Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 00:54

Discutii despre tehnica foto

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Discutii despre tehnica foto

Mesajde ventura pe 06 Iul 2009, 10:43

Ce fel de aparat ati folosit?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Concursul Peltor de talere

Mesajde amis pe 06 Iul 2009, 12:36

Parca Nikon avea Ghibortul... :roll: :lol:
Cu stima
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: Concursul Peltor de talere

Mesajde Alin3006 pe 06 Iul 2009, 13:01

amis scrie:Parca Nikon avea Ghibortul... :roll: :lol:
Cu stima


Da, un Nikon era! :wink: :D
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Concursul Peltor de talere

Mesajde adrian_ppp pe 06 Iul 2009, 18:46

Canon
EOS 400 D cu obietiv 70-300
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Concursul Peltor de talere

Mesajde ventura pe 06 Iul 2009, 19:15

Hmmm, pare sofisticat...
Dupa ce termin cu Olimpusul meu, trec si eu la asa ceva...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Concursul Peltor de talere

Mesajde ghibortz pe 06 Iul 2009, 19:42

sper să nu deranjeze abaterea discuţiei însă nu am gasit cum pot să dau mesaj privat dl.ventura
aşa că cer scuze celorlalţi forumişti.

canon si nikon sunt cele mai potrivite pentru orice şi orcine. amator sau pro. respecta cu câtă acurateţe sa putut până acum tehnik vorbind camerele reflex cu film. optica e glanţ inclusiv cu obiectivele din pachete alea din plastic. toate funcţiile antiprost prezente. exemplu concludent: io am folosit prioritate la timpul de expunere... recomnad să iei separat body şi obiective la mâna a doua. mult mai avantajos sau mai aştepţi un an să cumperi modelul de anul asta la bani semnificativ reduşi. sau dacă te ţine contul rupete în figuri cu un nikon d3... e un fel de hollan-holland al sculelor foto.
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Concursul Peltor de talere

Mesajde ventura pe 06 Iul 2009, 20:02

Merci de informare.
Poate ne ajuta un moderator sa creeze un topic cu Off-ul nostru.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde ssteffan pe 06 Iul 2009, 20:51

Cu photoshopul cum stati? Consider ca oricat de reusita ar fi o fotografie tot mai trebuie retusata pe ici pe colo.

Zic asta pentru ca am facut o adevrata pasiune din photoshop.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde ghibortz pe 06 Iul 2009, 21:04

e doar o sculă care folosită cu cap îţi poate aduce beneficii. dacă vorbim doar de fotografia de familie cu bunica si căţelu. mai tai un luft nedorit mai luminezi un pic. mărunţişuri. io mă mai joc la unele dintre cele pe care vezi doamne mi le strâng la portofoliu. în teren din nefericire dacă vrei să o dai în profesionalisme ai nevoie de scule serioase şi de photoshop. mai scoţi un noise mai bagi un contrast. mai pui un albastru la cer :D

dacă te interesează şi pasionează fotografia ai trei lucruri la îndemână:

www.badorgood.com (amatori şi profi laolaltă, talentaţi şi PS abuzări...etc)
www.behance.net (mai mult profi contemporani... din ăia răi de agenţie de publicitate...nu numai foto)
http://www.photography-now.net/ (greii)

ne putem arunca păreri şi pe ce am făcut noi dacă vrei.
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde ssteffan pe 06 Iul 2009, 21:42

Imi doresc niste scule profesioniste, am un prapadit de digital. Un dslr m-ar aranja si este prevazut ca investitie in viitorul (sper eu) apropiat. Am facut ceva poze pentru site-uri de stock, nu am facut multe dar s-au vandut vre-o 4. Oricum nu am mai stat de ele, am fost foarte ocupat in ultima vreme.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde ssteffan pe 06 Iul 2009, 21:53

ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde ghibortz pe 07 Iul 2009, 09:31

as vrea sa postez fotografii.
cum pot sa fac chestia asta?
care este dimensiune maximă?
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde bogdanm pe 07 Iul 2009, 09:39

Foloseste un site de host extern si pune link-ul aici.
Link-ul cu tag-urile de [img]
Weapons don't kill people, people kill people.
www.primejdie.ro
Avatar utilizator
bogdanm
Veteran
 
Mesaje: 1493
Membru din: 25 Iul 2007, 10:58
Locaţie: Bucuresti/Curtea de Arges

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde Moose_Master pe 08 Iul 2009, 06:30

As dori o sugestie pentru un aparat foto. Vreau unul care sa tin degetul apasat pe buton si sa faca poze cu cadenta unui minigun pana cand iau degetul de pe buton. Dar vreau ca pozele sa fie si de calitate.
Are nepoata-mea unul (Canon Rebel sau asa ceva) dar care la apasarea continua a butonului face doar 3 sau 4 poze apoi se opreste. Nu vreau asa ceva. Vreau sa faca poze in draci pana iau io degetul.
Deci ce nume ar trebui sa caut? (cu cat mai specific cu atat mai bine)

Multumesc anticipat raspunzatorului.
Stima

Moose_Masta

P.S. Am mare nevoie la pescuit. Pestele fiind viu se mai misca si imi este foarte greu sa fac o poza reusita. La vanatoare de regula nu fac poze, insa la pescuit pozele sunt scopul partidei.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde ghibortz pe 08 Iul 2009, 11:00

ce are nepoata e arhisuficient. ca să obţi o fotografie "nemişcată" prin procedeul "multe cadre pe secundă" ar trebui ca aparatul să ajungă la vreo 1000 fps (frames per second). orice cameră ce depăşeşte 24 fps e de fapt un aparat de filmat :D .

ce trebuie să faci: cumpără orice DSLR (de preferat canon, nikon) sau împrumută rebelul nepoatei
trebuie ştiute următoarele chestiuni.
1. sensibilitatea - ISO - 100 - 200 - 400 - 800 -1600
2. diafragma 1.8 - 2.8 - 4 - 5.6 - 8 - 11 - 16 - 22 - 32 - 64
3. timpul de expunere de la 30s până la 1/4000 (a patra mia parte dintro secundă)
4. claritatea - pe lângă focusul manual sau automat mai poţi obţine claritate prin folosirea unei diafragme mari (11-64)

diafragma e găurica din mijlocul obiectivului. cu cât cifra este mai mare cu atât ea este de fapt mai mică şi lasă să intre lumină mai puţină. de aceea ai nevoie de un timp de expunere a fotografiei mai mare sau o sensinbilitate a "filmului" mărită (ISO) 100 cel mai puţin sensibil (calitate mare) sau 1600 cel mai sensibil (calitate mică).

la calitate mică o să îţi apară pixeli de "noise" de diferite culori în funcţie de ce tip de lumină şi informaţie de culoare exista la timpul fotografierii. (dar presupun că nu trimiţi pozele la national geagraphic aşa că io zic că pentru început până te dumireşti cu toate chichiţele important e să ai pozele "în clar")

aparatele DSLR au un exponometru încorporat aşa că în funcţie de ce vrei să obţi poţi regla toţi parametrii (ISO, timp şi diafragmă) iar aparatul îţi spune dacă subexpui fotografia (nu are suficientă lumină) sau o supraexpui (prea multă).

ca să nu o mai lungesc.
ca să prinzi ceva în mişcare şi să îngheţe în poză e nevoie ca timpul de expunere trebuie să fie scurt. 1/500 dintro secundă încolo.

de exemplu fotografia cu manechinul căruia îi zboară ochelarii (o găseşti pe forum la "concursul talere peltor...") e făcută cu ISO 1600, diafragmă 8 şi timp 1/4000 şi 3 cadre pe secundă (atâta poate aparatul). ma interesat să prind impactul deci aveam nevoie de timp de exunere scurt şi de aceea am compensat prin diafragmă destul de deschisă şi sensibilitate mărită pentru a avea suficientă informaţie luminoasă.

ca să nu te chinui pe manual foleseşte pentru astfel de cazuri programele aparatului. ai pe discul selector Tv sau Av. adică prioritate diafragmă sau timp expunere. îţi setezi pe ptioritate timp 1 pe minimum 500 incolo pâna la 4000 şi aparatul indiferent de ce ISO îţi alegi (întro zi puternic însorită poţi merge cu 100) îţi va compensa automat diafragma astfel încât să obţină cantitatea luminoasă optimă pentru a scoate o fotografie corect expusă.

sper că am reuşit să explic suficient cât să te pună la lucru.
ia aparatul nepoatei şi joacăte.
iar pe net găseşti o grămadă de siteuri cu abceuri în ale fotografiei.

spor
abia aştept să văd ce poze tragi.
fir întins şi şarf.
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde Moose_Master pe 09 Iul 2009, 02:46

Multumesc pentru info. Respect.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde ghibortz pe 09 Iul 2009, 09:25

plăcerea a fost de partea mea după cum sa văzut. mam simţit şi io util acestei "comunităţi". aşteptăm fotografii.
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde Ursus2006 pe 09 Iul 2009, 18:07

ghibortz scrie:. mam simţit şi io util acestei "comunităţi". aşteptăm fotografii.


Daca e off-topic: cam tarziu te-ai simtit " util" , eu zic ca erai util acestei comunitati de cand te-ai inscris pe forum: de prin primavara lu' 2008 ! LENESULE ! :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde Ghinda pe 10 Iul 2009, 17:53

Ce-ai ma cu fratele meu? :twisted: :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde adrian_ppp pe 10 Iul 2009, 18:31

Ghinda scrie:Ce-ai ma cu fratele meu? :twisted: :lol:

aruncati cu pietre :))
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde ssteffan pe 12 Iul 2009, 21:50

Ghibortz, vad ca te pricepi. Te rog, da click drapta si apoi view image pe imaginea de mai jos si spune-mi daca din punct de vedere thnic ii lipseste ceva.

Imagine
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde ghibortz pe 13 Iul 2009, 14:19

tehnic? te referi la expunere - da
temperatură de culoare - da
şarf - cred că are cel puţin 20 de cm DOF - da
subiectul - natură
încadratura ... cam larg ... părerea mea...adică ai nişte detalii interesante cu picăturile de apă. pe alea cred că ar fi trebuit să le pui în valoare. aşa rămâne doar o "poză" cu o floarea-soarelui.
părerea mea.
spor.
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde Moose_Master pe 13 Iul 2009, 19:59

M-am jucat cateva ore cu aparatul lui "nepoata" si a inceput sa-mi placa scula(nu va mai ganditi la prostii). Deci este un Canon Rebel XS. Am descoperit de ce nu facea poze pana la loc comanda asa cum vroiam eu. Cand trebuie sa foloseasca blitz-ul dureaza pana se incarca acesta si distanta dintre poze devine mai mare. Ziua, pe soare, cand apas butonul face 3 poze/sec si pana nu iau degetul de pe tragaci nu se opreste. Si le face si clar animalu'. Nu am apucat sa le pun pe computer pt ca nu am instalat ce-i trebuie lui la mine in comp. Nepoata tocmai a plecat cu tac'su intr-o vacanta si cand se intorc o sa postez pozele. Nu am facut natura pt ca m-am jucat cu el in casa si pe balcon. Mi-am fotografiat revolverele si mi s-au parut suficient de clare pentru ce am eu nevoie.
ISO se intinde pe o plaja intre 100 si 1600. Restul, mi-am prins o ureche la un moment dat si m-am lasat pagubas. De fapt nici nu am mai stiu ce sa caut altceva la aparat.
Mi-a spus nepoata ca se pot cumpara obiective separate pentru diferite tipuri de situatii. Asta mi s-a parut beton.
De asemenea se poate aseza pe trepied si programa(foarte simplu) sa inceapa sa faca cate poze vreau peste 10 secunde. Asta era de fapt ce-mi trebuia. Sa apuc sa iau pestele in maini si apoi aparatul sa traga o rafala de poze. Una dintre ele cu siguranta ca va iesi meseriasa.
Ce mi-a mai placut este ca meniul este prietenos fata de alte meniuri la alte aparate cu care m-am mai jucat. Are si optiune sa regleze el automat totul si reglare manuala pentru situatii cu pretentii.
Ca o parere generala de profan aparatul mi s-a parut suficient pentru nevoile mele personale.

Singurul lucru pe care nu-l stiu este care este durata lui de viata. Si stiu bine ce vorbesc. Am avut GPS de 500$ care dupa 1 an jumate si-a dat obstescul sfarsit. Am avut fel de fel de gadget-uri foarte scumpe care m-au lasat cu ochi-n soare imediat dupa ce termenul de garantie a expirat. M-am jurat ca nu mai cumpar nimic electronic pana nu stiu sigur ca este de incredere.

Oricum, a fost o placere sa ma joc cu aparatul si cred ca asta este mare lucru. Mai am doua aparate foto (cu multi mega pixeli) insa nici unul are o asa personalitate.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde ghibortz pe 14 Iul 2009, 10:28

încearcă să desluşeşti ce am înşirat io mai sus cu referire la timp de expunere. că de exemplu poţi face 3 cadre pe secundă la a 3-a parte dintr-o secundă pe cadru. îţi vor ieşi 3 poze mişcate. dacă timpul de expunere depăşeşte (scade) a 500-a parte dintr-o secundă....dacă ai expunerea corectă şi şasrful la locul lui vei obţine acea fotografie "îngheţată".

cu referire la timpul de viaţă găseşti pe siteurile producătorilor. pă vremuri adică acum 2 ani un canon eos rebel era garantat la 10.000 de declanşări. apoi nu mai este garantată funcţionalitatea obturatorului. care e o portiţă ce se închide şi deschide la declanşare. deci are nişte balamale. niţel mai japoneze dar totuşi balamale.

ps. dacă vrei să îţi iasă peştele mai mare foloseşte un obiectiv cu focală mică de la 24 mm în jos. 14 să zicem (sunt mai scumpe) şi apropie captura de obiectiv până la limita de claritate şi încadratură binenţeles. şi o să ai nişte barosani. :D

spor şi sarf în obiectiv.
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde Moose_Master pe 14 Iul 2009, 19:11

Nu stiu daca am inteles corect partea cu 3 poze/sec, dar aparatul chiar face 3 poze/sec fara sa fie miscate. Am fotografiat cateva masini care treceau pe strada si la fiecare am facut in jur de 20 de poze(deci am tinut degetul pe tragaci continuu). La nici o masina nu mi s-a parut vreo poza miscata.(deci la fiecare a treia parte dintr-o secunda aparatul face o poza nemiscata....s-au cel putin asa am vazut io).

Pozele cu pesti nu ma intereseaza sa le mascaresc, ci sa trag o rafala de poze toate in aceeasi pozitie dintre care sa aleg una care sa ramana. Restul le sterg. Si crede-ma ca ma chinui ca dracu de unul singur sa-mi fac poze.

Moose_Masta
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Discutii despre tehnica foto

Mesajde ssteffan pe 14 Iul 2009, 19:20

da, strct tehnic m-am referit. Mai am mult de lucrat la prtea "sbiect", aici intervine si talentul :wink: . multumesc.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate