Daca vinez cu carabina de precizie in 300 Winchester Magnum, e aceeasi teorie ca si la 308 Winchester, doar ca distantele se maresc cu vreo 150-250m.

Daca e sa trag cu lisa cu proiectil unic, apai atunci ar fi bine sa ma duc in poligon intii. Daca e sa trag acum, ma gindesc ca mai bine trag cu revolverul si daca cineva tine mortis sa ma fac de rusine, n-o sa trag mai departe de 20m ca sa nimeresc pe undeva prin caprior. Evident cu proiectil unic. Ma gindesc ca daca il nimeresc oriunde in afara de coada si coarne poate face atac de cord sau macar ramine jos si am ocazia sa-l string de git cind ajug linga el. Sau sa folosesc brisca. In sfirsit, intelegeti idea, cu lisa limita mea e mai incolo de gura tevii la caprior cu proiectil unic.

Toate scenariile de mai sus sint valabile pentru mine, adica sint individuale, si anul trecut aveam alte limite, si la anul voia avea alte limite (cu un pic de noroc, bani si antrenament vor fi mai bune). Am un prieten care trage la silueta metalica cu revolver cu teava de 23 cm, in calibrul 454 Casull. El se antreneaza la 180m cu revolverul si probabil ca are sanse bune sa nimereasca caprior la 150m. Pentru mine deocamdata e imposibil si nu pot sa iau limita lui (150m) si sa o aplic la mine chiar daca trag cu Casull. Insa nici el nu se incumeta sa traga cu carabina mea de precizie in 308 la mai mult de 150m.

Daca vinatul e altul....o intreaga alta teorie.

DAAAAR acu dupa ce am facut o gramada de politica cum ca limitele sint individuale....tot asa sint de acord ca exista o majoritate a tragatorilor. Adica pentru un anumit set de conditii (pinda, sprijinit, carabina, ca sa iau un exemplu) majoritatea tragatorilor se antreneaza in medie la fel (adica de obicei putin, ca munitia e scumpa), si deci limita e oarecum comuna. Probabil ca limita e pe la +/- 100m, si aici si in Ro. Insa asta e particularitate care se intimpla sa se aplice la multi insa nu se poate aplica la toata lumea.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 08 Apr 2009, 18:53

Capriorul este un bleg si te poti apropia de el foarte mult. Normal ca de la caz la caz apropierea difera. Nu cred ca exista o distanta etalon pentru caprior. De la situatie la situatie fiecare decide in conformitate cu situatia specifica din teren.
Mie personal mi-au placut niste lovituri date la caprior cu arcul de la 20 la 30 de metri. Foarte spectaculoase si la care vanatorii (inclusiv eu, care nu aveam nici o arma) au fost supusi la teste de maxima anduranta si rabdare pentru apropierea de animal. Mi-a placut enorm actiunea si rezultatele.
Ca vanator cu arcul nu prea mai ai avantaje in fata animalului si asta este o provocare deosebita.
Arma insa imi domina pasiunea si nu cred ca voi renunta vreodata in favoarea arcului.

Stima

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 08 Apr 2009, 21:35

Moose,

Nu orice caprior este un bleg de care te poti apropia usor. Exista tzapi batrani, unsi cu toate alifiile, pe care ii poti urmari cativa ani pana sa le duci cornitele acasa. Vanatoarea cu arcul este insa o mare provocare, la care sansele sunt mai mari in mod clar pentru tzap decat in cazul armei.
Si mie imi place mai mult sa incerc sa-l apropii decat sa trag la distanta mare, desi arma si calibrul imi permit. Dar parca ...e mai multa bucurie si satisfactie dupa un dibuit reusit . Insa, fiecare cu metoda si placerea lui.

PS. Stiu eu un tzap " nebun " pe care daca l-ar sageta cineva l-as recunoaste de maestru si mi-as scoate palaria in fatza lui de cate ori l-as intalni.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Tudor pe 08 Apr 2009, 21:38

dtdpuu scrie:Distanta depinde de multi factori si nu se poate pune o eticheta. Adica distanta depinde de:
- conditiile de tragere din teren
- pozitia de tragere
- arma cu care se trage
- calibrul cu care se trage
- tragator
- evident vinatul xxxx
- or mai fi si altele
.................................................................................................................................................
Toate scenariile de mai sus sint valabile pentru mine, adica sint individuale, si anul trecut aveam alte limite, si la anul voi avea alte limite (cu un pic de noroc, bani si antrenament vor fi mai bune).

Daca vinatul e altul....o intreaga alta teorie.

limitele sint individuale....

CristianC


Foarte, foarte adevarat tot ce ai spus...
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 08 Apr 2009, 22:20

Cristian,

multumim pentru articol. Din nou excelent argumentat. Si ne apam de vine sa crapam de ciuda ca voi acolo puteti vana aproape cu orice.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Tudor pe 09 Apr 2009, 09:36

Mie mi-a placut intotdeauna ce scrie Cristian. Nu numai ca este adevarat si argumentat dar sunt si multe observatii pragmatice, pe care nu le gasesti in nici o carte . Este si un stil de prezentare limpede si clar cu un umor bine dozat, care fac lectura foarte placuta.
Nu sunt lacom de vanat ci de vanatoare.
Avatar utilizator
Tudor
Veteran
 
Mesaje: 554
Membru din: 23 Mar 2008, 11:16
Locaţie: Ilfov

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 09 Apr 2009, 17:03

Va place ce scrie dtpu pentru ca scrie in limba romana experiente traite intr-o alta dimensiune. Eu nu prea ma uit la numele postatorului, ci doar citesc postarile. Citesc in schimb numele si locatia cuiva cand vreau sa fac o referire directa la respectivul.
dtpuu, face parte dintr-un alt film decat majoritatea covarsitoare postatoare pe acest forum. Nici eu care locuiesc pe acelasi continent nu sunt din acelasi film cu el.
Si ca sa fiu si mai specific tin sa precizez ca statele care incep cu litera "T" si se termina cu "exas" sunt ultimul bastion de pe aceasta planeta in ceea ce reprezinta drepturile individualului si mai les dreptul la autoaparare.
Acolo, amendamentul 2 din constitutie este verset din Biblie, iar pedeapsa cu moartea inca exista pentru canalii.
Cand vorbim despre Texas putem considera ca in lumea in care Romania exista, s-a creat o fanta in spatiu si timp, un fel de "gaura neagra" a spatiului. Pentru Romania, Texas este ceva absolut ireal. Insa va jur ca Texas exista si ca este cat se poate de real.
Cu toate relele care se intampla acolo (si rele se intampla peste tot), Texas este pentru mine locul in care cand ajung, de fiecare data ma simt ca acasa. Nu pot sa descriu de ce, insa Texas si Montana sunt cele mai apropiate de sufletul meu.
Nu se compara aproape nimic cu atmosfera texana si cu cerul urias din Montana. Daca le-as putea combina cred ca as obtine un loc aproape perfect (din punctul meu de vedere).

Nu m-au pasionat niciodata focurile la distante extreme, insa nu pot imi permit sa judec pe cineva pasionat de acest aspect. Nici mie nu mi-ar placea daca mi-ar judeca cineva pasiunea pentru Fast-Draw si revolvere single action.
Ce pot insa sa remarc fara sa ma chinui, este ca in timp ce locuitorii Romaniei care au pasiunea armelor nu pot decat sa admire poze, sa vizioneze filme si sa citeasca carti despre pasiunea lor, alti oameni de pe alte meleaguri (tot doua maini, doua picioare si doi ochi) isi pot manifesta pasiunea fara cea mai mica opreliste. Ba chiar sunt educati de mici sa o faca. Si eu personal ma bucur ca inca mai exista asemenea locuri.

Stima

Moose_Masta

P.S. In Texas se poate vana mistret 365 de zile pe an. Cu ce arma vrei: cu glont, slug, revolver sau cu bata. Probabil ca si asta este un motiv pentru care tin partea Texas-ului.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde yoghi pe 10 Apr 2009, 17:55

http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... -mile.html


nu este caprior dar trebue sa cititi
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Vechio pe 12 Mai 2009, 12:18

Moose_Master scrie:
Moose_Masta

P.S. In Texas se poate vana mistret 365 de zile pe an. Cu ce arma vrei: cu glont, slug, revolver sau cu bata. Probabil ca si asta este un motiv pentru care tin partea Texas-ului.

Dar PRIZNĂI? :roll:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Alin3006 pe 12 Mai 2009, 19:05

Doar pleaseno-i ! :D
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde chris pe 27 Mai 2009, 08:37

De obicei trag la " caprioare " si distanta optima este de un lung de .... :lol: Nu trag la caprior pentru ca nu sunt pe invers ! :shock:

Cu respect,
Cristian
C&C
Avatar utilizator
chris
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2006, 09:20
Locaţie: iasi

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde 223/12 pe 27 Mai 2009, 10:05

chris scrie:...distanta optima este de un lung de .... :lol:


Ocheşti prin lunetă/ holosight sau îndeşi glonţu' "cu mâna" exact unde trebuie, bazându-te doar pe aparatele mecanice? :roll:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde ursulache pe 17 Iul 2009, 07:48

distanta rezonabila este 150-200m.poti trage si peste 400m dupa ce ti ai cunoscut foarte bine arma si daca ai conditii bune de tir(vizibilitate buna fara vant si arma rezemata).pt distante mari trebuie un proiectil de razanta buna si care aiba suficienta energie la pct de impact,si sa nu fie sensibil la vant lateral.
ursulache
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 22 Iun 2009, 21:12

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde Moose_Master pe 19 Iul 2009, 22:57

distanta rezonabila este 150-200 metri...... WOW.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Care este distanta la care trageti la caprior?

Mesajde VANATORU77 pe 19 Iul 2009, 23:11

Mmda, ma intreb unde o votat colegu ursulache? Te-am prins ! :lol: :wink:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate