Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:12

Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde HappyHunter pe 20 Aug 2009, 10:57

Daca nu va deranjeaza,m-am gadit sa deschid un topic in care sa postam idei,staturi sau opinii legate de amenajarea teritoriului in care vanam mistretii.

1) Distribuirea de hrana complementara,atat vara cat si in sezonul rece in zonele de camp si in cele de deal si padure de foioase(ce fel de plante furajere?)

2) Locurile in care amenajam hranitorile

3) Amenajare scaldatorilor in masura in care putem face acest lucru

4) Alte idei care ne pot ajuta sa tinem mistretii unde dorim

Daca aceste probleme au mai fost dezbatute....scuze,moderatorul sa stearga topic-ul
Rupe-l Torres!Pune-l jos!
Avatar utilizator
HappyHunter
Membru activ
 
Mesaje: 62
Membru din: 17 Ian 2009, 13:23

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde sorin flutur pe 20 Aug 2009, 21:44

eu sunt pentru hrana complementara prin plantatii de diferite culturi putin pretentioase la intretinere si sol
cu scaldatorile e simplu....mici baraje pe paraurile din paduri pentru acumularea apei de ploaie...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 22 Aug 2009, 16:52

Conditiile ca vanatul sa ramana intr-un anume loc sunt urmatoarele:
-mancare
-adapost
-liniste
De aici trebuie plecat.Dupa ce toate aceste conditii sunt asigurate trecem la etapa urmatoare, la amenajarea fondului.Mancarea pe care vanatul in general, mistretul in special o consuma poate fi oferita de mama natura sau de om(ca hrana complementara).Administratorul fondului poate imbunatatii oferta trofica plantand (in functie de conditiile pedoclimatice) diferite specii de arbori sau arbusti care care fructifica cat mai abundent si a caror fructe sunt apreciate de vanat (cires, mar paduret, par paduret, prun , corcodus, scorus, castan bun, nuc in margine de masiv etc). Cu un efort minim speciile salbatice se pot altoi cu diverse soiuri asigurand astfel o paleta larga de fructe a caror coacere va fi esalonata pe o perioada cat mai lunga.Extrem de utile si de atractive sunt culturile pentru vanat amplasate in poieni, enclave etc. compuse din ovas, porumb, sorg furajer, napi porcesti etc.
Frecventate mai ales in anotimpul cald sunt scaldatorile care daca lipsesc de pe un fond de vanatoare trebuiesc neaparat amenajate; sarea nu trebuie sa lipseasca de pe teren; unde sunt noroaie se poate pune putina motorina, creuzot, produse rezultate din distilarea uscata a lemnului sau chiar erbicid sau sulf folosit in viticultura.
Dintre semintele distribuite de gospodar in teren, rege este porumbul administrat din hranitori mai mult sau mai putin automate. Aceste locuri de hranire o data ce au fost gasite de mistreti vor fi frecventate cu regularitate si de regula la ore fixe.Este important ca locurile de hranire sa fie amplasate in desime pentru ca vanatul sa vina aici fara frica.Ura.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde chivi pe 23 Aug 2009, 14:54

vasutcorneliu scrie: unde sunt noroaie se poate pune putina motorina, creuzot, produse rezultate din distilarea uscata a lemnului sau chiar erbicid sau sulf folosit in viticultura.
.


Buna ziua.Si toate aceste hidrocarburi sunt de fapt pentru a obisnui animalul cu aceste mirosuri sau pentru a-l ascunde pe cel al omului???Scuze de-ntrebare.Respect
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 23 Aug 2009, 16:19

Mistretul frecventeaza locurile unde din anumite motive se gasesc imprastiate aceste substante, din instinct, si se tavaleste in ele pentru a scapa de paraziti pe de o parte iar pe de alta parte se "autopersonalizeaza" mai ales vierii in timpul rutului; fiind animale gregare, mirosul joaca un rol important in relatiile dintre acestea si se pare ca aceste mirosuri ii fac sa se simta mai impunatori si mai "gigolo".
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 23 Aug 2009, 17:44

Revenind la hrana complementara, porumbul se distribuie pe teren tot timpul anului, vara mai putin, doar de apel. Pentru perioada 1 nov- 31 mar normativele prevad 60 kg boaba de porumb pt un mistret, aceasta valoare putand varia in functie de asprimea iernii, de timpul in care solul este inghetat etc.
Administrarea hranei se poate face in mai multe moduri:
-pe fondurile de vanatoare mari, cu multi mistreti, se folosesc utilaje purtate dupa tractor de tipul celor care imprastie ingrasaminte chimice in agricultura
-in zone accidentate si mai putin accesibile se pot folosii hranitori automate programabile de tipul Accu Feeder la care le-am schimbat rezervoarele de boabe cu unele mai mari
-cu succes se mai pot folosii hranitori confectionate din tuburi gaurite legate de arbori care rostogolite de mistreti lasa sa cada boabe prin gauri, sau butoaie cu porumb agatate la o anumita inaltime si cu un par trecut prin el; cand mistretul atinge parul, cad boabe de porumb.
-cu ranga se fac gauri in pamant de 70 -80 cm care se vor umple cu porumb boabe. De aici va fi consumat in cateva zile.
Cum am mai spus, locurile de hranire se vor amploasa in desimi. Pentru evaluarea efectivelor aceste locuri se vor face in poieni sau in padurea rara.
O data invatat la locurile de hranire, mistretul le va frecventa cu regularitate formandu-si reflexe conditionate. Etic, mistretul nu se impusca unde se distribuie hrana complementara, acest lucru putandu-se face la 200- 300 de m pe cararile care duc la locurile de hranire.
Revenind la ce am spus la inceput, asigurand vanatului hrana, adapost si liniste, cu putina pasiune si bun simt efectivele de mistret pot creste in 2-3 ani pana la limitele cotelor de "atentie" depasind chiar efectivele optime.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde sorin flutur pe 14 Noi 2009, 20:06

hrana complementara in afar de iernile grele este interzisa dupa cate stiu eu...cel putin din punct de vedere etic...de ce?
pentru ca daca nu ai fondul ingradit....furi animalele de fondurile vecine :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde jon2004 pe 15 Noi 2009, 19:15

sorin flutur scrie:hrana complementara in afar de iernile grele este interzisa dupa cate stiu eu...cel putin din punct de vedere etic...de ce?
pentru ca daca nu ai fondul ingradit....furi animalele de fondurile vecine :wink:

Hrana complementara se pune ori de cate ori este nevoie . Te obliga si legea sa pui hrana complementara , pentru a diminua pagubele culturilor agricole .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde yoghi pe 16 Noi 2009, 19:45

cu linistea e mai problema daca zona este buna pt exploatare forestiera
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 17 Noi 2009, 09:02

Conform legii, vanatul este proprietatea statului deci termenul ca furi de la vecin este impropriu, pe de o parte iar pe de alta parte cine pune hrana pe teren si atrage vanatul de pe alte fonduri se cheama ca este un bun gospodar si merita toata stima.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde sorin flutur pe 26 Noi 2009, 12:27

daca fondul vecin este al lui Tiriac care poate baga vagoane de porumb pe fond si tu esti o grupa saraca de la tara?
si daca ne mai gandim si la faptul ca un animal salbatic care nu mai este nevoit sa-si caute hrana devine incet mai domestic....si mai slab din punct de vedere adaptativ....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde jon2004 pe 26 Noi 2009, 21:20

sorin flutur scrie:.....si tu esti o grupa saraca de la tara?
-....


Daca este o grupa de la tara , poate cultiva 3-4 hectare de porumb si sa le asigure mistretilor si nu numai , hrana suplimentara necesara .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde Madalin pe 27 Noi 2009, 12:52

Ca sa cultivi 3-4 hectare de porumb necesita niste lucrari agricole care costa ceva bani.Acesti bani nu ai sa ii vezi tu de la ajvps niciodata. :wink:
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde jon2004 pe 27 Noi 2009, 20:53

Madalin scrie:Ca sa cultivi 3-4 hectare de porumb necesita niste lucrari agricole care costa ceva bani.Acesti bani nu ai sa ii vezi tu de la ajvps niciodata. :wink:


Pai de ce sa-i vad de la ajvps ? Ce interes are ajvps-ul ca sa ai tu mistreti pe fond ? Acele 3-4 hectare de teren , trebuiesc cultivate prin contributia vanatorilor , care vor sa vaneze mai mult de 2 mistreti pe un fond de vanatoare !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 27 Noi 2009, 21:17

Bine spus, Jon.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 27 Noi 2009, 21:26

Nu cred ca exista "grupa saraca de la tara" si nici "grupa bogata de la oras" atata timp cat grupa, fara sa astepte ajutorul A.J.V.P.S.-ului (daca se vrea, bineinteles), se poate gospodarii tinand cont si de faptul ca 1 tona de porumb boabe costa sub 100 euro. Hai sa fim seriosi!
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde Madalin pe 27 Noi 2009, 23:52

Acum patru ani am fost si i-am propus domnului director sa bag 100 fazani intr-o anumita zona a fondului,dar si dansul avand obligatia sa nu bage italienii acolo si nici vreo 3 ani sa nu organizeze vanatoare in zona aceea.Cand a auzit ca nu trebuie sa bage italienii,mi-a raspuns"o sa ma mai gandesc si o sa vorbim"...Si cu porumbul pentru porci nu prea imi convine ca eu sa bag porumb si paznicul sa impuste porcul la hranitoare,cum sa mai intampla.
Madalin
Membru activ
 
Mesaje: 113
Membru din: 22 Feb 2008, 11:41
Locaţie: Ploiesti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde sorin flutur pe 29 Noi 2009, 19:27

asa este...sunt multe complicatii....cum facem, cum nu facem iar revenim la organizarea vanatorii in ro.....de unde rezulta ca avem nevoie de multe revizuiri tehnice :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde thetraveler30 pe 24 Oct 2011, 11:34

am napi porcesti de vanzare pentru suplimentarea hranei suculente a vanatului--tuberculi de napi pentru realizare ogoare de hranire mistreti 500kg pret 5 ron/kg usor negociabil.pot fi contactat la adresa de mail hlk_benner@yahoo.com si numarul de telefon 0720182025.sunt din buzau dar pot trimite prin curier rapid plata ramburs cu plata expeditiei la destinatar.pentru cantitati mai mari de 100kg e necesara plata unui avans.
thetraveler30
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Oct 2011, 11:28

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde Sly_Fox pe 24 Oct 2011, 16:11

Am si eu o intrebare.
Vad ca pretul la napi este de 5 lei/kg. Cu ce sunt mai buni napii decat cartofii de exemplu care sunt 0.85 lei/kg? Intreb si eu ca un nepriceput, poate ca exista avantaje notabile de partea napilor.
Multumesc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde thetraveler30 pe 24 Oct 2011, 18:49

napi sunt superiori cartofilor prin perenitate.odata plantati ei pot ramane multi ani in terenul respectiv.nu ingheata cresc an de an oferind mistretilor hrana suculenta.eu ma refer la material de plantat in mare parte.pe termen lung asta e avantajos zic eu.si in plus nu necesita multe ingrijiri
thetraveler30
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Oct 2011, 11:28

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde liviur pe 15 Noi 2011, 08:32

.[/quote]

Buna ziua.Si toate aceste hidrocarburi sunt de fapt pentru a obisnui animalul cu aceste mirosuri sau pentru a-l ascunde pe cel al omului???Scuze de-ntrebare.Respect[/quote]
Motorina se pune pt a scapa de paraziti de restul nu stiu dar probabil pt acelasi scop.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde liviur pe 15 Noi 2011, 08:38

@vasutcorneliu-scuze am vazut raspunsul tau tarziu si nu am putut modifica sau sterge ce am scris.
P.S. nu am stiut ca vierii vor sa se "personalizeze" in perioada rutului.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde jon2004 pe 05 Dec 2011, 20:16

Sly_Fox scrie:Am si eu o intrebare.
Vad ca pretul la napi este de 5 lei/kg. Cu ce sunt mai buni napii decat cartofii de exemplu care sunt 0.85 lei/kg? Intreb si eu ca un nepriceput, poate ca exista avantaje notabile de partea napilor.
Multumesc.


Pretul mai mare decat al cartofilor , reflecta lipsa ofertei de pe piata .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde thetraveler30 pe 05 Dec 2011, 21:08

jon2004 scrie:
Sly_Fox scrie:Am si eu o intrebare.
Vad ca pretul la napi este de 5 lei/kg. Cu ce sunt mai buni napii decat cartofii de exemplu care sunt 0.85 lei/kg? Intreb si eu ca un nepriceput, poate ca exista avantaje notabile de partea napilor.
Multumesc.


Pretul mai mare decat al cartofilor , reflecta lipsa ofertei de pe piata .




nu stiu exact ce reflecta stiu doar ca nu este loc de comparatie intre cartof si nap.multa lume nu stie despre ce este vorba dar le e usor sa traga niste concluzii fara nici o temelie, fara nici o baza
thetraveler30
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Oct 2011, 11:28

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde jon2004 pe 06 Dec 2011, 09:03

In mod sigur nu poti compara merele cu perele . Comentariul era legat de pret : atat timp cat oferta de napi este limitata ( aproape inexistenta) pretul este pe masura .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde ssteffan pe 03 Feb 2012, 19:56

Astazi, in plin cod portocaliu prin viscol si ninsoare, direct prin camp, "calare" pe un jeep wrangler 4200cmc benzina, suprainaltat si pregatit pentru teren am carat sacii cu "cotolani" pt mistreti. Porumbul este cumparat de noi. Am trecut pe la o hranitoare amenajata cu chiu cu vai si erea goala. Nu avea fan. Nu avem de unde sa facem rost de fan. Pe camp fazanii se vedeau scurmand inebuniti prin zapada dupa hrana. Pe paznic il doare la basca, sta la caldura si padurea e plina de laturi. Am gasit iepuri prinsi in lat.
Asociatia nu mai face nimic pt. vanat, decat creste cotizatia de la an la an.
Noi am facut asta din proprie initiativa,numai ca sunt si alti vanatori care ne considera nebuni, ca nu avem minte, si mai ales, ca nu merita. De aceea nu voi da detalii depre zona si fondul respectiv. Fiecare cu pasarica si conceptiile lui.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde Vechio pe 04 Feb 2012, 14:40

În condiţiile actuale, nu înţeleg de ce-l mai ţineţi pe ă'l de-l doare-n bască :roll: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde ssteffan pe 04 Feb 2012, 16:11

Vechio scrie:În condiţiile actuale, nu înţeleg de ce-l mai ţineţi pe ă'l de-l doare-n bască :roll: .


Pai nu-l tinem noi... il tin altii! Oricum multi purici nu cred ca mai face pe acolo.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Amenajarea fondului de vanatoare pentru mistret

Mesajde vinatorul iscusit pe 04 Feb 2012, 17:34

ssteffan scrie:Astazi, in plin cod portocaliu prin viscol si ninsoare, direct prin camp, "calare" pe un jeep wrangler 4200cmc benzina, suprainaltat si pregatit pentru teren am carat sacii cu "cotolani" pt mistreti. Porumbul este cumparat de noi. Am trecut pe la o hranitoare amenajata cu chiu cu vai si erea goala. Nu avea fan. Nu avem de unde sa facem rost de fan. Pe camp fazanii se vedeau scurmand inebuniti prin zapada dupa hrana. Pe paznic il doare la basca, sta la caldura si padurea e plina de laturi. Am gasit iepuri prinsi in lat.
Asociatia nu mai face nimic pt. vanat, decat creste cotizatia de la an la an.
Noi am facut asta din proprie initiativa,numai ca sunt si alti vanatori care ne considera nebuni, ca nu avem minte, si mai ales, ca nu merita. De aceea nu voi da detalii depre zona si fondul respectiv. Fiecare cu pasarica si conceptiile lui.



scuze,despre ce asociatie este vorba si ce fond de vanatoare?poate daca se discuta putin,oamenii se vor misca in ultimul ceas!
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

Publicitate