Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 12:45

Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde Mihutz23 pe 12 Feb 2009, 12:45

Salut la toata lumea,

Tocmai mi-a parvenit vestea, prin intermediul European Bowhunting Association, cum ca vanatoarea cu arcul si sageata a devenit legala in Bulgaria, din 23.01.2009.
In acest moment au terminat de pus la punct si metodologia cu privire la tipul de arc cu care este legal sa iesi la vanatoare precum si ce conditii trebuie sa indeplineasca vanatorii pentru a vana legal cu arcul si sageata.

Intre 21-22.03.2009 in Sofia, va avea loc adunarea anuala a membrilor EBA, la care voi participa si eu, si atunci voi afla mai multe detalii despre legislatia si metodologia bulgarilor.

Exista si o foarte buna veste pentru noi....EBA se va focusa acum pe Romania, si ne va sprijini cu tot ce poate pentru ca, in acest an, sa reusim si noi ce au reusit bulgarii.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde timexim pe 12 Feb 2009, 15:08

Era si cazul...
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde Rachie pe 10 Mar 2009, 21:29

sa ne tii la curent cu ce s-a stabilit acolo. sunt foarte curios ce restrictii vor fi.
Rachie
Membru important
 
Mesaje: 240
Membru din: 17 Feb 2009, 16:03

Re: Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde Mihutz23 pe 12 Mar 2009, 08:31

Rachie scrie:sa ne tii la curent cu ce s-a stabilit acolo. sunt foarte curios ce restrictii vor fi.


Data intalnirii anuale a EBA a fost modificat....intalnirea va avea loc in 03-04.04.2009, si bineinteles ca la intoarcere, voi face un scurt rezumat al discutiilor purtate acolo.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde timexim pe 18 Mar 2009, 19:29

Mihutz,

Care-i reglementarea cu arbaleta in Bulgaria ? E legala? Sau numai arcul...
Se ia in discutie la EBA si arbaleta? Ce stii despre asta? Ca , sa le tinem in dulap... :( :( :( ... cam nasol !
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde Sanhunter pe 18 Mar 2009, 20:56

Mihutz,

Dacă tot nu mergi la Sofia,poate vii de veek-end la Budapesta la FeHoVa(expo-Arme,Pescuit,Vânătoare).
Sanhunter
 
Mesaje: 15
Membru din: 09 Noi 2008, 23:33

Re: Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde gruiescu cosmin pe 29 Mar 2009, 21:08

ce parere aveti de hoyt katera?
gruiescu cosmin
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Mar 2009, 15:31

Re: Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde Iov Claudiu Ionut pe 29 Mar 2009, 23:28

Vestea a foarte buna
multumim de ia .
cred ca suntem multi care o asteapta
Clau Hunter
Iov Claudiu Ionut
Membru important
 
Mesaje: 203
Membru din: 25 Mar 2009, 00:06

Re: Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde Mihutz23 pe 10 Apr 2009, 10:36

gruiescu cosmin scrie:ce parere aveti de hoyt katera?


Salut,

O parere foarte buna....este ceea ce folosesc si eu....
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde Mihutz23 pe 10 Apr 2009, 11:26

Salut,

Acum ca a avut loc intalnirea anuala EBA, sa incerc sa fac si un mic rezumat.
La intalnire de la Witoshko-Studena (fosta casa de vanatoarea a lui Todor Jivkov, la 30 km de Sofia), au participat:

Anders Gejer - Presedinte EBA
Juha Kylma - Vicepresedinte
Ernst Blajs - Secretar
Soren Kjaer - Danemarca
Else Ammentorp - Suedia (si singura femeie)
Jan Sivert - Norvegia
Rolf Berentzen - Germania
Ivan Yotov - Bulgaria
Thomas Beer - Belgia
Arpad Ambrozy - Ungaria
Zoltan Baan - Ungaria
Janez Adamik - Slovenia
Romulus Mihu - Romania
Attila Szabo - Romania

Discutiile s-au axat pe 3 directii:
1. Prezentarea si discutarea mai multor studii (elaborate in Danemarca, Finlanda, Ungaria de agentiile de mediu) cu privire la vanatoarea cu arcul si sageata.
2. Formarea unor grupuri de lucru pentru a "combate" anumite mituri legate de vanatoarea cu arcul si sageata, mituri cum ar fii braconajul cu arcul, si faptul ca sageata ucide greu si cu cruzime.
3. Evenimente / Actiuni pentru 2009 pentru promovarea vanatorii cu arcul si sageata.
================================================================================

1. Ce sa mai!!.....studiile prezentate sunt foarte relevante si foarte profesionist intocmite (in special studiiul din Danemarca, unde datorita modului cum sunt organizate activitatile de vanatoare, braconajul este inexistent, iar fiecare vanator TREBUIE sa intocmeasca un raport dupa fiecare vanatoare).....studiile releva faptul ca eficienta arcului, ca si unealta de vanatoare, este cu circa 15-20% mai buna fata de o arma lisa.

2. Au fost organizate 3 echipe de lucru, avand membrii din diverse tari, fiecare ocupa ocupandu-se de un anumit subiect (eu si Attila am ales sa ne ocupam de un subiect "drag" noua: braconajul cu arcul)....si tot in Romania vom incerca sa organizam, cu ajutorul EBA, un seminar in care sa invitam cateva personalitati de marca din lumea "bowhuntingului", si la care sa fie invitati la dialog si responsabilii cu vanatoarea din Romania.

Acesta ar fii un rezumat pe scurt al acestei intalniri, si vreau sa precizez ca bulgarii s-au dovedit a fii gazde foarte primitoare, totul fiind foarte bine organizat....plus ca au si oferte de vanatoare foarte interesante ca pret si trofeu.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde Mihutz23 pe 10 Apr 2009, 11:35

timexim scrie:Mihutz,

Care-i reglementarea cu arbaleta in Bulgaria ? E legala? Sau numai arcul...
Se ia in discutie la EBA si arbaleta? Ce stii despre asta? Ca , sa le tinem in dulap... :( :( :( ... cam nasol !


Salut,

In Bulgaria, in acest moment, este legala vanatoarea cu arcul si sageata, insa nu au nici un fel de reglementari cu privire la forta minima a arcului sau tipul de varf de sageata.

Arbalate este intersiza la vanatoarea...pentru ca Bulgaria este parte din EU si atunci trebuie sa respecte si Directiva Habitate....nu se stie ce vor adopta mai tarziu, insa ca un fapt interesant....in oferta de pret pentru vanatoarea in fondul Bukovitz (80 km de Veliko Tarnovo, iar din cate ne-au spus, Bukovitz este una dintre locatiile de top din Bulgaria pentru vanatoare), am gasit la inchiriere, pentru vanatoare, pe langa arcuri, si arbalete....asa ca posibil sa se faca vanatoare cu arbaleta, cu stirea celor ce conduc fondul de vanatoarea
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Vanatoarea cu arcul si sageata - Bulgaria

Mesajde Mihutz23 pe 14 Apr 2009, 11:46

Sanhunter scrie:Mihutz,

Dacă tot nu mergi la Sofia,poate vii de veek-end la Budapesta la FeHoVa(expo-Arme,Pescuit,Vânătoare).

Salut,

Ai fii venit cu draga inima, dar nu pot....in aceasta perioada am foarte mult de lucru....dar nu mai dureaza mult....si poate ne vedem la alte vanatori.
'Who Dares, Wins"

SAS motto
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg


Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate