Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:29

A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde pep pe 26 Aug 2009, 14:59

BUNA ZIUA. AS DORI SA STIU DACA A FOLOSIT CINEVA O CHEMATOARE DE MISTRETI? MA BATE GNDU SA CUMPAR UNA DEOARECE SUNT TOT MAI PUTINI MISTRETI SI TOT MAI GREU DE GASIT IN ZONA NOASTRA.
SAU POATE DE CAPRIOR>?
Avatar utilizator
pep
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 25 Aug 2009, 08:58
Locaţie: Resita

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde cosmin pe 26 Aug 2009, 17:55

salut,
exista o chematoarende mistret, ce imita fosnetul porumbului in bataia vantului, dar iti recomand sa folosesti o crema si sa astepti aplecat sa vina MISTRETUL.... :lol: :mrgreen:
cosmin
cosmin
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2008, 14:58
Locaţie: Piatra Neamt

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde cybelle pe 26 Aug 2009, 18:11

2 cosmin
sti din proprie experienta sau..ai citit prin vreo revista de 'specialitate' treaba cu 'vaselina'..?? :roll: :mrgreen: :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde cosmin pe 26 Aug 2009, 18:20

eu,
totusi ,daca particip la o vanatoare de mistret, nu astept neaparat sa imi vina in catare....si sa -l impusc....,deci nu vad de ce atata "cautare"..., eu mai stiu ceva.... daca e sa-ti "iasa" si sa se sacrifice e super,daca nu oricum e ok, o iesire in natura, o desfatare....,asta e vanatoarea.... :D
cu stima

cosmin
cosmin
cosmin
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2008, 14:58
Locaţie: Piatra Neamt

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde cybelle pe 26 Aug 2009, 18:24

2 cosmin
e adevarat, dar omul poate a iesit de 'prea multe ori in natura' si nu a puscat porci, asadar vrea chematoare sa-i faca STOL. :D :wink:

RESPECT
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde cosmin pe 26 Aug 2009, 18:34

in cazul asta,

sper sa puste macar caprior .... si sa nu foloseasca VASELINA...ci... crema... :lol:

cu stima,
cosmin
cosmin
cosmin
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2008, 14:58
Locaţie: Piatra Neamt

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde VANATORU77 pe 26 Aug 2009, 19:34

Din curiozitate am dat si eu click pe acest topic sa vad daca a folosit cineva chematoare la mistretzi , sincer sa fiu nu am auzit de chematoare pt. mistretz , si in loc sa vad daca se folosesc sau nu chematori , constat ca un coleg forumist i-l invatza pe un altu cum sa shi-o traga in porumb.

@ cosmin
In loc sa iei un coleg nou de forum la mishto, care a postat pt. prima data ,mai bine stai in banca ta ,deoarece sunt covins ca nici tu nu le stii pe toate, ma gandesc ca tu nu ai fost primit asha pe forum!

@pep

Bine ai venit pe forum, si ai rabdare, cu sigurantza cineva care stie o sa-tzi dea un raspuns !
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde the gunner pe 26 Aug 2009, 20:00

Parerea mea e sa umpleti 2-3 pagini de balacareli si contre. Altfel...nu iese ...care e mai destept! Omul a intrebat aiurea! N-a stiut! Asta e! Care stie sa-i zica in doua vorbe si gata!

@pep, pritene, te rog eu nu mai tipa la noi! ca uite de-aia agiti lumea!
KNOWLEDGE IS POWER!
the gunner
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 02 Ian 2009, 22:27

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde Ghinda pe 26 Aug 2009, 20:07

Exista chematori de mistret. Cele neelectronice sunt din un cauciuc gen furtun de aspirator cu un mustiuc la un capata si cand o balangani, nu stiu cum sa explic, faci cu ea miscari cum ar face un acordeonist, scoate zgomote gen grohait. Nu stiu cum, cand si in ce conditii dau rezultat. Doar am vazut.
@cosmin, nu vrei sa fac eu pe mistretul?
Cred ca niscai scuze in public ar merita crestinul. Daca nu as sfatui pe Vechio sa rada tot de aici, si votez pentru ban.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde variors pe 26 Aug 2009, 20:39

Exista astfel de chematori care insa nu prea dau rezultate eu chiar am folosit asa ceva la distanta de cca.50 metrii special pentru a vedea daca au vreun efect, insa se pare ca mai mult i-am speriat. Totusi sincer sa fiu dupa primele 2-3 imitari s-au apropiat putin(bineinteles eram foarte bine mascat) si asta tocmai ca sa vad pana unde pot merge, dar dupa aceea probabil ca m-am dat de gol pentru ca nu foloseam aceleasi tonalitati-si buni dusi au fost.Cert este ca probabil trebuie sa cunosti foarte bine cum sa dai glas dintr-un astfel de obiect(exact ca si chematoarea de cerb)daca vrei sa ai castig de cauza.
variors
 
Mesaje: 18
Membru din: 10 Mar 2009, 16:00

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde Avenger pe 26 Aug 2009, 22:55

Am vazut la un coleg de grupa ceva in genul asta. Zicea ca imita godacul ranit si i-a venit nu o data vier mare pe el, dupa ce a "cantat" din ea. MI-a zis ca e din State, de la Cabelas, sunt vreo trei in set
Avenger
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 06 Aug 2009, 18:58

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde adrian_ppp pe 26 Aug 2009, 23:46

Chematoarea de mistret este exact cum a descris o Ghinda .
Nu am auzit pe nimeni sa foloseasca, cred ca mai bine faci panda in liniste .
In caz ca nu vine porcul schimba locul sau ceva porumb sau verifica scaldatorile etc ...
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde cosmin pe 27 Aug 2009, 04:33

aveti dreptate,
imi cer scuze pentru raspuns,

mai ales ca ,din cate am auzit, chiar exista niste creme care contin hormoni, se ung cismele cu asa ceva shi mergand prin padure este atras vanatul.
un raspuns mai detaliat se gaseste deja pe forum.

inca o data scuze pep :oops:
cosmin
cosmin
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 12 Sep 2008, 14:58
Locaţie: Piatra Neamt

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde cristian pe 27 Aug 2009, 06:35

Ghinda scrie:Exista chematori de mistret. Cele neelectronice sunt din un cauciuc gen furtun de aspirator cu un mustiuc la un capata si cand o balangani, nu stiu cum sa explic, faci cu ea miscari cum ar face un acordeonist, scoate zgomote gen grohait. Nu stiu cum, cand si in ce conditii dau rezultat. Doar am vazut.
@cosmin, nu vrei sa fac eu pe mistretul?
Cred ca niscai scuze in public ar merita crestinul. Daca nu as sfatui pe Vechio sa rada tot de aici, si votez pentru ban.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Super tare!
Bravo!
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde pep pe 27 Aug 2009, 09:30

VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI, SI SCUZE PT TOTATE CONTRELE !!!!
...............
RESPECT SI CATARE PLINA.! :D
Avatar utilizator
pep
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 25 Aug 2009, 08:58
Locaţie: Resita

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde Vechio pe 27 Aug 2009, 10:55

Întrebarea î-mi amiteşte de o acţiune petrecută în urmă cu vreo 25 de ani cînd am umblat în trei toamne, câte o săptămînă cu 2 teutoni şi 3 paznici după un solitar pe care ăstora li se pusese pata - fără rezultat. A fost cel mai mare cavaler pe care l-am văzut şi pe care nu l-am putut aduce în bătatia puştii. În a patra toamnă, pe la mijlocul lui noiembrie, teutonii au venit cu un casetofon şi un mic difuzor. Pe bandă aveau o înregistrare cu bătatia pentru supremaţie între doi dominanţi. La asta vicleanul a pus botul. A rămas abia la al treilea TUG de 9,3x62. Avea 336kg şi era cît măgarul de la stînă. Să vezi apoi ceremonie bavareză!
Au fost şi sunt chemători pentru solitari. Cavalerul este şi curios dar şi deosebit de viclean.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde Vechio pe 27 Aug 2009, 11:04

@pep - nu mai utiliza caractere mari - e obositor sa citeşti şi nu e nevoie să jigneşti - omul şi-a cerut la timp scuze pentru gluma deplasată.
Pentru atragerea mistreţilor există mai multe metode, atît odorizante cît şi chemători, care la noi actualmente sunt interzise, dar un litru de motorină în scăldătoare sau o căruţă de porumb în poaină dă rezultate remarcabile la pîndă.
Deci, te rog :wink:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde pep pe 27 Aug 2009, 11:26

ok. scuze pt caractere mari,
Avatar utilizator
pep
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 25 Aug 2009, 08:58
Locaţie: Resita

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde f_szabolcs pe 27 Aug 2009, 13:10

manualul la Hubertus Schwarzwild­locker (http://www.alljagd.de/hagedorn/oxid.php ... ART1020241) zice ca se foloseste in cazul in care s-a impuscat din greseala scroafa si pt a readuna turma. Emite un grohait, tre sulfat scurt de 3 ori apoi dupa 30sec iara. In cazul vierilor nu se poate folosi, defapt zice ca pt vieri special nu exista, dar grohait poate provoca o curiozitat si sunt putine sanse sa iasa vierul.
Mai exista tip de chematoare care amite plangetul purceilor, dar cred ca da rezultate mai bune la scroafa decat la vier...
f_szabolcs
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Feb 2009, 13:11

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde Vechio pe 27 Aug 2009, 15:49

Piaţa de afară e invadată de chemătorile Cass Creek. Am avut un demo de Feral Hog(Wildschwein) la care m-a impresionat acurateţea sunetului, dar am testat cu succes un Predator la care au căzut 3 vulpi la vaierul de iepure.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde Ghinda pe 28 Aug 2009, 14:09

:lol: Chiar aseara am grohait in o din asta. O are Iulica, unii il cunosc. De la Mihutz, cred, ca la el am vazut dracii din astea.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde VANATORU77 pe 28 Aug 2009, 17:06

Ghinda scrie::lol: Chiar aseara am grohait in o din asta. O are Iulica, unii il cunosc. De la Mihutz, cred, ca la el am vazut dracii din astea.


Si.....nica mistrete ?
E mai bine sa fi invins, acolo unde victoria e pagubitoare.(P-S).
Avatar utilizator
VANATORU77
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 06 Ian 2009, 00:49
Locaţie: Gradinari C-S

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde Abur79 pe 28 Aug 2009, 18:28

Ba misto treaba...nu m-am gandit niciodata la treaba cu chematoarea la mistret. Ma gandeam ce poate sa atraga mistretul(solitarul) cu sunete....Probabil ca doar in sezonul de imperechere lupta intre 2 mistreti....eu nici nu am vazut asa ceva si nici nu am auzit.Voi aveti experiente dinastea? Mor de curiozitate....Iar scroafa nu as pusca-o ca na...ia ne da materie prima nu? In ce priveste mistoul cu porumbul.....e bine venit din partea mea....cate nu am luat pe cocoasa cu totii la primele vanatori? asa iti intra cel mai bine in cap si nu mai uiti niciodata.....cine se supara nu prea are ce cauta in ,,meseria'' asta. Cate mi-am luat si eu de fata cu altii.....Era pe jos o urma mare (mai mare ca palma mea)....si o studiam vreo 5...zice unu doctore stai aici ca e mare asta ii dai tu ca ai cu ce(sauvestre)....Stau acolo si nimic toata goana......cand se intorc incepe baza si la final inteleg eu ca era de fapt era o urma de vaca.....pai dupa aia am studiat 300 de poze de urme de mistret si de vaca ca na mi-am luat-o.......asa ca baieti sa stiti ca tot raul spre bine!
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde VPR-GMC pe 29 Aug 2009, 11:00

Salut,

Am testat (doar fonic nu pe teren) o chematoare de mistret dar nu am folosit niciuna la vanatoare. Suna foarte asemanator cu glasul mistretului, dar cred ca este greu sa o folosesti din mai multe motive, trebuie sa afli ce sunete ii atrag si sa ai timp si loc unde sa faci asta (un teren cu mistreti multi si eventual nu prea umblat de oameni).
In schimb exista la Frankonia un lichid care miroase ca scroafa in calduri (exista si varianta pentru capriorul european, nu ca cele din America), a adus un prieten pentru cineva din tara, care l-a folosit si a dat rezultate.
Cred ca-i mai simplu cu acest lichid si sa faci panda...dar cum am mai spus, implica mai multe decat o simpla folosire (loc, timp, etc)...
Marius
Hunting & fishing.....hobby or madness?
Avatar utilizator
VPR-GMC
Membru important
 
Mesaje: 249
Membru din: 18 Dec 2008, 10:36
Locaţie: Bucuresti

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde Abur79 pe 22 Sep 2009, 22:06

pana la urma cea mai buna chematoare e tot porumbul,sarea si motorina(sau uleiul de masina ars)............................................si pe urma vezi tu cum te descurci.............................................
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde yoghi pe 05 Oct 2009, 20:02

stiu doua modele
1.este electronica ,cu baterie de 9v,americana are 5sunete: bataie de mistret.discutii in desis, la masa si purcei rataciti..........o vinde Kettner
2.mecanica (daca pui la socoteala si plamanii tai) un furtun de 30cm cu un suflici de lemn,ma enervat tare pt. ca are dvd de explicatii numai in germana am folosit-o la 4 pinde din care la doua a venit mistretul. conteaza mult felul sunetului adica cum suflii in mustuc ........tot la kettner
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde Abur79 pe 06 Oct 2009, 18:36

la noi chematorile electronice sunt interzise la vinatoare. asta daca mai imi aduc eu bine aminte.....
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde violiv pe 06 Oct 2009, 20:38

Iar ai ramas in urma.....numa cele care orbesc, ametesc, sau tampesc vanatul mai sunt interzise...pana si-or da seama de scapare, cele care numa "piuie" se pot folosi legal. asta daca mai imi aduc eu bine aminte.....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde Avenger pe 06 Oct 2009, 20:47

Am participat de curand la o vanatoare in care unul din vanatori avea o chematoare ciudata, zicea ca imita godacul ranit. Am ras de el, dar a puscat un vier mare, in jur de 180-200 kile, venit ata pe chematoare
Avenger
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 06 Aug 2009, 18:58

Re: A FOLOSIT CINEVA CHEMATOARE LA MISTRET?

Mesajde Abur79 pe 07 Oct 2009, 18:00

Gata maine ma inscriu din nou la examenul de vanator.... :cry: Astia de la asociatie in cadrul cotizatiei alea, nejustificat de mari pentru conditiile pe care le pun la dispozitie(campul e tot acolo cu ei sau fara... ca de paza nici nu se pune problema), ar trebui sa trimita in fiecare an fiecarui membru cate un pliant care sa informeze asupra modificarilor legate de legislatie. ,,parerea mea''. cat poa' sa coste maxim 1 leu nou de membru. asa parca as simti si eu ca imi poarta cineva de grija nu numai baga mana la buzunar...
scuze de off topic
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate