Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 07:30

Safari In Africa de Sud!

Aici puteti gasi posibilitati si oferte de a vana in alte tari ale lumii - discutii , impresii , feed back , trofee , samd

Moderatori: mialxx, popaliviu

Safari In Africa de Sud!

Mesajde vlad_rzv pe 02 Sep 2009, 17:32

Stiu ca e criza in toata lumea dar m-am gandit ca ati putea sa va faceti o idee, despre costurile unui safari.
Si de multe ori in timpuri de criza se pot negocia mai bine preturi obtine oferte mai bune etc.
Managerul Fermelor este Rudolf de Vos, pe care l-am rugat sa imi trimita un e-mail cu preturile animalelor care se vaneaza pe fermele lor. Eu am fost pe o ferma care e dedicata vanatorii cu arcul: preturile sunt atat pt vanatoare cu arma cat si cu arcul.
Ce va pot spune eu ca pe langa preturile acestea nu exista alte preturi ascunse, de genul taxa de PH(vanator profesionist) taxa de jupuire, taxa de camera frigorifica, tracker, pe care multe firme de gen nu le mentioneaza numai cand clientul ajunge la fata locului sau dupa ce a platit avansul. Deci totul e pe fata cum s-ar spune.
Preturile sunt pentru sezonul 2010, se poate vana tot anul dar perioada mai favorabila este de la sfarsit de Mai pana in Septembrie/Octombrie.


Trophy Prices

Koedoe up to 50" € 1,350
Koedoe 55" € 1,450
Koedoe 55"+ € 1,650
Bluewildebest € 700
Impala € 260
Warthog € 230
Zebra € 740
Red Hartebest € 700
Eland € 1,350
Brown Blesbuck € 260
White Blesbuck € 350
Waterbuck € 1,350
Giraffe € 2,370
Ostrich € 300
Oryx € 740
Duiker € 150
Steenbok € 230
Klipspringer € 700
Bushpig € 350
Tsessebe € 1,930
Common Reedbuck € 630
Mountain Reedbuck € 400
Nyala € 1,850
Bushbuck € 630
Baboon € 100
Lion P.O.R.
Buffalo P.O.R.
Hippo P.O.R.
Black Wildebeest P.O.R.
Springbuck P.O.R.
Crocodile P.O.R.
Elephant P.O.R.
Sable P.O.R.
Leopard P.O.R.

Hunting rates/day
- 1 client with 1 Proffessional hunter $ 400
- 2 clients with 1 Proffessional hunter $ 350
- Observer $ 200
Prices include:
* Transport from and to airport
* All meals, alcoholic and soft drinks.
* Transport to and from different hunting consessions

Prices exclude:
* Any international flights to SA and back to USA
* Any internal flights within South Africa
* All insurance

Pentru cei care nu se descurca cu engleza, animalele sunt toate de trofeu,
P.O.R = Price On Request/Pretul la cerere, multe animale fiind specii protejate si avand nevoie de un permis special si care are o anumita cota alocata pe regiuni.
Preturile pentru cazare sunt 400 $ dolari/per vanator daca vaneaza singur sau 350 $ pt doi vanatori impreuna, 200$ pentru insotitor, pt cazare in care sunt incluse:
Transport de/la aeroport.
Masa, Bauturi alcoolice si non-alcoolice.
Transportul la si de la locul de vanatoare.
Transport intre concesiuni/ferme in total 17 dar asta depinde si de speciile de animale dorite.
Pretul nu include zborul in si din Africa de Sud, zboruri interne, asigurari(gen viata, accident, etc)

Eu am discutat cu el daca vor avea si pachete de animale pt ca e destul de dificil pt un vanator european sa se decida ce anume vrea sa vaneze mai ales ca oferta e destul de consistenta si mi-a spus ca va lucra si cateva pachete in special pentru cei care vor sa debuteze in Safari, adica nu au experiente anterioare.
Pentru alte detalii va stau la dipozitie pe PM sau mail vlad_rzv@yahoo.com sau vlad.razvan@mweb.co.za
Site-ul fermei este www.karoi.co.za site care e in curs de actualizare si imbunatatire, deocamdata au doar preturile pt Sud Africani si sunt in Rand.
Am sa pun si niste poze in curand cu animalele de mai sus cele mai putin cunoscute sa va faceti o idee.
Acestea sunt preturile unei firme de vanatoare, cu cat voi avea mai multe detalii despre mai multe ferme va voi tine informati.
Numai bine si va doresc un sezon minunat
Born to hunt, forced to work...
Avatar utilizator
vlad_rzv
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 18 Sep 2005, 15:00
Locaţie: Baia Mare ,Maramures plai cu flori

Re: Safari In Africa de Sud!

Mesajde sorin flutur pe 03 Sep 2009, 15:59

pasari care se vaneaza cu caine de aret nu au in Africa de Sud?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Safari In Africa de Sud!

Mesajde vlad_rzv pe 03 Sep 2009, 20:04

Sorine, au si ca sa incep cu cea mai mica:
1.Prepelita care e la fel ca la noi dar mai are doua surori subspecii Harlequin si Blue, ca o paranteza Blue e cea mai mica prepelita si ajunge la maturitate masculul la 43 grame si femela la 44
2.Francolini cu 11 subspecii din care se vaneaza 9 si difera in functie de regiune coloritul,habitatul si marimea lor dar in general de marimea unor potarnichi de la noi : Natal, Swaison, Cape,Crested, Red Necked, Red-billed, Coqui, si ultimele doua subspecii care se aseamana f mult cu potarnichea Greywinged si Redwinged in multe publicatii si articole sunt denumite potarnichi de fapt sunt tot Francolini din familia Phasianidae cocosei chiar au un strigat asemanator cu al fazanului de la noi.
4.Guineafowl (bibilica) in doua subspecii Helmeted si Crested
5.Becatine 2 specii
cam astea sunt speciile de pasari ce se pot "areta" pe aici, o fi mult o fi putin? Sincer nu stiu, eu inca nu am avut ocazia sa ies la vanatoare dar se vaneaza cu caini de aret, exista cluburi destul de mari de Pointer si Brac
Sorine sper ca am reusit sa te lamuresc cu privire la aripatele de aici, sunt pasionati care vin special pt vanatoarea de pasari aici, dar marea majoritate vine pt vanatul mare.
Born to hunt, forced to work...
Avatar utilizator
vlad_rzv
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 18 Sep 2005, 15:00
Locaţie: Baia Mare ,Maramures plai cu flori

Re: Safari In Africa de Sud!

Mesajde sorin flutur pe 04 Sep 2009, 14:17

cat costa o vanatoare la pasaret pe acolo ...cu tot cu transport...cu caine bineinteles?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad


Înapoi la Oferte si discutii despre vanatoarea in alte tari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate