Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:28

Selectia la tap?

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2008, 10:27

La faza cu dintii.
Testul implica sectionarea dintelui si se numara crestarile, ca la arbori, si determini varsta exacta. Cu tocirea si unghiurile este alta povesta, la fel ca silueta la tap!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Sibianu pe 22 Ian 2008, 11:53

La arbori e simplu, cercurile mai late si descise la culoare arata evolutia arborului din primavara pina in toamna iar cele subtiri si mai incise la culoare arata evolutia pe timpul ierni. Arborul atita timp cit traieste pune in fiecare an cite un cerc pe el.
Caprioara are la virsta de 13 - 15 luni dantura completa. De acuma dinti se tocesc si nu mai cresc nici in inaltime nici ca diametru. Deci daca am dintele unui Tap de 5 sau 6 ani in mina am doar numai ce a ramas si nu dintele complet.

Nu vreau sa spun ca metoda pe care o folosest e rea sau nu functioneaza dar pur si simplu nu imi pot da seama cum. :roll:
daca nu putem lungi viata, macar so facem lata!
Avatar utilizator
Sibianu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 12 Sep 2007, 16:01
Locaţie: Nürnberg

Mesajde suciava_daniel pe 22 Ian 2008, 20:47

[quote="Sibianu"]La arbori e simplu, cercurile mai late si descise la culoare arata evolutia arborului din primavara pina in toamna iar cele subtiri si mai incise la culoare arata evolutia pe timpul ierni. Arborul atita timp cit traieste pune in fiecare an cite un cerc pe el.

La arbori nu prea ai dreptate Sibianule. Culoarea mai deschisa este ceea ce in limbaj de specialitate se numeste " lemnul timpuriu" care se formeaza in prima parte a sezonului de vegetatie cind cresterea in diametru este mai activa. Culoarea mai inchisa este " lemnul tirziu" si este lemnul format catre sfarsitul sezonului de vegetatie cand acumularile de masa lemnoasa sunt mai reduse. Perechea "lemn timpuriu" "lemn tirziu" reprezinta cresterea in diametru a arborelui. In timpul iernii are loc repausul vegetativ, nu au loc acumulari de masa lemnoasa. Analiza celor doua " tipuri de cresteri" poare da informatii valoroase cu privire la durata sezonului de vegetatie, existenta unor perioade de seceta, sau sezoane ploioase etc.
suciava_daniel
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Iul 2007, 20:05
Locaţie: reghin mures

Mesajde Sibianu pe 22 Ian 2008, 20:53

Ai perfecta dreptate. Eu am vrut sa simplific putin treaba caci nu era esential pentru raspunsul meu. :wink:
daca nu putem lungi viata, macar so facem lata!
Avatar utilizator
Sibianu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 12 Sep 2007, 16:01
Locaţie: Nürnberg

Mesajde Ghinda pe 23 Ian 2008, 00:50

Taierea se face longitudinal.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Selectia la tap?

Mesajde Ghinda pe 09 Iun 2009, 07:39

Activez putin aici. A fost o afirmatie, un raspuns si o justuficare: " Am considerat ca nu a fost tap de selectie pentru ca nu l-ai selectat ", la jurnal de vanatoare.
Din ce se scrie acolo, era un caprior asa cum il definim noi, de selectie. Selectia nu inseamna al selecta, ci de a extrage, ghidandu-ne dupa caracterele fenotipice, in special, cele legate de conformatia trofeului, acele exemplare cat mai slabe din punct de vedere calitativ al trofeului. Nu divaghez ca este de scris cu toptanul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Selectia la tap?

Mesajde Marius pe 09 Iun 2009, 23:24

E foarte buna selectia ca principiu, dar eu imi aduc aminte de fonduri unde daca prindeai o autorizatie, puteai umbla doua trei zile fara sa vezi vreun tap, iar cand il vedeai, trebuia musai sa il impusti, ca altfel riscai sa pierzi autorizatia, asa ca nu mai conta decat ca are coarne.
Astazi, e o prostie, se merge de manuta cu paznicul. In cazul asta, e responsabilitatea lui ce impusti.

Am cunoscut un ghid profesionist de vanatoare din Serbia. Povestea ca veneau spanioli la tap si impuscau minim 3 / vanator. Nu ii interesa altceva decat trofeu. Mergeau cu masina si impuscau din masina. Paznicul spunea ce trebuie impuscat si ce nu. Intelegerea era ca daca paznicul gresea si nu era trofeu medaliabil, nu trebuia sa plateasca. Invariabil plateau tot, pentru ca paznicul nu gresea.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Selectia la tap?

Mesajde adrian_ppp pe 10 Iun 2009, 07:36

Marius scrie:E foarte buna selectia ca principiu, dar eu imi aduc aminte de fonduri unde daca prindeai o autorizatie, puteai umbla doua trei zile fara sa vezi vreun tap, iar cand il vedeai, trebuia musai sa il impusti, ca altfel riscai sa pierzi autorizatia, asa ca nu mai conta decat ca are coarne.
Astazi, e o prostie, se merge de manuta cu paznicul. In cazul asta, e responsabilitatea lui ce impusti.

Am cunoscut un ghid profesionist de vanatoare din Serbia. Povestea ca veneau spanioli la tap si impuscau minim 3 / vanator. Nu ii interesa altceva decat trofeu. Mergeau cu masina si impuscau din masina. Paznicul spunea ce trebuie impuscat si ce nu. Intelegerea era ca daca paznicul gresea si nu era trofeu medaliabil, nu trebuia sa plateasca. Invariabil plateau tot, pentru ca paznicul nu gresea.


executie pe banda!
si apoi vin jupanii acasa si se lauda cu trofeele
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Selectia la tap?

Mesajde Marius pe 10 Iun 2009, 09:24

adrian_ppp scrie:executie pe banda!
si apoi vin jupanii acasa si se lauda cu trofeele


E adevarat, da eu nu asta am vrut sa evidentiez, ci faptul ca prin alte parti, paznicii stiu cu ochii inchisi ce au in teren si ca, atunci cand insotesc vanatorul, raspund pentru trofeul doborat.
In mare masura e normal sa fie asa. Nu suntem vanatori profesionisti. Multi dintre noi, putem aloca un timp destul de redus vanatorii pentru ca fie jobul, fie familia ne tin departe de teren, asa ce trebuie sa ne bazam pe personalul din teren.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Selectia la tap?

Mesajde Alin3006 pe 10 Iun 2009, 12:04

Pertinenta observatia! Nu inseamna ca nu trebuie sa te gandesti cand apesi pe tragaci, dar in virtutea autorizatiei, un tzap e un tzap - fie el de trofeu sau de selectie. Dat fiind ca tot sta pe capul tau, gestionarul e cel care ar trebui sa spuna : trage sau nu trage!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Selectia la tap?

Mesajde jon2004 pe 10 Iun 2009, 13:02

Alin3006 scrie:...... Dat fiind ca tot sta pe capul tau, gestionarul e cel care ar trebui sa spuna : trage sau nu trage!


Putini sunt gestionarii care au oameni, in stare sa aprecieze ce vanat merita impuscat . De obicei , alegerea vanatului , ramane la aprecierea vanatorului .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Selectia la tap?

Mesajde Ghinda pe 10 Iun 2009, 14:48

:D Asa este!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Selectia la tap?

Mesajde val pangica pe 10 Iun 2009, 15:29

Eu va spun mai mult decit atit - exista paznici care nu vor altceva decit sa isi faca planul - si cind vin vanatorul si trage in ceva , isi spun bine ca a luat ceva - ca mai am numai 1-2-3-4 , etc de scos si dupa aia scap .
A mai bifat o zi vinatoare , tzap neaparat impuscat din masina , ca el saracu nu stie pe unde sta tzapul si trebuie sa batem terenul , samd .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Selectia la tap?

Mesajde Alin3006 pe 10 Iun 2009, 15:52

jon2004 scrie:
Alin3006 scrie:...... Dat fiind ca tot sta pe capul tau, gestionarul e cel care ar trebui sa spuna : trage sau nu trage!


Putini sunt gestionarii care au oameni, in stare sa aprecieze ce vanat merita impuscat . De obicei , alegerea vanatului , ramane la aprecierea vanatorului .


Sau ar trebui sa ramana. Ceea ce e o alta discutie.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Selectia la tap?

Mesajde tehărău pe 04 Dec 2011, 00:18

Pertinente păreri şi le susţin bazându-mă pe experienta personală. Că au partea lor de dreptate şi paznicii, dreptate care însă vine în contradicţie cu interesele noastre dar mai ales cu cele ale administratorului fondului este o alta discuţie care cred că chiar ar trebui supusă discutiei pe forum...
Cum pot fi convergente interesele vînătorului, administratorului şi ale paznicului şi totul în litera legii şi respectînd buna tradiţie vanatoreasca???
:shock:
Propun acest subiect dezbaterii aproape anonime de pe forum şi cred că foarte mulţi ar avea ceva de propus, reclamat, îndreptat, etc...
Dar daca nu noi, cine? Daca nu acum, cand?!?
Aşa erau odată exprimarile şi daca nu încep să devin mai înţelept, nostalgic sunt cu siguranţă... :(
Cred însă că fiecare parte implicată în eventuala polemică, citind şi părerile celorlalte ar putea măcar în aparenţă să corecteze cate ceva...

PS Pentru noii (şi vechii) administratori de fonduri (de vânătoare, că nea Vintu are alte alea acu'...):
Daca chiar vreţi să ştiţi ce aveţi în teren, cand sunt pe acasa, mă ofer voluntar... Prietenii ştiu de ce!
:wink:

Am postat tarziu şi cam off topic.
Am acces la Internet cam rar şi când aş avea, prefer să stau în pădure şi nu pe forum.
Rog admin-ul să intervină în eventuala actualizare a subiectului daca îl consideră "evidenţiabil", cu trunchierile de rigoare.
Domnule, până şi cu cenzura încep a fi de acord!?!
Uite aşa trecem şi noi la "de selecţie" , asta că să incerc cumva să reintru pe făgaşul discuţiei iniţiale.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Selectia la tap?

Mesajde Alin3006 pe 06 Dec 2011, 13:24

Prietenii stiu de ce, intr-adevar! :lol:
Daca toti ar umbla cat tine la fiecare autorizatie, am avea vanat in fonduri de n-am mai stii ce sa facem cu el.
Ca sa inteleaga si ceilalti, teherau oscileaza intre noroc porcesc - la cocos de munte de ex - si ghinion la stilul " cuiul din ....". Ceea ce nu-i diminueaza pasiunea in nici un fel, practic isi imparte existenta intre a fi la vanatoare si a visa la ea cand cutreiera mari si oceane.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Anterior

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate