Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:27

ratele

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Re: ratele

Mesajde Sharpshooter pe 05 Sep 2009, 10:36

felicitari pentru reusite ...bravos si la mai mare :D

aici e povestea mea de azi :wink:

azidimineata
*ora 5.30 cand am iesit afara am prevazut inceputul zilei perfecte pentru rate, vant taios si ploaie rece de cand am asteptat ziua asta ...
*ora 6 prezent la balta descarc standul rucsacul, sacul de atrape si ma infig prin intuneric in balta, ratele macaneau in draci
*ora 6.15 in apa pana la brau, caut un loc in burunile alea blestemate sa instalez standul pt caine, cu mici dificultati, apa il ridica in sus, pana la urma am reusit si am inceput sa plantez atrapele ... desi nu cea mai buna zona, am ales un compromis sa imi gasesc si un loc de camuflaj pt mine si caine
*ora 6.30 sorb o gura de cafea, care nu aluneca bine pe gat, si in confuzia dintre intuneric si lumina aud primul falfait....PRIMUL ZBOR ... sunetul ala magig te face sa uiti de noaptea nedormita, de frigul de afara ploaia rece ce iti bate in ceafa... am lasat capul jos, am incercat sa il conving pe caine sa faca la fel ca era foarte expus... am asteptat returul, apoi am spart linistea diminetii coborand prima piesa.
*ora 7 se zareste ziua, am 2 rate mari si o sarsea langa mine, vine un ratoi smecher care ma pacaleste dar il lovesc la o distanta mare ...din pacate aripat, a cazut in vegetatia aia si cu toate sperantele si incercarile, nu l-am gasit. ratele au mai venit dar camuflajul era sumar si ne ocoleau elegant la 35-40m
*ora 8 se opreste ploaia si rasare curcubeul...
*ora 8.15 dispare curcubeul incepe un vant turbat de mi-a mutat toate atrapele iar apoi fulgere yayy shit.

colegul care era cu mine fuga afara ...si ma convinge sa imi strang catrafusele si sa plec sa nu cumva sa ma fulgere in fier... eu is fricos asa ca am inceput sa le strang, dar nu am plecat

am adunat atrapele, ca prostul.... apoi a inceput spectacolul ...apoi a mai cazut la datorie un ratoi tanar...si cu asta basta la ora 9 am plecat bucuros de ziua frumoasa de pe balta, pana sambata nu mai e mult si deja ma pregatesc pentru urmatoarea iesire
am vrut sa aduc poze din teren asa cum imi place mie, poate o filmare cu aport, dar sa bulit cardul de memorie si era sa dau cu aparatul in apa, dar nu era el de vina...asa ca sumarul expeditiei de azi e aici..

Imagine
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: ratele

Mesajde mariusx pe 05 Sep 2009, 12:40

azi va fi o zi mare !
ma voi duce diseara la primul meu pasaj.nu cred ca pot aduce macar poze ca nu are cine sa le faca ,sa vedem!
mariusx
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 01 Sep 2009, 18:47
Locaţie: targoviste dambovita

Re: ratele

Mesajde sorin flutur pe 05 Sep 2009, 15:35

faina Milo....
"succes" Marius :D :D :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: ratele

Mesajde radubichis pe 05 Sep 2009, 16:21

Mai Sorine :oops:
nu se face :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: ratele

Mesajde Kristi pe 05 Sep 2009, 22:05

@cross67 multumesc frumos. Cred ca fara caine nu as face un pas la orice fel de vanatoare. Asa m-am obisnuit si altfel nu sa mai poate.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: ratele

Mesajde wachtelfeld pe 06 Sep 2009, 09:12

radubichis scrie:Mai Sorine :oops:
nu se face :D



S-a referit la un anume succes in afaceri ,nu la vanatoare .... :roll: :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ratele

Mesajde cross67 pe 06 Sep 2009, 16:34

@ Sharpshooter
super omule.....,Diana a fost darnica cu tine pe inceputul de sezon... :lol:
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: ratele

Mesajde sorin flutur pe 07 Sep 2009, 17:48

radubichis scrie:Mai Sorine :oops:
nu se face :D

nu ai auzit de norocul incepatorului?
un incepator cu orice trage...tot pica...toti mistretii vin la el...toate ratele se aseaza pe capul lui....norocul incepatorului :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: ratele

Mesajde Sly_Fox pe 09 Sep 2009, 22:39

Astazi am fost la vanatoare de rate, prima pe sezonul asta. Am stat la pasaj cam o ora si jumatate, langa un lac destul de mic .
Rezultatul : 5 rate dintre care 2 sarsele, 2 rate mari si 1 rata cu cap castaniu (cred ca era ratacita, a fost singura din specia ei pe care am vazut-o).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ratele

Mesajde Kristi pe 10 Sep 2009, 17:22

Sly_Fox pozele unde sant ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: ratele

Mesajde Marius pe 10 Sep 2009, 20:21

Felicitari tuturor! Sunt un pic invidios, dar o veni si vremea mea. Bravo, inca o data!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: ratele

Mesajde Sly_Fox pe 10 Sep 2009, 21:37

Kristi scrie:Sly_Fox pozele unde sant ?



Stiu ca suna ciudat dar sunt antifotografii la vanatoare. Nu fotografiez niciodata vanatul impuscat si nici nu filmez iesirile la vanatoare.
Nu am facut niciodata vreo fotografie cu vanatul impuscat, pentru unii ciudat dar asta este mentalitatea mea. Nici nu tin cont sau vreo statistica cu vanatul doborat. Consider ca totul trebuie lasat sa se scurga in negura timpului, iar amintirile legate de vanatoare vor pleca odata cu mine , nu vor ramane imprimate pe bucati de hartie. Singurele fotografii la vanatoare unde apar si eu sunt facute de catre prieteni, nu am cerut nici una spre pastrare.
Nu am nimic impotriva celor care fac fotografii la vanatoare, este optiunea fiecaruia cum isi depoziteaza amintirile. :D
Scuze pentru off topic
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ratele

Mesajde aghiuta pe 11 Sep 2009, 17:21

Sly_Fox scrie:Astazi am fost la vanatoare de rate, prima pe sezonul asta. Am stat la pasaj cam o ora si jumatate, langa un lac destul de mic .
Rezultatul : 5 rate dintre care 2 sarsele, 2 rate mari si 1 rata cu cap castaniu (cred ca era ratacita, a fost singura din specia ei pe care am vazut-o).


Felicitari pentru reusita;nu zici si unde-i laculetzul ala :?: Eventual mp :?:
M-ar tenta sa mai schimb locul.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: ratele

Mesajde Sly_Fox pe 11 Sep 2009, 21:59

Nu este nici un secret. Laculetul se numeste Bunisoara si este situat pe fondul 3 Facaeni. Un lac destul de mic tocmai potrivit pentru 2 vanatori, 3 sunt deja prea multi. Lacul este bine ascuns in mijlocul padurii din Balta Ialomitei in dreptul km 3 bratul Borcea. Lacul nu este permanent ci se formeaza in anii cu inundatii in padure.
Cu toate ca vanez de ceva ani prin locurile acelea mi-a fost destul de greu sa il gasesc in hatisurile din padure, am umblat vreo jumatate de ora sa il gasesc din cauza locului napadit de lastaris.
Pe acest lac nu trebuie sa existe asteptari prea mari, dar cateva ratuste tot pica.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: ratele

Mesajde Kristi pe 12 Sep 2009, 04:40

Sly_Fox chiar mi se pare ciudat. Asa ne mai delectam si noi privirile cei care din anumite motive nu ajungem in ziua respectiva la vanatoare. Daca ai autorizatie nu vad unei problema ,dar ma rog daca asa gandesti tu...Poate reusesc cu timpul sati schimb mentalitatea , nu de alta dar este pacat sa nu ne arati si noua.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: ratele

Mesajde Sharpshooter pe 12 Sep 2009, 11:43

ceva proaspat..ca e weekend :wink:
Imagine
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: ratele

Mesajde aghiuta pe 12 Sep 2009, 18:37

Sly_Fox scrie:Nu este nici un secret. Laculetul se numeste Bunisoara si este situat pe fondul 3 Facaeni. Un lac destul de mic tocmai potrivit pentru 2 vanatori, 3 sunt deja prea multi. Lacul este bine ascuns in mijlocul padurii din Balta Ialomitei in dreptul km 3 bratul Borcea. Lacul nu este permanent ci se formeaza in anii cu inundatii in padure.
Cu toate ca vanez de ceva ani prin locurile acelea mi-a fost destul de greu sa il gasesc in hatisurile din padure, am umblat vreo jumatate de ora sa il gasesc din cauza locului napadit de lastaris.
Pe acest lac nu trebuie sa existe asteptari prea mari, dar cateva ratuste tot pica.


Multumesc de info.
Daca ai vreodata nevoie de partener.....................
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: ratele

Mesajde Kristi pe 12 Sep 2009, 20:34

Dupa cum va spuneam ieri am fost si la rate dar nu am avut timp sa postez. In speranta ca nu este prea tarziu incerc sa va delectez cu cateva poze . Din pacate unele sant cu aparatul foto si altele cu telefonul deoarece am ramas fara baterie. Scuzati calitatea lor.





Amandoi cainii [ Dragon si Marco ] au batut stuful si si-au impartit munca aproape in mod egal. Un plus pentru Marco deoarece varsta si experienta isi spun cuvantul. Si binenteles prada :


Pozele sant cam putine pentru ca o perioada am ramas fara niciun aparat . Cel foto a ramas fara baterie iar telefoanele au fost la masini asa ca nu am postat decat inceputul si sfarsitul. Maine sant pe cai si tot la rate iar prima grije a fost sa incarc bateria la foto.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: ratele

Mesajde Kristi pe 13 Sep 2009, 20:44

Astazi a fost o zi deosebita pentru Dragon care a fost ,,obligat " sa vaneze singur la o partida de rate. Doresc sa va impartasesc cateva poze si sa va spun ca din punctul meu de vedere a fost o partida super reusita. Catelul meu are un apetit special pentru rate si asta ma bucura enorm. Astazi a fost a treia partida din viata lui . Dar va las sa savurati pozele , cuvintele sant de prisos.












In speranta ca vau placut . ma angajez sa va mai postez si altadata.

« Ultima modificare:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: ratele

Mesajde mariusx pe 19 Sep 2009, 09:00

Kristi scrie:Astazi a fost o zi deosebita pentru Dragon care a fost ,,obligat " sa vaneze singur la o partida de rate. Doresc sa va impartasesc cateva poze si sa va spun ca din punctul meu de vedere a fost o partida super reusita. Catelul meu are un apetit special pentru rate si asta ma bucura enorm. Astazi a fost a treia partida din viata lui . Dar va las sa savurati pozele , cuvintele sant de prisos.

domnu kristi slabe poze,adica nu se vede nimic ,pacat poate vedeam si eu zona unde ai fost si dadeam o raita inpreuna la un pasaj de seara sau matinal!!
in ce zona din d-ta ai fost?













In speranta ca vau placut . ma angajez sa va mai postez si altadata.

« Ultima modificare:
mariusx
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 01 Sep 2009, 18:47
Locaţie: targoviste dambovita

Re: ratele

Mesajde Kristi pe 19 Sep 2009, 12:01

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Acestea sant pozele pe care dintro eroare nu le-am postat. Vanatoarea s-a efectuat pe 24 tgv[ pentru mariusx]
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: ratele

Mesajde mariusx pe 19 Sep 2009, 20:29

asa da domnu kristi !
zona e lazuri clar!nu cred ca ma insel nu?
astept sa ne intanlim!
RESPECT!
mariusx
Membru activ
 
Mesaje: 95
Membru din: 01 Sep 2009, 18:47
Locaţie: targoviste dambovita

Re: ratele

Mesajde Kristi pe 20 Sep 2009, 13:34

Foarte corect. Si eu abia astept.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: ratele

Mesajde Sharpshooter pe 26 Sep 2009, 14:15

Imagine
Imagine
Imagine


Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: ratele

Mesajde florins pe 28 Sep 2009, 09:03

O frumoasa zi la dechidrea sezonului de rate :wink: ImagineImagineImagineImagine
florins
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 20 Mar 2006, 09:38
Locaţie: bucuresti

Re: ratele

Mesajde Marius pe 01 Oct 2009, 00:12

florins scrie:O frumoasa zi la dechidrea sezonului de rate :wink:

Chiar foarte frumoasa!
Felicitari!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: ratele

Mesajde alexandreea pe 02 Oct 2009, 10:35

mariusx scrie:azi va fi o zi mare !
ma voi duce diseara la primul meu pasaj.nu cred ca pot aduce macar poze ca nu are cine sa le faca ,sa vedem!

pAI NU TRTEBUIE SA MEARGA MINIM 2? :roll:
alexandreea
Membru important
 
Mesaje: 299
Membru din: 20 Ian 2009, 17:21
Locaţie: oltenita

Re: ratele

Mesajde wachtelfeld pe 02 Oct 2009, 12:27

Felicitari tuturor care au facut deschiderea ...eu n-am apucat :(
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ratele

Mesajde Kristi pe 02 Oct 2009, 12:39

Santem doi Alexandreea , Marius si cu mine ,dar a vrut sa spuna ca stam un pic mai departe pentru a ne putea poza unul pe celalat.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: ratele

Mesajde Kristi pe 02 Oct 2009, 12:44

Eu inca mai sper dn. doctor sa facem deschiderea pana pe 20.
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate