Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:11

permis vanatoare romanesc - permis port arma strain

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

permis vanatoare romanesc - permis port arma strain

Mesajde voicu pe 15 Oct 2009, 22:03

Salut tuturor!

As vrea sa stiu daca ma poate lamuri si pe mine cineva in urmatoarea problema: eu sunt ceatean roman cu permis de port arma si permis de vanatoare italian, deoarece de mai multi ani locuiesc in Italia. Anul acesta am obtinut si permisul de vanatoare romanesc. Stie cineva daca am nevoie de invitatie pentru a veni la vanatoare in Romania? Normal nu ar trebui sa mai platesc invitatia deoarece eu am si permis de vanatoare romanesc si cotizatia este platita pentru tot anul 2009. Dar armele oare pot sa le introduc in tara daca nu am invitatie? (mentionez ca am si pasaportul european al armelor).
Va multumesc
voicu
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Ian 2008, 23:07

Re: permis vanatoare romanesc - permis port arma strain

Mesajde waidmannsheil pe 16 Oct 2009, 09:01

voicu scrie:Salut tuturor!

As vrea sa stiu daca ma poate lamuri si pe mine cineva in urmatoarea problema: eu sunt ceatean roman cu permis de port arma si permis de vanatoare italian, deoarece de mai multi ani locuiesc in Italia. Anul acesta am obtinut si permisul de vanatoare romanesc. Stie cineva daca am nevoie de invitatie pentru a veni la vanatoare in Romania? Normal nu ar trebui sa mai platesc invitatia deoarece eu am si permis de vanatoare romanesc si cotizatia este platita pentru tot anul 2009. Dar armele oare pot sa le introduc in tara daca nu am invitatie? (mentionez ca am si pasaportul european al armelor).
Va multumesc


Din moment ce ai obtinut permisul inseamna ca esti inscris intr-o asociatie, de ce sa mai platesti invitatia? (ai drept de vanatoare pe fondurile asociatiei la care cotizezi)

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: permis vanatoare romanesc - permis port arma strain

Mesajde Sly_Fox pe 16 Oct 2009, 10:09

Problema nu este daca ai drept de vanatoare sau daca iti trebuie invitatie pentru a vana in Romania. Fiind vanator roman , cu taxa platita la zi nu mai ai nevoie decat de autorizatie de la asociatia la care esti membru.
Nelamurirea ta este urmatoarea dupa cate inteleg: daca poti sa aduci armele tale si sa vanezi cu ele in Romania fara bataie de cap, permisul de arma fiind emis in Italia.
Din moment ce ai pasaport european pentru arme, nu ar trebui sa ai probleme nici la introducerea armelor in tara nici la achizitionarea munitiei de vanatoare. Pentru a nu avea surprize, dai un telefon la biroul arme si munitii pentru lamurirea situatiei.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: permis vanatoare romanesc - permis port arma strain

Mesajde voicu pe 17 Oct 2009, 19:24

Va multumesc pentru mi-ati raspuns .
O sa ma informez si la politie.
voicu
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Ian 2008, 23:07


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate