Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:59

o intrebare :IERUNCA

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

o intrebare :IERUNCA

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mar 2008, 09:22

de ceva vreme am un amic care ma tot sacaie cu o intrebare cum sa faca sa mearga la o vanatoare de iernuci ,cum eu nu stiu decat vag despre aceasta pasare ,va rog sa imi spuneti cum poate prietenul meu sa mearga la acest tip de vanatoare .Ar fi fericit sa inpuste macar una indiferent de costuri dar nu stie unde sau cum sa faca .Asa ca cine ma poate ajuta il rog frumos sa ma ajute,pt ca stiti cum este cand iti doresti ceva si nu sti cum sa faci sa iti realizezi dorinta .Va multumesc :D
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Mesajde Marius pe 24 Mar 2008, 10:04

Salut vanatorule dibaci!
Cauta pe google: Black Grouse hunting. Gasesti diverse informatii despre turism de vanatoare in Belarus, Rusia sau Laponia.
In Rusia si Belarus nu merg, dar in Finlanda sau Suedia parca m-ar interesa si pe mine.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

o intrebare :IERNUCA

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mar 2008, 10:09

multumesc marius ,dar revin cu intrebarea mai precisa omul a vazut la o cabana de vanatoare pe langa valcea o iernuca inpaiata ,de nici paznicul de vanatoare nu stia ce este :lol: acum intreb in romania chiar sa nu fie ? sau a disparut cum au disparut multe speci ,Apropo eu unul nu am mai vazut cocori de cand eram mic :( .Oricum multumesc pt informatie f mult
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Mesajde Marius pe 24 Mar 2008, 11:10

Eu am mai vazut cocori, asa, o data la 4-5 ani. Oricum in Europa nu se vaneaza. In Ungaria este loc de iernat pt. o mare colonie de cocori (cam 60.000), dar aia sunt oameni seriosi, pt. braconaj de cocor, pe langa aspectele penale, amenda e de aprox. 40.000 euroi.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

o intrebare :IERNUCA

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mar 2008, 11:12

NU INTREBAM DE VANAT ,ORICUM O PASARE ASA FRUMOASA NU AS INPUSCA CI CA IDEIE GENERALA PRIVIND EVOLUTIA SAU INVOLUTIA SPECIILOR .scuze pt litere mari :P
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Mesajde Marius pe 24 Mar 2008, 11:13

Am incurcat borcanele cu ierunca. :cry: :oops: Nu e black grouse, ci Tetrastes bonasia.
Am scuza, n-am vazut niciodata. :cry: Din familie em vazut doar cocosul de munte.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: o intrebare :IERNUCA

Mesajde Marius pe 24 Mar 2008, 11:15

vanatorul dibaci scrie:NU INTREBAM DE VANAT ,ORICUM O PASARE ASA FRUMOASA NU AS INPUSCA CI CA IDEIE GENERALA PRIVIND EVOLUTIA SAU INVOLUTIA SPECIILOR .scuze pt litere mari :P


In urma cu cativa ani m-am certat pe camp cu doi magari din IL care au tras dupa o pereche de cocori. :twisted:
Daca ar fi destule, mie mi-ar place sa impusc. In State se vaneaza una sau doua specii.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mar 2008, 11:30

de magari nu ducem lipsa slava domnului,o sa mai curga multa apa pe dunare pana cand ne vom civiliza .de aceia ma si semnez asa cum vezi,acum are tata bani hop ma fac si eu vanator pt ca asa este trendy ,daca il intrebi ce la determinat sa fie vanator o sa stea mult sa se gandeasca la un raspuns coerent ,imi amintesc de niste vanatori organizate cand eram copil ce se faceau undeva prin moldova de catre oameni simpli si saraci ,cata voie buna si cat spirit ,care acuma nu le mai gasesti decat aici pe forum .si am uitat sa spun ca rar avea unul mai mult de 10 cartuse la el pt ca zicea ce sa faca cu 10 iepuri cum i cara :lol: tataial meu rar mergea cu 5 cartuse la vanatoare ,si tragea unul sau 2 focuri asta insemnand 2 piese avea si o vorba :mai baiete cand vezi iepurele dai cu cusma de pamant tragi o stuchitura in san si apoi pui pusca si tragi,ehei vremuri apuse de mult raman amintirile :(
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

o intrebare :IERNUCA

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mar 2008, 11:38

ca sa nu mai spun de chematorile inprovizate de iei ,care aveau 100% randament ulcica la lup ,frunza de salcie la tap .INTRO PERIOADA CAND INPUSCATUL nu mai vroia sa vada lupi a dat o lege prin care recompensa orice blana de lup cu un berbecut ,si cum taica avea el ceva cu lupi personal intrun an a vandut oiile lui ca nu mai avea ce sa faca ca saptamanal impusca cate unul si primea berbecul :lol: si asta singur decat cu ulcica.
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Mesajde Ghinda pe 24 Mar 2008, 12:18

Ierunca se gaseste in Romania in zonele de deal, deal inalt, munte, zona de foioase, fag. Si este, scuzti expresia, cacalau, dar nu mai sunt vanatori care sa stie sa o caute. iar tembelii au pus-o la interzisa. Si asta deoarece gestionarii, ca sa nu se complice la evaluari si cote, nu treceau efectiv, si ca rezultat pe hartie tinde spre 0. Am vazut ierunci de mai multe ori, cand lucram in Bucegi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

o intrebare :IERNUCA

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mar 2008, 12:24

multumesc mult pt raspuns ,deci sa inteleg ca trebuie sa-mi anunt prietenul ca in rom nu se mai vaneaza ? asa ca suedia ca nu mai tine :oops: deci care pleaca ultimul din romania sa stinga becul mama ei de viata :x .am ajus rau dar se poate si mai rau :cry:
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Tranan pe 06 Mar 2009, 00:14

Ca patimit ornitolog am umblat de multe ori si eu dupa Ierunca dar nimic. :x O avem, este in padure dar foarte rar ai norocul sa o vezi. CRed ca trebuie sa.mi cumpar o chematoare, altfel vad ca nu merge. Daca da Domnul, poate se rezolva o vanatoare de cocos de munte, combinat cu cocos de mesteacan si ierunca candva pe aici.

In ce priveste cocorii, @dibaciule, la 20km de unde stau eu vin in fiecare primavara si toamna ca. 13.000 acompaniati de cateva mii de gaste, rate, lisite si mai toate pasarile de apa imaginabile plus pasari de prada de mai toate tipurile. E un festival pasaresc mai rar vazut.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Ghinda pe 06 Mar 2009, 10:30

Acuma au modificat si se poate vana. Musai chematoare si toamna recital.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Tranan pe 06 Mar 2009, 23:37

Ghinda scrie:Acuma au modificat si se poate vana. Musai chematoare si toamna recital.


Ce fel de chematoare folosesti. Ma gandeam sa-mi iau una Hubertus. Stii cumva daca sunt unele mai bune, altele mai proaste? Ai vre-un sfat pt. cocos de mesteacan si cocos de munte?
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde wachtelfeld pe 07 Mar 2009, 19:01

Cocori s-au vazut in iarna asta pe linga Bucuresti de citeva ori ,oricum mult mai des comparativ cu anii trecuti .
Eu personal am vazut de 2 ori in noiembrie si in ianuarie ,citeva cirduri de 10-12 indivizi .
Ierunca insa nu am vazut ,dar daca s-a inchis sezonul la sitari primavara cred ca nici nu am prea curind sansa sa vad... :(
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Tranan pe 07 Mar 2009, 23:40

Eu nu am de gand sa ma las pana nu o vad. E una dintre cele mai interesante pasari pt. mine si s-a catarat de-a lungul anilor printre locurile cele mai de sus pe lista mea de prioritati.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Ghinda pe 09 Mar 2009, 10:05

Nu le am cu chematorile. Cele pe care le-am vazut doar la un pasionat, manufacturate de el din os de iepure, de la degete, din tabla de conserva.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Tranan pe 10 Mar 2009, 00:20

Eu la una dinasta ma refeream. Toti spun aici ca daca esti in zona de ierunca si fluieri in chematoarea asta, nu dureza mult pana iti apar. Sunt si pt. cocos de munte, mesteacan plus o multime de altele (vulpe, gasca de semanatura, cioara, porumbel, etc) dar alea nu stiu cat sunt de bune.

Imagine
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Ghinda pe 10 Mar 2009, 08:35

Cam asa arata si trebuie sa piui in ea.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Tranan pe 10 Mar 2009, 17:02

Ghinda scrie:Cam asa arata si trebuie sa piui in ea.


Atunci o comand si ma apuc de treaba. :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Ghinda pe 11 Mar 2009, 12:59

Doamne ajuta!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde jager 77 pe 11 Mar 2009, 14:32

Ierunca e cumva Gainusa de Alun ? Ca daca e asa atunci ma pot lauda cu una puscata la o vanatoare de mistreti eram pe goana si a-m puscato cu alica de 3 ,5 mm, si la gata nu a stiut nimeni sa i-mi spuna ce pasare e doar un batranel care din pacate nu m-ai e printre noi mi-a spus asta e Gainusa de Alun si nu ori si cine o inpusca... :wink:
Avatar utilizator
jager 77
 
Mesaje: 8
Membru din: 27 Noi 2007, 14:43

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Ghinda pe 11 Mar 2009, 17:40

Aia este. Barbatusul se deosebeste de femela dupa barbison. Si la chematoare vin masculii, sunt foarte teritoriali. Si este frumoasa toamna cand sunt la imperechere. Si din carti si auzite, posibil la chematoare sa te trezesti si cu ras, care ar papa gainuse cu mare placere.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Tranan pe 11 Mar 2009, 21:45

Ghinda scrie:Aia este. Barbatusul se deosebeste de femela dupa barbison. Si la chematoare vin masculii, sunt foarte teritoriali. Si este frumoasa toamna cand sunt la imperechere. Si din carti si auzite, posibil la chematoare sa te trezesti si cu ras, care ar papa gainuse cu mare placere.


Ar fi super sa dau si de un ras. Daca asa sta situatia, nu mai ies in teren fara chematoare.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde armi pe 25 Mar 2009, 10:31

stie cineva de unde se poate cumpara o chematoare pt. ierunca?
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Tranan pe 25 Mar 2009, 16:44

armi scrie:stie cineva de unde se poate cumpara o chematoare pt. ierunca?


Se vand la un magazin de la noi de aici la €22/buc. Din pacate nu pot sa iti trimit vre-un link la el ca nu-s prea modernizati. :)
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde sorin flutur pe 16 Iul 2009, 12:14

Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde Sharpshooter pe 17 Iul 2009, 15:14

http://www.pbase.com/dophoto/francolinodimonte :wink:
simpatice pasarele, sub ce conditii se poate vana, si cam ce cote sunt pentru ele?
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde adrian_ppp pe 05 Aug 2009, 17:18

Am vazut si folosit doua modele de chematoare de ierunca :
una gen Tranan metalica cu un filet care modifica intensitatea sunetului
si am mai vazut una din corn de caprior, pe care am si folosit o , nu e greu de folosit tre sa stii doar sunetele mascul/femela

Imagine
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: o intrebare :IERUNCA

Mesajde adrian_ppp pe 05 Aug 2009, 17:21

Imagine
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate