Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:29

potarnichea

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 06 Noi 2009, 14:26

:D bine Kristi...si eu mai pusc cate una cand am un caine tanar....
pentru mine potarnichea este o comoara nationala....este cea mai raspandita pasare autohtona si cea mai buna pentru antrenamentul cainilor prepelicari....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 06 Noi 2009, 14:47

Foarte corect .Si eu nu impusc decat una sau doua ,tot pentru caini . Nu mai insist sa va spun ca la mine pe 50 ha sant de ordinul sutelor daca nu mai bine ,ca sa nu va mai supar .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: potarnichea

Mesajde Sly_Fox pe 06 Noi 2009, 16:54

Extraordinar, sute de potarnichi pe o parcea de 50 de hectare?
Imi pare bine sa aud ca inca exista efective mari de potarniche pe unele fonduri de vanatoare. Aceasta pasare a ramas in sufletul meu inca de cand eram copil.
Pe la 8 ani ma luat tata cu el prin padure,la vanatoare. Imi amintesc si acum de doua rachete ce s-au lansat de langa piciorul meu, aproape ca m-au atins cu aripile. Am ramas buimac pe atunci, tata mi-a spus: vezi, alea sunt potarnichi, sa ti minte daca o sa devii vreodata vanator. De atunci am cautat mereu sa ma apropii de aceste pasari superbe, sa aflu cat mai multe despre ele.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 06 Noi 2009, 20:10

Sly_Fox scrie:Extraordinar, sute de potarnichi pe o parcea de 50 de hectare?
Imi pare bine sa aud ca inca exista efective mari de potarniche pe unele fonduri de vanatoare. Aceasta pasare a ramas in sufletul meu inca de cand eram copil.
Pe la 8 ani ma luat tata cu el prin padure,la vanatoare. Imi amintesc si acum de doua rachete ce s-au lansat de langa piciorul meu, aproape ca m-au atins cu aripile. Am ramas buimac pe atunci, tata mi-a spus: vezi, alea sunt potarnichi, sa ti minte daca o sa devii vreodata vanator. De atunci am cautat mereu sa ma apropii de aceste pasari superbe, sa aflu cat mai multe despre ele.

in padure? :roll:
nu prea cred....numai ierunca putea fi...sau sa o confunzi cu un sitar daca nu-i vezi ciocul?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 06 Noi 2009, 20:15

Kristi...ma sperii cu sute de potarnichi pe 50 ha....voi puteti face ceva banuti daca aduceti antrenori de caini de mare cheta...sau organizati o proba de gen.....merg oamenii din toata Europa in Polonia, Serbia, Croatia, Andaluzia....pentru aceasta pasare...
au vrut sa vina si la noi....dar au vazut ca e mai scump...si e necesara spaga pt. unii angajati de-ai nostri :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 06 Noi 2009, 21:26

Nu stiu cati bani am putea face , dar ceea ce spun este real . Daca ne poti ajuta cu ceva fa-o si poate iti rupem ceva .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: potarnichea

Mesajde Marius pe 06 Noi 2009, 21:41

sorin flutur scrie:Kristi...ma sperii cu sute de potarnichi pe 50 ha....

Ai crezut ca vorbim prostii?
Sigur ca nu trebuie sa-ti imaginezi ca oricare 50 de ha au sute de potarnichi pe ele, dar intr-adevar avem multe in zona.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Sly_Fox pe 06 Noi 2009, 22:28

sorin flutur scrie:
Sly_Fox scrie:Extraordinar, sute de potarnichi pe o parcea de 50 de hectare?
Imi pare bine sa aud ca inca exista efective mari de potarniche pe unele fonduri de vanatoare. Aceasta pasare a ramas in sufletul meu inca de cand eram copil.
Pe la 8 ani ma luat tata cu el prin padure,la vanatoare. Imi amintesc si acum de doua rachete ce s-au lansat de langa piciorul meu, aproape ca m-au atins cu aripile. Am ramas buimac pe atunci, tata mi-a spus: vezi, alea sunt potarnichi, sa ti minte daca o sa devii vreodata vanator. De atunci am cautat mereu sa ma apropii de aceste pasari superbe, sa aflu cat mai multe despre ele.

in padure? :roll:
nu prea cred....numai ierunca putea fi...sau sa o confunzi cu un sitar daca nu-i vezi ciocul?


Da in padure, la noi padurea are 100-150 de metri latime si se intinde in lungul bratului Borcea. Marginea padurii cea de langa digul de protectie impotriva inundatiilor este intesata de lastaris. De acolo au sarit. Si erau potarnichi, imi aduc aminte perfect.
De ierunca nu sa pomenit niciodata in zona Baraganului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 07 Noi 2009, 13:42

acum inteleg...cu "padurea"
cu poatarnichile....sunt zone in Polonia, Croatia, Serbia unde vin crescatori din toata Europa la antrenament cu pontatorii insulari in special....in plus tot aici se organizeaza Cupa Europei...numai ca aceste tari au si echipe care participa in aceste concursuri...de curand si-a facut si Albania echipa...noi suntem cu potential natural...dar nu avem potential ...intelectual....
pe langa potarcnichi se mai cauta suprafete mari pentru caini cu o cheta de 7-800 m...si mai conteaza si cu ce este cultivat terenul....porumbul nu se preteaza....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 11 Noi 2009, 00:18

Cu scuzele de rigoare daca supar pe cineva [ si sigur stiu ca supar ] , nu pot sa nu postez cateva poze si la aceasta minunata specie . Chiar nu ar fi corect in comparatie cu fazanul sau iepurele , asa ca ma pun pe treaba .
Sambata material din belsug , caini Dragon si Anita .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Duminica material mai slabut , caine Marco .
Imagine
Imagine
Imagine
Cam atat pentru aceasta saptamana , restul saptamana viitoare .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: potarnichea

Mesajde f.banica pe 11 Noi 2009, 07:43

felicitari kristi frumoase poze
f.banica
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2009, 07:45
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Ursus2006 pe 12 Noi 2009, 19:12

Un om pasionat intr-adevar de vanatoare, Kristi ! Vai, daca m-as pricepe la caini, as avea multe de comentat !!!

Vrem poze !
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 12 Noi 2009, 19:56

Nimeni nu sa nascut invatat . Nu trebuie sa fie un impediment faptul ca nu te pricepi la caini , daca intrebi si mai ales ai dorinta sa inveti despre ei ,nici n-ai sa realizezi cate poti invata intrun timp atat de scurt . Eu unul sant dispus sa te ajut cu tot ce stiu . Cat despre poze ,stai linistit ca voi posta mai mult decat oricine .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: potarnichea

Mesajde beleth pe 14 Noi 2009, 02:56

Salut, ma numesc Dan

Azi cand veneam de la scoala (pe la ora 19) am vazut in fata blocului(tin sa mentionez ca stau exact in centrul orasului) o potarniche ce incerca sa scape din gura unui caine. Am gonit cainele am luat potarnichea si am dus-o acasa, dar la scurt timp a murit. Acum o tin la rece pentru ca un om mi-a promis ca ma invata sa impaiez. Mi se pare mai bine asa decat sa o arunc.

Ceea ce vreau sa stiu este ce ar cauta o potarniche in centrul orasului, mai ales ca in urma cu o saptamana un vecin mi-a spus ca a vazut un "fazan" in acelasi loc :lol: ... se poate ca ele sa se fi retras la loc mai "sigur"?

Astept raspunsurile voastre
Numai bine !
...
beleth
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Apr 2009, 13:42

Re: potarnichea

Mesajde scirocco pe 14 Noi 2009, 14:44

@beleth
In care oras domiciliezi Danut? Poti trece informatia asta si la profilul tau.In ceea ce priveste potarnichea e greu de spus daca nu stim locatia in care s-a petrecut intamplarea.Pot fi o gramada de motive:a fost fugarita de o rapitoare,poate avea conditii propice de trai desi ai spus ca stai in mijlocul orasului,poate a adus-o cineva si a scapat-o(nu de putine ori unele pasari usor alicite isi revin si "evadeaza",etc.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Marius pe 14 Noi 2009, 16:45

La ultima vanatoare de fazani la care am fost duminica, doi cocosi ridicati de noi au zburat in sat.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 14 Noi 2009, 18:25

este interesant din punct de vedere etologic sa dam atentie acestui fenomen....la ultima vanatoare de mistreti i-am gasit la 100 m de case...de fapt chiar langa unul cu multe oi si o haita de caini...sa nu mai zic de fazani si iepuri...de multe ori i-am cautat pe camp si i-am gasit in gradinile oamenilor....problema cu distanta de case :roll: ....
eu zic ca s-au invatat sa se adaposteasca de pradatori...cainii de casa....sunt ca niste baieti de asfalt :wink:
nu se compara cu vulpea sau uliul....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde beleth pe 15 Noi 2009, 00:22

Locuiesc in Rosiorii de Vede judetul Teleorman :) Sunt interesat de vanatoare si vizitez des forumul, dar doar citesc pentru ca nu prea am avut contact cu vanatoare pana acum. Acum a inceput sa ma pasioneze si taxidermia :) Azi am jupuit potarnichea impreuna cu un prieten exact cum am vazut pe youtube pentru ca omul care promisese ca ma ajuta a zis ca e ocupat si etc. Dar m-am impotmolit la picioare si la aripi. Daca se pricepe cineva imi poate spune cum sa fac si daca stiti de unde pot face rost de formol sau alte substante necesare . Vreau sa spun ca nu mi-am batut joc de ea ci chiar sunt mandru de cat de frumos a iesit :)


PS acum ca am spus orasul poate aveti un raspuns

Numai bine
Dan
...
beleth
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Apr 2009, 13:42

Re: potarnichea

Mesajde beleth pe 15 Noi 2009, 01:09

Sorin crede-ma ca nici o potarniche nu este mai protejata aici decat pe camp... Seara ti-e frica sa mai iesi din casa la cat de multi caini sunt si mai sunt si oameni idioti care le pun zgarzi ca sa nu ii ia hingherii care oricum vin odata la 2 ani :|
...
beleth
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Apr 2009, 13:42

Re: potarnichea

Mesajde beleth pe 15 Noi 2009, 01:14

Mi-am dat seama dupa ce am dat trimitere ca nu m-am adresat prea frumos :| srry meritati mult mai mult respect din partea mea. Srry pentru ca am dat mai multe posturi consecutiv( am uitat cum se numeste) dar am incercat sa editez si nu merge :)
...
beleth
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Apr 2009, 13:42

Re: potarnichea

Mesajde sorin flutur pe 15 Noi 2009, 18:45

@bleth....contacteaza-l pe Sharpsooter...pt. taxidermie...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: potarnichea

Mesajde beleth pe 16 Noi 2009, 20:30

@soin flutur
I-am dat un PM sper sa raspunda :) Are ceva experienta si sper sa ma ajute si pe mine. Am vazut mai de mult ratele lui si sunt super.

@scirocco
Am spus orasul in care locuiesc acum poate ma poti ajuta. In zona mea am vazut rar potarnichi(am vazut fazani si iepuri mai mereu) dar stiu ca ele traiesc grupate deci s-ar putea sa fie mai multe aici(pe langa blocul meu)?
...
beleth
 
Mesaje: 16
Membru din: 12 Apr 2009, 13:42

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 21 Noi 2009, 19:59

Un subiect ...ocolit in ultima vreme . Toata lumea vaneaza fazani , iepuri , gaste etc . Potarniche mai rar . Postez si eu cateva poze ,,calde '' in urma unei scurte vanatori in compania unuia dintre cainii mei , Anita .
Imagine
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: potarnichea

Mesajde f.banica pe 21 Noi 2009, 22:23

bravoo,felicitari
vezi ca te contesta lumea ca nu apari in poza............ :lol: :lol:
f.banica
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2009, 07:45
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 22 Noi 2009, 01:20

Nu-i bai . Am constatat ca nu sant fotogenic .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: potarnichea

Mesajde wachtelfeld pe 23 Noi 2009, 14:59

Kristi scrie:Nu-i bai . Am constatat ca nu sant fotogenic .


Cred ca ar trebui d-le Kristi sa va imbracati la costum si papillion (nu la cravata :wink: ) si atunci poate ca deveniti mai fotogenic ....cu pusca ,cainii si ceva fazani sau potirnichi ,imbracat la costum si cu papillion ,chiar nu vreau sa imi imaginez.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde f.banica pe 24 Noi 2009, 07:46

wachtelfeld scrie:
Kristi scrie:Nu-i bai . Am constatat ca nu sant fotogenic .


Cred ca ar trebui d-le Kristi sa va imbracati la costum si papillion (nu la cravata :wink: ) si atunci poate ca deveniti mai fotogenic ....cu pusca ,cainii si ceva fazani sau potirnichi ,imbracat la costum si cu papillion ,chiar nu vreau sa imi imaginez.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


papionul sa fie rosu ca sa iasa in evidenta :lol: :lol:
f.banica
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 10 Noi 2009, 07:45
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 24 Noi 2009, 18:29

Sper ca nu deranjez pe nimeni daca imi permit sa postez cateva poze de la o partida scurta de vanatoare .
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: potarnichea

Mesajde wachtelfeld pe 25 Noi 2009, 10:00

Ba da deranjati pt. ca va cereti scuze prea des si postati si emoticonul cu "respect"... :lol: :lol:
Ultima poza imi place tare ...anume expresia cainelui e splendida. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Kristi pe 25 Noi 2009, 19:11

Daca deranjam , atunci hai sa deranjam . Un caine care sper sa va faca placere sa-l revedeti . Enna .
Imagine
Imagine
Imagine
Cred ca ati inteles dn. dr. ca este pentru dumneavoastra .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate