Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:40

ce parere aveti?

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Re: ce parere aveti?

Mesajde Marius pe 09 Iun 2009, 22:32

Daca un francez (de exemplu) vede ca un roman impusca un urs, el care n-a mai vazut asa animal in tara lui de pe vremea strastrastrabunicilor, i se pare un mare sacrilegiu.

Am mai scris pe forum, dar scriu din nou, ca am citit in urma cu ceva ani rezultatele unui studiu facut in nord-America ref. la snow geese. Zona arctica in care cuibareau in mod normal 700.000 de gaste albe era in mare pericol se fie desertificata prin faptul ca numarul gastelor ajuns la peste 3.000.000. Toate aceste gaste trebuia sa se hraneasca cu firavele plante arctice, ceea ce au si facut, lasand in urma lor o zona stearpa. Concluzia studiului era ca numarul gastelor trebuie neaparat redus drastic de catre vanatori. Astfel, in diverse zone, au fost relaxate masurile ref. la vanatoarea de gaste albe. Au fost permise chematorile electronice iar limita zilnica a fost ridicata la 20 sau mai multe, pana la unele zone unde era no limit.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Marius pe 09 Iun 2009, 22:50

Atunci cand m-am apucat de vanatoare, totul era mai relaxat. Aveam autorizatie valabila tot sezonul la pasari de pasaj si rapitoare, pe toate fondurile asociatiei. Pe autorizatie era trecut numai organizatorul, iar el putea merge in teren de fiecare data cu alti vanatori. Ca sa nu mergem mereu dupa alta autorizatie, nu mai completa nimeni ziua de vanatoare. Nu interesa pe nimeni cate rate sau gaste am impuscat, decat eventual ca sa ne felicite daca era vorba de numere mari.
Problema era ca nu era deloc simplu sa impusti multe gaste. De aceea, metode asemanatoare cu cele condamnate aici erau apreciate.
Credeti ca e simplu sa te tarasti 300 de metri printr-un canal fara sa ridici stolul aflat la numai cativa metri? Ei bine, cu cati mai multi vanatori, cu atat mai greu.
Stie cineva daca e simplu sau greu sa te apropii de gaste ascuns intre oi? Eu am un coleg care a facut-o in timp ce eu le asteptam la canal.
Vorbiti de cantitate versus calitate. De ce nu vorbiti de adrenalina? Eu am trait experiente asemanatoare (la scara mai mica, desigur).
E legal ce au facut tipii aia? Precis ca da. Cred ca e greu sa zicem ca e etic, pentru ca nu suntem obisnuiti cu asa ceva.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Alin3006 pe 09 Iun 2009, 22:51

Adica un soi de aceeasi Marie cu o palarie mai documentata! :D :D :D
Astfel pusa problema, tind sa cred ca ar fi ok sa le raresti. Cand si unde se intampla asta... :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Alin3006 pe 09 Iun 2009, 22:57

Si acum, serios vorbind, diferenta dintre zonele alea si noi tind sa cred ca e urmatoarea: acolo chiar sta cineva sa studieze, sa evalueze si sa faca o statistica pe bune. Aici se face o cota de recolta pe genunchi, bazata mai mult pe fezabilitatea numarului de " piese " decat pe situatia din teren. Exemple sunt multe, de la prepelite la cocos de munte si gasca. Ce rost are limitarea numarului de piese la prepelite cand in alte tari e permis prin traditie sa le prinzi cu plasa la pasaj??!!! Cum estimezi cota de recolta la cocos de mune intr-o asociatie in care urca in bataie doar paznicii si chiar si aia cand li se nazare si declara ce vrea muschii lor???
Ce relevanta au toate cifrele astea?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Alin3006 pe 09 Iun 2009, 22:59

PS. Metoda cu vaca/ oaia se folosea intens la vanatoarea de dropie atunci cand exista in Romania. Dropia a disparut, dar nu datorita vanatorilor cu sau fara vaca ci datorita in primul rand mecanizarii agriculturii si apoi braconajului salbatic, iarna pe polei.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Marius pe 09 Iun 2009, 23:06

Daca e legal sa am o autorizatie cu 20 de gaste, ba chiar doua sau trei autorizatii pe fonduri invecinate, de ce e etic sa impusc doar 3-4 /zi? De ce nu e etic sa le impusc toate 20 intr-o singura zi? Dar ziua urmatoare, pe o noua autorizatie, cam cate pot impusca?
Am mai zis ca actualul sistem de stabilire a cotelor de recolta la pasari de pasaj e complet cretin si nu se face pe nici un fel de baze, ci din burta.
In acest caz, iertati-ma, dar eu vreau sa merg cat mai des la vanatoare si sa impusc cat mai mult, ca de aia merg, nu sa admir natura.

PS Atentie, in ciuda celor scrise mai sus, in ultimii ani mereu m-am oprit din impuscat, desi "mai era loc", ca sa zic asa. Sezonul trecut, datorita unor probleme personale, n-am putut iesi la gaste decat de doua ori la sfarsitul sezonului. Ambele iesiri au fost proiectate de doua-trei zile, dar s-au incheiat dupa doar o zi din motivul acesta: e destul!
Nu mai trag din canal la gramada, nu mai trag decat la zbor, nu mai folosesc chematori electronice (desi am vreo 4), dar nici nu cad pe spate la vederea filmului de pe youtube. Asta e, asa e la ei.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde violiv pe 10 Iun 2009, 06:26

"Ambele iesiri au fost proiectate de doua-trei zile, dar s-au incheiat dupa doar o zi din motivul acesta: e destul!"

daca nu-ti mai plac congelate, sa stii ca sunt minunate facute pastrama, afumate si pastrate asa - de fapt, cam pe unde se impusca asa multe, sa le transformi in pemicam e una din metodele de a manca gasca buna toata perioada extra-sezonului. :lol:

Acuma, serios vorbind, trebe sa recunosc ca si mie mi se intampla la fel; nu la gaste ca inca n-am avut ziua in care sa ma opresc din tras ca nu mai am cartuse sau "e destul" ci la o pasarica mai mica si mai putin ravnita: oricat de multe ar fi si oricat de mare ar fi rezerva de cartuse, desi numarul dobandit ar putea fi enorm, cu mult mai mult decat cota zilnica de pe autorizatiile noastre, de ani buni ma opresc cand se face "de-o ciulama". Motivul n-are nicio legatura cu etica sau invataturile stramosesti. Parca unii stramosi trageau cu tunul la astfel de stoluri :mrgreen: si, cel putin prin zonele de balta din Delta, lunca Dunarii a Siretului sau a Prutului pe unde am umblat eu dupa zburatoare de apa, n-am auzit niciun vanator sa spuna ca nu-i etic sa impusti mai mult de 3-4 intr-o zi si-am intalnit "mosnegi" fata de care multi suntem mici copii in multe din ce inseamna vanatoarea - in toate aceste zone "legea pamantului", mostenita din mosi-stramosi, era una singura: cand dai de ele nu te opresti decat atunci cand nu le mai poti cara :mrgreen: Nu erau atat de barbari incat sa impuste si sa le abandoneze si stiau foarte bine ca un drum de 2-3 km pe jos prin mlastina sau stuf nu se poate face cu mult mai mult de 25 rate sau 10-12 gaste in spate si atunci acesta era numarul maxim, dictat de considerente cat se poate de pragmatice.
Revin la motivul real al limitarii numarului de piese impuscate de mine care: e unul cat se poate de pamantean si n-are nimic sublim sau mirific sau ecologist: burta :shock: Eu impusc numai ce-mi place sa mananc si in cantitatile pe care le pot manca proaspete si bune. Cred ca mai bine imi tai un deget decat sa arunc o pasare vanata care s-a imputit pentru ca n-am putut-o manca la vreme. Cum capacitatea stomacului e limitata si numarul de mese pe zi e si el limitat, limitat devine si numarul de piese dobandite de-a lungul sezonului. Recunosc cinstit ca in cursul sezonului mananc cel putin 75% carne de vanat, cel putin 4 zile din 7 ale saptamanii dar mai mult chiar nu pot. Cum-necum, asta se cam suprapune peste "cotele de recolta aprobate", poate si peste unele din perceptele "poetice" ale eticii stramosesti. De ce? Pentru ca eu vad vanatoarea drept ceea ce a fost ea la inceputurile omenirii: confruntarea cu celelalte vietuitoare in "lantul trofic". O fi barbar, o fi lipsit complet de poezie....Poate. Dar n-am nevoie de niciun fel de "innobilare" ca sa-mi justific fata de mine sau de "asistenta" practicarea unei indeletniciri "ancestrale si fara rost in epoca super-market-ului". De ce e asa? Pentru ca acum vreo 35 ani am citit pentru prima data "Chemarea strabunilor" a lui Jack London si de atunci m-am lamurit ce-i cu visele in care ma vedeam paros dormind pe genunchi langa un foc pe cale sa se stinga, pentru ca am vazut cum cainii mei, dupa o partida obositoare, cand cadeau efectiv rupti, continuau sa alerge si in somn si sa urle exact ca lupul (cine a trait asa ceva cred ca stie despre ce vorbesc si cum e sa te trezesti in miez de noapte cu urletul acela care trezeste cele mai ascunse reactii ancestrale in creierul nostru) in timp ce visau ca vaneaza in continuare, pentru ca visez ani in sir intalniri reale cu animale fie ca s-au soldat cu un foc reusit sau nu, pentru ca si acum vad ochi ingroziti pe care i-am stins cu o apasare pe tragaci sau un zbor minunat (nu-i asa ca zborul este "cea mai cea" creatie a naturii?) care se sfarseste intr-un nor de pene. Pentru toate astea merg la vanatoare si nu pentru ca e un sport nobil, o indatorire ecologica, e la moda, da bine, etc. Pentru ca din acest punct de vedere sunt exact ca stramosul meu de acum 10.000 ani: daca nu vanez, mor.

In aceeasi masura insa, imi doresc o partida de gugstiuci si rate in Argentina, una la gaste ca-n filmulete (poate nu cu 10 focuri in 10 secunde dar cu 100 intr-o zi in mod sigur) cum imi doresc si un bivol african.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ce parere aveti?

Mesajde Alin3006 pe 10 Iun 2009, 11:17

Asta e cu adevarat un raspuns cinstit la intrebarea " de ce vanezi? " si cred ca toti o simtim mai mult sau mai putin. Eu spre exemplu am simtit de mic copil un fior la vederea unei arme - fie cutit, arc sau mai ales pusca. La fel de puternic am simtit fiorul respectiv cand copil fiind ma jucam de-a indienii prin Insula Mare a Brailei, cand plecam cu cortul mai apoi doua-trei zile- ceva mai mare fiind- si traiam din ce pescuiam si din cate o rata nimerita accidental cu arcul. Imi aduc aminte si acum de zilele in care cautam raci cu mana in gaurile abrupte din malul Dunarii, cand scadea apa prin septembrie pe la inceput si cat de buni erau facuti pe jar, la focul de tabara. De multe ori simt si acum fiorul ala cand bat muntii cu carabina in spate sau cand imi incing cartusiera la brau. E ceva ce nu se poate cumpara cu bani...
Si mie imi place sa mananc vanat si cea mai mare satisfactie e de fapt sa-i fac pustiului meu o supa de fazan dupa care se da in vant, sau neveste-mii prepelite inabusite la tigaie, sau cand prietenii chemati in vizita sterg cu paine farfuria in care a fost tocana de mistret. Si pot face toate astea fara sa exagerez.
Genul ala de filmulet repugna la inceput, dar cred ca multi dintre noi, pusi in situatia data, ar " scapa caii" . Macar odata.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Ghinda pe 10 Iun 2009, 14:23

Hai ca nu mai rabd.
Barmite odata pe sezon as face chestii din alea, daca m-as pricepe, as avea unde si cu ce!
E la fel ca Balcul. Toata lumea caraiala, dar mama ce as da iama sa taval macar 100 de mistreti intr-o zi. Cati dintre cei de aici au timp sau ca sa formulez mai exact, isi permit o vanatoare ca aia?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Ghinda pe 10 Iun 2009, 14:42

gherghisan scrie:stimati colegi in ai pasiunii numita vinatoare din pacate se contureaza din ce in ce mai clar faptul ca adevaratul sens al vinatorii, frumusetea hobbyului s-a pierdut pe drum pe undeva in negura nilor ce au trecut! ma intreb daca nu cumva doar eu am avut ca mentor un om simplu care imi spunea de fiecare data ca vinatoarea este o pasiune nu un mod de a-ti castiga existenta, vinatoarea este acea activitate care te scoate din casa si te contopeste cu natura, care imi spunea sa privesc cu respect vinatul doborat si sa ma caiesc pentru viata curmata, pentru zborul frant si multe astfel de vorbe care acum in urechile unora par doar vorbe goale!
din punctul meu de vedere ideea trebuie disputata raportat la tara noastra, tara in care traim si mancam o paine amara uneori! Stimati domni, se afirma ca o partida de vanatoare cu lisa la pasare e reusita daca se trag 700-1000 de cartuse pe zi...cu ce stimabililor...si mai ales in ce???
as face trimitere la amintirile fiecaruia....la prima rata impuscata, la sentimentul pe care l-a trait fiecare cand a adus acasa prima gasca si poate singura din ziua respectiva, la primul rateu dat de batranul ij care nu te lasa sa dormi 2 nopti imaginandu-ti ca acel foc ar fi fost cel norocos....
e drept ca acum tehnologia iti ofera posibilitatea de a trage 1000 de cartuse pe zi ...dar oare este firesc? e ca si cum toti ne-am concepe copii in eprubete pentru ca tehnologia ne ofera aceasta posibilitate...dar unde mai este farmecul, placerea si mandria???
permiteti-mi dragi colegi sa militez totusi pentru frumusetea vinatorii si nu pentru opulenta vinatorului!!!

Imi pare rau, dar chestia cu tehnologia, este ca aia cu era mai bine pe vremea lui Ceausescu. Este extrem de firesc sa pot trage 1 000, dar nu ma tin pulpele, a se citi banii, la fel de nefiresc poate i se parea si lu ala cu arcul cand a vazut o archebuza. Hai sa vanam cu ciomagul, ca asa este frumos, sa imi aduc aminte semtimentul cand m-a gherait un urs, ca nu era firesc sa am o carabina semiautomata 10x100 minim la calibru cu 10 cartuse in incarcator.
Am fiori ca la excitatie in mine cand ma gandesc cum ar fi un pac pac din ala.
Si apoi vorba la Violiv, si cativa baieti de pe aici stiu, cam dupa 10-15 prepelite ne cam opream sa mai mergem si maine. Dar cred ca daca era abundenta ca pe culoarul principal ne opream cu cifra mai sus. Asa am avut cateva iesiri frumoase, colea la botul calului.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde val pangica pe 10 Iun 2009, 15:16

@marius si ghinda

Nu pot sa nu imi sustin ideea , legata STRICT de ceea ce am vazut pe filmuletul de la youtube . Niste adolescenti aroganti din Arkansas , cu mintea inecata in tutun de mestecat si bere , care si prin dialogul purtat ( ascultati atent ) dovedesc ca ei nu erau la VANATOARE ci vroiau sa faca o AROGANTA!
Sa iti bati joc de vanat , la modul cum au executat ei focurile si cu ce arme au tras , mie mi se pare cam mult , indiferent de numarul pasarilor pe acel cimp .
Si eu am prestat taras printr-un CS de irigatie , la minus 20 grade pe Stipoc , vreo 2 km , doar ca sa ma apropii de gaste , apreciez si exemplul colegului lui Marius care s-a amestecat in turma de oi ( dar macar colegul a stat cu nasul in c...l oilor ceva vreme si s-a chinuit saracul , pentru a avea vanat pe cuiul catarii ) , apreciez si o vanatoare la Balc , in care se impusca sute de mistreti , dar se impusca etic si conform traditiilor cinegetice din vechime , dar vreau sa spun ca important nu este cit de mult impusti ci CUM vanezi ! Nu cred ca la Bals vreunul din clientii lui Tiriac si-a adus vreun aruncator de rachete cu care sa taie turma cu totul , doar pentru ca avea de unde impusca si pina la urma mistretii aia tot erau recoltati . Etica nu aroganta !!!

Daca regulile ancestrale sunt respectate , sfidez pe orice ecologist sau coleg vanator care imi spune ca ai impuscat prea mult vanat si imi cuantifica actiunile din teren prin kg de carne dobindite ! daca am noroc de vanat si imi desfasor activitatea etic in deplina impacare cu regulile vechi - si sigur daca imi permit si hartiile - pot vana cit vreau si pot eu ! Dar nu asa cum am vazut eu in film .
Sigur ca astept si raspuns ( doar m-am adresat unor baieti deosebiti ) , dar eu zic ca este pacat sa nu recunoastem ca ceea ce vedem nu este vanatoare ci este bascalie !
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde violiv pe 10 Iun 2009, 16:35

Aici chiar nu pot sa te contrazic....

Doar sa adaug: vanatoarea a "inventat-o taranul" nu boierul. Initial n-a avut nicio aura, poate doar mistica si aia implinita prin rugaciuni la zei si desene pe peretii pesterilor. Ca am evoluat ca in orice domeniu e drept. Ca visam toti epoci trecute din care a ramas doar poezia e la fel de adevarat. Chiar si ca "taranii" din film au facut bascalie e adevarat - in fond, ei sunt urmasii talpasilor nu ai nobililor europeni ce au trecut Atlanticul si n-a avut cine sa-i invete cum e cu patul englezesc din lemn de nuc, juxtapusa fina de cal 20, pana la palarie, etc. Sunt niste semi-analfabeti (cu referire stricta la modul de comportament) dar poate ca n-a avut cine sa-i invete altfel.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ce parere aveti?

Mesajde Moose_Master pe 10 Iun 2009, 16:59

Val, aia sunt niste exemplare etalon de redneck din Arkansas(Arkanso cum spun ei). Si mie imi era greu sa-i inteleg ce vorbeau. Niste neica nimeni, dar cu niste conditii de vanatoare excelente. Arkansas are niste conditii de vanatoare pe care nu le gasesti in multe state. Mie personal imi place la vanatoare Wisconsin (unde traieste colegul Romaniac), dar Arkansas are un potential cinegetic de cazi pe jos.
Ei bravau nu pentru ca vroiau sa dovedeasca nu stiu ce nu stiu cui. Nu! Pur si simplu pentru ca asa sunt ei. Asa au facut vanatori de cand se stiu si asa fac. Nu este ilegal si habar nu au de etica vanatoreasca sau alte norme morale. Nu stiu cum sa explic. Gandeste-te ca asa s-au nascut. In conditiile alea si cu drepturile alea. Cum sa stie ei ca in alte tari un sitar pe sezon echivaleaza cu inaintarea in grad ca vanator?
Dar cum crezi ca se gandesc la tine oamenii din Zimbawe care nu au resurse de apa decat daca este infestata cu virusul de holera? Tu uiti robinetul deschis si te duci sa raspunzi la telefon si te intorci dupa 5 minute sa-l inchizi. Aia saracii ar face orice pentru o cana de apa perfect potabila de la robinetul tau.
Nu iau apararea nimanui, insa si eu judecam la inceput tot ce vedeam aici si apoi am realizat ca greseam amarnic. Aici nu trebuie sa judeci, ci sa iei lucrurile asa cum sunt.
A venit in vizita la noi acum vreo doi ani fratele sotiei mele. Mi s-a parut atat de straniu comportamentul lui si modul lui de a privi lucrurile ca nu mi-a venit sa cred. De ce pentru ca eu eram deja pe partea astalalta a baricadei. Si jur ca si eu eram la fel cu ani in urma si l-am inteles, insa am inteles atunci si diferentele uriase dintre cele doua lumi.
Si diferentele astea nu le poti face daca te duci in vizita doua saptamani undeva. Trebuie sa traiesti aici cativa ani si sa iti castigi existenta in aceasta societate ca sa poti face diferentele. Nu ma refer ca e mai bine sau mai rau ca sunt multe si pro si contra, dar ca si conceptie si mod de a gandi viata, sunt diferente mari.
Daca te-ai uitat la comentarii sub clipul cu pricina ai vazut ca era un comentariu al unuia din Quebec care spunea ca as procedeaza in Quebec incepatorii aroganti. Si el condamna imaginile, dar oare de ce? Pentru ca si lui i-ar fi placut sa nu aiba limita la Snow Geese.
Nu stiu daca poti sa-ti imaginezi cum este sa ai limita de 20/zi si dupa o ora sa trebuiasca sa inti iei gastele si sa te cari acasa ca nu mai ai voie sa impusti. Sti cat de frustrant este sa le vezi pe nenorocite sfidandu-te si trecand la 10 metri deasupra capului tau? Parca stiu ca esti gata pe ziua aia si te pedepsesc pentru cele 20 date jos.
Sau sa-ti fac o comparatie cu care esti familiar. Si tu si eu am voie la 3 cartuse in semiautomata. Te chinui sa pui atrape, ingheti asteptand si gagaind din chematoare (tu ai voie, eu nu am voie sa folosesc chematoarea electronica decat in anumiti ani si numai la Snow Geese) si cand ai reusit sa le inseli vigilenta si vine un stol de hai sa zicem 2000 de piese tu nu poti sa dai drumul decat la 3 focuri ca asa-i in tenis. Apoi s-au dus si iarasi stai si astepti. Poate mai vin, dar poate nu. Si legiuitorul iti spune:"ia frate 20 ca-s prea multe si strica tot" si tu nu poti ca nu te lasa legea sa ai mai multe cartuse. Unde este imoral sa ai 12 cartuse in incarcator? De ce imoral? Trebuie sa dai jos 20. Ca le iei pe toate odata sau ca le iei pe rand tot le iei. Rezultatul este acelasi. Gresesc?

Sa revenim; eu m-am oprit din ai judeca pe altii pentru mentalitatea cu care au fost crescuti si educati. Ei nu ma judeca pe mine. Asa este lumea in care traim si nu o poate schimba nimeni. Eu unul iau lucrurile asa cum sunt ele si nu ma mai chinui sa trag pilde inaltatoare ca efectiv nu are rost. Si crede-ma ca si acum imi mai irump pornirile justitiare, insa tot eu imi dau raspunsul: "ce-i unchesule nu-ti place? da vezi frate ca sunt bilete la avion garla...mars dreacu de unde-ai venit". Si ma calmez singur.

Eu consider ca orice merita vazut si orice informatie sau imagine are talcul ei. Cu judecata sau nu, fiecare lucru pe langa care trec in viata ma invata cate ceva. Si atat.

Va pupa Unchiu
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: ce parere aveti?

Mesajde Ghinda pe 10 Iun 2009, 20:06

Cam toata lumea are dreptate, fiecare in felul lui. Dar, taica, m-as tavali si eu cu o vaca odata, sa fac o ploaie de aia de gaste!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde grigguti pe 10 Iun 2009, 20:30

Etica nu aroganta !!!

Daca regulile ancestrale sunt respectate , sfidez pe orice ecologist sau coleg vanator care imi spune ca ai impuscat prea mult vanat si imi cuantifica actiunile din teren prin kg de carne dobindite ! daca am noroc de vanat si imi desfasor activitatea etic in deplina impacare cu regulile vechi - si sigur daca imi permit si hartiile - pot vana cit vreau si pot eu ! Dar nu asa cum am vazut eu in film .
Sigur ca astept si raspuns ( doar m-am adresat unor baieti deosebiti ) , dar eu zic ca este pacat sa nu recunoastem ca ceea ce vedem nu este vanatoare ci este bascalie ![/quote]

Ma bag si eu din nou intre greii forumului, ca si participant la discutie, forumist si vanator (fara aceeasi experianta cu cei de mai sus) si subscriu la ce a spus Val. Modul in care se vede ca s-a desfasurat vanatoarea pare a fi unul legal, fara excese neaparat, daca judecam dupa conditiile lor, dar daca judecam dupa ale noastre este un masacru iremediabil si mai ales impardonabil. Ce este cu adevarat urat si condamnabil din punctul meu de vedere, este intradevar aroganta si lipsa de respect la adresa vanatului.
Cand am primit botezul de la Ghinda, am primit si asimilat si urmatoarele povete si invataminte:
..."juri sa respecti vanatul?!"
..."nu uita ca vanatul se sacrifica pentru ca noi sa ne simtim bine"
Mi-am insusit aceste cuvinte si ma ghidez dupa ele la fiecare iesire in teren, nu neaparat pentru ca au fost rostite de cineva, dar am simtit ca fac parte din mine si ca ma reprezinta. Nu ma dau drept un vanator etic, vreun Sir ce vaneaza numai sub semnele corectitudinii, dar cred ca orice animal rapus pentru placerea noastra merita respect !!! indiferent daca el a fost recoltat intr-o maniera legala sau nu, iar asta numai pt ca de cele mai multe ori corectitudinea unei legi poate fi pusa la indoiala.
In consecinta, mai repede as considera astfel de purtatori de arme precum cei din filmuletul cu pricina, braconieri, decat un amarat ce a impuscat un biet iepure sau o capra pt a-si hrani familia, nefiind platitor de taxe la vreo asociatie sau macar vanator cu acte.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Marius pe 10 Iun 2009, 20:55

val pangica scrie:Sigur ca astept si raspuns ( doar m-am adresat unor baieti deosebiti ) , dar eu zic ca este pacat sa nu recunoastem ca ceea ce vedem nu este vanatoare ci este bascalie !


Cred ca cel mai bun raspuns e dat de vio aici:
violiv scrie: daca nu vanez, mor.

E incredibil cat de mult ma regasesc nu doar in acesta propozitie, dar si in intreaga lui postare de mai sus.

Poate ca n-ar trebui sa recunosc, dar pentru mine vanatoarea nu e pasiune, nu e hoby, nu e sport, nu e admiratie pentru natura, nu e evadare din cotidian sau relaxare. E o nevoie, e dependenta, e adrenalina, e drog. In aceste conditii fac mari eforturi sa ma situez in limitele legale si etice. E greu sa stii si sa poti, dar sa te abtii.
Cu toate ca am plans cu lacrimi pentru o gasca pe care am impuscat-o (candva poate ca am sa scriu o poveste foarte trista despre ea), nu inseamna ca nu ma simt implinit cand nu-s in stare sa ridic de jos ciorchinarele incarcate.

Un finlandez a postat pe undeva un filmulet in care el, ascuns dupa niste stanci de pe malul marii, chema (parca din gura, sau ceva chematoare) niste rate scufundatoare. Ele veneau in zbor, le astepta sa se aseze pe apa in fata lui, dupa care le impusca. Americanii de pe forumul respectiv au sarit repede cu gura pe el, ca asa ceva nu se face, ca aia nu e vanatoare, ca e un cacat daca nu tragi la zbor. Omul, evident surprins de reactie, a explicat ca la ei felul asta de vanatoare traditionala e perfect legala si etica si ca marea smecherie nu e sa impusti niste rate in zbor, ceea ce poate oricine, ci sa le aduci din chematoare pe apa in fata ta.

La sfarsit, nu pot decat sa zic ca probabil ai dreptate si ca nimeni nu ar trebui sa vaneze asa si ca atunci cand putem, viata ce o luam sa nu fie in batjocura si nici cu rasul pe buze.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Marius pe 10 Iun 2009, 21:00

grigguti scrie:Ma bag si eu din nou intre greii forumului, ca si participant la discutie, forumist si vanator (fara aceeasi experianta cu cei de mai sus) si subscriu la ce a spus Val.

Ce este cu adevarat urat si condamnabil din punctul meu de vedere, este intradevar aroganta si lipsa de respect la adresa vanatului.
Cand am primit botezul de la Ghinda, am primit si asimilat si urmatoarele povete si invataminte:
..."juri sa respecti vanatul?!"
..."nu uita ca vanatul se sacrifica pentru ca noi sa ne simtim bine"
Mi-am insusit aceste cuvinte si ma ghidez dupa ele la fiecare iesire in teren, nu neaparat pentru ca au fost rostite de cineva, dar am simtit ca fac parte din mine si ca ma reprezinta. Nu ma dau drept un vanator etic, vreun Sir ce vaneaza numai sub semnele corectitudinii, dar cred ca orice animal rapus pentru placerea noastra merita respect !!! indiferent daca el a fost recoltat intr-o maniera legala sau nu, iar asta numai pt ca de cele mai multe ori corectitudinea unei legi poate fi pusa la indoiala.


In topicul asta, precum si in multe altele, nu exista "greii forumului" si ceilalti. Dovada cea mai buna este postarea ta de mai sus pentru care imi scot cu respect palaria!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Ghinda pe 10 Iun 2009, 21:44

Dezbatem pana lesinam. Am face-o toti odata in viata. Si are si americanul dreptate, daca asa sunt ei educati? La fel cum noi avem educatia de a impusca cocosul de munte la rotit si aia din nord, il vanaeaza cu carabina, caini etc. Ei mie nu mi se pare etic, la fel cum cum consider ca nici mie nu mi-ar place sa imi bage unul alice in cur cand ma f...! Deci, hai sa discutam problemele de etica, cand vedem la noi asa ceva. Si sa admiram ce altii au si noi nu! De pe forumul asta am mai invatat sa nu comentez daca nu stiu despre ce este vorba sau cel mult studiez, ma informez si mai piui din cand in cand.
In acest context, daca as ajunge acolo si mi s-ar da voie la astfel de vanatoare, angajez fotograf si cand ma intorc le pun aici sa ma dau rotund. Si vorba din postari de mai sus, daca iau autorizatie, 10 buc, cate una pe zi, poate si pe acelasi fond, si imi da nea directorul cate 100 buc/autorizatie cu inca 1 prieten, si le impusc, este vreo ilegalitate? Nu! Dar pentru canoanele noastre ar cam fi neetic, desi poate ca fondul nici nu simte ceea ce fac eu acolo. Problema este ca unii au acces mai mult ca altii. Iar cei ce nu au fonduri cu gaste, platesc ziua aia de vanatoare si nu este de colea.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde Moose_Master pe 10 Iun 2009, 23:37

Taranoii aia s-au apropiat cu vaca. Da oamenii astia care vroiau sa se plimbe si ei linistiti in parc? Astia cu ce vaca s-au mai apropiat?

Ah mama ce as mai fi intrat in ele cu inca vreo 10 flacai sa aud trosnind 30 de focuri in 3 secunde. Mi s-a ridicat parul pe maini.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: ce parere aveti?

Mesajde Moose_Master pe 10 Iun 2009, 23:42

Am uitat ce era mai important :

Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: ce parere aveti?

Mesajde Moose_Master pe 11 Iun 2009, 00:09

Poate nu intelegeti ce inseamna multe gaste la un loc. Stati asa ca va da unchiu. Dar va rog sa dati sonorul un picut mai tare pe TOATA durata clipului si sa-l urmariti pana la capat pe "high quality" apoi sa-mi spuneti daca vreunul dintre voi mai poate sa spuna ca nu s-ar duce cu un Super X3 cu 12 cartuse in magazie dupa ele. Sau ca este imoral. C'mon dude, check this out :

Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: ce parere aveti?

Mesajde Ghinda pe 11 Iun 2009, 07:56

Marius nu se zburleste parul asa pe maini? Oare isi pune careva si intrebarea ce mananca atita potop de gasca?
Moose dar cu 2 Sx3 din aia nu se poate?
La asa ceva, dupa cutumele noastre cu arma aia cu emotii :lol: Ij cu gheara extractoare, sigur blestemi tot neamul de pe planeta asta, si daca esti viu dupa "emotii" inseamna ca stai bine cu sanatatea, nu o sa mori de apoplexie. :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ce parere aveti?

Mesajde violiv pe 11 Iun 2009, 08:34

La cate sunt, trebe sa mergi cu TAB-ul altfel sunt in stare sa te manance si pe tine :lol:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ce parere aveti?

Mesajde VANATORU77 pe 11 Iun 2009, 08:49

Shsssss......mai incet ca speriatzi gastele! Vai de mine ce ma fac, ca mi-am uitat grenadele si mitraliera cu 60 de boabe acasa? Sa-l sun pa Gheorghe sa mi le aduca ,ca numai cu semi cu 5 focuri nu o sa pot sa-mi umplu congelatoarele.....!
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: ce parere aveti?

Mesajde Tranan pe 11 Iun 2009, 14:45

Migratia acestor pasari este una dintre cele mai mari migratii de pasari din lume. David Attenborough i-a acordat o atentie deosebita in documentarul lui "Planet Earth". Din cate imi aduc eu aminte e vorba de sute de mii, de aceea cred ca in contextul american ce faceau baietii nu e o problema la fel de mare. Cred ca actiunea lor este insa, interpretata mai grav de noi si datorita faptului ca tot comportamentul, cat si limbajul lor apartin acelei categorii dragute de yankei numiti "red necks". Nu stii nici odata ce le trece prin cap. :lol:
Mie personal mi se sfasie inima cand vad asa ceva dar din cu totul alte motive. Gasca polara este un exemplar dupa care am umblat de ani de zile sa o vad pe teritoriul Suediei. Apare numai cate un exemplar izolat la pasaj si e considerata o raritate la noi. De aia cand vad asa ceva nu-mi vine sa cred ca eu umblu de ani de zile sa pot sa vad una si aia stau tolaniti in iarba, mesteca tabac, se scarpina la....., se pisa in contra vantului si doboara cateva zeci. :o
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ce parere aveti?

Mesajde aghiuta pe 11 Iun 2009, 20:23

Daca tot ni s-a cerut parerea sa ma bag si eu in seama.
As vrea sa fac mai intai cateva consideratii de ordin general.
Am participat si eu la vanatoare de gashte si pot spune ca este foarte greu sa sumezi elementele favorabile unei vanatori reusite:vant sau ceatza+fond cu gashte multe+autorizatie+timp la dispozitie pentru tine si pentru colegul/colegii vanatori,ca nu te poti duce de unul singur :twisted: .
Aceste conditii minimale se pot intruni poate de doua ori pe sezon,hai trei ori.Nu cred ca filmul poate avea o prea mare frecventza.
Acum as comenta din punct de vedere aritmetic.Sa presupunem ca sunt indeplinite toate conditiile de mai sus si se formeaza un grup de 5 colegi pusi pe masacru.La noi, mai mult de 3-5 garlitze nu se scrie pe autorizatie,hai 10/zi.Deci:5 vanatorix10 gashte=50.Sa presupunem ca se sta trei zile=>150 buc.Nici macar o picaura din "oceanul" de garlitze la pasaj din Balta Mare,ca sa avem si locatie.
In nici un caz nu este pusa specia in pericol datorita vanatorilor,nici daca-i punem si pe braconieri la socoteala.
Probabil ca asa este si la baietii aia.
Asta ar fi punctul de vedere ecologic.
Din punct de vedere moral,etic vanatoresc sau cum vreti s-o mai numiti n-as comenta prea mult;cred ca baietii aia din film, daca le-as spune ca nu fac un lucru bun,s-ar uita la mine ca la alta aratare,neintelegand despre ce lucru rau poate fi vorba.E ca si cum l-as "moraliza" pe un columbian spunandu-i sa nu mai mestece frunze de coca sau pe un serpash sa nu mai mestece frunze de vinca rozeea.E similar cu situatia in care un japonez ar cauta sa ma convinga ca este perfect moral si chiar de datoria mea sa-mi fac sepuku daca am gresit cu ceva.
Eu as lasa judecata pe seama LUI.
In sfarsit,din punctul meu de vedere,daca si la noi ar fi ca la ei (abundentza de gashte,legislatie,etc.) nici eu nu m-as opri din tras decat cand as ramane fara cartushe si,cum nu-s mancator de carne de vanat,as organiza un festin cu forumistii :wink:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: ce parere aveti?

Mesajde Moose_Master pe 12 Iun 2009, 01:51

Fratilor! Ce v-am dat io sa vedeti in clipurile alea nu sunt cazuri izolate. Io am vazut asa ceva cu ochii mei nu o data. Sunt locuri in Quebec unde in weekend(cand este perioada de migratie) sunt cate gaste atatia oameni (exagerez) sa vada "invazia". Pacat ca nu sunt un tip mai grijuliu si nu umblu cu camera sau aparatul foto dupa mine sa va dau sa vedeti nevazute.
Ma nene, sunt sute de mii odata! Ca lacustele ce mai. E un zgomot de te trec fiorii. Ai in permanenta senzatie de teama nejustificata datorita vuietului ingrozitor si aproape de nesuportat. Sti foarte bine ca nu ai ce sa patesti insa senzatia de teama este continua. Iar cand se ridica.....nu pot descrie. Este impresionant. Atunci chiar te ia frica pe bune. Este UNIC. Sper ca nu mai trebuie sa precizez ca daca una dintr-o suta da drumul la un gainat in cateva secunde esti om de "zapada".

Sa fiu sincer cu voi eu cand le vad atat de multe mi se declanseaza "starea de fapt" si ma controlez cu greu. De fapt intru in transa motivului pentru care m-am nascut. Vanatoarea! Stiu ca il fac sa sufere pe Tranan(pe care il stimez) cand aude ce simt, insa nu pot sa-mi neg starile care ma guverneaza de cand m-am nascut. Stiu ca sunt frumoase si ca unii ar da orice sa le urmareasca si sa le filmeze cat e ziua de mare si imi cer scuze pentru ce simt. Dar asta este. Jur ca nu sunt nici criminal si nici dus cu capul, doar ca .... poate un pic mai diferit.

Imi aduc aminte ca anul trecut(la un astfel de spectacol) era un grup care vorbeau si isi spuneau unii altora despre cum migreaza si despre cum calatoresc etc. Iar eu langa ei, m-am surprins ca ma gandeam cum as fi stat pitit dupa niste boscheti pe care ii vedeam eu mai in spate si dupa ce s-au asezat toate sa ma ridic brusc si cand incepe roiul sa se ridice in debandada sa mi ti le iau pe rand pe lisa, temeinic. Fara atrape, fara vaci si fara chematori, doar io cu lisa dupa o panda de 10 ore. Curat si fair: ca de la animal la animal. Mi-a fost jena pt ce gandeam chiar ca se intampla doar in sinea mea, dar.....ce mai puteam sa fac? Deja o gandisem. Nu mai puteam sa-mi iau gandurile inapoi.
Daca vreti judecati-ma, insa inainte de a o face, ca vanatori, incercati sa va puneti in pantofii mei. Apoi puteti sa ma judecati cum vreti.
Oricum nu pot face masacru din vis dintr-o multime de motive. Insa "pacatul" e pacat chiar si numai cu gandul.(nu-i asa Ursule?)

Va pupa Unchiu

P.S. Tranan, io nu sunt redneck taica. Ca daca eram, ma vedeai pe youtube.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: ce parere aveti?

Mesajde Tranan pe 12 Iun 2009, 10:46

Unchiule, nici nu mi-ar fi trecut prin cap ca ai fi fost red-neck. Pt mine esti doar "cool". :D N-am nimic impotriva ca in astfel de situatii sa iti declansezi chemarea mostenita de la nastere: Vanatoarea. Sunt ornitolog dar nu sunt activist verde, si e diferenta. Intrucat anumite specii (pasari incluse) se extind cateodata creeind probleme in anumite zone cred ca e OK sa faci ca baietii din Arkansas, red-necks, hillbillies sau vanatori aristocrati nu are importanta. Ei fac ce au voie sa faca si poate ca si ce trebuie sa faca (eu ma concentrez asupra discutiei practice si nu a celei etice, care e putin prea complicata pt. mine :wink: ). Asa ca pot sa zic si eu ca voi baietii de peste ocean:"I'm totally cool with it bro!" :lol:
Eu eram mai mult invidios pe faptul ca eu umblu cu limba scoasa dupa una macar, si aia vad 300.000 in timp ce se pisa si mesteca tabac. Asta ma rodea pe mine, nu vanatul in sine.

Unchiule, pe bune, daca ma abat drumurile prin Quebec vre-o data, mai ca te-as cauta sa te insotesc la o vanatoare. M-as multumi numai sa te vad "in action". :D Cred ca s-ar merita fiecare minut.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ce parere aveti?

Mesajde Moose_Master pe 12 Iun 2009, 15:25

Sunt sigur ca ti-ar place sa vezi vanatul de foarte aproape. Ce mai conteaza ca ai incheia cu hainele sfasiate si plin de namol.

God bless ya bro! Thanx!
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: ce parere aveti?

Mesajde grigguti pe 12 Iun 2009, 18:39

Marius scrie:
grigguti scrie:Ma bag si eu din nou intre greii forumului, ca si participant la discutie, forumist si vanator (fara aceeasi experianta cu cei de mai sus) si subscriu la ce a spus Val.

Ce este cu adevarat urat si condamnabil din punctul meu de vedere, este intradevar aroganta si lipsa de respect la adresa vanatului.
Cand am primit botezul de la Ghinda, am primit si asimilat si urmatoarele povete si invataminte:
..."juri sa respecti vanatul?!"
..."nu uita ca vanatul se sacrifica pentru ca noi sa ne simtim bine"
Mi-am insusit aceste cuvinte si ma ghidez dupa ele la fiecare iesire in teren, nu neaparat pentru ca au fost rostite de cineva, dar am simtit ca fac parte din mine si ca ma reprezinta. Nu ma dau drept un vanator etic, vreun Sir ce vaneaza numai sub semnele corectitudinii, dar cred ca orice animal rapus pentru placerea noastra merita respect !!! indiferent daca el a fost recoltat intr-o maniera legala sau nu, iar asta numai pt ca de cele mai multe ori corectitudinea unei legi poate fi pusa la indoiala.


In topicul asta, precum si in multe altele, nu exista "greii forumului" si ceilalti. Dovada cea mai buna este postarea ta de mai sus pentru care imi scot cu respect palaria!


M-am referit la "greii forumului" numindu-i asa, numai dpdv al experientei lor de stat cu fierul in mana pe campuri si prin canale cu multi ani inca inainte de a ma gandi eu sa ma fac vanator.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate