Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 19:40

ce parere aveti?

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

ce parere aveti?

Mesajde gherghisan pe 09 Iun 2009, 12:32

http://www.youtube.com/watch?v=FNeHpMS1 ... re=related

cat de etic, cat de ingenios, cat de interesanta vi se pare tactica asta de vinatoare la gaste. ceva comentarii pro si contra ar fi interesant de auzit...

a se urmari in special de la min 3 pana la sfarsit!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: ce parere aveti?

Mesajde Anndrei pe 09 Iun 2009, 14:11

Aia nu e viantoare, e bataie de joc...Asa ceva e inadmisibil!!! Din fericire (sau din pacate), asa ceva nu se poate la noi.Ca noi nu mai avem asa ceva... Doar in delta...Si acolo sper sa nu vad sau sa aud de asa carnagiu... Ce idioti... :evil:
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde val pangica pe 09 Iun 2009, 14:24

Niste taranoi de Arkansas cu greierii in calcaie , care mesteca tabac pina li se umfla limba , nepoti de cowboy , ce dracu pretentii poti sa ai .... Pina si vorba le este usor sictirita , le este lene sa si vorbeasca .
Un macel ..... :oops: :oops: Cind vad asa ceva - parca ma simt mai bine ca roman , in ciuda multor neajunsuri si prin neamul nostru .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde VANATORU77 pe 09 Iun 2009, 14:26

Parerea mea este ca sunt de tot c...atu tipii astia, ce sa mai zic de metoda "vaca" :lol: , vai mama lor vanatori, la noi sper sa nu ajunga asa ceva, zic astfel de metode ,care dupa mine nu au nici o treaba cu vanatoarea si mai mult cu prostia :evil: :evil:
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: ce parere aveti?

Mesajde bogdanm pe 09 Iun 2009, 14:50

Nu vreau sa discut despre etica, deoarece se zburleste parul pe mine.
Dar metoda in sine este extrem de ingenioasa. Este inca o dovada (daca mai era cazul) ca omul este pradatorul suprem pe planeta.
In alta ordine de idei, dupa foarte putin timp de folosire a metodei (deoarece 99% din cei ce vad filmul si nu au succes la vanatoare vor incerca s-o copieze), am curaj sa fac pariu ca gastele se vor feri de vacile de pe camp mai ceva ca aschiutza de tamaie. Trebuie s-o faca, pentru a asigura supravietuirea speciei.
Parerea mea.
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: ce parere aveti?

Mesajde violiv pe 09 Iun 2009, 15:22

Ce-mi place cand sunteti atat de aprinsi de sfanta manie proletara.....

S-o luam pe rand:
- a doua zi: apropiatul camuflat de un stol lasat pe lan pana la 30 m apoi foc simultan cu semi asupra stolului care se ridica. Metoda se practica pe multe meleaguri din lumea asta si chiar un mare vanator al nostru - Sadoveanu - practica aceasta metoda cu placere la rate, cu mica variatie ca trimitea pe cineva sa le sperie din partea opusa ca sa zboare peste tragatori. Rezultate mai mici ca numar numa pentru ca Sadoveanu n-a tras cu semi.
- a treia zi: aplica o veche metoda indiana de pe vremea cand mergeau cu arcul la vanat de gaste. Fie vorba intre noi, de gastele noastre nu te poti apropia asa nici la 300 m nu la 30 cat s-au dus ei. Deschid focul dupa ce stolul se ridica (asta se vede si se aude foarte clar) si trag in stol, unele la gramada dar si focuri ochite.

Am vazut apropiat ferit de stolul de gaste aflat pe apa, cu capul vanatorului si arma camuflate intr-o mica pluta de stuf, cu rezultate similare. Credeti ca-i chiar asa usor si gastele chiar asa de proaste?

Ce e deranjant? Numarul urias de gaste impuscate in cele 3 zile? A avut cineva curiozitatea sa vada ce zice legea locala apropo de vanatoarea la gaste? Au calcat ei in vreun fel acele legi? Sunt locuri la ei unde zona de vanat gaste este infima fata de suprafata statului si multi cei care vor sa vaneze - drept urmare au acces o singura data intr-un sezon. Daca vanat este numarul de piese impuscate este nelimitat. Ba chiar sunt privite ca daunatori prin alte locuri si atunci se combat.
Iar "sare in sus" indignarea starnita doar de coroborarea intre o anume specie si numarul de piese impuscate. Parca la noi se trage asa la grauri si cu rezultate similare ca numar din doar cele doua focuri ale unei "clasice". Parca se trage ca la razboi si la prepelite unde se pot vana 50 buc/zi legal si la noi si chiar e o mandrie sa ai un chiochinar plin - e drept ca nu-s dintr-un foc da' tot 50 sunt. Cu cat e mai rara specia de vanat si mai greu "de atins" cu atat un numar mai mare de piese dobandit la o iesire este vazut cu ochi rai. Daca-mi amintesc bine, in unele zone si unele momente propice si pe teritoriul nostru se pot vana gaste in numar mare: 5 vanatori pe autorizatie, 4 piese legale/zi, 3 zile la sfarsit de saptamana = 60 gaste adica o movila marisoara, adica un adevarat macel :lol:
Cu scuzele de rigoare catre toti cei acuzati de mine in aceasta postare dar semana a reactii "de verzi" reactiile voastre....
@bogadanm - ai foarte mare dreptate. Gasca invata repede si usor. Pe orice meleaguri ar fi. Imi amintesc ca si pe la noi s-a practicat intr-o vreme mersul cu carabina la gaste. S-o mai fi practicand si azi dar pe scara mult mai mica si nu din motive etice ci din simplul fapt ca nu mai sta gasca nici la 300 m sa te apropii de ea si la astfel de distante, "purtatorul roman de carabina" capituleaza.... :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ce parere aveti?

Mesajde gherghisan pe 09 Iun 2009, 15:40

initial va spun sincer k am crezut k nu am vazut bine....am dat play din nou si din nou sa ma asigur k nu ma insel! Acum sincer ma incearca un sentiment cat de cat contradictoriu. Oare indivizii astia ar trebui sa poarte arme si sa se numeasca vanatori? acum sincer vorbind ...dak s-ar intampla asta in Romanica noastra care ar fi efectele? as spune ca filmuletul asta ar fi devenit eticheta tuturor vanatorilor!
acum stimati colegi in ai vinatorii dak sunteti amabili incercati sa faceti un simplu exercitiu: dintre cei pe care ii cunoasteti ca fiind vanatori, din cercul de prieteni, din grupa de vanatori de la asociatie...etc cati ar recurge la astfel de metode dak ar avea ocazia? bineinteles k nu ar recunoaste niciodata asta...dar cati ar face-o? dak sunteti sinceri cu voi insiva....o sa aveti parte de o surpriza :!:
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: ce parere aveti?

Mesajde grigguti pe 09 Iun 2009, 15:45

Si cand te gandesti ca exista astfel de traistari si pe la noi (prin tara) ...
Fratilor, eu propun ca cineva sa scoata filmuletul de aici. Odata ca este generator (asa cum spune si Bogdan) de idei si pe de alta parte si asa suntem priviti ca niste vampiri insetati de sange se ucid tot ce le iese in cale. Nu cred ca vrem sa mai punem paie pe foc gazduind astfel de imagini.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde grigguti pe 09 Iun 2009, 15:57

Si ca sa mai adaug ceva, pt ca am citit postarea lui Violiv. Pe mine unul nu ma deranjaza metoda prin care au vanat, pt ca sunt metode clasice de camuflare pana la urma si nici modul in care au facut-o, pt ca cel putin in ultima parte, cea cu vaca, se vede clar ca s-a asteptat pt a se trage numai la zbor, deci nu au fost impuscate gastele ce nu s-au ridicat. Ma deranjeaza numarul de piese impuscate, desi asa cum spune si Violiv, nu stim cota de recolta. Se poate foarte bine sa fie gaste la ei asa cum sunt ciori la noi ... Dar pt mine, iubitor de natura si stiind cum se imputineaza vazand cu ochii gasca pe la noi este destul de greu sa vad cum la o vanatoare sunt impuscate mai mult de 2-3 piese/ cap de vanator la o iesire. Cred ca exista o masura in toate.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde gherghisan pe 09 Iun 2009, 15:58

acuma...cu tot respectul domnule violiv ... tin sa precizez k nu m-a incumeta niciodata sa ma contrazic cu dumneavoastra pe teme de vanatoare...mai ales k postarile dumneavoastra au fost de fiecare data un cufar de informatie pentru cei incepatori k mine, dar sincer acum de la a accepta asa ceva si pana la a-i acuza pe cei ce nu sunt deacord cu tipul asta de "vinatoare" de reactii "verzi" e un pic exagerat!
daca vorbim despre vinatoarea industriala poate ca situl asta ar trebui sa fie http://www.vinatorulindustrial.ro
unde este tactica vinatorii? unde este spectacolul impuscarii unei pasari in zbor? unde este satisfactia unui tir reusit? unde este sentimentul acela de implinire din punct de vedere calitativ si nu cantitativ... ? unde este acel foc desprins de pe teava cinstitei tale batrane arme ce iti face tot sezonul si te face sa te simti mandru?
cineva spunea ca NU ARIPILE IL FAC PE INGER SA FIE INGER!!!!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: ce parere aveti?

Mesajde camby1 pe 09 Iun 2009, 15:59

masacru
vanatoare de prost gust
plus ca dupa modul de actionare nu prea erau experti in vanat la pasaj
sustin propunerea de scoatere a filmului
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: ce parere aveti?

Mesajde Ghinda pe 09 Iun 2009, 16:06

Nu stiu cum o fi dar aveam emotii la faza cu vaca ca nu mai trag odata. Nu sunt maica Tereza, asa ca........!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde gherghisan pe 09 Iun 2009, 16:08

imi cer scuze dak va deranjaza filmuletul...singurul scop al acestui post a fost acela de a privi la ce fac unii dintre vinatori...pt ca ne place sau nu sa recunoastem...teoretic sunt vinatori, si de a discuta pe tema asta....
poate era interesant de stiut dak si altii dintre noi cunosc astfel de cazuri si astfel de vinatori
dak va deranjaza filmuletul imi cer scuze pt k l-am gasit si rog persoana care se ocupa de acest site sa il stearga...dar totusi imi sustin ideea ca trebuie sa stam drepti si in fata faptelor ce nu ne fac cinste si sa ne expunem punctul de vedere!
va salut cu respect!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: ce parere aveti?

Mesajde VANATORU77 pe 09 Iun 2009, 16:20

Deci daca vb. de lasat sa se ridice de la pamant gastele mi se pare un pic deplasat. Putem vb despre asta in cazul in care ii dai vantului o sansa il lasi sa zboare i-l iei in catare si tragi, dar in cazul asta nu se pune problema de asa ceva ca puteau trage si cand erau jos ca tot dracu ala era ,ba mai mult au luat mai multe ,lasindu-le sa-si ia zboru, asa ca de etica nici vb. 0 etica ,si inca o data vanatori de c....at!

ps. as fi curios daca vreun coleg forumist ar folosi metoda vaca :lol: :lol: ?
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: ce parere aveti?

Mesajde gherghisan pe 09 Iun 2009, 16:40

vinatoru77 mi-ai luat cuvintele din taste ca vanatul din catare :D glumesc... dar cam asta ma pregateam si eu sa spun apropo de trasul la zbor...sa fim seriosi dragi forumisti! trasul la zbor...din umilele mele cunostinte nu e acelasi lucru cu ceea ce au facut oamenii aia...nu e nici o diferenta de tras la sol cu zborul ala... e din contra mai grav...pt ca din punctul meu de vedere sup mai multe aripi si ranesc mult mai multe pasari in maniera asta!!!
va salut cu respect!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: ce parere aveti?

Mesajde P.Andrei pe 09 Iun 2009, 16:51

prosti da'multi.eu unul nu as putea face asa ceva.mi se pare de kkt
P.Andrei
 
Mesaje: 14
Membru din: 26 Mar 2009, 00:20

Re: ce parere aveti?

Mesajde violiv pe 09 Iun 2009, 16:55

grigguti scrie: Cred ca exista o masura in toate.


Asta am spus si eu ca-i problema majora: masura! Cu atat mai mult cu cat se refera la un vanat mai mare si mai rar. Pentru gaste 4 e maxim dar 2-3 e recomandat ca-s mari si rare; pentru prepelite e legal 50 si-i recomandat cel putin 25 ca-s mai mici si mai multe (oare???) iar pentru ciocarlii "masura" este de 100/zi. cam ciudate masurile astea, pentru unii muma, pentru altii ciuma. Pana la urma cum ajung la acelasi numitor? O fi acesta exprimat de kg de carne intr-o zi????
Din pacate sau poate din fericire, nu peste tot se aplica "Ocaua lui Cuza". Pur si simplu: alte bordeie, alte obiceie/ :mrgreen:


Nu stiu cum e cu etica dincolo de lege sau cu legile nescrise :shock:
Stiu ca se practica si la noi vanatoarea la pasari "la sarite" si nu intotdeauna sare una singura sau o pereche, uneori mai "sare" si un intreg stol....din practica, trasul "la stol" are mari sanse sa nu doboare nimic, chiar si atunci fiind necesara alegerea unei anume piese in care sa ochesti si sa tragi.

Oricum, titlul topicului fiind "Ce parere aveti?" toate parerile sunt indreptatite si bine venite.
Inca o data: scuze! Poate ca am fost un pic prea vehement dar a fost doar o reactie la vehementa postarilor anterioare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ce parere aveti?

Mesajde grigguti pe 09 Iun 2009, 17:24

Nu cred catusi de putin ca ai fost vehement sa vreun pic deplasat. Ba din contra.
Eu unul judec cam asa, este destul de urat ce se vede in filmul respectiv, dar de asemenea mai cred ca sunt o groaza dintre vanatori ce nu s-ar da la o parte de la ce se vede acolo si cu un exces de ingeniozitate ar depasi chiar imaginile vazute. Deci revin la afirmatie:
Exista o masura in toate. (chiar si in afirmatiile unora si altora ce se dau drept "ingerasi")



violiv scrie:
grigguti scrie: Cred ca exista o masura in toate.


Asta am spus si eu ca-i problema majora: masura! Cu atat mai mult cu cat se refera la un vanat mai mare si mai rar. Pentru gaste 4 e maxim dar 2-3 e recomandat ca-s mari si rare; pentru prepelite e legal 50 si-i recomandat cel putin 25 ca-s mai mici si mai multe (oare???) iar pentru ciocarlii "masura" este de 100/zi. cam ciudate masurile astea, pentru unii muma, pentru altii ciuma. Pana la urma cum ajung la acelasi numitor? O fi acesta exprimat de kg de carne intr-o zi????
Din pacate sau poate din fericire, nu peste tot se aplica "Ocaua lui Cuza". Pur si simplu: alte bordeie, alte obiceie/ :mrgreen:


Nu stiu cum e cu etica dincolo de lege sau cu legile nescrise :shock:
Stiu ca se practica si la noi vanatoarea la pasari "la sarite" si nu intotdeauna sare una singura sau o pereche, uneori mai "sare" si un intreg stol....din practica, trasul "la stol" are mari sanse sa nu doboare nimic, chiar si atunci fiind necesara alegerea unei anume piese in care sa ochesti si sa tragi.

Oricum, titlul topicului fiind "Ce parere aveti?" toate parerile sunt indreptatite si bine venite.
Inca o data: scuze! Poate ca am fost un pic prea vehement dar a fost doar o reactie la vehementa postarilor anterioare.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Moose_Master pe 09 Iun 2009, 17:49

Ce acri sunt strugurii....

Violiv, tot respectul.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: ce parere aveti?

Mesajde george_ciprian86 pe 09 Iun 2009, 18:15

" Vanatoare industriala , masacru , prea multe piese vanate "...
Poate mai cercetati un pic youtube-ul si vedeti cum se practica vanatoarea la gasca , peste Ocean...
Din ceea ce vad eu acolo este foarte normal sa se vaneze un asemenea numar de gaste.







Am mai auzit o chestie : cum ca pe acolo exista ani in care iepurii se inmultesc foarte mult in anumite zone. Autoritatile de acolo dau " liber " la iepuri si te poti duce linistit sa impusti sute de iepuri .Si chiar asa se impusca... sute. Poate Moose stie mai multe despre povestea asta cu iepurii.

Nu cred ca s-ar posta singuri pe youtube comitand o ilegalitate, avand in vedere tara in care se desfasoara vanatoarea.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: ce parere aveti?

Mesajde VANATORU77 pe 09 Iun 2009, 18:27

E diferenta mare intre ce ai postat tu Ciprian si ce am vazut in primul clip!
Aici vedem chematori ,atrape , e deja alta mancare de gasca! :)
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: ce parere aveti?

Mesajde Moose_Master pe 09 Iun 2009, 19:39

Acum cativa ani cand cota la Snow Geese era de 40/zi/vanator nu am putut sa ma duc din motive de business, insa in amic de-al meu s-a dus impreuna cu alti 4 flacai. In 3 zile au recoltat 580 de piese. Si acum imi musc buzele de ciuda ca am ratat iesirea. Au platit un camion comercial sa le transporte.
Acum cota este de 20/zi/vanator. Acum 20 de ani s-a interzis complet vanatoarea la astea albe pentru 5 ani. Apoi s-a redeschis si pana acum totul a fost superbine. Numarul de exemplare trebuie tinut sub control orice ar fi(parca asta intra si in atributiile vanatorilor romani....sau nu ?)
Vi se pare ceva anormal ?

Aia cu vaca este discutabila. Si aici sunt voci contra, insa nu exista nici o lege care sa interzica. Deci, orice este neinterzis este permis. Asa ca orice comentariu este gratuit.
Ia sa se ridice cota maine in Romania la 40/zi/vanator..... Si sa vin io sa incep sa va balacaresc. Aveti curaj sa spuneti ca "io n-as impusca 40/zi" ?(daca spune vreunul "DA" ii dau cu vaporu-n cap ca la Braila)

Io declar sub semnatura ca am savarsit acest gen de "pogrom" si nu mi-e rusine de loc s-o recunosc. Vanatoarea cu lisa este hobby-ul meu si imi place sa trag la o vanatoare 700-1000 de focuri.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: ce parere aveti?

Mesajde romaniac pe 09 Iun 2009, 20:33

Stimati colegi de forum, v-asi ruga sa aruncati un ochi pe linkul urmator: http://www.agfc.com/hunting/huntingseas ... goose.aspx
Link-ul se deschide pe pagina Asociatiei de vanatoare si pescuit al statului Arkansas unde se specifica datele si limitele pentru gasca. Se poate vedea ca pentru perioada de primavara nu este limita pentru Snow Geese , ceea ce se pare mie ca puscau baietii din clip. Daca mai rasfoiti nitzel prin website-ul cu pricina puteti afla multe despre obiceiuri, vanat, tip de vanat s.am.d. de pe acele meleaguri. Dupa cum amintea si George mai sus, stati linistiti ca daca baietii ar fi facut ceva ilegal nu s-ar fi postat pe youtube.
Daca tot veni vorba mai sus de etica, e clar ca e diferita de la un meleag la altul.
Respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: ce parere aveti?

Mesajde Moose_Master pe 09 Iun 2009, 20:49

Deci In Canada io am voie sa impusc 20/zi si In Arkansas fara numar. Pai este corect asa ?
Hopaaaa, ia-te uita cum am inceput si io sa ii judec pe alti! Na, ca sa vezi!Hmmm, ce cheste!
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: ce parere aveti?

Mesajde gherghisan pe 09 Iun 2009, 21:12

stimati colegi in ai pasiunii numita vinatoare din pacate se contureaza din ce in ce mai clar faptul ca adevaratul sens al vinatorii, frumusetea hobbyului s-a pierdut pe drum pe undeva in negura nilor ce au trecut! ma intreb daca nu cumva doar eu am avut ca mentor un om simplu care imi spunea de fiecare data ca vinatoarea este o pasiune nu un mod de a-ti castiga existenta, vinatoarea este acea activitate care te scoate din casa si te contopeste cu natura, care imi spunea sa privesc cu respect vinatul doborat si sa ma caiesc pentru viata curmata, pentru zborul frant si multe astfel de vorbe care acum in urechile unora par doar vorbe goale!
din punctul meu de vedere ideea trebuie disputata raportat la tara noastra, tara in care traim si mancam o paine amara uneori! Stimati domni, se afirma ca o partida de vanatoare cu lisa la pasare e reusita daca se trag 700-1000 de cartuse pe zi...cu ce stimabililor...si mai ales in ce???
as face trimitere la amintirile fiecaruia....la prima rata impuscata, la sentimentul pe care l-a trait fiecare cand a adus acasa prima gasca si poate singura din ziua respectiva, la primul rateu dat de batranul ij care nu te lasa sa dormi 2 nopti imaginandu-ti ca acel foc ar fi fost cel norocos....
e drept ca acum tehnologia iti ofera posibilitatea de a trage 1000 de cartuse pe zi ...dar oare este firesc? e ca si cum toti ne-am concepe copii in eprubete pentru ca tehnologia ne ofera aceasta posibilitate...dar unde mai este farmecul, placerea si mandria???
permiteti-mi dragi colegi sa militez totusi pentru frumusetea vinatorii si nu pentru opulenta vinatorului!!!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: ce parere aveti?

Mesajde romaniac pe 09 Iun 2009, 21:13

:D Unchiule, nu-i corect asa. Si la mine tot 20 e limita. Cand vii la Rhinelander si te opresti pe la mine punem de-o petitie :lol:
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: ce parere aveti?

Mesajde Alin3006 pe 09 Iun 2009, 21:17

Povestea seamana putin cu interdictia in ANUMITE tari de a vana sitarul primavara. Fiind vorba de aceiasi sitari. Adica intr-un loc protectie totala, in altul se vaneaza aceleasi pasari in coridorul lor de pasaj.
Legat de control...cam multe totusi. Daca fiecare vanator vaneaza cate 20 gaste pe zi- numarul total e o hecatomba.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde VANATORU77 pe 09 Iun 2009, 21:31

@gerghisan
Si eu sunt deacord cu tine 99% , 1% e faptul ca potzi trage 1000 cartuse si la tzinta nu neaparat in vanat.
Sicer pe mine ma uns la inima postarea ta! :D
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: ce parere aveti?

Mesajde george_ciprian86 pe 09 Iun 2009, 21:38

VANATORU77 scrie:E diferenta mare intre ce ai postat tu Ciprian si ce am vazut in primul clip!
Aici vedem chematori ,atrape , e deja alta mancare de gasca! :)


Modul de vanatoare este intradevar diferit. Dar numarul pieselor ? Se impusca cu nemiluita cam in toate clipurile... Daca in zona respectiva se pot vana gaste fara limita inseamna ca numarul lor permite asta .

Haideti acum sa ne gandim un pic la vanatoarea la capra neagra. Chiar pe aici pe forum se scria ( daca nu gresesc ) ca apropierea se poate face mult mai usor daca vanatorul este imbracat in negru si poarta o esarfa alba la gat. Ba chiar tapul incepe uneori sa vina singur catre vanator. Parca seamana un pic cu ce e in clipul de mai sus. In ambele cazuri se incearca pacalirea simturilor vanatului.
Nu stiu cat de corecta este comparatia de mai sus insa lucrul asta a fost printre primele care mi-au venit in minte.

Parca am mai vazut la televizor ca prin Africa, anumite triburi practica ceva in genul asta cu vanatul de acolo . Este adevarat ca acolo se vaneaza in special pentru mancare dar se practica. Nu cred sa fie ceva inventat de vanatorii din acel clip.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: ce parere aveti?

Mesajde Moose_Master pe 09 Iun 2009, 22:03

Alin nenicule, matale te indoiesti de faptul ca o cota (sa zicem 20) este iresponsabila? Sau ca sa zic altfel, crezi ca numerele astea sunt la voia intamplarii? Nici pomeneala.
Oamenii platiti sa vegheze la mentinerea echilibrului chiar isi fac datoria. Tu crezi ca ei nu au luat in calcul 95% dintre aspectele care pot interveni in momentul cand decid o cota de recolta? Adica ei nu stiu cati vanatori exista si nu stiu sa faca un calcul aritmetic?
Ca sa pun cireasa pe tort tin sa precizez ca evaluarile se fac fie din avion la mare altitudine, fie din satelit. Se fac fotografii succesive asupra locurilor de popas in aceeasi zi in toate locurile de odihna ale gastelor. Apoi se imparte poza in cadrane (ca la Discovery in emisiunile cu forensic detectives) si se numara pasarile din fiecare cadran. Apoi le aduna pe toate (din toate zonele fotografiate) si se face totalul. Respectivul numar nu este totalul real, pentru ca s-a calculat ca mai sunt un procent de 15% in zbor, in alte locuri decat cele principale, in stoluri mici care nu se tin de stolurile directoare etc.
Deci nu exista "cred ca" sau "hai sa zicem". Pe acest continent vremea are cel mai important rol in cresterea sau descresterea populatiei sa zicem de gaste. Daca intr-un an conditiile sunt ideale in perioada clocirii si cresterii bobocilor, atunci este clar ca anul urmator numarul de gaste va fi mult mai mare ca intr-un alt an obisnuit. Numarul de vanatori este relativ acelasi si numaraul celor (ca mine) amatori de "cota maxima" este foarte scazut.
Bullshit-ul din filmele verzi in care se minte fara rusine ca datorita vanatorilor a scazut numarul de mai stiu eu ce animale, este o grosolanie fara egal si are ca scop cresterea masurilor "anti-gun". De fapt astea sunt numai actiunile cetelor de femei nepercutate care au ca partener de viata o tarla de pisici si care lupta inclusiv impotriva "chinurilor abominabile" la care sunt supusi pestii agatati in carlig de catre pescarii amatori.
Nu mai puneti frate botul la telejurnale si Animal Planet ca este jenant. Alea sunt "soap-opera" care au episoade fara sfarsit.

Si eu am fost educat de catre vanatori batrani si mie imi place vanatoarea din pasiune, dar asta nu ma impiedica sa imi placa sa trag 1000 de cartuse la o vanatoare de 3-4 zile.

Si ca sa nu mai macanesc ca televizorul ia si citeste aici si pe urma imi mai spui daca "cred ca e cam mult" si daca redneck-ii aia din Arkansas merita sa fie huiduiti.
http://www.mb.ec.gc.ca/nature/migratorybirds/dc00s04.en.html
http://www.mb.ec.gc.ca/nature/migratorybirds/dc00s10.en.html

Ah mama ce-as da in ele acum cu un Winchester Super SX3. Desi nu ma dau in vant dupa semiautomate, pe asta am o boala cumplita. Pacat ca n-am voie s-o folosesc in Canada. Cum adica de ce? V-am mai aratat odata. Uite de-aia:
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Următorul

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate