Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:53

Capriorul 2009

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Capriorul 2009

Mesajde Alin3006 pe 14 Iul 2009, 16:29

Un vanator scrie:
Alin3006 scrie:Impuscat Duminica 7.06.2009 :

Uite-l cu o saptamana inainte:
Imagine


Ne cunoastem?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde Un vanator pe 15 Iul 2009, 12:39

Virtual...
Avatar utilizator
Un vanator
Membru activ
 
Mesaje: 90
Membru din: 11 Aug 2005, 22:03
Locaţie: Bucureşti

Re: Capriorul 2009

Mesajde jon2004 pe 22 Iul 2009, 23:19

Ce mai face omul pe vreme de criza :D

Imagine

S-a petrecut cam asa : l-am urmarit inca din primavara , cand capriorul umbla inca in ciopoare . Cand a venit vremea capriorului , l-am observat multe seri si-i stiam toate obiceiurile . Iesea foarte tarziu , dupa 21,30 , intr-o zona unde iesea mai intai o capra (capra iesea pe la 20,45-21,00) . De fiecare data iesea la o distanta la care eu nu trag :250-300m si daca mai adaugam si faptul ca iesea tarziu , cand lumina se cam stingea , singura varianta era sa ajung mai aproape de el .Intr-o seara de 13 , mi-am promis ca , indiferent de rezultat , va fi ultima data cand voi sta dupa acest caprior , pentru ca pe 15 expira autorizatia si nu ar fi fost in regula sa cer prelungirea autorizatiei , mai ales ca observasem pe toata perioada autorizatiei , peste 20 de capriori dar pierdusem foarte mult timp doar cu acest caprior . Ce s-a intamplat in seara de 13 ? Am stat la panda , intrun desis de salcam , aflat in camp , la o distanta de 250-300m de padure , in zona unde capriorul iesea in fiecare seara cu regularitate , exceptand serile cand ma simtea inainte de a iesi din padure . Deci am stat in acel desis pana la 21,30 si inca nu aparuse tapul . De mentionat ca in acea seara , capra iesise mai devreme si pe la 21,15 s-a retras in padure .Am iesit din ascunzatoare , cu intentia de a incerca un dibuit sperand sa-l observ pe marginea padurii , lucru care s-a si intamplat , in mai putin de 5 minute . L-am observat la marginea padurii , undeva mai sus de locul unde eram eu , la vreo 200m .Pentru ca lumina era din ce in ce mai mica , am zis sa incerc un apropiat . Zis si facut , am reusit sa ma apropii prin cultura de floarea soarelui , vreo 20m dupa care m-a simtit si a brahnit scurt . In acel moment am crezut ca totul s-a terminat si capriorul va intra in padure , urmand ca eu sa-l mai caut sezonul urmator . Nici vorba , s-a intamplat un lucru incredibil , capriorul a inceput sa brahneasca din nou si sa inainteze spre mine .Se mai oprea dupa 30-40 de metri , mai brahnea scurt , dupa care isi contnua mersul grabit catre mine . Eu stateam nemiscat in lanul de floarea soarelui , surprins de reactia capriorului .Am dedus repede intentia capriorului si nu am facut decat sa-l las sa se apropie mai mul , gata de a executa foc . Cand a ajuns pe la vreo 60m , dupa ce s-a mai oprit sa vada inca odata ce este acea mogaldeata , din lanul de floare , i-am pus crucea lunetei pe gat si am apsat pe tragci . In clipa urmatoare , nu s-a mai vazut nimic , in lanul de floare . Capriorul cazuse in foc , fara sa mai vada cine era intrusul care patrunse pe teritoriul lui
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Capriorul 2009

Mesajde Alin3006 pe 23 Iul 2009, 12:08

Frumos caprior si frumoasa poveste John! Felicitari!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde val pangica pe 23 Iul 2009, 13:55

Bravo Jon - felicitari ! E cu atit placerea mai mare cind ti-ai luat piesa pe care o vroiai si nu ce a iesit la apus prin poiana . Inca o data felicitari pentru rabdare si stima pentru focul corect .
De abia astepti si eu sa ma intorc - am ceva frumos pus la pastrare la poiana din padure :lol: :lol: Sper sa-l iau .
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde Vechio pe 23 Iul 2009, 18:30

Jon - avuse-şi kkt pe ţeavă iar prinţului i-a expirat mandatul. Meserie execuţia :wink: :D .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Capriorul 2009

Mesajde cross67 pe 23 Iul 2009, 19:07

@john
a meritat asteptarea.........felicitari
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: Capriorul 2009

Mesajde sorin flutur pe 24 Iul 2009, 10:46

Jon asta e bun la mascati :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Capriorul 2009

Mesajde todohunter pe 26 Iul 2009, 17:39

Bravo si de la mine Jon. Un trofeu frumos, o lovitura de exceptie si o poveste interesanta. Felicitari si multumim!
243 win e o bijuterie pentru tap ...
Avatar utilizator
todohunter
Membru important
 
Mesaje: 207
Membru din: 15 Ian 2007, 20:43
Locaţie: Brasov

Re: Capriorul 2009

Mesajde Alin3006 pe 27 Iul 2009, 11:21

Weekend-ul acesta am iesit la un caprior la Buzau, in compania lui Bogdan m.
In prima iesire, vineri seara, nu am vazut nimic, taranii incepusera coasa in zona si capriorii erau deranjati, ieseau numai tarziu de tot sau deloc.
Sambata dimineata am avut mai mult noroc. Am inceput un dibuit intr-o salba de poieni, unde iesea un capior cu un trofeu interesant, anormal. Dupa nici 20 minute am zarit un caprior, insa era altul, unul mic de viitor.
l-am ocolit cu grija, pana am avut vantul in fata si ne-am continuat cercetarea. Dupa inca 30 minute, paznicul a incremenit in loc . Stiam ca a vazut ceva, asa ca m-am apropiat de culmea de colina pe care se oprise, exact in spatele lui. M-am uitat cu binoclul si dupa cateva momente de asteptare dureroasa l-am zarit. Era intr-un palc de tufisuri, i se vedeau doar capul si o parte din corp- exact spata, cat sa pot trimite un glont. Incarcam sa stabilizez carabina pe cracana improvizata dintr-un bat rupt din padure, insa dupa urcusul destul de abrupt, pe langa faptul ca gafaiam destul de zdravan, am constatat ca trebuia sa trag in jos, in unghi. Iar batul ala nenorocit era scurt si ma obliga sa flexez genunchii prea mult, amplificand oscilatia armei.
Tapul simtea ca e ceva in neregula, se uita deja spre noi.
Am reusit in sfarsit sa-mi stabilizez respiratia si am tras. Cracana mea a flambat si cand am revenit cu luneta pe locul ala tapul disparuse. Ceva insa imi spunea ca l-am lovit.
Paznicul, nea Sandu, mi-a spus ca nu l-a mai vazut nici el dupa foc, dar avea probleme cu binoclul si nu stia daca a cazut in foc, sau a fugit in padure.
Am asteptat cateva minute - un chin, am dat luneta apoi pe minim sa pot la nevoie sa-i mai trimit un foc rapid,
si ne-am apropiat de locul unde il vazusem ultima data.
Cazuse in foc.
Cu Bogdan m, dupa victorie.Poze am putut sa facem abia la masina, uitasem acolo aparatul foto.
Imagine
By Alin_Florian
Distanta de tir, masurata de Bogdan cu telemetrul, a fost 114m.
Un detaliu cu trofeul :
Imagine
Imagine
By Alin_Florian
Ce n-am vazut inainte de foc a fost ca tapul era lovit grav la testicule, deci un viitor candidat la " peruca" .Pacat. Mi-ar fi placut sa-l vad prin crucea lunetei peste vreo 3 ani.
Imagine
By Alin_Florian
In poza de mai sus se vad clar " bijuteriile" umflate. mai mari decat pumnii mei.
In mod cert, urmasi n-ar fi putut sa mai aiba.
O iesire frumoasa in placuta companie a lui Bogdan.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde george_ciprian86 pe 27 Iul 2009, 20:29

Felicitari !
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Capriorul 2009

Mesajde val pangica pe 28 Iul 2009, 23:08

In primul rind felicitari Alin !

Un scurt filmuletz facut cu aparatul foto , astazi la Comana , la o pinda de tzap . A stat capra , cuminte , cu noi in poiana , vreo ora si jumatate , a pascut linistita , a lins la sare , a baut apa dintr-o baltoaca ( cred ca la baltoaca asta cind o fii vremea lui se poate lua si mistret - relativ usor ) , samd .
Din pacate purtatorul de trofeu nu a urmat-o de data asta , dar ii vine si lui rindul :lol: Am inchis vanatoarea la 21.30 - moment in care un tzap brahnea destul de aproape de poiana , dar era imposibil sa ne mai dam seama , daca impuscam ce trebuie . Puteam plasa la o adica un foc , pe contur , dar riscam sa nu fie tzapul cautat de noi si mie nu imi place hazardul . Va tin la curent cu evolutia acestui trofeu .

Mi-a mai placut si un spectacol grandios dat de 7-8 bufnitze , care dupa 21.15 - practic au periat toata zona , soricarind , pe o poiana proaspat cosita . Sunt niste pasari maiestuaose , care zboara cu o gratie si cu o precizie fabuloasa ! Nu am putut face poze si nici filma , dar spectacolul naturii mi-a ramas pe retina multa vreme .

Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde the deer hunter pe 03 Aug 2009, 10:51

Felicitari Aline!
Frumoasa povestea!
Felicitari
take no prisoners
the deer hunter
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 12 Mai 2007, 11:32
Locaţie: NEW ZEALAND

Re: Capriorul 2009

Mesajde Alin3006 pe 04 Aug 2009, 09:38

Multumesc.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde val pangica pe 05 Aug 2009, 22:11

Ultimul tzap in acest sezon a fost sa il recoltez pe fondul Comana , la AVPS Bradul , in compania lui Ion Ionel .
Am urmarit ceva trofeu de aur si chiar l-am vazut , pe o linie de vanatoare , noi fiind in masina catre observator , dar nu s-a putut efectua foc .
De la ora 16.00 si pina la ora 20.30 cind piesa din poza a fost recoltata , am vazut cca 5-6 tzapi de viitor ,o capra cu ied maricel care sugea la uger , o pisica salbatica ( care mai avea un pic si ne urca scara la observator :lol: ) multime de fazani , dintre care unul fara guler alb , a "pascut" in fata observatorului cca 20 minute , samd . O dupa amiaza de vis .
Tzapul din poza s-a prezentat , exact cind soarele isi ducea ultima geana dupa orizont si a fost alegerea mea sa trag sau nu . Am considerat ca deja de vinerea viitoare ne apucam de pitpalaci , timpul e scurt pentru inca 2-3 pande la trofeul cel mare , autorizatia taiata , samd si am reusit sa-l fotografiez :lol:
Mersi Ionele si ne vedem la pinda la porc , la Buzau :wink:

Imagine
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde todohunter pe 06 Aug 2009, 10:34

Frumos sfarsit pentru un sezon de tap - sa-i spun asa. In afara de rezultat cred ca si mai frumos a fost spectacolul oferit de natura. Felicitari tie Val si Felicitari si lui Ionel pentru ce are in teren.
243 win e o bijuterie pentru tap ...
Avatar utilizator
todohunter
Membru important
 
Mesaje: 207
Membru din: 15 Ian 2007, 20:43
Locaţie: Brasov

Re: Capriorul 2009

Mesajde vanatorul dibaci pe 22 Aug 2009, 07:26

Dimineata pe racoare pe urma de .....Imagine
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Capriorul 2009

Mesajde George08 pe 22 Aug 2009, 09:22

Dibaciule, ce luneta ai pe arma aia? :D
Avatar utilizator
George08
Membru important
 
Mesaje: 242
Membru din: 20 Feb 2008, 19:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde vanatorul dibaci pe 22 Aug 2009, 09:40

George08 scrie:Dibaciule, ce luneta ai pe arma aia? :D

George tata -ca babaci fara ce sa faci -la cotul donului nu trageam cu luneta :wink: -apropo sa nu mai aud pe nimenea ca domne ce recul are 300wm -absolut nimic mai slab ca la lisa cu 42g -luneta o sa vina si ea iute iute -aa si sa nu uit este primul foc pe care il trag cu arma asta si in calibrul asta -fara poligoane si alte fasoane cam atat :wink:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Capriorul 2009

Mesajde George08 pe 22 Aug 2009, 09:44

:D :D Buna treaba !
Avatar utilizator
George08
Membru important
 
Mesaje: 242
Membru din: 20 Feb 2008, 19:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde romaniac pe 22 Aug 2009, 16:01

Felicitari Vantorule Dibaci ! Uite ca a mers treaba si fara luneta.
respecte
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Capriorul 2009

Mesajde VANATORU77 pe 22 Aug 2009, 18:16

Bravo dibaciule! Frumos ! Ai tras din masina? :)
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: Capriorul 2009

Mesajde vanatorul dibaci pe 22 Aug 2009, 18:35

VANATORU77 scrie:Bravo dibaciule! Frumos ! Ai tras din masina? :)

nu dragul meu drumul dupa cum vezi este departe -si undeva in spatele meu se afla o valcea adanca -si fara luneta greu tragi din masina -si cred ca nici nu l-as fi vazut din autoturism -iarba inaltuta :roll:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Capriorul 2009

Mesajde eugen_gherca pe 22 Aug 2009, 20:42

am sa parafrazez un vanator [ fost colonel la viata lui ] ; eu as interzice carabinele astea desi am si eu una , de cand cu ele si cu instrumentele optice din ce in ce mai tari vanatul nu mai are nici o sansa , se imputineaza pe zi ce trece iar tu ca vanator parca nici nu mai vanezi ai totul pe tava , aici pe forum cineva era criticat [ in gluma ] ca a vanat caprior cu lisa , eu as incadra vanatul mare la cat. : se vaneaza doar cu arcul si numai in zile impare :D poate asa s-ar mai unmulti ca tare e putin
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: Capriorul 2009

Mesajde jon2004 pe 22 Aug 2009, 21:12

@eugen_gherca
Nu carabinele sunt de vina pentru reducerea efectivelor de vanat , pe anumite fonduri ci braconajul . Sunt fonduri unde vanatorii au carabine , in proportie de peste 50% si au vanat cu 300% mai mult fata de fondurile unde nu este nici o carabina . Carabina este binevenita , acolo unde se foloseste respectand legile . Prin folosirea carabinei scade numarul vanatului ranit si asta face ca pe fond sa ramana mai mult vanat , spre deosebire de lisa , unde sansele de a rani vanatul ,sunt mai mari si astfel se impusca alt exemplar , pt ca primul nu a fost recuperat .
Sa mai adaug si rezultatele mult mai bune . ale carabinei , la combaterea vulpilor , a cainilor honari .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Capriorul 2009

Mesajde violiv pe 22 Aug 2009, 21:26

vanatorul dibaci scrie:a si sa nu uit este primul foc pe care il trag cu arma asta si in calibrul asta -fara poligoane si alte fasoane cam atat :wink:


Tine-o tot asa! Fara "fasoane". O isprava cu adevarat "dibaceasca" sa mergi la vanatoare cu arma noua, in calibru nou si sa nu fi tras macar un foc inainte, sa vezi daca percuteaza macar. Apropo, "vaselina" cu care a venit protejata ai curatat-o inainte?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Capriorul 2009

Mesajde eugen_gherca pe 22 Aug 2009, 21:43

jon2004 scrie:@eugen_gherca
Nu carabinele sunt de vina pentru reducerea efectivelor de vanat , pe anumite fonduri ci braconajul . Sunt fonduri unde vanatorii au carabine , in proportie de peste 50% si au vanat cu 300% mai mult fata de fondurile unde nu este nici o carabina . Carabina este binevenita , acolo unde se foloseste respectand legile . Prin folosirea carabinei scade numarul vanatului ranit si asta face ca pe fond sa ramana mai mult vanat , spre deosebire de lisa , unde sansele de a rani vanatul ,sunt mai mari si astfel se impusca alt exemplar , pt ca primul nu a fost recuperat .
Sa mai adaug si rezultatele mult mai bune . ale carabinei , la combaterea vulpilor , a cainilor honari .

orcum daca ai o carabina nu tre sa muncesti prea mult daca vrei sa vanezi ceva , ce sa mai zic de bietul animal care orcat si-ar ascuti simturile nu-i mai folosesc la nimic , sunt lunete care iti permit sa lovesti la distante la care nici o specie nu te poate simti , asta da etica sau poate gresesc eu , daca da imi cer scuze
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: Capriorul 2009

Mesajde Ghinda pe 22 Aug 2009, 21:46

Aia cu distantele este doar teorie. Faci asta, dar dupa ce ingosi venitul unui magazin de munitie. Tir mai greu ca cu glont si lunetuta, la peste 150 metrii nu prea e!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Capriorul 2009

Mesajde ssteffan pe 22 Aug 2009, 21:49

Parerea mea este ca atata timp cat vanatul e pe autorizatie inseamna ca e in cota (teoretic) deci trebuie recoltat. Ca il impusti cu carabina nu-i nici o problema, nu braconezi, nu scad efectivele. Daca braconezi cu carabina.... asta e altceva!!
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Capriorul 2009

Mesajde eugen_gherca pe 22 Aug 2009, 21:59

ssteffan scrie:Parerea mea este ca atata timp cat vanatul e pe autorizatie inseamna ca e in cota (teoretic) deci trebuie recoltat. Ca il impusti cu carabina nu-i nici o problema, nu braconezi, nu scad efectivele. Daca braconezi cu carabina.... asta e altceva!!

nici daca ma impusca cineva nu cred ca evaluarile care se fac periodic sunt ecuatia care ne da raspunsul la intrebarea ; ce efective sunt in teren , acelas colonel spunea ca 7 caprioare care isi fac veacul la limita a 2 fonduri sunt evaluate si asumate de 2 fonduri dar nu asta e problema , evaluarile se fac de regula unde se stie ca e vanat ca sa iasa toata lumea bine
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate