Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 04:17

CAPRE NEGRE

Sa discutam si despre Perla Carpatilor pe care din pacate din ce in ce mai putini si mai rari putem sa o vedem si cu atit mai greu sa o vanam. Cum si unde ati vanat capra neagra? Care sunt tehnicile de vanatoare la capra neagra, cele mai potrivite calibre, corectiile de tir pentru o vanatoare de capra neagra de succes?
Sa discutam despre Rodna, Bucegi s.a.m.d. - habitate in care trebuie sa ajutam la insanatosirea septelului si sa ajungem usor - usor la performantele anilor '40. Un thread generos pentru fanii acestui vanat.

Moderator: Ghinda

CAPRE NEGRE

Mesajde the deer hunter pe 22 Iul 2009, 05:35

Salut!
Sunt un vanator foarte impatimit in general si de capra neagra in particular.Dat fiind faptul ca m-am delectat foarte mult cu unele povesti si imagini de pe acest site,si am omorat ceva rom si tigari lipit de laptop,mi s-a parut corect sa ma achit (moralmente vorbind) la un moment dat.Cum?Incercand sa recreez unele dintre momentele pe care le-am trait la vanatoare in speranta ca cei impatimiti de munte si de vanatul mare sa poata retrai unele din aceste momente.
Aici e una dintre cele mai recente capre care am vanat-o iar pozele sunt facute la diferenta de 15min( e usor de dat seama ordinea)
Imagine
Imagine
Pt cei ce vor sa vada mai multe fotografii si mici povesti cu capra neagra si altele sunt niste postari mai ample in sectiunea[b]Vanatoarea din alte tari-NOUA ZEELANDA[b]
Mi-ar face placere sa discut cu cei care au vanat sau cei cce vor sa vaneze ,despre obiceiurile animalului si strategiile de vanatoare
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde tomi pe 22 Iul 2009, 18:59

Mi-a placut foarte mult cum vanezi, cum gandesti despre vanatoare si vanat, cum o practici - adica in forta, intr-un peisaj minunat dar si necrutator daca gresesti. Legile de acolo in ceea ce priveste vanatoarea, obtinerea permisului, obtinerea autorizatiilor, perioadele de vanatoare sunt insa total altele. Ai plecat de aici ca vanator si stii tot. Inteleg ca acolo accesul la orice fel vanatoare este liber pentru orice om normal, care este sau vrea sa devina vanator si care munceste - ma rog, cu nuantele de rigoare. Insa aici accesul la vanat mare(se exculde mistretul,capriorul si sa zicem lopatarul) este puternic restrictionat in primul rand de taxele de vanatoare care pot fi prohibitive pentru multi dintre noi. Plus ca functioneaza ciorba romaneasca de pile, relatii, influenta si dat mare pe bani nemunciti, pe linga apartenenta si pozitia intr-un partid. Asa ca eu cred ca dintre cei care sunt vanatori adevarati, nu posesori de arme de top si jeep-uri gen Hummer sau elicoptere, se pot lauda mai putini cu citiva cerbi, putine capre negre si poate vre-un urs. Eu incerc sa ma incadrez cu modestie in aceasta categorie si pot sa-ti spun ca nu am inca ce discuta despre capra neagra din Romania. Parteneri de discutie despre capra neagra vei gasi fara indoiala dar atentie cu ce fel de om vei conversa. Imi place deja ca nu prea a sarit nimeni de pe site sa se laude pe tema, mai ales ca braconajul nu poate fi subiect de lauda si in mod sigur nu ar fi acceptat aici. Deci cam asa gindesc ca raspuns la aceasta postare a ta. Cu respect si prieteni. Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde the deer hunter pe 24 Iul 2009, 09:22

Salut Tomi!
Ma bucur ca ti-au placut pozele si sa stii ca apreciez si eu unghiul din care abordezi vanatoarea.
Sa stii ca am o memorie de elefant si imi aduc aminte perfect cum este in Romania din punct de vedere al vanatorii.Si da , sunt de acord cu tine si pot argumenta fara problema faptul ca ai un permis de arma si permis de vanatoare si echipamente de mii de euro nu te face vanator.Te face posesorul unor acte si al unor bunuri.
In Romania am vanat tot de unul singur(da,stiu ca legile sunt atat de frumoase incat fac acest lucru imposibil) cu exceptia situatiilor cand am fost fortat din motive de ordin social sa vanez cu alti parteneri.Marea majoritate a celor pe care i-am intalnit au fost manati in aceasta directie pt ca era o ocazie de a -si etala atributele statutului social.Unii dintre ei s-au dovedit a fi FOARTE BUNI TRAGATORI,dar nu aveau nici cea mai mica treaba cu vanatoarea.
Ce este trist si pacat ca foarte putini dintre cei pasionati cu adevarat de vanatoare si care isi studiaza prada rabdare ,pasiune si respect si ii invata tot comportamentul,studiaza si apreciaza fiecare detaliu al mediului in care traieste,foarte putin dintre acestia au si pozitia sociala si economica ce le permite accesul (legal) la toate animalele.
Pt toti acestia si pt cei care isi doresc acest lucru am facut postarile astea si voi face si altele cu maxim de placere.
Si am si eu o intrebare de ETICA la care sunt curios ce raspuns are fiecare:un paznic,sau maistru de vanatoare sau ceva asemanator isi petrece ore fara numar sikilometri facuti ca sa isi invete pe de rost fieacre animal si sa stie exact unde traieste si ce miscari face fiind capabil sa ii anticipeze toate miscarile.O data ce si-a rezolvat aceasta problema ii este prezentat un cetatean pe care il ia de mana,il duce la animal si acesta apasa pe tragaci.Poate cineva sa ma lamureasca si pe mine cui ii apartine trofeul pt ca din punctul meu de vedere primul este VANATOR iar al doilea este in cel mai bun caz TRAGATOR LA TINTA?
Cam din unghiul asta le vad eu Voicule :lol: ,tu ce zici?
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde the deer hunter pe 24 Iul 2009, 09:54

Pui de capra neagra.
Am fost la o vanatoare la capra neagra asta vara si in timp ce treceam pe la baza unor fete abrupte am miscat o piatra si am auzit un behait scurt si ascutit deasupra mea,si asta e ce am gasit. :lol: Vreau sa spun ca dupa ce a realizat ca nu era mamica lui,s-a asezat jos si nici nu a mai clipit in urmatoarele 10 min pana am plecat mai departe.
Imagine
Imagine
...... :lol:
Fara nici un banc il consider cel mai frumos moment care l-am avut in 12 ani de vanatoare.
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde gabi_m pe 24 Iul 2009, 18:12

pentru pozele astea meriti o lada de bere
gabi_m
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 16 Apr 2007, 00:17
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde the deer hunter pe 24 Iul 2009, 20:57

gabi_m scrie:pentru pozele astea meriti o lada de bere

:lol: Sa stii ca am sa printez comentariul si prima data cand ajung la capitala am sa ma prezint ! :lol: :lol: :D
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde gabi_m pe 25 Iul 2009, 20:14

daca vrei pot sa vin eu sa o aduc :lol:
gabi_m
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 16 Apr 2007, 00:17
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde tomi pe 26 Iul 2009, 12:33

Puiutul este foarte simpatic iar faptul ca l-ai putut fotografia e o performanta, din cate stiu mama capra ii ascunde f. bine, asa scrie prin carti.
Cred ca ai vazut filmul cu De Niro - Deer Hunter, aveti stiluri de vanatoare asemanatoare, poate de acolo ti-ai ales numele de cod.
Despre impuscarea cu paznicul care iti da animalul pe tava sunt de acord ca este ceva asemanator trasului la poligon. Dar si in problema asta sunt nuanate si nuante. Adica poti fi intr-un teren complet necunoscut si atunci paznicul este vital sa te calauzeasaca spre locuri unde sunt mai mari sanse sa descoperi vanatul.
Daca ai sta prin Romania undeva mai aproape de Timisoara probabil ca am deveni destul de rapid camarazi de vanatoare, cu toate reticientele tale (de altfel comune) de a vana altcumva decat singur.
Cam asta iti spun acum.
Cu prietenie Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde the deer hunter pe 28 Iul 2009, 06:06

gabi_m scrie:daca vrei pot sa vin eu sa o aduc :lol:

:lol: in cazul in care te hotarasti am gasit unde sa o bagam la gheata...
Imagine
:lol:
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde the deer hunter pe 28 Iul 2009, 06:47

tomi scrie:Puiutul este foarte simpatic iar faptul ca l-ai putut fotografia e o performanta, din cate stiu mama capra ii ascunde f. bine, asa scrie prin carti.
Cred ca ai vazut filmul cu De Niro - Deer Hunter, aveti stiluri de vanatoare asemanatoare, poate de acolo ti-ai ales numele de cod.
Despre impuscarea cu paznicul care iti da animalul pe tava sunt de acord ca este ceva asemanator trasului la poligon. Dar si in problema asta sunt nuanate si nuante. Adica poti fi intr-un teren complet necunoscut si atunci paznicul este vital sa te calauzeasaca spre locuri unde sunt mai mari sanse sa descoperi vanatul.
Daca ai sta prin Romania undeva mai aproape de Timisoara probabil ca am deveni destul de rapid camarazi de vanatoare, cu toate reticientele tale (de altfel comune) de a vana altcumva decat singur.
Cam asta iti spun acum.
Cu prietenie Voicu

Salut !
Sa stii ca in ceea ce priveste ascunsul ai dreptate.Insa stiind lucrul asta deja ai un indiciu urias in sensul ca te uiti dupa cel mai greu accesibil teren din tot tabloul.In ceea ce priveste cartile singura problema care eu personal le-am gasit-o este ca multe sunt scrise de vanatori de biblioteca,in sensul ca au citit o tona de alte carti si au vazut terenul numai la televizor.Am citit niste bombe pe care le-am luat ca litera de lege.... :roll:
Apropo de nuanta remarcata de tine sunt de acord cu ea si daca vreodata o sa fiu inntr-o astfel de pozitie o sa imi fac o fotografie cumine cu animalul si cu ghidul si o sa spun la toata lumea ca animalul respectiv a fost vanat de mine si de respectivul.Sincer.
Nu m-ar surprinde sa devenim camarazi de vanatoare ,facand abstractie evident de impedimentele geografice.
in ceea ce priveste reticentele sa stii ca am mai luat si alti oameni la vanatoare(nu am facut eforturi uriase pe aceasta directie)dar fie isi uitau sosetele sau bocancii pe acasa(asta apropo de film)fie nu sesizau anumite nuante.
Uite aici am gasit puiul

Imagine

..veninde de undeva din fundalul fotografiei de la vreo 6 ore de mers
Imagine
..urcat pana la 2400m pringenul asta de teren(uita-te in coltul din dreapta sus ca se vede albia paraului 0..
Imagine
si alea sunt stancile in care era ascuns
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde Alin3006 pe 28 Iul 2009, 16:03

the deer hunter scrie:
gabi_m scrie:pentru pozele astea meriti o lada de bere

:lol: Sa stii ca am sa printez comentariul si prima data cand ajung la capitala am sa ma prezint ! :lol: :lol: :D


Te asteptam cu drag, mai pun si eu una! :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde tomi pe 28 Iul 2009, 17:39

@The Deer Hunter
Multumesc pentru raspuns si detaliile fotografice din raspuns.
Probabil ca ai inteles ca sunt vanator de campie, eventual deal si stii ca visul alora de la ses este vanatoarea pe munte. Unde vanezi tu este foarte solicitant fizic, posibil ca primele 24 de h as rezista doar din ambitie si orgoliu, dupa care daca n-as face herzinfarckt as intra in forma. ESTE PESTE MASURA DE FRUMOS!
Dar si la ses - la fel stii tu bine - sunt locuri, apusuri, rasarituri si momente de neuitat.
Ca multumire pentru ce ai aratat si spus am sa postez si eu zilele urmatoare imagini din terenul unde vanez folosind reteta pe care ai capatat-o initial. Cu prietenie Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde George08 pe 28 Iul 2009, 18:33

Inteleg ca tu esti cetatean sau rezident in New Zealand. Ce sanse are insa un roman cobarat din avion sa vaneze acolo?
Avatar utilizator
George08
Membru important
 
Mesaje: 242
Membru din: 20 Feb 2008, 19:03
Locaţie: Bucuresti

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde tomi pe 28 Iul 2009, 23:02

Ok,Deer Hunter a fost doar o proba de microfon. Am prins smecheria,urmeaza sa-ti scriu.Ceau
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde the deer hunter pe 29 Iul 2009, 04:08

Alin3006 scrie:
the deer hunter scrie:
gabi_m scrie:pentru pozele astea meriti o lada de bere

:lol: Sa stii ca am sa printez comentariul si prima data cand ajung la capitala am sa ma prezint ! :lol: :lol: :D


Te asteptam cu drag, mai pun si eu una! :wink:

:D
mersi multe de invitatie si am sa o onorez deindata ce va fi pposibil geografic vorbind.deci apropo de berea romaneasca,mai exista gambrinus la litru(se gasea numai in bucuresti cand eram la scoala)?spun la litru pt ca era nepasteurizata,nu celelalte care le-au facut ei mai elegante.
deci pt o lada de gambrinus la litru si o tava de mici,cred ca mi-as da arma de vanatoare fara multe ezitari :lol: :lol: :lol:
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde the deer hunter pe 29 Iul 2009, 04:27

George08 scrie:Inteleg ca tu esti cetatean sau rezident in New Zealand. Ce sanse are insa un roman cobarat din avion sa vaneze acolo?

Salut George!
Eu sunt cetatean de vreo 3 ani dar asta nu are nici o legatura vanatoarea.
Eu vanez de cand eram pe permis de munca.
Ca si turist coborat din avion ai 2 variante:
A-sa obtii permis de arma la aeroport(pot sa verific sa vad exact ce presupune)
B-ai voie sa folosesti o arma daca esti sub supravegherea imediata a unui posesor de permis.este o practica foarte extinsa si este justificata de faptul ca asa isi iau copii la vanatoare si impusca primele animale de pe la 8-10 ani
Sper ca te-am lamurit oarecum iar daca nu,mai intreaba :D !


@tomi
astept pozele si sa stii ca este extrem de simplu din moment ce eu am reusit :lol: :lol:
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde tomi pe 29 Iul 2009, 23:23

@deer hunter
Imagine
Asta-i o padurice in care nu vanam, insa pe undeva prin ea exista un canton unde ne adunam si executam diverse beri, tarii si treburi la gratar.
Imagine
Asta-i prietenul de baza iarna, il cunosti, aici este nesimtit,credea ca nu-l vede nimeni.
Imagine
Alt prieten de baza, cam tulburat inainte de decolare.
Imagine
Un "carpatin" cu doamnele.
Pozele aste au fost facute de un camarad la o evaluare de inceput de martie si desi eram toti putin spritati, vad ca sunt destul de clare
Imagine
Aici, intr-un mic pluton si in alt an - de asemenea cam veseli de la lichidele inflamabile - dadeam porumb la vietuitoare. Intelectualul ala cu ochelari sunt io.
Imagine
Pana la urma asa a trebuit scoasa Dacia cu care s-a adus hrana in teren, nu din cauza lichidelor inflamabile de proasta speta, ci pentru ca s-a dezghetat pamantul.
Acum am sa ma laud cu doi tapi de selectie din ani diferiti. Pozele sunt de proasta calitate, fiind facute cu telefonul. Imi cer scuze in fata traditionalistilor care le pot vedea pentru ca animalele nu sunt in postura de "tablou de vanatoare" ci unul asa cum a cazut si altul inainte de belire. Amandoi tapii s-au "imbolnavit" putin mai jos de barbie de la 30-06.
Imagine

Imagine
Iti trimit toata aceasta scurta poveste ca sa-ti amintesc de scumpa tarisoara. Apropo, cred ca din pacate bere buna din aia Gambrinus nu se mai face, dar ti-am spus ca poti veni odata si in zona mea unde sigur vom gasi ceva beri pe placul tau. Cu prietenie. Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde the deer hunter pe 30 Iul 2009, 09:07

Salut Voicule si multumesc foarte mult pt poze,sincer!
Exact genul asta de munti vanam si eu in tara asa ca mi-a fost foarte usor cand am venit aici si m-am apucat de alpinism :lol: .
Pt ce animale puneati porumbul?
Vestea cu gambrinusu' e trista pt ca desi mi-am croit drumul printr-un milion de beri de peste tot si de toate preturile si ambalajele aia isi pastreaza un loc special.
Ma uitam la poze si mi-am adus aminte de un lucru pa care il uitasem,noroiul.Aici am scapat complet de el pt ca este numai piatra si apa pe unde vanez dar din Romania am o groaza de amintiri de la vanatoare .... :cry:
Mersi mult inca o data!
bazil
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde Alin3006 pe 31 Iul 2009, 11:08

La toti ne lipseste Gambrinus-ul " la metru " pe care il beam pe malul Dambovitei in studentie. Nu se mai fabrica din cate stiu.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde tomi pe 01 Aug 2009, 23:37

@Deer Hunter
Multumesc de raspuns, Bazil.
Hranitaorea aia este pentru iepuri, dar cred ca si fazanii intra sub tabla aia dupa o vreme, dupa ce au analizat pericolul.
Oricum sa stii ca a functionat, cand ne-am dus era golit tot porumbul de sub acoperis, ramasesera cocenii.
Insa oamenii de bine din zona aprind des vegetatia ba chiar fura de cite ori pot hranitorile.
Imagine
Uite ce am gasit tot atunci pe aolo
Imagine
Porumbul l-am aruncat tot noi acolo, cam fara tinta nu stiu de ce, nu puteam ajunge in zona din cauza unui canal cu gheata si apa.
Uite alt caprior de acum vreo trei ani
Imagine
Si uite niste poze nu prea bune ca si claritate de asta iarna
Imagine

Imagine

Imagine
Te rog mult sa mai trimiti poze si mesaje cind ai timp si chef. Mi-a placut trebulita cu rechinii mai ales cum a ingitit ala mare cutitul.Desi nu prea pescuiesc, doar in compania si instruit de camarazii mei de vanatoare.
Te salut prieteneste. Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde zaganu 28 pe 02 Aug 2009, 12:32

ce n-a intzeles voicu este faptul ca distanta de la ,,un carpatin cu doamnele" la un ,,caprior cu domnisoarele "este direct proportionala cu distanta de unde vineaza bazil pina unde vineaza el
zaganu 28
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Mai 2007, 09:25

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde tomi pe 02 Aug 2009, 14:12

@zaganul
Multumesc ca m-ai lamurit,nu mi-am dat deloc seama de distante,iau totul ad literam.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde Ghinda pe 03 Aug 2009, 06:59

Am rugamintea sa treceti la capre negre cu discutiile. Urmatoarele postari cu iepuri etc vor fi sterse.
Moderatorul
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde the deer hunter pe 03 Aug 2009, 08:21

Ghinda scrie:Am rugamintea sa treceti la capre negre cu discutiile. Urmatoarele postari cu iepuri etc vor fi sterse.
Moderatorul

Am inteles sa traiti!
Un grup de capre negre in martie anul asta,in timpul boncanitului la cerb aveam tabara facuta undeva la 2100m.Sa urci pana la inaltimea aia(incepand de la 85m) cu un rucsac continand sac de dormit/cort/hanorac de ploaie/haine de schimb,trusa survival,aparatul de gatit+1litru kerosen,5 litri de apa,arma, binoclu plus mancare este un exercitiu extraordinar de placut.
Foarte placut!
Pt cei care nu l-au incercat puteti retrai un sentiment asemanator luand un ciocan si lovindu-va cu toata puterea in rotula genunchiului.
Dat fiind situatia am contat pe faptul ca primul vitel de cerb sau capra neagra o va incasa pt avea carne proaspata la tabara si in felul asta sa nu mai carne.Sa car 4 cutii de bere!
Primul vitel care l-am vazut era cu ciutel si nu am vrut sa fac scandal in tabara lor asa ca m-am indreptat spre...

Imagine
...alta familie..
Imagine
...in sfarsit puteam sa-mi fac meniul,pt ca nu aveam decat carne deshidratata...
Imagine
...am venit printre stancile de deasupra si am tras de pe o stanca de la baza lor..
Imagine
:D Misiune ideplinita si gata de mers inapoi la cerbi..


@zaganu28
in cazul in care te intrebai ,ai dreptate,ai vazut capre din aceeasi turma de pe versantul opus la nord,in cazul in care nu ai remarcat......
@ghinda
cu riscul de a fi banat pt ca sunt off topic o mai spun odata:Traiasca berea Gambrinus la metru!!! :lol: :lol: :lol:
Te stii cumva cu greier99?
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde Ghinda pe 03 Aug 2009, 09:38

Da. Ma stiu! Nu dau ban pentru o propozitie dintr-un text cu postari la obiect! :D
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde tomi pe 03 Aug 2009, 15:42

@Ghinda
Se executa. Voicu
@Deer Hunter
Bazil, multumesc pentru noile poze si multumesc in general. Esti si un vanator destept, dupa cum am inteles de la inceput. Io acum stau in aret, am mirosit ceva urme. Te salut prieteneste. Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde Marius pe 06 Aug 2009, 13:19

the deer hunter,

Capra neagra din NZ are provenienta europeana?
Dar cerbii?

the deer hunter scrie:Si am si eu o intrebare de ETICA
Poate cineva sa ma lamureasca si pe mine cui ii apartine trofeul pt ca din punctul meu de vedere primul este VANATOR iar al doilea este in cel mai bun caz TRAGATOR LA TINTA?

Etica e o notiune destul de elastica, de la tara la tara, de la vanator la vanator. Nu cred ca modul asta de vanatoare (alaturi de paznic) este o chestiune de etica, ci mai degraba o optiune personala.
Exista multe feluri de vanatoare si vanatori. Nimeni nu trebuie desconsiderat pentru ca, cel mai probabil, pasiunea si trairile sunt foarte asemanatoare.
In orice caz, modul asta de vanatoare, cu paznicul de manuta, este unul din motivele care m-au facut sa ma indepartez de vanatoarea la vanat mare (desi copilaria mi-am facut-o la munte, in compania paznicului de vanatoare) si sa aleg drumul gastelor si al ratelor. La aceste pasari, chiar daca ma informez daca e sau nu vanat in zona, eu imi organizez vanatoarea asa cum cred ca e mai bine, iar esecurile sau izbanda imi apartin.

the deer hunter scrie:Pui de capra neagra.
Fara nici un banc il consider cel mai frumos moment care l-am avut in 12 ani de vanatoare.

Grozava rasplata pentru efortul tau. Natura e darnica, dar trebuie sa stim sa primim. Felicitari!

Ziceai pe undeva despre autori care nu prea stiu cu ce se mananca vanatoarea la capra neagra. Ai citit Aristide Stavros? Mie mi-a placut.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde sorin flutur pe 22 Sep 2009, 17:40

cele mai frumoase momente la vanatoare....imi amintesc si eu de 3 iezi de caprior....niste iepurasi....puisori de diferite specii....godaci.......
cum se lupta in noi...pradatorul cu poetul....probabil ca nu mai am multi ani de vanatoare...oricum eu am interesul pentru field trial....cainele gaseste pasarea...eu trag in aer cu un pistol cu capse....este la fel de frumos....avem destule lucruri frumoase....nu prea stim sa le traim :?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde amis pe 17 Dec 2009, 16:37

06 Decembrie 2009
Imagine
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Re: CAPRE NEGRE

Mesajde Barzaune pe 18 Dec 2009, 21:27

Felicitari domnu Gigi eu cred ca am fost printre primi care am vazut poza(cand am cumparat arma). Inca o data felicitari nota 10 plus si trofeu si peisaju. Salutari.
Barzaune
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 08 Ian 2009, 21:19

Următorul

Înapoi la Vanatoare de capra neagra

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate