Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:56

cu ce si cum vedem noaptea??

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Ray pe 01 Noi 2009, 21:33

:D hai sa spunem ca e un topic fierbinte,

dar fiecare dintre noi stie despre ce e vorba. :!:
folosirea aparaturilor night vision .
rezolvari, schimb de informatii, etc.
eu sincer sa fiu, folosec un bushnell ranger, 5 X 42, si im-i usureaza multele.
cum e montat??
sa vedem pe parcurs ce interese sunt!
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde george_ciprian86 pe 02 Noi 2009, 04:18

Ce generatie e Bushnell-ul tau ?
Te intreb pentru ca are o magnificatie destul de mare dupa parerea mea, pentru un night vision.
Totate aparatele pe care le-am folosit eu au fost de prima generatie iar magnificatia pe care o aveau era de 2x.

Si daca nu te deranjeaza spune-mi cu ce te ajuta concret. Pe mine nu prea m-au ajutat cu nimic. Eu tot trageam sperante ca-mi vor fi de folos dar nu prea a fost asa...
Acum ca m-am lamurit cu astea de prima generatie as fi curios sa incerc o pereche de ochelari de generatie 2 sau 3. Cu aia inca mai am ceva sperante. :D

Aparatele astea de prima generatie isi cam au limitele lor... Ceea ce vreau sa spun e ca nu poti vedea cu ele la sute de metri nici chiar in camp deschis. Cand vine vorba de padure, distanta scade dramatic.
Plus ca exista raza laser fara decare in conditii de bezna totala aparatul este inutilizabil. Daca luna e pe cer nu e nevoie de raza laser.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde violiv pe 02 Noi 2009, 10:41

E suficient sa citesti specificatiile lor tehnice ca sa realizezi ca nu te ajuta mare lucru. Raza laser nu e nici raza si nici laser - e fascicul de lumina in infra-rosu :wink:
Ce este cu adevarat de folos, cu distanta eficace (nu numai detectie ci si recunoastere a tintei) de ~200 m reali este un dispozitiv cel putin de generatia III si asta daca este ajutat cu 1-2 lanternute cu I-R. La cat costa un astfel de dispozitiv prefer s-astept Luna plina.
O alta chestie este faptul ca dispozitivele de vedere (nu de ochire) nu te ajuta cu mai nimic practic indiferent de cat ar fi de rasarit. Cu el la ochi poate vezi bine ce se intampla dar daca-l dai la o parte si pui luneta de pe arma la ochi s-ar putea sa nu mai vezi nimic si atunci numa stii c-a trecut pe acolo....daca e sa studiezi terenul noaptea poate ca merge dar daca e sa vanezi e "bani aruncati".

Ce ar fi cu adevarat folositor ar fi un dispozitiv de ochire cu posibilitatea de a "vedea" si noaptea, si acesta tot mai rasarit ca generatie. Cum la noi sunt interzise n-am experienta cu asa ceva. Din prospectele lor ma deranjeaza o singura chestie: distanta pupilara mica-mica de tot...poate pe o semi in 223 sau chiar 308 sa nu fie probleme dar pentru o bolt-action in 300 wm imi pare a fi mult prea aproape de ochi ca sa indaznesc sa trag.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Tranan pe 02 Noi 2009, 12:21

Personal nu recomand de loc folosirea dispozitivelor NV de Gen.1. Sunt mai mult jucarii si la o folosire serioasa nu fac fata de loc.
Daca e sa va bagati la NV, cel putin gen.2 sunt de recomandat.
Una dintre absolut cele mai bune alternative este ATN PS-22 Gen.2+. Nu este un dispozitiv ca toate celelalte. Modalitatea in care functioneaza este prin a se monta pe luneta deja existenta pe arma, transformand-o intr-o luneta NV Gen 2+. Daca se alege si modelul de CGTi se apropie deja destul de mult de gen.3.
In general face fata fara probleme la distnate de ca. 150m ceea ce e mai mult decat sufiecient pt. scopul la care se foloseste, redand o imagine de calitate buna.

Avantajul e constituit de faptul ca luneta nu trebuie data jos de pe arma, ci poate fi folosita in mod normal in timpul zilei, iar noaptea in cateva secunde, se monteaza ATN-ul in fata ei si o transforma in NV.
Sunt o gramada de smecherii legate de NV, dar daca nu aveti de gand sa mergeti in Afganistan, nu aveti ce face cu ele. Un ATN PS-22 face fata tuturor nevoilor si chiar mai mult, la un pret extrem de accesibil fata de alte dispozitive.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde George08 pe 02 Noi 2009, 19:46

Acel pret fiind...
Avatar utilizator
George08
Membru important
 
Mesaje: 242
Membru din: 20 Feb 2008, 19:03
Locaţie: Bucuresti

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde george_ciprian86 pe 02 Noi 2009, 19:49

George08 scrie:Acel pret fiind...


Generatia 2 de la 3000$ in sus iar generatia 3 de la vre-o 4500$ in sus.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Tranan pe 02 Noi 2009, 23:49

George08 scrie:Acel pret fiind...


Pe la noi pe aici, un ATN-PS 22 Gen 2+ CGTI (deci este calitativ intre gen.2 si gen.3) se poate procura la €1825 cu tot cu convertorul potrivit lunetei de pe arma. Singura problema pare insa sa fie faptul ca sunt interzise la voi, altfel.... :wink: :mrgreen:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Ray pe 03 Noi 2009, 21:54

Bushnell ranger, pe baza digitala, care se poate compara cu generatia 3 ( cel putzin asa zice bushnell )
ce sa spun, la banii astia ( 429 EUR ) i-si face treaba.
la distantze de pana la 50 m, nu ai probleme cu dotarile lui, cu ajutorul reflectorului IR se vede perfect,
dar totul in alb negru.
dar cu mici ajutoare :wink: devine, la un pretz de 550 de EUR un utilaj comparativ cu cel
Tranan scrie:e la noi pe aici, un ATN-PS 22 Gen 2+ CGTI (deci este calitativ intre gen.2 si gen.3) se poate procura la €1825 cu tot cu convertorul potrivit lunetei de pe arma. Singura problema pare insa sa fie faptul ca sunt interzise la voi, altfel.... :wink: :mrgreen:
:wink:
si din pacate luna plina e doar o data pe luna, si poate si aia la cer acoprit :(
pentru cei interesati ... pm :wink:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Tranan pe 03 Noi 2009, 22:59

Hmmm, Bushnell Ranger Gen 2+ nu e la fel cu gen. 3 insa se apropie. Din pacate este un monoclu/binoclu fara posibilitate de montat pe arma. Folosit la observatii functioneaza insa acceptabil, atata timp cat se cumpara aceasta versiune de 2+.
Cele mai interesante insa sunt versiunile de instalat pe arma, altfel nu sunteti altceva decat ornitologi ca mine si va uitati numai la bufnite. :)
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde violiv pe 03 Noi 2009, 23:07

Decat ~3000 E pe un night-vision care poate-poate face ceva, mai bine dau banii astia pe o Zeiss din aia facuta pentru armata 6-24x72 si-mi mai raman si de o lanterna bengoasa, cu lumina alba si care bate mai departe decat cele cu IR si cu aceasta combinatie vad mult mai bine.
Cat despre sculele ce folosesc senzori digi de sensibilitate foarte mare ... imi par ca sunt abea la inceput dar cred ca acestea vor fi viitorul...si ca performante si ca preturi.

Am avut prilejul sa ma uit cam 15 minute printr-o chestie "suparata rau" - Gen V (cinci). Prin aia chiar merita sa te uiti. Nu cred ca merita sa dai 6-7000 $ pe ea dar beleaua e ca tin minte imaginea si cand ma mai uit prin orice flecustet mi se pare ca-mi pun ochelari de orb. Scuze! Cu Bushnell Ranger nu-i chiar ca si cu ochelari de orbi - e ca si cand ai incerca sa te uiti afara in curte, noaptea, prin gaura cheii, usa fiind situata la 1 m de ochiul tau. :mrgreen: Bani aruncati in vant.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Tranan pe 04 Noi 2009, 09:00

:lol: , da @violiv. Faza cu lanterna e buna, dar depinde la ce o folosesti. Daca e sa tragi dupa tiganii ce iti fura lemne din padure, e mai bine cu NV ca nu te vad cand tragi dupa ei, plus ca au aparut niste smechere de poti chiar sa le faci poza inainte de a-i impusca, asta asa numai ca sa ai o dovada. :lol: :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Tranan pe 04 Noi 2009, 09:19

Stiu @violiv ca tu ai o gramada de prieteni care scule mai bune decat ale tale :lol: :wink: , si stiu ca sunt cativa constanteni ce au ATN-urile descrise de mine. Poate ca te uiti si tu printr-un unul si ne spui cum ti se pare. Ar fi interesant sa auzim si parerea ta. In Romania nu am vorbit cu foarte multi si mi-a fost greu sa-mi dau seama cum se potriveste la nevoile voastre.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde violiv pe 04 Noi 2009, 14:43

Eu nu stiu pe nimeni cu asa ceva in Ct.

Revenind la oile noastre, daca as putea tare mi-ar place sa incerc asta:

http://www.atncorp.com/units/nightvisio ... tn2-6x68-2

in modul de zi este o luneta care poate face fata cerintelor unei lunete de vanatoare, mai putin la goana unde campul relativ micut chiar si la 2x nu prea o avantajeaza.
Modulul de noapte se instaleaza pe loc, nu schimba reglajul, nu modifica distanta pupilara (foarte important) dar reduce un pic din campul vizual.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Tranan pe 04 Noi 2009, 15:36

Nu-i rea jucaria dar nu mi se pare la fel de interesanta ca PS-22. Unul dintre motive este ca trebuie sa iti iei si luneta si nu e sigur ca vrea lumea. Cu un PS-22, daca vrei il pui pe luneta de goana, daca vrei il pui pe alta. Combinajul cel mai fain pe care l-am vazut a fost Zeiss Diarange 3-12x56 cu un PS-22 montat pe el. O minunatie!
De considerat e si faptul ca lunetele ATN, din pacate, nu sunt prea incantatoare optic. Nu stiu daca are insa importanta asa mare cand e vorba de 2-6x68, o magnificatie la care si o luneta chinezeasca se descurca acceptabil, dar oricum. Procedeul fiind acelasi (montezi si demontezi ocularul de noapte), e mai interesanta alternativa in care esti liber sa alegi luneta pe care o vrei fara sa fii legat de a lor.
Apropos, am avut prilejul zilele trecute sa vad un US Optics 6-24x80. Wow :shock: ! Ce luminozitate!!!!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde violiv pe 04 Noi 2009, 19:00

Exista cateva chestiute de finete care fac diferenta intre sistemul pentru orice luneta si combinatiile dedicate de la ATN. Poate ca lentila de ATN n-o fi ca aia de Zeiss dar as paria ca rezultatul e mai slab combinand o Zeiss cu asa ceva decat "amaraciunea" de la ATN.

Nu chiar exact ce vedem pe site la ei dar foarte aproape folosesc americanii de cativa ani in armata lor. Si chiar functioneaza si functioneaza bine atat in configuratie de zi cat si in cea de noapte. Cel mai important este ca nu trebe decat sa scoti un capac de pe obiectiv pentru conversie......STOP, vad ca iar incepem sa polemizam discret si eu sunt in inferioritate - n-am acces la asa ceva si nu-mi place sa vorbesc din auzite.

P.S. referitor la polemici, un amic, partizan al lunetelor "ieftine si bune" mi-a spus ca a avut ocazia sa foloseasca o Z6 si s-a convertit pe loc......acum nici nu mai gandeste ca Bushnell sau Weaver sau chiar Leopold sunt lunete. Deocamdata n-are fonduri de Swaro da' strange bani :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Tranan pe 04 Noi 2009, 19:21

violiv scrie:......STOP, vad ca iar incepem sa polemizam discret si eu sunt in inferioritate - n-am acces la asa ceva si nu-mi place sa vorbesc din auzite.

P.S. referitor la polemici, un amic, partizan al lunetelor "ieftine si bune" mi-a spus ca a avut ocazia sa foloseasca o Z6 si s-a convertit pe loc......acum nici nu mai gandeste ca Bushnell sau Weaver sau chiar Leopold sunt lunete. Deocamdata n-are fonduri de Swaro da' strange bani :wink:


@violiv, eu polemizez cu drag cu tine intrucat stiu ce om esti si ce cunosti si cu cat polemizam mai mult cu atat mai multe amanunte sunt analizate si cu atat mai buna imagine isi creeaza cei interesati despre ce discutam. Fata de tine, si multi altii, am numai respect!
In ce priveste NV-urile nu sunt de loc as intrucat, "nu se folosesc nici la noi" :wink: deci nu am o experienta prea indelungat a lor, de aceea as fi ascultat cu drag ce aveai de spus la un PS-22, intrucat apreciez opinia ta. Din cat le-am testat, mi-au placut foarte mult si le-am considerat extrem de flexibile si de calitate.

Ma bucur de P.S-ul tau! Ma bucur sa stiu ca nu vorbesc numai prostii. :lol: Cand o sa-i urmezi si tu sfatul prietenului? :wink: Sau tot prost sunteti platiti in domeniul medical? :lol: :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde violiv pe 05 Noi 2009, 09:31

Sincer, m-am uitat de multe ori prin Swaro din mai multe generatii, am si tras cu ele, cu una chiar am tras mult de la 50 la 300 m si mi-a placut. Ce ma retine sunt trei aspecte: cel financiar ar putea fi depasit la un moment dat daca "dorul" ar fi chiar mare dar al doilea nu prea - nu e pe gustul meu. :? E prea finuta in comenzi, prea limpede imaginea, prea simple reticulele. :lol: Al treilea ar fi ca sunt fan IOR si nu intentionez sa schimb prea curand furnizorul... :mrgreen:

Revenind la topic. Se poate sa fie doar o parere personala izvorata din necesitatile personale. Dupa cum am mai spus-o, la o luneta pe care s-o folosesc la vanatoare apreciez mult campul de vedere - prefer magnitudini mici si camp mare chiar daca trag la distanta mai mare pentru ca nu vreau sa pierd din ochi tinta in momentul focului din cauza miscarii de recul. Poate ca o arma mai grea si un calibru micutel ar merge bine si sub lunete mari ca magnitudini sau N-V care au mai toate campuri micute. Cum nu trag cu nicio arma in calibre micute si mai toate se misca mult din recul pierderea tintei din "vizor" ma deranjeaza.
Pe o noapte cu Luna pot trage la o tinta de talia unei vulpi pana spre 150 m doar cu o luneta obisnuita. Pentru acelasi rezultat ar trebui sa investesc intr-un dispozitiv N-V mult mai mult decat costul lunetei. In plus, Luna imi ofera o vedere panoramica, pot surprinde miscarea si cu coada ochiului pe cand N-V-ul te limiteaza la minusculul camp. Pentru cine a mai umblat noaptea pe campuri e stiut cat de greu poate fi uneori sa incadrezi in luneta o imagine pe care o banui cu ochiul liber, mai ales daca imaginea nu e chiar in centrul campului vizual. Aici ajuta un camp de vedere bun si antrenamentul.
Orice vanator mai si rateaza si eu o fac suficient de des cat sa ma preocupe problema. La glont ratarile sunt putine-putine, sub numarul de degete al unei maini si vreau sa ramana asa. Am capatat pe undeva o fobie fata de ratare si ma pregatesc cat pot de mult si personal si ca echipamente pentru situatii "exceptionale". Pentru asta, arma si optica trebe sa-si faca partea perfect si sa-mi ramana mie partea problematica. Nu pot sa spun ca nu ma mai bucur de vanatoare dar prefer lovituri "la limita", ori ca distanta, ori ca situatie, ori ca lumina, etc.
E foarte posibil ca un N-V sa fie excelent la o panda la hranitoare, unde poti sa-ti pui arma pe genunchi si sa privesti fix prin luneta la gramada de porumb stiind sigur ca acolo va iesi dar pe la noi, in conditiile in care se desfasoara pandele nu s-a dovedit la inaltime. Stiu pe cineva care injura si acum intervalul de timp necesar luarii de la ochi a N-V-ului monoclu ca sa puna pusca in loc - suficient cat un mistret ca un taur sa dispara :oops:
Cu atat mai bun ar fi in padure, unde nici Luna nu reuseste mare lucru si copacii tin o umbra care limiteaza serios vizibilitatea.
Personal nu sunt contra lor si ma stiti ca nu rabd interdictii stupide. Incerc doar sa le vad prin prisma raportului intre cat costa si ce ofera. In mod sigur, daca as simti nevoia sau daca as fi descoperit un avantaj major in folosirea monoclului la vanatoare as avea unul.
Partea cea mai proasta este ca pretul unei chestii cu adevarat performante este enorm - de banii aceia as putea vana "traditional", cu autorizatie individuala, multe animalute.....si pana la urma asta e mai important. Eu raman la parerea ca trebe sa investesc in echipamente suma minima posibil astfel incat achizitia sa-si si faca treaba pentru care a fost conceputa si dorita. Ori la N-V nu prea merge cu "sume mici".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Ray pe 05 Noi 2009, 21:21

cateva solutii pentru folosirea aparaturilor N V

http://www.gutzeit-gmbh.de/html/informa ... ungen.html
:wink:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde nicolae_b pe 03 Noi 2014, 09:28

Buna ziua
PULSAR DN 55 digital este ceva de el? in comparatie cu PS 22 cum e?
Va multumesc!
nicolae_b
 
Mesaje: 12
Membru din: 23 Noi 2009, 14:33

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde Remo pe 03 Noi 2014, 14:47

Eu mi-am luat acum un an un aparat monocular de generatia 1 numit dipol 125. Nu se poate monta pe arma si nu poate fi folosit pentru ochire. Tehnic mi s-a parut ca fiind ceva mai bun decat echivalentele de la yukon. L-am luat pentru panda la culturi, care e genul de vanatoare care-mi place cel mai putin, dar e cumva o obligatie la noi. Asa ca, satul fiind sa stau noaptea, ca hrana neputincioasa pentru tantari, pe langa un lan de porumb, fara sa vad nimic, dar auzind o serie de zgomote suspecte, mi-am cumparat obiectul. E ok pentru 30-40 metri, poate si mai mult daca folosesc o sursa suplimentara de lumina infrarosie. Anul asta am avut placerea sa vad in alb/negru lanul de porumb in care mancau mistretii, pe cand anul trecut m-as fi multumit doar sa aud zgomotul si sa ma intreb daca nu cumva a scos unul ratul. De asemenea, anul asta am stiut imediat ca ce a iesit din tufa si a intrat in lan a fost un caprior si nu un suldeu singuratic, asa cum as fi sperat anul trecut, inainte sa cumpar scula. In final, anul asta am putut sa observ bursucul in plina activitate si nu am avut nici o mustrare de constiinta ca poate a fost mistret si nu l-am vazut. In schimb nu am vazut niciun port. Pe scurt, nu mi se pare foarte folositor la vanatoare, dar nici complet inutil nu a fost. Macar ai sansa sa identifici sursa zgomotului fara sa produci lumina vizibila. Sunt sigur ca aparatele pomenite colegii mai invatati, care au vorbit inainte mea, sunt semnificativ mai bune, dar eu nu am fost pregatit de asemenea investitii.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde dtdpuu pe 05 Noi 2014, 07:19

Un subiect interesant.

Probabil stiti, dar aici sint legale orice dispozitive de ochire sau vedere pe timp de noapte. Insa nu la orice vinat se poate trage noapatea, mai precis la capre ba dar la daunatori da (adica mistret, iepuri, vulpe, coiotzi, etc.).
Pentru porc o luneta de calitate cu obiectiv mare, reticul iluminat si o lanterna de capacitate mare (300+ lumen) montata pe arma, fac posibile trageri spre 150 m sau mai mult chiar. O luneta decenta toata lumea are pe arma, daca punem si o lanterna de citiva zeci de $ problema e rezolvata. Cel putin pentru mine nu isi merita banii, chiar daca generatiile noi de vedere pe timp de noapte sint performante. Aceeasi opinie pentru vederea termala.

La o tinta iluminata LOCAL cu lanterna (adica lanterna era linga tinta), am tras noaptea la 500m cu luneta cu obiectiv de 50mm si reticul iluminat. Tinta a facut ping, ping.....ping de fiecare data.


De curiozitate, m-am uitat printr-un dispozitiv de generatie veche si unul de generatie mai noua. Diferenta enorma...dar pentru mine, inutile amindoua.

CristianC


CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde violiv pe 05 Noi 2014, 12:27

Numa ca la noi si lanterna e interzisa daca vrei s-o folosesti ca sa luminezi porcul cu ea atunci cand tragi.
Din pacate, un dispozitiv de vedere nu de ochire pe timp de noapte, care sa si fie bun costa enorm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde nicolae_b pe 05 Noi 2014, 12:34

Multumesc pentru raspunsuri, sa va spun cum stau lucrurile:am o Argo E 9,3 cu teava de 56, si luneta Victory
3-12x56, impreuna avind 4,8 kg. In momentul cind aprind lanterna, mi-e imposibil sa selectez vinatul,sa ochesc si sa trag inainte ca acesta sa dispara. Sint "veriga slaba,foarte slaba" lucru pe care as vrea sa-l reduc cit de cit prin
dotare tehnica. La pinda merg de cam de 5 , 10 ori pe an, si macar vad ce e si cu nv acestea, poate ajuta cu ceva.
nicolae_b
 
Mesaje: 12
Membru din: 23 Noi 2009, 14:33

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde danyelvl pe 28 Feb 2015, 12:34

Am tot citit discutiile in legatura cu NV si am vazut ca uni dintre noi le agreaza uni nu.
Sincer nici eu nu prea eram incantat de asa ceva (din motive de acuratete) pana cand am vorbit cu cineva si mi-a sugerat un Pulsar Digital DFA75.
Nu am incercat P22 sa vad ce poate face dar de DFA75 vreau sa spun ca face toti banii. Nu imi pare rau nici o secunda ca l-am procurat.
danyelvl
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Aug 2014, 11:37

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde maryo pe 28 Feb 2015, 20:35

DFA75 eu cred ca nu merita banii ca si ps22 destul de scumpicele si cu tuburile de proasta calitate,pt mine cele mai bune monoculare nocturne sunt DEDAL 540,545,547 etc.gen.2+ si gen.3 cu tubul standar dep.0 si cele mai tari cu tuburile xg5,xg6 ,ARMASIGHT CO-MINI HDI care are aceleasi caracteristici ca si DEDAL si PVS14 MINI ITT.
M-am uitat prin asa ceva si aceste aparate chiar isi merita banii,DFA75,PS22,si multe altele nu fac nici pe jumatate ce fac cele enumarate mai sus!!
maryo
Membru important
 
Mesaje: 244
Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
Locaţie: Spania (Madrid)

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde matteo_tgv pe 26 Aug 2015, 22:20

Salut colegilor,

cateva precizari am si eu.

1. Spunea un coleg ca ai nevoie de laser la NV in bezna totala si a fost contrazis in sensul ca nu exista laser la NV ci doar luminator infrarosu. Nimic mai gresit. Exista luminatoare laser pentru NV insa nu vreti sa folositi asa ceva daca vreti sa mai vedeti animalul in secunda urmatoare. Nici in domeniul militar nu se prea folosesc pentru ca sunt f.f. usor de detectat de catre inamic.

2. Mai spunea un alt coleg ca a testat o scula NV de GenV (5???). Nu exista nici macar Gen4 inca. Sunt impropriu numite, de unii, ca Gen4 (sau Flag), tehnologiile filmless dar, pana la urma, acelea sunt, de fapt un Gen3+, pentru ca fotocatodul este acelasi, cu acelasi sistem de arsenura de galiu, cu placa cu micro-canale si rezolutie marita doar ca i s-a scos bariera ionica. Chestia aia prin care s-a uitat colegul nostru putea sa fie Gen2+ (care e f.f. aproape de Gen3) sau Gen3. Nici macar Gen3+ (Flag/filmless) pentru ca asa ceva, la momentul cand a scris el relatarea aceea, nu exista in Europa decat la cateva unitati de trupe super-speciale ale unor servicii secrete tari. Daca cumva i-a incercat pe cei fabricati de IOR (OVN-1), aia sunt Gen3 simplu. M-am uitat si eu prin ei, se vede superb si departe. Din pacate, costa cam 5000 Euro fara TVA si nu e nici un chip sa ii cumperi ca civil (se cramponeaza de un Regulament UE gresit inteles si interpretat -- acela se refera la exportul in afara UE). Pacat...

Or mai fi spus si alti colegi altele dar nu am mai avut rabdare sa citesc tot...

3. Tehnologia NV a viitorului este o combinatie de NV cu termal dar este inca in teste. Asta e: https://www.youtube.com/watch?v=zGXbgWqpiUw

4. Tehnologia NV se bazeaza pe intensificarea pasiva a luminii reziduale. Asta se face prin intermediul tubului intensificator (image intensifier tube sau IIT - noi o sa-i zicem "tubul")Chiar si intr-o noapte fara luna, cu cer innorat, intr-o padure densa, chiar si acolo exista lumina reziduala desi pare bezna beznelor. Doar ca nu toate dispozitivele au si capacitatea s-o intensifice suficient de mult incat sa ne ofere imagine si detalii. Pentru asa ceva, este nevoie de minim Gen2+ si nu vorbesc aici de jucarii de consum de la Night Owl, Yukon, Pulsar, Bushnell si alte minuni. Vorbesc de tuburi Photonis sau Exelis fabricate pentru aparatura de observare militara si care astazi, pe fondul dotarii armatelor cu noua tehnologie Flag (vezi pct. 2 de mai sus), ajung la surplusuri militare si mai scapa anual cateva zeci de bucati la nivel de continent pe piata civila. Ar mai fi tuburi rusesti Katod, bunicele, dar sunt sub Photonis. Restul de glumitze fabricate in Belarus si China sunt cam prafutz... Aici se mai poate dezvolta o confuzie: americanii de la ATN si Armasight isi asambleaza produsele, ce-i drept, in Belarus dar folosesc tuburi Photonis si Excelis (la Armasight selectia tuburilor e mai atenta -- nu exista doua tuburi identice, alea cele mai bune se aleg la mana din fiecare sarja). Aia din Belarus, ca si chinezii, pare-se, le copiaza carcasele sau fac unele foarte asemanatoare si baga in ele tuburi ieftine si, evident, semnificativ mai slabe. Si vand ei, pe post de Gen2+, scule cu tuburi doar Gen2 (intre Gen2 si Gen2+ diferenta e foarte mare, mult mai mare decat intre Gen3 si Gen3+).... Pana nu desfaci sa vezi ce tub e acolo, sa nu prea crezi ce ti se spune --- dar trebuie sa te mai si pricepi ca sa-ti dai seama ce ai in fatza....

5. Nu exista, insa, vreun aparat NV care sa permita vederea in intuneric total (gen o cutie opaca perfect inchisa pe toate partile -- de exemplu un bunker) pentru ca, daca nu mai e acolo nici urma de lumina, tubul nu are ce sa intensifice (la termoviziune e altfel: aia vede caldura si ti-o arata s-o vezi si tu, asta e explicatia simplista; dar termoviziunea, in afara ca e inca f.f. scumpa, nu este utilizabila pentru pilotaj, navigatie, condus masina, mers etc. --- e o discutie lunga, nu intram acum in ea). Ei bine, in situatiile astea, total fara lumina reziduala, intervine iluminatorul cu infrarosu. Acela este de 2 feluri: normal si flooding. Cel normal se poate duce directiv, la distante foarte mari, sute bune de metri (iarasi, nu vorbesc aici de produse de consum), iar cel tip flooding (care se regaseste doar pe putine modele de ochelari de vedere nocturna, de generatie foarte noua, din cei de tip militar) lumineaza larg dar mai aproape (ochelarii care au flooding, au si din cel normal/directiv).

6. Practic, diferenta majora dintre generatiile de NV este data de: capacitatea de intensificare (de cate ori e marita lumina reziduala - cat de luminos vezi), rezolutie (perechi de linii pe milimetru; mai rar se utilizeaza si masurarea in radiani) si procentul de zgomot/pureci existent in imagine (signal to noise ratio -- adica cu cat sunt mai putin purecoase, sunt mai bune pentru ca distingi detalii la distanta foarte mare). Mai sunt si alti parametri dar astia sunt cei care conteaza decisiv. Inmultind rezolutia maxima a tipului de tub cu valoarea lui maxima de signal to noise ratio se obtine cifra de merit a tubului (FOM- figure of merit). Cu cat FOM este mai mare, cu atat tubul este mai performant (cea mai mare FOM astazi, pe care o gasesti pe tehnologia Gen3+/filmless/Flag este pe la 2000 insa un FOM de peste 1200 indica deja un tub excelent --- nu vorbim de FOM-uri fantasmagorice declarate de producatori chinezi, belarusi si alte ciudatenii ci de FOM-uri realiste de la Photonis si Exelis). Ceea ce conteaza cel mai mult in orice aparat NV este tubul, apoi, strans legat, vine partea optica. Si uitati-va aici sa vedeti cat costa doar tuburile alea "scule" si bune (spre sfarsitul paginii sunt tuburile): http://www.alpha-photonics.com/media/Price_List.pdf
Ei bine, tuburile astea nu ajung in produse de la marcile de consum pentru ca ar arunca in cosmos preturile produselor.

7. Expunerea tuburilor intensificatoare la lumina puternica le va arde (la sculele bune rezista si cateva minute in continuu pana la ardere) iar, pana acolo, utilizatorul va fi orbit pentru ca imaginea pur si simplu se va transforma intr-un perete de ceata intens luminata. De aceea nu toate tuburile pot fi utilizate in medii cu poluare luminoasa sau in mediu urban. Pentru asa ceva exista tehnologia Autogating care ajusteaza foarte rapid cantitatea de lumina primita de tub in asa fel incat imaginea sa ramana utilizabila (sa nu fii orbit) iar tubul sa nu se arda. Tehnologia autogating a fost introdusa de Photonis inclusiv pe tuburi Gen2+ de mare rezolutie (XD-4 si XR-5) iar apoi a fost shutita si de americanii de la ITT Exelis (ei au numit-o Pinnacle), apoi au inceput s-o replice multi altii dar nu e deloc acelasi lucru. Ca sa intelegeti, astazi, in lumea asta, fac tuburi intensificatoare si chinezii, si rusii si belarusii si inca niste natii dar singurii care fac ce trebuie sunt franco-olandezii de la Photonis si americanii de la Exelis. Pana la autogating, Photonis si Exelis au introdus sistemele de protectie a tubului care fac fie ca tubul sa se opreasca la momentul socului luminos, fie sa-si ajusteze brutal stralucirea (un termen mai barbar dar incerc sa ma exprim cat mai inteligibil) insa, totusi, chestia asta nu e nici pe departe la fel de utilizabila in mediu urban sau la fel de solida precum autogating-ul. Asta stict ca fapt informativ pentru ca, tot ce are autogating, are costuri f.f. mari. Insa, pana una-alta, la ce avem noi nevoie sa utilizam in mediul outdoor, nu este nevoie de autogating (decat daca dai scula de mii de euro pe mana copilului si il lasi sa se joace cu ea in lumina puternica).

Sper ca v-am fost de folos. Daca aveti intrebari gandite, dati cu ele in mine, raspund cand am timp (stau rau de tot cu timpul dar incerc sa-mi fac).

Catare plina va doresc!
Ultima oară modificat de matteo_tgv pe 26 Aug 2015, 22:32, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
matteo_tgv
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 13 Feb 2008, 23:11
Locaţie: Targoviste

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde matteo_tgv pe 26 Aug 2015, 22:23

Colegule Maryo, Dedal foloseste tuburi intensificatoare rusesti Katod (cel putin in ochelari de vedere noctura de care am testat eu) iar acelea sunt de buna calitate, chiar daca nu de top. Comparativ cu alte alternative din zona comerciala comuna, NV-urile de la Dedal cred ca isi merita banii fara discutie.
Avatar utilizator
matteo_tgv
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 13 Feb 2008, 23:11
Locaţie: Targoviste

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde violiv pe 29 Aug 2015, 11:40

Multumim pentru timpul acordat! Fara misto.
Rarut vezi pe aici o "uvertura" asa frumoasa la un anunt de vanzari.
Nu stiu nici nume, nici model la cel botezat de mine GenV. Stiu doar ca era in posesia unui fost soldat in Golf II, adus direct din desert. Privitul a avut loc pe o sosea, lumina reziduala destula de la stele, reflexii pe cer ale unei localitati luminate bine si faruri ale masinilor de pe sosea. Printr-o luneta clasica de top se vedea cat sa poti distinge vegetatie pe la 150 m, prin scula se vedeau nervurile de pe frunzele la 150 m si copacii perfect la 500 m si peste. Chestia cea mai impresionanta a fost cand am fost rugat insistent sa privesc un autocar ce se apropia cu faza mare aprinsa .... ei bine, nici macar o clipa n-am fost orbit pentru ca am parcurs o jumate de cerc de la bezna la faruri si s-a adaptat singurica super-rapid iar pe la 100 catre 50 m distanta am putut citi numarul de inmatriculare aflat intre farurile ce nu orbeau mai mult decat un lampas de miner. Poate stii ce-ar putea fi ...

De-a lungul anilor am vazut nenumarate chestii care erau acum 3 ani secrete, acum 2 tehnologie militara interzisa la vanzare fara hartii speciale iar azi se gasesc la liber in raft, unele chiar in Ro. Pe unii romani nu ia speriat niciodata pretul exorbitant si "ochelari" cu NV si termo combinat am vazut acum aproape 2 ani in Ro.

Tehnologia folosita de noile camere "digi", fara amplificare prin tub catodic, doar cu senzor sensibil "0 lux" mi se pare mai promitatoare si mai accesibila in viitorul apropiat.

Intrebare: cum mai stau tuburile la partea cu numarul de ore de utilizare pana-si dau obstescul sfarsit? Asta mi s-a parut mereu o problema la NV-uri .... multi-multi bani pentru fiecare minut de uitat prin ele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde matteo_tgv pe 29 Aug 2015, 17:08

Salut,

chestia aia prin care te-ai uitat tu inseamna ca era ceva Gen3 cu tehnologie Pinnacle (un fel de autogating pe steroizi). Da, este foarte tare.

Din cate stiu eu, tehnologia aia de NV combinat cu termal nu este disponibila, inca, sub nici o forma pe piata civila. Daca, insa, cei de care povestesti tu, erau gen ministrii la interne sau aparare sau ceva generali din cei mai cei, e posibil sa fi gasit ei o solutie sa aiba acces la asa ceva.

Ai dreptate, tehnologia digitala promite enorm pentru viitor. Produsele NV digitale sunt inca destul de la inceput acum si, chiar daca astazi nu putem inca vorbi de performante comparabile cu cele ale sculelor cu tuburi intensificatoare, probabil peste 10 ani lucrurile for evolua semnificativ. Si eu ma astept la asta.

In alta ordine de idei, exista deja, de la Canon, o camera capabila sa te faca sa vezi noaptea ca ziua, la distante foarte mari, cu culori si rezolutie si tot dichisul dar pretul ei anuntat este inca exorbitant: http://www.imaging-resource.com/news/20 ... n-the-dark

Deci era digitala este aici :)

Tuburile de generatie mai noua "traiesc" minim 10.000 ore. Despre seriile comerciale de tuburi producatorii spun, insa, ceva de genul minim 2000 ore dar tipic este 10.000 ore. Ce se gaseste in produsele militare duce minim 10.000 ore. Exista si cateva tuburi care "traiesc " garantat peste 15.000 ore dar alea sunt cele precum cel prin care te-ai uitat tu atunci ;)

Acuma, cu viata tubului e o intreaga discutie strans legata de expunerea tubului la lumina foarte puternica.

Cele cu autogating si Pinnacle (asta fiind, cum ziceam, versiunea imbunatatita de autogating) o duc fara probleme (mai ales cele cu Pinnacle -- asta gasesti doar pe tuburi americane Exelis Gen3 foarte noi dar se pare ca Photonis ii ajunge din urma cu noua lor tehnologie INTENS care, in plus, zic ei ca depaseste orice altceva cu 40% in distanta de observare - vom trai si vom vedea).

Practic, tehnologia autogating inchide si deschide "robinetul" de intrare a luminii in tub cu o viteza foarte mare, in asa fel incat sa nu lase inauntru decat atata lumina cat nu poate dauna tubului si cat sa iti pastreze tie imaginea utilizabila, sa nu fii orbit.

Autogating-ul a fost introdus de Photonis si pe tuburi Gen2+, incapand cu modelul XD4 (dar nu toate tuburile XD4 au autogating). La americani gasesti autogating doar pe unele din tuburile Gen3, dar nu pe Gen2+.

Toate tuburile Gen2+ de la Photonis care nu au autogating au, insa, BSP (bright source protection - se inchide automat cand primeste soc luminos, se salveaza tubul dar ramai si tu pe bezna pana iesi din zona cu lumina puternica sau pana trece masina de tine) si ABC (automatic brightness control). ABC-ul se comporta foarte bine la variatiile de lumina dar nu va duce faruri de masina sau aprinderea becului in camera -- in cazurile astea, daca nu ai autogating cu Pinnacle, iti opreste BSP-ul tubul. Tuburile Gen2+ americane nu au toate BSP si ABC.

Nici un tub Gen2 simplu nu are nici autogating, nici BSP, nici ABC. In plus, desi sunt clar peste tuburile Gen1, tuburile Gen2 sunt mult mai slabe in intensificare si rezolutie decat Gen2+. De fapt, Gen2+ este foarte aproape de Gen3. Cu un Gen2+ Supergen, de exemplu, vezi aproape la fel de bine si de departe cum vezi cu un Gen3. Iar cu Gen2+ XR5 cu autogating, deja diferenta intre Gen2+ si Gen3 incepe sa nu mai fie asa vizibila.

Si Gen3-urile au comportat tot felul de variatii si imbunatatiri. Asa ca, un Gen2+ Supergen este cam pe acolo cu primele Gen3 iar un Gen2+ XR5 bate Gen3-urile pana la versiunea Omni IV inclusiv.

La Gen2+ exista variantele Supergen sau Hypergen. Una si alta sunt acelasi lucru, depinde care denumire a fost aleasa de fabricant. Tuburile Gen2+ Supergen/Hypergen confera rezolutie mai buna, gain mai bun, signal to noise ratio mai bun decat Gen2+.

Este important la un tub sa iti dea gain bun pentru ca astfel vezi in lumina si mai slaba, sa iti dea rezolutie buna pentru ca astfel distingi detalii si mai departe si mai clare, sa iti dea un signal to noise ratio bun pentru ca o imagine cu mai putini purici, mai clara, desigur, te ajuta sa vezi si mai departe. Astia sunt parametrii esentiali care determina performanta tubului.

Deja tot ce e Gen2+ real (nu alea comerciale) deja e foarte bun. Iar ce e Gen2+ Supergen/Hypergen e smekerie pe batz. Asta in contextul in care sa pui mana pe un tub Gen3 actual nu prea e la indemana muritorului de rand. Daca ai acees la un Gen3 Pinnacle, ala e topul, dar nu stiu cati dintre noi pot accede la asa ceva si aici nu e vorba numai de bani, e vorba si de restrictiile de export impuse de ITAR-ul american.

Daca ai o scula cu un tub mai slab si pui mana pe un tub mai performant e foarte simplu sa scoti tubul vechi si sa instalezi tubul nou, cu conditia sa te asiguri ca tubul nou are acelasi diametru cu tubul vechi (sunt niste stas-uri, n-ar trebui sa fie greu cand alegi).

Revenind la viata tuburilor, ca am luat-o mult pe langa, aspectul este de luat in discutie abia la tuburile Gen2 si Gen2+ fara BSP. Daca tubul nu are nici macar aceasta minima protectie, atunci expunerea la lumina il poate arde ori aproape imediat, in cazul majoritatii tuburilor, ori dupa cateva minute, in cazul tuburilor de calitate foarte buna. Insa, in oricare varianta, expunerea la lumina puternica va provoca tubului niste arsuri care fie ii vor scurta viata, fie ii vor reduce performantele, fie ambele. Oricum am da-o, NU este recomandat sa lasi tehnologie NV pe mana copiilor, sa se joace cu ea. Sau, daca ai scos scula respectiva la pensie si nu te mai intereseaza, atunci poti sa le-o lasi la joaca.

In mod normal, expunerea la lumina puternica a tubului nu ar avea de ce sa se produca in cazul unei utilizari outdoor (in padure, la camp, pe munte etc.). In oras banuiesc ca nu vrea nimeni sa umble cu NV decat daca face teste sau are are ganduri necurate iar o masina care se apropie o vezi din timp, in asa fel incat sa opresti scula sau sa acoperi lentila cu palma. Mai stiu ca se foloseste NV si la airsoft sau paintball. Dar acolo se folosesc la greu si lanterne si lasere asa ca e pacat sa strici un NV de calitate acolo. Exista si unele sisteme obturatoare automate pentru lumina dar sunt cam scumpe si ai, oricum, o grija in plus.

Sper ca v-am fost de folos.

Catare plina!
Avatar utilizator
matteo_tgv
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 13 Feb 2008, 23:11
Locaţie: Targoviste

Re: cu ce si cum vedem noaptea??

Mesajde violiv pe 29 Aug 2015, 21:43

Multumesc!
In oras nu ma intereseaza. Pe campuri am vazut ce diferenta uriasa este in ce poate oferi o jucarie mai accesibila cand are Luna si cand are numa nori dar si ce diferenta este pentru adaptarea ochiului. Din fericire pentru mine vad bine noaptea dar am o durata foarte mare de reobisnuire la intuneric dupa un "soc" luminos, adica raman semi-orb daca dau un flash la lanterna sau dupa focul armei vazut prin luneta. Asa ca ma limitez la lumina ambientala.
In plus, am o boala adevarata vis-a-vis de costurile opticii asa ca orice depaseste 1000 E imi repugna .... iar la nivelul asta de pret NV-ul e cam departe de ce as vrea sa faca.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 110 vizitatori

Publicitate