Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 17:07

cal 22lr

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

cal 22lr

Mesajde eugen_gherca pe 16 Noi 2009, 18:44

am intrebat de acest calibru la magazin si mi s-a spus ca tre sa ma inscriu la la tir sportiv pt a putea intra in posesia acestui calibru , la arrow mi-au spus ca daca iau magnum se poate inscrie ca arma de vanatoare , care-i adevarul pana la urma ? . si sincer as merge la tir sportiv nu de alta dar la noi cu o cutie de 10 cartuse faci 2 sezoane la iepuri , bafta si multumesc anticipat
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: cal 22lr

Mesajde mandy pe 16 Noi 2009, 19:01

22 lr ca si 22wmr sunt cu percutie pe rama, asadar sunt interzise la vanatoare. Doar daca vrei sa inscrii arma in permisul tip B (port si folosire) atunci trebuie sa fii inscris la tir sportiv. Daca doresti doar detinere poti sa o inscrii ca arma de colectie (permis tip A).
mandy
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 15 Mai 2006, 14:26

Re: cal 22lr

Mesajde yoghi pe 16 Noi 2009, 19:08

daca esti vanator cu o arma deja cumparata faci o cerere pt. arma de tir si atasezi toate actele pe care le ai.
daca nu esti vanator trebue sa faci cursul de arme sa devii colectionar si o poti cumpara ca arma de colectie dar iti da numai 10 cartusept care ai nevoie de aprobare pt a merge in poligon.

chestia cu tirul era acum 7-8 ani

dupa raspunsul celor de la magazin cred ca nu esti din bucuresti si atunci depinde de serviciul arme din judet, si daca ai sau nu poligon in oras
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: cal 22lr

Mesajde eugen_gherca pe 16 Noi 2009, 19:50

eu sunt vanator deci pot sa cumpar acest calibrru sau nu ? , si daca da ce treaba are ca e magnum sau nu ?
eugen_gherca
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 24 Mar 2009, 17:53

Re: cal 22lr

Mesajde dimar pe 16 Noi 2009, 20:42

In multe magazine vanzatorii habar n-au despre ce vorbesc!
Daca esti vanator,depui cerere la politia judeteana,permis tipA,detinere arma tir,iti dau autorizatie cu care cumperi arma printr-un magazin de arme si gata.
Problema e la folosit pentru ca trebuie sa o folosesti numai in poligoane autorizate.
Aici intra toate armele cu percutie pe rama.
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Re: cal 22lr

Mesajde violiv pe 16 Noi 2009, 22:54

Daca esti vanator poti cumpara o arma intr-un calibru cu percutie pe rama, fie ea in 22 lr sau 22 wmr. Ambele se pot folosi numai in poligon.
Functie de judet, aceste arme se trec in permisul B, pentru port si folosire sau in cel A, pentru detinere. Diferenta intre aceste doua metode de a le inscrie este ca avand arma in permisul A poti iesi in poligon numai cu cerere prealabila si aprobare de la politie pe cand avand-o in permisul B poti iesi oricand cu ea in poligon....atentie, numai si numai in poligon autorizat cu grija mare ca arma sa fie inscrisa in registrul poligonului atunci cand mergi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: cal 22lr

Mesajde yoghi pe 26 Mar 2013, 22:56

deja 22 qa devenit amintire!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate