Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:02

NEMTI LA VINATOARE DE ELANI

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

NEMTI LA VINATOARE DE ELANI

Mesajde Tranan pe 05 Iun 2009, 00:53

Discutasem alaltaieri cu o cunostiinta, despre vinatoare si tot felul de aspecte ale ei, mai mult sau mai putin haioase. Mi-a povestit o intamplare petrecuta in iarna trecuta in nordul Suediei.
Nemtii sunt innebuniti dupa vanatoarea de elani si sunt adesea dispusi sa plateasca sume serioase pt. fonduri mari cu populatie sanatoasa de elani. Un grup inchiriaza un fond si cu inima plina de de asteptari o taie prin tundra in cautare de elani, cand deodata nu le vine sa creada :shock: ...o turma intreaga de elani (la vremea aceea nu invatasera inca, ca elanii nu umbla in turme). Isi incarca puscoacele si se apuca de tras intr-o veselie. Doborasera ca. 30 cand unuia i-a picat fisa :idea: faptului ca blana "elanilor" era cam deschisa la culoare, ba chiar cam alba. Bineinteles ca mai apare cate un elan albino din cand in cand, dar 30 de odata i s-a parut neamtului ca era cam ciudat. :lol:
Dupa ce au incetat focul au vazut spre surprinderea lor ca impuscasera 30 de reni apartinand laponilor, marcati cu numar de inregistrare. Va imaginati "bucuria" laponilor cand au vazut ca li s-au impuscat 30 de reni. Aia fac scandal si cand le ia wolverinul un ren, dapai 30 de odata. Erau sa-i linseze pe saracii nemti care vedeau cu disperare cum le scapa "trofeele mult ravnite de elan", printre degete.
Au fost nevoiti sa plateasca niste despagubiri uriase laponilor si s-au intors cu coada intre picioare acasa. :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: NEMTI LA VINATOARE DE ELANI

Mesajde gabi horga pe 05 Iun 2009, 08:49

Ceva de genul asta s-a intimplat si la noi undeva pe linga dunare ,cind intr-o noapte niste ,,vinatori'' au impuscat porcii domestici de la un canton crezind ca sunt mistreti spre deosebire de nemti ai nostrii cind au vazut ca sunt domesticii s-au dus dracu .Cind a venit politia si paznicul de vinatoare de dimineata au mai gasit doar niste urme de jepuri .,,Vinatorii '' erau deja la terasa la o cafea departe :lol: :lol:
gabi horga
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Dec 2008, 20:40

Re: NEMTI LA VINATOARE DE ELANI

Mesajde Tranan pe 05 Iun 2009, 08:51

gabi horga scrie:Ceva de genul asta s-a intimplat si la noi undeva pe linga dunare ,cind intr-o noapte niste ,,vinatori'' au impuscat porcii domestici de la un canton crezind ca sunt mistreti spre deosebire de nemti ai nostrii cind au vazut ca sunt domesticii s-au dus dracu .Cind a venit politia si paznicul de vinatoare de dimineata au mai gasit doar niste urme de jepuri .,,Vinatorii '' erau deja la terasa la o cafea departe :lol: :lol:


Aia da vanatori! :lol: Nu tantalai ca nemtii. Ai vostri par mult mai profesionisti. :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: NEMTI LA VINATOARE DE ELANI

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iun 2009, 09:51

gabi horga scrie:Ceva de genul asta s-a intimplat si la noi undeva pe linga dunare ,cind intr-o noapte niste ,,vinatori'' au impuscat porcii domestici de la un canton crezind ca sunt mistreti spre deosebire de nemti ai nostrii cind au vazut ca sunt domesticii s-au dus dracu .Cind a venit politia si paznicul de vinatoare de dimineata au mai gasit doar niste urme de jepuri .,,Vinatorii '' erau deja la terasa la o cafea departe :lol: :lol:



Ceva de genul asta sa petrecut acum cativa ani si prin Ialomita. Numai ca a iesit cu scandal si din cauza unor zurbagii era sa se inchida fondul de vanatoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: NEMTI LA VINATOARE DE ELANI

Mesajde Ghinda pe 05 Iun 2009, 11:46

Dar pe ala de prin Moldova, cand chiar a impuscat un elan, o stiti?
Inainte de lovitura de stat, seful de ocol la padurar, sa se duca sa impuste cerb mascul la selectie. Crestinul dai pe colo, dai pe dincolo, face treaba. Si se duce la un telefon, suna la ocol, sefu hai sa vezi ce mai selectie am impuscat. Eu asa cerb nu am vazut in viata mea. Impuscase romanul un elan, care el stie cum a nimerit pe acolo. Scandal mare cu dat afara etc!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: NEMTI LA VINATOARE DE ELANI

Mesajde Tranan pe 05 Iun 2009, 13:27

Ghinda scrie:Dar pe ala de prin Moldova, cand chiar a impuscat un elan, o stiti?
Inainte de lovitura de stat, seful de ocol la padurar, sa se duca sa impuste cerb mascul la selectie. Crestinul dai pe colo, dai pe dincolo, face treaba. Si se duce la un telefon, suna la ocol, sefu hai sa vezi ce mai selectie am impuscat. Eu asa cerb nu am vazut in viata mea. Impuscase romanul un elan, care el stie cum a nimerit pe acolo. Scandal mare cu dat afara etc!


Pai poate impuscase un elan care fusese bagat pe fonduri in vederea vre-unei vanatori cu Nea Nicu si aia de la CC. :lol: Daca ala era cazul, atunci imi dau seama ca l-a cam durut capul pe saracul padurar.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: NEMTI LA VINATOARE DE ELANI

Mesajde Alin3006 pe 05 Iun 2009, 17:03

Mai nimereste de peste granita si la noi cate un elan ratacit. Nu cred ca era pentru Nea Nicu. Am auzit tot soiul de povesti despre el, insa multi spun ca ar fi fost ok ca vanator.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: NEMTI LA VINATOARE DE ELANI

Mesajde claudiu pe 07 Iun 2009, 21:21

gabi horga scrie:Ceva de genul asta s-a intimplat si la noi undeva pe linga dunare ,cind intr-o noapte niste ,,vinatori'' au impuscat porcii domestici de la un canton crezind ca sunt mistreti :lol: :lol:


Asta-i minciuna. Unii au rata de putin calul tziganului crezind ca e "porcu ala mare" . Si daca stau bine sa ma gindesc unii au comis-o chiar pe vremea lui Ceasca cam in acelasi stil. Noroc cu "romanu" ca o fo baiat intelegator si nu tocmai scump.
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate