Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:22

Sfaturi achizitie binoclu

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde cat pe 03 Noi 2009, 12:01

Ptr ca doresc achizitia unui binoclu care sa poata prelua imagini sau secvente video pe card solicit pareri / sfaturi de la cei care stapanesc / cunosc / poseda acest gen de aparate. Am fost de curand in zona Sf. Gheorghe din Delta si ceea ce am vazut printr-un binoclu Bushnel (10 x 42) in jurul Sahalinului nu poate fi reprodus prin cuvinte. Bucuria imaginilor ar trebui impartita si cu alti prieteni, in acest sens orice propunere sper sa-mi fie folositoare in decizia ce o voi lua cat de curand. Multumesc prieteni, sa va vad la treaba! :D
cat
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 27 Sep 2005, 06:49
Locaţie: constanta

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde Tranan pe 03 Noi 2009, 12:41

Dorinta ta nu e de loc rea. Eu am aceleasi probleme. Cand sunt in natura fac cateodata niste observatii extraordinare pe care nu pot sa le imortalizez datorita faptului ca nu am camera digitala montata in binoclu. Si crede-ma ca daca ar fi asa ceva de calitate, l-as cumpara fara discutii.
Problema este ca nu exista nimic de calitate.
Exista cateva binocluri, printre care Bushnell, Meade, Konus etc, care au camere digitale incorporate. Problemele sunt insa urmatoarele:
-optica in binoclurile acestea este mizerabila
-toate sunt fabricate in China ceea ce inseamna ca nu numai optica cat si partea mecanica este foarte subreda.
-camera incorporata este de proasta calitate si nu face de loc poze cum trebuie
-camera de proasta calitate+optica de proasta calitate=poze de tot rahatul
-datorita evolutiei camerelor digitale, binoclul va fi invechit numai dupa cateva luni.
-prin anii 2005 cand au aparut multa lume era foarte interesata de ele. De atunci insa au curs multe ape pe sub pod si la ora actuala singurii care cumpara asa ceva sunt cei necunoscatori.

Asadar, din pacate, nu exista nimic pe piata la ora actuala ce merita sa se cumpere.

Leica Geovid Lux a scos acum un model care are: range finder, light wave radio, si mufa USB in care sa bagi un memory stick si sa transmiti informatii...dar fara camera digitala. Daca cineva ar fi putut sa o faca, ar fi fost fara indoiala Leica, intrucat sunt extrem de tari atat la binocluri cat si la camere foto. Dar nu au facut-o. Nu stiu de ce dar banuiesc ca nu au vrut sa repete greseala facuta de KOWA, care a facut un spotting scope cu camera digitala incorporata. Camerele au evoluat foarte mult de atunci ceea ce face ca cea incorporata in scope sa fie foarte demodata la ora actuala ceea ce a rezultat in imposibilitatea de a vinde astfel de spotting scope-uri. Bani aruncati, cu alte cuvinte.

N-ar fi stricat ca Leica Geovid Lux sau Zeiss Victory RF sa fi incorporat asa ceva, dar cred ca le e prea teama sa o faca. Astept si eu in continuare aparatia a ceva de calitate.

Daca insa, in pofida celor spuse mai sus, tot vrei sa iei ceva, cea mai "buna" alternativa este Bushnell Compact 8x30. Nu te astepta insa la minuni.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde cat pe 03 Noi 2009, 14:05

Merci mult ptr info!
Am banuit ca ceva nu este in regula numai la lecturarea preturilor respectivelor "scule", toate, sau cel putin cele pe care le-am studiat undeva intre usd 50 si 270. Varianta la care ma gandeam inainte de a citi comentariile tale era asta: http://www.opticsplanet.net/bushnell-sync-focus-instant-replay-digital-cameras-binocular-118326.html. Oricum, discutia ramane deschisa. Inca o data multumesc mult.
cat
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 27 Sep 2005, 06:49
Locaţie: constanta

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde Tranan pe 03 Noi 2009, 15:52

Da, pai ala e cel despre care vorbeam si eu.
Ideea este insa ca la pretul ala, nu poti nici sa iei un binoclu obisnuit ca lumea dapai sa-l mai dotezi si cu camera digitala. Iti dai seama ce calitate au. :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde Ray pe 03 Noi 2009, 21:24

binocluri cu montaj de camera nu stiu sa existe,
dar pe piatza sunt fel de fel de spective la care se poate conecta o camera digitala
firmele conducatoare in ale opticii, au modele excelente, dar la pretzuri ridicate ( de la 2000- 3000 de EUR )
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde kissa2005 pe 08 Noi 2009, 03:49

puteti sa-mi spuneti daca acest binoclu e bun la descrierea si pretul dat?

http://www.buydig.com/shop/product.aspx ... KACTEX8X40


multumesc
kissa2005
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Noi 2009, 03:42

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde Tranan pe 08 Noi 2009, 21:35

Da, pretul e bunicel (se poate si mai bine de asa insa). Calculeaza insa transportul, taxa de plata cu cartea de credit, vama si TVA ceea ce in mod normal iti va dubla pretul.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde kissa2005 pe 10 Noi 2009, 01:13

puteti sa-mi dati ceva exemple de binocluri mai bune decat cel de mai sus la pretul sau in jurul pretului celui afisat? eu locuiesc in sua deci transportul nu ar fi asa scump si cheltuielile de vama excluse. eu am citit tot felul de review-uri dar is milioaneeeeeeeeeeee de binocluri si eu vreau sa-l fac cadou. puteti sa-mi da-ti ceva sugestii, daca se poate de pe site-uri din sua?

multumesc mult pt raspunsul prompt!
kissa2005
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Noi 2009, 03:42

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde Tranan pe 10 Noi 2009, 09:29

In cazul acesta poti sa-l iei linistit. E foarte bun la pretul la care il scoti in USA. Multe magazine au shippingul gratis asa ca nu te costa mai mult.
Nu ne-ai spus la ce va fi folosit si asta e important la alegerea unui binoclu.
Binoclul are o optica buna la pretul platit, dezavantajul fiind ca e mai neclar la marginea lentilelor. Fiind versiunea EX este insa putin mai imbunatatit in privinta asta. Camp vizual suficient, o dimensiune compacta si o greutate acceptabila il fac un binoclu interesant.
O problema care poate aparea e:
-decolimare-fiind un binoclu cu focus extern si confectionat mai ieftin, risca uneori sa se decolimeze

Asta este insa o problema obisnuita la binocluri din categoria asta de pret, indiferent de faptul ca se numesc Bushnell, Nikon, Burris, Vortex sau Pentax.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde kissa2005 pe 10 Noi 2009, 23:25

pai eu as vrea binoclul pt excursii(la munte de ex sau prin orase) sau pt concerte, daca asta are ceva probleme imi puteti recomanda si alt tip de binoclu, sunt f flexibila avand in vedere ca am cunostiinte despre binocluri de 2 zile jumate:)
kissa2005
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Noi 2009, 03:42

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde Tranan pe 10 Noi 2009, 23:53

Toate binoclurile la pretul acesta au probleme. Pt a scapa de astfel de probleme e nevoie sa te muti la cateva modele mai bunicele si implicit mai scumpe. Nikon-ul asta e printre cele mai bune la pretul acesta si altele mai bune nu prea exista.
Ce am spus eu despre decolimare este numai ca sa fii constienta de eventuale probleme, nestiid la ce vei vrea sa-l folosesti. La folosinta pe care o enumeri, va face fata cu brio. Ca sa te asigur si mai mult, pot sa spun ca eu am folosit un Nikon Action 10x50 multi ani de zile fara sa fi avut o singura problema cu el, dar l-am si ingrijit.
Ia-l ca nu iti va parea rau! :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde kissa2005 pe 12 Noi 2009, 00:20

multumesc mult pt sfaturi si scuze de deranj :)
kissa2005
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Noi 2009, 03:42

Re: Sfaturi achizitie binoclu

Mesajde Darius30 pe 24 Iun 2014, 16:13

Domnilor , poate ma ajutati si pe mine cu un raspuns.Am un binoclu fujinon 7x50 wpc-xl ,si am pe cineva care insista sa fac un schimb cu un ior 7x40 stare f buna.Ce ma sfatuiti sa fac?este mai bun ior?
Darius30
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Iun 2014, 15:49


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 144 vizitatori

cron
Publicitate