Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:22

Amortizor de zgomot

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Amortizor de zgomot

Mesajde anton_comi2000 pe 29 Iun 2009, 20:31

Amortizoare de zgomot sau sub alte denumiri ca ;suppressor,silencer,soundmoderators pt arme cu glont le gasiti pe urmatoarele site;
www. aseuta.fi
www.reflexsuppressors.co.uk
www.jacksonrifles.com
www.soundmoderators-uk.com
www.wildcatrifles.co.uk
NOTA;pt a evita anumite confuzii si intrebari inutile mentionez ca nu fac reclama nu sint dealer ,totul pt o mai buna informare a utilizatorilor acestui site
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Ray pe 29 Iun 2009, 21:18

anton_comi2000 scrie:Amortizoare de zgomot sau sub alte denumiri ca ;suppressor,silencer,soundmoderators pt arme cu glont le gasiti pe urmatoarele site;
www. aseuta.fi
http://www.reflexsuppressors.co.uk
http://www.jacksonrifles.com
http://www.soundmoderators-uk.com
http://www.wildcatrifles.co.uk
NOTA;pt a evita anumite confuzii si intrebari inutile mentionez ca nu fac reclama nu sint dealer ,totul pt o mai buna informare a utilizatorilor acestui site



:shock: de ce atata zarva???
in romania oricum sunt interzise. :!:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde anton_comi2000 pe 29 Iun 2009, 21:28

Pentru ca Romania nu face parte din UE !?!?!?!?!?!?!? (LA LEGISLATIE?!!???~!!!)
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde andrey_hunter28 pe 29 Iun 2009, 22:30

pentru lisa exista?
andrey_hunter28
Membru activ
 
Mesaje: 119
Membru din: 03 Ian 2008, 09:35
Locaţie: ilfov

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Cristi pe 30 Iun 2009, 08:39

anton_comi2000 scrie:Amortizoare de zgomot sau sub alte denumiri ca ;suppressor,silencer,soundmoderators pt arme cu glont le gasiti pe urmatoarele site;
www. aseuta.fi
http://www.reflexsuppressors.co.uk
http://www.jacksonrifles.com
http://www.soundmoderators-uk.com
http://www.wildcatrifles.co.uk
NOTA;pt a evita anumite confuzii si intrebari inutile mentionez ca nu fac reclama nu sint dealer ,totul pt o mai buna informare a utilizatorilor acestui site


http://www.scribd.com/doc/6004153/billh ... hop3872154
http://www.scribd.com/doc/5000069/22lr- ... hot-Pistol

Publicatii exista pe net cate vrei! :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde anton_comi2000 pe 01 Iul 2009, 00:39

pentru ca in alte state din UE aceste dispozitive sint legale.DESTEAPTA-TE ROMANE
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde anton_comi2000 pe 01 Iul 2009, 01:06

In loc sa ne sicanam intre noi (stilul pur romanesc) mai bine sa-i sicanam pe guvernanti (pt ca noi i-am ales pe ei nu ei pe noi )pt legile de tot risul emulate(emise) de niste inculti si incapabili .Sau poate nu mai avem singe in vene .DESTEAPTA-TE ROMANE PINA NU ESTE PREA TIRZIU
anton_comi2000
Membru important
 
Mesaje: 156
Membru din: 24 Dec 2008, 10:08
Locaţie: London

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Moose_Master pe 01 Iul 2009, 03:47

Deja e prea tarziu. De mult e prea tarziu.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Ray pe 01 Iul 2009, 14:13

anton_comi2000 scrie:pentru ca in alte state din UE aceste dispozitive sint legale.DESTEAPTA-TE ROMANE


distinse coleg,
trebuie sa te contrazic.
in primul rand, folosirea amortizoarelor de zgomot, sau a asa ziselor " surdine" sunt reglementate de legile fiecarui stat in parte, si nu au nimic deaface cu legislatia comunitatii europene.
in majoritatea tarilor aceste dispozitive sunt INTERZISE !!
un detaliu mai jos:

Bulgaria - interzis
Danemarca - interzis
Germania - folosire prin dobandirea unei autorizatii speciale
Anglia - permis
Filanda - permis
Franta - permis
Italia - folosire prin dobandirea unei autorizatii speciale
Norvegia - permis
Austria - folosire prin dobandirea unei autorizatii speciale
Polonia - interzis
Romania - interzis
Russia - interzis
Scotia - permis
Elvetia - folosire prin dobandirea unei autorizatii speciale
Spania - interzis
Cehia - interzis
Ungaria - interzis

deci la ce concluzie se ajunge??

:roll: si acum asa intre noi, la care avantaje te gadesti la folosirea unui amortizor de zgomot
( bineinteles in afara de a-ti proteja sistemul auditiv si eventual la selectia unor bucati din grupa fara a speria restul) :?:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Adrian S pe 01 Iul 2009, 14:39

Ray scrie: :roll: si acum asa intre noi, la care avantaje te gadesti la folosirea unui amortizor de zgomot
( bineinteles in afara de a-ti proteja sistemul auditiv si eventual la selectia unor bucati din grupa fara a speria restul) :?:

:D
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Vechio pe 01 Iul 2009, 15:24

De peste 35 de ani mă tot gîndesc la utilitatea - în conceptul eticii vînătoarei - a unui astfel de dispoziv. Cu excepţia pest controlului- calibru redus, zone urbane, personal specializat - nu i-am găsit nici o motivaţie. Poate mă iluminaţi(dacă tot a-ţi deschis topicul) :roll: :roll:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde romaniac pe 01 Iul 2009, 19:25

:twisted: Subiectu' asta ar trebui mutat la "Zazanie intre Forumisti" ... :lol:
Eu d-abia astept sa vad ce pareri sunt in legatura cu utilitatea unui amortizor, dupa cum mentiona si Vechio, la vanatoare.
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Moose_Master pe 01 Iul 2009, 21:18

Eu sunt PENTRU legalizarea amortizorului. E cineva impotriva? Se abtine cineva?
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Ray pe 01 Iul 2009, 21:48

Moose_Master scrie:Eu sunt PENTRU legalizarea amortizorului. E cineva impotriva? Se abtine cineva?


Moose _Master, :wink: si eu sunt pentru, ca in sfarsit, sa ma pot juca si eu dea James Bond agentul 007 :lol:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde ghneagu pe 01 Iul 2009, 22:15

Moose_Master scrie:Deja e prea tarziu. De mult e prea tarziu.

Niciodata nu e prea tarziu.
Avatar utilizator
ghneagu
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 23 Dec 2008, 20:49
Locaţie: Iasi

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde VANATORU77 pe 01 Iul 2009, 22:41

Daca nu aud pushca cum pocneshte, mai bine ma las de vanatoare, da ce va trebe amortizoare , vanatzi cu arcuri fratzilor, si nu mai auzitzi nica.
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde violiv pe 01 Iul 2009, 23:32

Si in tarile UE unde sunt permise la folosit, asta se intampla cu foarte rare exceptii doar in poligon si nu la vanatoare. In unele (cum e Franta) sunt chiar recomandate in poligon si se cumpara linistit de la magazin carabine si lise dotate cu amortizoare de sunet.

Daca maine se inventeaza bateria de 5 cm cubi ce poate stoca 1 MW la o masa de vreo 200 g numai si poate asigura functionarea unui LASER de xx W capabil sa gaureasca un gugu la 100, sa zicem, fara sa faca nici cel mai mic zgomot, si s-ar recomanda :mrgreen: intens folosirea acestui tip de arma la vanatoare V-ATI LASA???

E drept ca preferintele individuale sunt nenumarate si unora le place mai mult cu galagie dar asta nu inseamna sa interzici celorlalti s-o faca in liniste.....

Parca am simtit o unda de "etica vantoreasca" in unele postari....poate reusiti sa-mi explicati de ce n-ar fi etica o arma care nu face zgomot folosita la vanatoare nu la braconaje sau la ce alte prostii va ganditi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Moose_Master pe 02 Iul 2009, 04:54

Violiv a tras bine. Eu insa am si alte argumente insa o sa-l vars numai pe cel care ma racaie cel mai tare. Io nu am tras niciodata cu o arma cu supressor. Nu am de gand si nici nu sunt interesat de acest subiect. Insa daca eu nu vreau asta nu inseamna ca nimeni nu trebuie sa aiba si sa foloseasca daca vrea acest obiect.
Ca unii gandesc ca nu-i bine si uite ca pe motivul asta nu mai trebuie sa aiba nimeni, este dovada clara ca mentalitatea tipic trotzkista inca este la putere.
Care este problema ta colegule X daca eu vreau sa am aruncator de flacari la mine in rastel? De ce te ...grija ca pe Dabija de buteliile mele cu napalm? Sau daca as vrea sa am un aruncator de obuze de 80 mm, care ar fi obiectia? Cu ce te deranjez eu pe tine individualule Y ca vreau sa am un obuzier?
Mai bine imi dati voi (cei care nu sunteti de acord) un motiv bine intemeiat pentru care eu nu ar trebui sa am un tanc Panzer la mine in batatura casei.
Daca am un pistol nu inseamna ca sunt si criminal. Iar daca am creier nu inseamna neaparat ca sunt si Einstein.

Adevarata libertate inseamna dreptul fiecaruia sa aiba ce vrea el si sa faca ce vrea el, insa in acelasi timp sa respecte societatea in care traieste si sa nu lezeze in nici un fel drepturile sau libertatile unui alt individual.

ghneagu, suna bine ce spui, insa in cazul Romaniei este mult prea tarziu. Romania a fost revanduta pentru a "n"-spea oara.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde DORU-VS pe 02 Iul 2009, 07:06

Atat timp cat nu este folosit la braconaj nu vad nici o problema,ba chiar este util,prin reducerea zgomotului ,se elimina si un factor de stres al animalelor din arealul de vanatoare.
DORU-VS
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 12 Ian 2008, 21:30
Locaţie: VASLUI

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Cristi pe 02 Iul 2009, 08:37

Ray scrie:
anton_comi2000 scrie:pentru ca in alte state din UE aceste dispozitive sint legale.DESTEAPTA-TE ROMANE


in majoritatea tarilor aceste dispozitive sunt INTERZISE !!
un detaliu mai jos:

Bulgaria - interzis
Danemarca - interzis
Germania - folosire prin dobandirea unei autorizatii speciale
Anglia - permis
Filanda - permis
Franta - permis
Italia - folosire prin dobandirea unei autorizatii speciale
Norvegia - permis
Austria - folosire prin dobandirea unei autorizatii speciale
Polonia - interzis
Romania - interzis
Russia - interzis
Scotia - permis
Elvetia - folosire prin dobandirea unei autorizatii speciale
Spania - interzis
Cehia - interzis
Ungaria - interzis

deci la ce concluzie se ajunge??

:?:



Pai sa vedem... Din 17 tari citate, sunt interzise in 8. Deci unde este majoritatea? :? Ca o remarca, tarile unde sunt interzise amortizoarele, cu exceptia Danemarcei, sunt toate fostele dictaturi comuniste sau fasciste...Ma omoara coincidentele astea... :oops:
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde gabi horga pe 02 Iul 2009, 11:34

Pai uite asa e cu coicidentele astea ,si tre sa vinam cum facea bunicu daca se poate si cu flinta d-aia care scotea fum ca sa ne vada tot boborul de unde a tras criminalul, mai moose master la noi e tare greu cu intelesul democratiei asteia ,ca aia care are arme si inpusca animalul este neste cremenali si ar trebuii bagati la puscarie :mrgreen: .D-aia fratioare as vrea sa emigrez,ca la noi daca ai vrea sa-ti cumperi ceva mai special nu se poate ,vrei un amortizor? pai ce sa faci cu el,sa braconezi?da treaba mea ce fac cu el ,intr-o tara democratica cetateanul respectiv raspundea ,da ce te f.... grija de ce fac eu cu el.
gabi horga
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Dec 2008, 20:40

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Vechio pe 02 Iul 2009, 11:58

Dacă efectul undelor sonice(amprenta sonică) produse de gazele de ardere a pulberi pot fi diminuate printr-o tobă de eşapament, cele ale proiectilului, în nici un caz. Efectul curios al undelor generate de coada proiectilui este acela că dă ţintei senzaţia că se trage din partea opusă, generând reflexul de apropiere de trăgător.
Menţionez faptul că nu vorbesc din literatură.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Vechio pe 02 Iul 2009, 12:40

Moose_Master scrie:Eu sunt PENTRU legalizarea amortizorului. E cineva impotriva? Se abtine cineva?

Sunt deosebit de curios dacă ai tras asupra unei ţinte vii cu o carabină echipată cu "sound suppressor" :roll: :roll:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Moose_Master pe 02 Iul 2009, 12:59

Nu am tras niciodata cu supressor si nici nu-s interesat. Pentru mine este inutil si nu cheltui bani pe lucruri inutile.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Vechio pe 02 Iul 2009, 14:17

Moose_Master scrie:Nu am tras niciodata cu supressor si nici nu-s interesat. Pentru mine este inutil si nu cheltui bani pe lucruri inutile.
Profund respect pentru onestitate :D :D :D
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde marius 45 pe 02 Iul 2009, 14:32

de Vechio pe 02 Iul 2009, 11:58

Dacă efectul undelor sonice(amprenta sonică) produse de gazele de ardere a pulberi pot fi diminuate printr-o tobă de eşapament, cele ale proiectilului, în nici un caz. Efectul curios al undelor generate de coada proiectilui este acela că dă ţintei senzaţia că se trage din partea opusă, generând reflexul de apropiere de trăgător.
Menţionez faptul că nu vorbesc din literatură

Pai viteza glontzului nu e mai mare decat viteza sunetului?Atunci cum sa auda nimalul inainte de a fi penetrat de glontz?Cand al aude nu e prea tarziu :lol: ?Intreb si eu...sa nu fie cu suparare :)
Va salut!
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Vechio pe 02 Iul 2009, 15:01

Indiferent dacă proiectilui este supersonic sau subsonic, tot generează o dublă undă acustică. În situaţia în care ţinta încasează proiectilul, realizezează poziţia trăgătoruli şi se îndepărtează; în caz contrar - efectul e de chemătoare !
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Ray pe 02 Iul 2009, 16:56

Pai sa vedem... Din 17 tari citate, sunt interzise in 8. Deci unde este majoritatea? Ca o remarca, tarile unde sunt interzise amortizoarele, cu exceptia Danemarcei, sunt toate fostele dictaturi comuniste sau fasciste...Ma omoara coincidentele astea.
..

Cristi

daca in unele tari, amortizoarele de zgomot se pot folosii numai cu autorizatii speciale ( pe care le obtii extrem de greu) nu inseamna ca sunt permise, asa ca poti adauga si aceste tari la cele unde sunt interzise.
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Adrian S pe 02 Iul 2009, 17:15

Niki, oare cum ar fi sa mergi la vanatoare cu "Panzer, aruncator de flacari, obuzier, etc" - si sa nu fiu off topic - amortizor? Numai pentru simplu fapt ca sunt interzise?
Chiar sunt curios. Tu, care esti esti impotriva folosirii lunetei la vanatoare!
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Amortizor de zgomot

Mesajde Cristi pe 02 Iul 2009, 17:55

Ray scrie:
Pai sa vedem... Din 17 tari citate, sunt interzise in 8. Deci unde este majoritatea? Ca o remarca, tarile unde sunt interzise amortizoarele, cu exceptia Danemarcei, sunt toate fostele dictaturi comuniste sau fasciste...Ma omoara coincidentele astea.
..

Cristi

daca in unele tari, amortizoarele de zgomot se pot folosii numai cu autorizatii speciale ( pe care le obtii extrem de greu) nu inseamna ca sunt permise, asa ca poti adauga si aceste tari la cele unde sunt interzise.


Scuza-ma, dar eu inteleg ca daca exista totusi o modalitate legala, chiar daca e anevoioasa, de a folosi un lucru, asta nu inseamna ca e interzis... Sau nu inteleg eu sensul cuvantului " Interzis" :D

Revenind strict la subiect, interdictia de a detine amortizoare e legata organic de politica anti arme detinute de civili a guvernelor , si infinit mai putin de vanatoare.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Următorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 228 vizitatori

Publicitate