Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:08

ABECEDARUL BINOCLULUI

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde timexim pe 30 Mar 2009, 22:00

Tranan scrie:Un lucru interesant:

Din cand in cand apar pe piata binocluri de culoare bej cu denumirea Cag. Foarte putini sunt constienti ca aceste binocluri sunt binocluri Swarovski folosite de Afrikakorps in al doilea razboi mondial. Intrucat Zeiss era supplierul Wermachtului in WWII au interzis Swarovskiului sa-si foloseasca numele lor la binoclurile vandute armatei germane. Binoclurile Cag au o valoare foarte mare printre colectionarii germani. Eu am ratat o licitatie la un astfel de binoclu acum 2 ani, care deasemenea era de o calitate excelenta. Se vanduse la €250, o suma de nimic fata de valoarea lui care o apreciasem la ca. €1000-1200 (destul de modest). Motivul pentru care sunt cautate este ca Erwin Romel, se folosise de un asemenea binoclu, iar Romel este unul dintre putinii militari germani care nu s-a ocupat de atrocitati ci e considerat ata de nemti cat si de aliati ca fiind un geniu militar.

Tineti ochii deschisi dupa asa ceva! :idea:



@ Tranan,
am reusit sa achizitionez asa ceva mai mult din curiozitate, urmand sfaturile tale ! Este din WW2 si are intr-adevar o claritate impecabila. 6x30, nu e foarte mare, dar este foarte bine intretinut, avand chiar protectiile de la oculari originale si intacte !
Ma gandeam sa-l "dragostesc" un timp, si apoi sa-l pun pe ebay. Cam ce valoare crezi ca are modelul acesta?

http://s661.photobucket.com/albums/uu34 ... nt=cag.jpg
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 30 Mar 2009, 23:07

Excelent @timexim!! Iti dai seama ce calitate are binoclul daca cu toate ca e atat de vechi precum e are o optica atat de impecabila! Se merita.

In ce priveste pretul, marea problema este vopseaua scorojita. Daca binoclul ar fi fost in intregime bej, chiar cu unele zgarieturi probabil ca ar fi valorat in jur de €200-€300. Daca ar fi fost bej in conditie foarte buna, posibil sa fi fost in jur de €350-maximum €400. Sumele acestea sunt pt. cazurile cele mai fericite.

Daca insa ai stii istoricul binoclului, de ex.: cine l-a detinut, ce s-a intamplat cu el de atunci etc, etc, si daca ai fi avut noroc ca binoclul sa fi fost detinut de Erwin Rommel, Wilhelm Ritter von Thoma (cel care a preluat conducerea Afrika Korps-ului dupa Rommel), Ludwig Cruwell (comandantul diviziilor blindate-Panzerarmee Afrika), Walther Nehring (fost comandant in diviziile de blindate estice ale lui Guderian si transferat mai tarziu in Afrika Korps unde a condus bataliile de la Al-Halfa si contingentele din Tunisia), Hans-Jurgen von Armin (comandantul divizie 5 de blindate), Hermann-Bernhard Ramcke (comandantul brigazilor de parasutisti) sau ale altor distinsi comandanti....e, atunci vorbim de sume de €1000-1100.
Daca se poate demonstra si ca binoclul a fost prezent la vre-una dintre marile batalii, Tobruk, El-Alamein etc, atunci valoarea poate ajunge pana la €1500.

A dovedi insa asa ceva este o munca de Sisif. Daca insa da rezultat...te-ai imbogatit! :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde timexim pe 30 Mar 2009, 23:50

Nu stiu istoricul lui. Poate dupa serie, sa sap pe net. Oricum nu l-am luat sa ma imbogatesc ! Pana acolo mai e multa cale de batut, si eu nu am tendintele astea !
L-am luat cu 177 dolari cu transport cu tot, de pe ebay. Nu stiu daca a fost chilipir sau nu, dar eram curios de asa ceva dupa descrierea facuta de tine. Se pare ca merita cu varf si indesat, nu din cauza pretului ci din prisma istoriei care o are in spate !
Multumesc oricum de info.
Succes !
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 31 Mar 2009, 00:16

Cam acesta e pretul pt. un astfel de binoclu in conditia celui pe care il ai, la cumparare. E important ca optica e de calitate.
Nu va fi de loc usor sa-i reconstruiesti istoria dar ar fi foarte interesant de stiut.
Succes!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Stefan Reli pe 31 Mar 2009, 09:11

Am primit si eu "tema de cercetare" binoclu cu telemetru si noroc de acest abecedar al binoclului.
Ai scris " Civil exista practic doua alternative: Leica Geovid si Zeiss Victory T*FL RF". Eu ca civil de unde pot cumpara in Romania acest tip de binoclu? Am tot cautat dar in afara de IOR nu am gasit nici o firma care sa vanda asa ceva. As vrea sa incerc tipurile de binoclu de mai sus, scrise in articol, sau poate Swarovski.
In alta ordine de idei ce parere ai de Olympus?
Rely
Stefan Reli
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Mar 2009, 08:25

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 31 Mar 2009, 11:04

Stefan Reli scrie:Am primit si eu "tema de cercetare" binoclu cu telemetru si noroc de acest abecedar al binoclului.
Ai scris " Civil exista practic doua alternative: Leica Geovid si Zeiss Victory T*FL RF". Eu ca civil de unde pot cumpara in Romania acest tip de binoclu? Am tot cautat dar in afara de IOR nu am gasit nici o firma care sa vanda asa ceva. As vrea sa incerc tipurile de binoclu de mai sus, scrise in articol, sau poate Swarovski.
In alta ordine de idei ce parere ai de Olympus?
Rely


Olympus este o firma care nu este de loc reprezentativa in ce priveste binoclurile. Sunt OK, dar foarte departe de cele de calitate. Din pacate atat in ce priveste aparatele foto cat si binoclurile au pierdut cursa cu firmele concurente: Nikon, Pentax, Canon etc. Sunt asadar binocluri mediocre sau chiar submediocre.
In ce priveste binoclurile cu telemetru nu stiu unde le poti gasi prin Romania. Poate alti forumisti cu domiciliu acolo te-ar putea ajuta.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde versus pe 15 Mai 2009, 09:43

Salut George,

spune-mi te rog ce parere ai despre Steiner Hunting 10x42 ? Merita luat? Imi poti recomanda un alt binoclu la banii astuia?


Multumesc anticipat!
versus
 
Mesaje: 19
Membru din: 27 Apr 2007, 14:48
Locaţie: Urziceni-Ialomita

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde versus pe 15 Mai 2009, 09:53

Steiner Hunting 10x42 versus Nikon Monarch 10x42

Ce parere ai?
versus
 
Mesaje: 19
Membru din: 27 Apr 2007, 14:48
Locaţie: Urziceni-Ialomita

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 15 Mai 2009, 23:05

versus scrie:Steiner Hunting 10x42 versus Nikon Monarch 10x42

Ce parere ai?


Da-mi voie sa incep cu Nikon Monarch.
Nikon Monarch este bine sa se evite la magnificatiile 8x42 si 10x42. Claritatea nu este la fel pe suprafata lentilei ceea ce e intotdeauna o problema. Daca e sa iei Monarch atunci sa fie 8,5x56 sau 10x56 care sunt binocluri cu o optica extraordinar de buna. Deci binoclul acesta nu il recomand. Am discutat cu multi vanatori si ornitologi care mi-au impartasit aceeasi senzatie de nemulturi in ce priveste Monarch.

Steiner Hunting? Steiner este o marca care pe hartie este foarte buna, ca dupa aceea relitatea sa fie mult mai nemultumitoare. Problemele cu Hunting, sunt ca: optica lasa de dorit, si adesea este greu sa cuprinzi campul vizual intrucat se vede tubul dinlauntrul binoclului (probleme care practic nu apar niciodata la firmele serioase dar care apare si la cele mai scumpe modele de Steiner, Peregrine/Discovery). Steiner este un binoclu scump fata de calitatea oferita.

Ma intrebi care ar fi alternativa? Hmmm, daca ar fi sa recomand unul dinte cele doua ar fi sa-l aleg pe cel mai putin rau si ar fi Nikon. Steiner este insa un binoclu mai frumos si daca esti putin interesat de estetica il vei prefera. Optica la Nikon este putin mai buna decat la Steiner si la o adica, asta este cel mai important aspect la un binoclu.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde danutzug pe 13 Iun 2009, 16:00

despre Pentax din seria XCF ce parere aveti ?
am gasit
http://www.pentaxsportoptics.com/#secti ... roduct=XCF
si la noi in magazin la
http://astromagazin.ro/catalog/pentax-x ... 7a3585bb95
care mi se pare destul de ok.

un sfat ?
danutzug
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Iun 2009, 21:56

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 13 Iun 2009, 17:45

danutzug scrie:despre Pentax din seria XCF ce parere aveti ?
am gasit
http://www.pentaxsportoptics.com/#secti ... roduct=XCF
si la noi in magazin la
http://astromagazin.ro/catalog/pentax-x ... 7a3585bb95
care mi se pare destul de ok.

un sfat ?


Bine ai venit pe forum!
Binoclurile Pentax sunt intotdeauna destul de bune.
Seria XCF sunt printre cele mai ieftine din familia Pentaxului. Optica este acceptabila dar departe de foarte buna, constructia putin mai fragila si o senzatie de plastic ieftin.
Asta inseamna ca imaginea nu e clara la marginea lentilelor ci numai in centru. Redarea coloritului nu este printre cele mai bune.
Fata de pretul platit sunt insa binocluri destul de bune. Nu as recomanda insa sa iei grosisment mai mare decat 10x intrucat iti va tremura imaginea prea mult ceea ce va fi enervant si va ingreuna folosirea lor. Daca insa vei folosi un monopod la el atunci merge si cu 16x.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde danutzug pe 14 Iun 2009, 16:24

Bine v-am gasit pe forum!
Acest thread a fost foarte util in ceea ce inseamna un binoclu si caracteristicile lui. Am invatat multe de aici.
Pana la urma am gasit la
http://www.focus94.ro/binocluri/pentax-16-x-50-xcf
care este la un pret acceptabil, si daca spui ca are performante bunicele, ma voi opri la el.
Raportul pret calitate cat si firma Pentax mi se par de incredere.
Il voi folosi cu un trepied si va trebui sa caut si un monopied. Din ceea ce vad pe site, nu are adaptor pentru tripied.
Adaptorul inca nu stiu de unde sa-l cumpar ca nu prea gasesc.
danutzug
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Iun 2009, 21:56

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 14 Iun 2009, 16:57

Daca binoclul nu are adaptor de la fabricatie, din cate stiu eu, nu ai de unde sa-l cumperi si sa-l montezi. Acest asa numit adaptor nu e altceva decat un surub in plus montat in locul unde am marcat cu sageata pe binoclu.

Imagine

Daca acest surub nu exista la binoclu, inseamna din pacate ca nu il poti folosi pe trepied sau monopied, caz in care inseamna dinou ca 16x va fi un grosisment muult prea mare pt. a fi confortabil.
Eu mi-am vandut recent un Swarovski EL 10x42 de care eram foarte multumit, printre altele, pt. faptul ca la 10x apareau mici tremuraturi ale imaginii, ceea ce imi ingreuna observatia (adesea detalii foarte mici la care aveam nevoie de claritate maxima si imagine statatoare). Am cumparat un Leica Ultravid HD 8x42 si e mult mai usor de folosit. Deci la 16x nu va fi de loc usor fara suport.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde danutzug pe 15 Iun 2009, 21:44

Pana la urma telefonat, studiat, mers, vazut, placut, cumparat !
Am ramas la Pentax 16x50, are si adaptorul acela pentru trepied la care trebuie montata o chestie ca sa-l poti prinde efectiv pe un trepied foto/video normal.
Super incantat de garantia scrisa de 30 de ani, nush ce inseamna asta, dar cred ca e de bine.
Ca feeling, e dintr-un cauciuc solid/pufos pe care raman urme de transpiratie, dar are un look profesional cu o constructie destul de solida.
Oricum, pentru observatii cu binoclul din mana e destul de dificil si pentru perioade scurte de timp ok, dupa asta incepe sa tremure imaginea, instrumentul fiind destul de greu 900 de grame.
Urmeaza adaptorul si trepiedul.
Pe scurt nu-mi pare rau de 388 roni dati pe el. Acum astept o iesire din orasul asta sufocat de masini, fum, oameni si cladiri cu 6 pereti si sper sa vad macar niste capre negre sau macar un cer senin plin de stele !
danutzug
 
Mesaje: 3
Membru din: 12 Iun 2009, 21:56

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 15 Iun 2009, 23:01

Sa te ajute Dumnezeu!
Sa il folosesti sanatos! La pretul ala e un binoclu bun si nu ai de ce sa fi nemultumit.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Hytaky pe 18 Iun 2009, 07:01

Tranan iar te agasez cu o intrebare, ce parere ai de NIKON ACTION EX - 8x40 CF =948Lei merita :?:
Shi-shi I am hunting wabbits !!!!Imagine
Avatar utilizator
Hytaky
Nou membru
 
Mesaje: 58
Membru din: 13 Mai 2009, 06:43
Locaţie: Braila

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 18 Iun 2009, 08:20

Hytaky scrie:Tranan iar te agasez cu o intrebare, ce parere ai de NIKON ACTION EX - 8x40 CF =948Lei merita :?:


Binoclul acela e destul de bun. Claritatea putin slaba la marginea lentilelor dar in rest un binoclu multumitor. Pretul ar fi putut sa fie putin mai mic.
Action este insa varianta de buget a Nikonului. Personal nu recomand un Nikon sub calitatea Nikonului Monarch 8,5x56 sau 10x56. Insa daca tu ai fost multumit cu Pentaxul vei fi sigur multumit si cu Nikonul.
Daca ar fi costat vre-o 700 Ron atunci l-as fi recomandat direct! :)
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde violiv pe 18 Iun 2009, 10:17

Daca tot ai ajuns la 8x40, mai calca-ti un pic pe inima si ia un IOR fost militar 7x40....nu numa ca bate la fund pe oricare din cele enumerate de tine la partea optica dar la 300-350 lei faci si economie :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Adrian S pe 18 Iun 2009, 15:34

violiv scrie:Daca tot ai ajuns la 8x40, mai calca-ti un pic pe inima si ia un IOR fost militar 7x40....nu numa ca bate la fund pe oricare din cele enumerate de tine la partea optica dar la 300-350 lei faci si economie :mrgreen:

Binoclu IOR 7 x 40 = 1000 lei. E singurul binoclu care-l au pe stoc si-l pot livra imediat.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 18 Iun 2009, 16:35

Adrian S scrie:
violiv scrie:Daca tot ai ajuns la 8x40, mai calca-ti un pic pe inima si ia un IOR fost militar 7x40....nu numa ca bate la fund pe oricare din cele enumerate de tine la partea optica dar la 300-350 lei faci si economie :mrgreen:

Binoclu IOR 7 x 40 = 1000 lei. E singurul binoclu care-l au pe stoc si-l pot livra imediat.


Mda, la 300 lei nu mai e ce sa te mai gandesti. La 1000 lei insa....nu mai e de loc la fel de interesant.
Nu e un binoclu rau dar nici foarte bun. E greu cat o femeie grasa, grosisment numai 7x..... :?
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde violiv pe 18 Iun 2009, 18:06

Vezi anunturile de la vanzari de pe forumuri!

Pana acum n-am intalnit pe cineva care sa nu fie multumit de IOR-ul "militar"...am intalnit insa multi care au schimbat ce aveau pe IOR dupa ce s-au uitat un pic prin el.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 18 Iun 2009, 18:25

violiv scrie:Vezi anunturile de la vanzari de pe forumuri!

Pana acum n-am intalnit pe cineva care sa nu fie multumit de IOR-ul "militar"...am intalnit insa multi care au schimbat ce aveau pe IOR dupa ce s-au uitat un pic prin el.


Eu am intalnit deja cativa care erau nemultumiti de IOR. Majoritatea se enerveaza din cauza greutatii. Altii injura faptul ca nu au fost in stare sa faca o curea de neopren la un binoclu atat de greu (desi astfel de curele se pot cumpara separat si monta, dar au tendinta de a costa destul de mult). Altii sunt deranjati de exteriorul cu iz de ieftin al binoclului iar altii (desi astia sunt cei care au schimbat IOR-ul pt. binocluri de genul Zeiss, Swarovski etc) erau nemultumiti de optica. La pret bun, IOR e insa o alternativa serioasa de luat in considerare.

Necazul cel mai mare insa in pofida celor de mai sus, este grosismentul de 7x. Prea putin dupa parerea mea in majoritatea cazurilor (@violiv aici apare iarasi pasiunea mea pt. grosismente mari :D ).
Deci dupa parerea mea IOR e foarte bun dar de preferat sa nu depaseasca preturi de ca. 700RON. Ce-i al lui e al lui insa, ca nu sunt multe binocluri care se pot lauda cu a fi atat de robuste ca IOR. Carl Zeiss NVA 7x40 e printre singurele care sunt la fel, dar pe de alta parte IOR si NVA sunt practic identice intrucat NVA e un Carl Zeiss Jena, deci fabricat de est germani care avea aceeasi baza de productie ca IOR:

http://shop.svensktjaktforum.se/?m=shop ... rrency=LTL
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 05 Iul 2009, 23:34

Cand am timp (ceea ce e cam rar) ma pun cateodata si desfac binocluri sau pt. a le studia constructia interioara si le curat, ung etc. Am desfacut o serie de binocluri si facand lucrul acesta mi-am dat seama de multe ori de calitatea subreda a multora.

Zilele trecute mi-a cazut in mana un Hensoldt 8x30, care avea imagine dubla, lentile murdare in interior etc. Am fost extrem de fascinat de constructia extrem de robusta a binoclului. Desi asamblat intr-un mod foarte simplu, incat si un amator ar fi reusit sa se descurce destul de bine, era foarte solid construit. Prismele interioare stateau ca betonul, de era aproape imposibil sa le scot din binoclu (fata de multe binocluri construite in Hochi-kong-Kon sau alte zone a tarii mari din est, unde prismele stau fixate atat de slab incat simpla reglare a dioptriilor cauzeaza dereglarea lor). Sistemul de lentile triple din interiorul ocularului erau foarte bine fixate si la fel lentilele mari. Nimic nu era lipit, ci totul era insurubat foarte bine iar la incheieturi si pe suruburi era turnat un fel de cauciuc lichid pt. a izola. Binoclurile nu sunt umplute cu azot dar e explicatia pt. care in pofida a multor ani in care au fost "maltratate" de Bundeswehr, prezinta in continuare o calitate atat de mare incat rivalizeaza cu multe din binoclurile moderne si castiga de multe ori datorita soliditatii cu care sunt facute.

Dupa ce l-am curat si colimat lentilele (ceea ce iarasi, a fost mult mai usor decat m-as fi asteptat), s-a transformat intr-o minune. O experienta foarte placuta.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde duma pe 26 Oct 2009, 12:41

Salutare !

De curand am cumparat un IOR B7X40 din 1988 si arata ca nou din toate pct de vedere dar cu mici imperfectiuni adica sunt niste graunte de rugina parca in interior, ce ziceti sa il desfac sau nu ? chestia este ca ziua se vede limpede imaginea doar noaptea cand privesc un punct luminos apare ca si cum ai avea stropi de apa pe lentila nu e grav dar e enervant :) plus ma bate gandul sa imi cumpar si varianta cu filtru pentru infrarosii BI7X40. Are cineva un astfel de binoclu? Stie cineva daca este de folos sau nu? Cum se comporta filtrul, are sensibilitate mare la IR adica indica si prezenta unui om sau animal? durata de viata. Am si cartea cu instructiuni de folosire si acolo zice ca se foloseste doar la detectarea sistemelor de vedere pe timp de noapte de tip active .
Multumesc mult
cele bune
duma
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Oct 2009, 12:14

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 26 Oct 2009, 14:06

Problemele pe care le ai cu IOR-ul sunt destul de obisnuite la binocluri militare mai vechi si sunt adesea rezultate de faptul ca a intrat umezeala intre cele trei lentile ale ocularului (cateodata poate sa depinde si de faptul ca lamele metalice care fixeaza prismele au oxidat si rugina s-a extins putin pe prisme, dar m-as indoi sa fie cazul). Il poti desface si incerca sa-l cureti, insa daca nu e foarte deranjant, parerea mea este sa nu o faci. Sunt cateva probleme care apar in momentul in care le desfaci:
1) Ocularul e format din trei lentile care trebuiesc stranse cum trebuie. Cea mai mica diferenta iti va decolima binoclu. Nu e foarte usor sa le strangi ca lumea si in cateva cazuri in care am desfacut binocluri nu am mai reusit sa le colimez ca lumea si de atuncea vad numai dublu.
2) Cand cureti lentilele iti trebuie scule si carpe speciale care sa nu lase scame. Fiecare scama microscopica iti va fi magnificata incat cand te vei uita prin binoclu iti vor aparea ca puncte negre pe lentile.
3) Binoclul este sigilat cu un fel de garnitura de cauciuc lichid. Cand il desfaci, vei distruge garnitura, ceea ce va mari riscul de a ti se umezi si aburi inauntru. Nu este umplut cu azot, asa ca din punctul asta de vedere nu sunt probleme.

IOR-ul este de asemenea mult mai greu de desfacut decat Hensoldt si nu e sigur ca te descurci daca esti amator si nu ai scule. Din descrierea ta reiese ca nu este prea deranjant in timpul zilei asa ca vei castiga mai mult daca il lasi asa cum e.

In ce priveste variantele cu infra rosu, nu ai ce sa faci cu ele la folosirea civila sau la vanatoare.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde duma pe 26 Oct 2009, 14:40

multumesc pentru raspuns si promtitudine !
in timpul zilei nu am nici un fel dw problema cu el, nu se vede nimica nici o impuritate, e o placere pt mine sa privesc cu el, am sa va urez sfatul si nu am sa il desfac
nu stiti ceva despre BOB Optik, am un binoclu 8X30 prisme bk7 camp vizual de 131m/1000m, cred ca este si vechi dar este bine colimat in plus arata bine, nu e asa de luminos ca si IOr-ul
cele bune
duma
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Oct 2009, 12:14

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 26 Oct 2009, 16:52

Foarte bine faci. Daca IOR-ul nu te deranjeaza ziua, lasa-l in pace ca risti sa iti faci prea multe probleme.
In ce priveste BOB Optik. Ele sunt confectionate de o firma germana care se numeste BOB Optik International. Binoclurile sunt destul de slabute. Asa cum l-ai descris si tu, au prisme BAK-7 si nu BAK-4 ceea ce inseamna ca sunt net inferioare binoclurilor moderne cu BAK-4 (BAK-7 nici nu se mai foloseste la binocluri decat la unele chinezesti).
Cele mai vestite modele sunt Everest si Prismatic (care este cel detinut de tine). Si astea au insa o optica foarte slabuta si sunt destul de fragile. La pretul la care se vand insa, €20-30 sunt suficient de bune. Calitativ se plaseaza la acelasi nivel cu Tasco, Bresser, Eschenbach.

BOB sunt mai vestiti datorita telescoapelor si microscoapelor lor. Si alea sunt tot de calitate mai slaba, dar e zona unde sunt mai cunoscuti.
Din cate stiu eu BOB au fost cumparati de Bresser care este tot o firma germana ce confectioneaza produse de proasta calitate in China dar care sunand mai nemteste se vand mai scump in Europa. De aceea produsele BOB Optik aparute dupa mijlocul anilor '80 sunt de fapt mult mai proaste decat cele dinainte. Astazi firma nu mai exista.
IOR-ul este cu siguranta mult mai bun decat BOB.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde edysniper pe 04 Dec 2009, 20:09

Salutare,sunt in cautarea unui binoclu si dupa ce am citit ce s-a postat pe aici inca nu am reusit sa imi fac o idee,trebuie sa va spun ca sunt tufa de venetia la capitolul acesta si m-am gandit sa va cer un sfat.In primul rand as dori sa-l folosesc la vanatoare si in al doilea rand pentru concediile pe care le petrec in fiecare vara la Sf.Gheorghe unde am crescut si unde am parintii.Imi place mult sa navighez.Am cam 500 RON disponibili pentru aceasta investitie si nici nu va imaginati cata nevoie am de sfaturile voastre.Merg pe ideea ca nu iti cumperi in fiecare zi binoclu si as dori sa fie cat de cat de caliate raportat la banii de care dispun.Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si astept recomandarile voastre.
One Shot.One Choice.
Avatar utilizator
edysniper
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Noi 2009, 20:40
Locaţie: Alba Iulia

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde Tranan pe 04 Dec 2009, 20:33

Cel mai bun raspuns pe care il poti primi este IOR 7x40. Se vinde pe aici pe forum la ca. 300 RON/buc si la modul de folosinta pe care il ai, face fata fara probleme. Altfel la suma pe care o pui la bataie nu sunt atat de mult alternative care sa concureze calitativ cu el.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: ABECEDARUL BINOCLULUI

Mesajde edysniper pe 05 Dec 2009, 00:26

Multumesc pentru raspuns, am mai cautat si eu pe net si am gasit ceva dar nu stiu cat de bun este : http://www.neomax.ro/Olympus_10x50_DPS- ... s1489.html incep sa ma gandesc la un NIKON OCEAN 7x50 pe care l-am gasit la 188$ cel din urma chiar imi place numai ca mi-e teama sa nu fie teapa..nu am cumparat niciodata online. http://www.opticsplanet.net/nikon-7x50-oceanpro.html
One Shot.One Choice.
Avatar utilizator
edysniper
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Noi 2009, 20:40
Locaţie: Alba Iulia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 123 vizitatori

Publicitate