Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:50

Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde delux111 pe 19 Ian 2010, 13:29

Salutari,
Zilele astea o sa-mi achizitionez o semiautomata noua Baikal MP 153 . O s-o folosesc doar la iepure si fazan. Ce cartuse imi recomandati - ma refer la gramaje, calibru, etc. Nu vreau sa o fortez , dar nici sa ma faca de ras ... :D .
Multumesc.
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde Vechio pe 19 Ian 2010, 13:57

Cert, cal.12/70 sau 76 :wink: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde delux111 pe 19 Ian 2010, 14:06

Vechio scrie:Cert, cal.12/70 sau 76 :wink: .


Ce gramaje, ce calibru ?
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde Vechio pe 19 Ian 2010, 14:16

Eu m-am calat pe B&P MB Long range,cal.12/70, încărcătură de 35g, alică nr.4 pt fazan şi 2 pt. iepure :wink: .
Branduri sunt multe, depinde de preferinţele fiecăruia :D .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde delux111 pe 19 Ian 2010, 14:26

Vechio scrie:Cert, cal.12/70 sau 76 :wink: .


Dar, care sunt deosebirile intre 12/70 si 12/76 ? Eu banuiesc ca e tubul mai lung cu 6 mm la 12/76 ... si are mai multe alice, fiind tubul mai lung ...
E bine ce zic ?
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde Vechio pe 19 Ian 2010, 14:35

Corect, dar magnumul(12/76) cu încărcătură de 50g îl foloseşti la raţe şi zdruncină bine.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde delux111 pe 19 Ian 2010, 14:41

Am inteles esenta - 12/70 , 35 grame . Dar la iepure sa merg cu alica de 2 ? Eu ma gandeam tot la 4 sau chiar 4,5 .
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde MAsterD pe 19 Ian 2010, 14:43

numarul 2 la italieni inseamna 3,75 mm alice,
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde MAsterD pe 19 Ian 2010, 14:48

si in legatura cu munitia , nu are rost sa cumperi de gramaje mari, eu am avut de 50 de grame si nu sunt cine stie ce , un recul ceva mai mare , foarte suportabil din arma aceasta , chiar am pus arma in biceps, nu in umar din graba la un cocos si tot nu mam ales cu vantai ca de la clasice.

cumpara italiene de care iti place tie mai scumpe sau nu , si dai fara probleme , sigur nu te face de ras cu gramaje de la 32 in sus, si nici sub, eu am tras de 28 si a ejectat si incarcat fara probleme doar ca nu a aruncat tubul cu asa elan,
de preferat eu prefer jk6 de la cheddite de 35 si de 36 de grame, in diferite marimi, de la 3,1 la 3,9 ;
Avatar utilizator
MAsterD
Veteran
 
Mesaje: 447
Membru din: 16 Ian 2007, 13:49
Locaţie: la tastatura

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde a_borzea pe 19 Ian 2010, 15:13

prefer jk6 de la 32 grame in sus, nu folosi de 28 ca acelea nu s asa performante.si mergi cu alice de 4.rottweil ti l recomand pt mistret...sunt foarte precise, am tras de la 50 intr o sticla de plastic si au intrat 3 din 4.vezi ce shokuri pui pe arma... :mrgreen:
a_borzea
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 01 Feb 2009, 21:31
Locaţie: Tg Mures

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde delux111 pe 19 Ian 2010, 15:35

a_borzea scrie:prefer jk6 de la 32 grame in sus, nu folosi de 28 ca acelea nu s asa performante.si mergi cu alice de 4.rottweil ti l recomand pt mistret...sunt foarte precise, am tras de la 50 intr o sticla de plastic si au intrat 3 din 4.vezi ce shokuri pui pe arma... :mrgreen:


Pai ... as vrea sa-mi spuneti si partea legata de shokuri ... :oops: please ...
Si cum sa merg cu alice de 4 la mistret ??? :shock:
Nu-mi trebuie brenneke ?
Sau 4.rottweil reprezinta un model de brenneke ...
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde violiv pe 19 Ian 2010, 15:42

Recomandarea mea este asta:
ai o casuta cu optiunea "search" pe acest site. Scrii acolo "MP 153" si o sa ti se deschida 100 de pagini de discutii despre aceasta arma cu tot ce stie ea sa faca, tot ce ar trebui sa stie proprietarul despre ea si inca multe altele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde adigeo pe 19 Ian 2010, 15:49

Rottweil este o firma care produce cartuse de vanatoare ,printre care si cu proiectil unic/slug/breneke.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde delux111 pe 19 Ian 2010, 16:34

Ok.
Am inteles .
Va multumesc.
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde paungeorgica pe 19 Ian 2010, 22:51

delux111 scrie:
a_borzea scrie:prefer jk6 de la 32 grame in sus, nu folosi de 28 ca acelea nu s asa performante.si mergi cu alice de 4.rottweil ti l recomand pt mistret...sunt foarte precise, am tras de la 50 intr o sticla de plastic si au intrat 3 din 4.vezi ce shokuri pui pe arma... :mrgreen:


Pai ... as vrea sa-mi spuneti si partea legata de shokuri ... :oops: please ...
Si cum sa merg cu alice de 4 la mistret ??? :shock:
Nu-mi trebuie brenneke ?
Sau 4.rottweil reprezinta un model de brenneke ...

Se refera ca a tras patru focuri iar trei si-au atins tinta. Cartusele nu trebuie neaparat sa fie magnum, isi fac treaba destul de bine si cele normale de 36, 32g si care mai sunt. Shoku cu 4 crestaturi il folosesti la brenneke, cel cu 3 cand tragi cu alica mai in toate situatiile iar cel cu 1 il folosesti in momentul in care tragi cu alica la distanta mai mare (pt gasca de ex).
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde delux111 pe 20 Ian 2010, 08:25

Se refera ca a tras patru focuri iar trei si-au atins tinta. Cartusele nu trebuie neaparat sa fie magnum, isi fac treaba destul de bine si cele normale de 36, 32g si care mai sunt. Shoku cu 4 crestaturi il folosesti la brenneke, cel cu 3 cand tragi cu alica mai in toate situatiile iar cel cu 1 il folosesti in momentul in care tragi cu alica la distanta mai mare (pt gasca de ex).[/quote]

M-ai lamurit in cateva cuvinte. Iti multumesc.
Asta asteptam - o explicatie mai pe intelesul unui incepator.
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde a_borzea pe 20 Ian 2010, 14:14

[hai sa ti explic cum sta treaba cu shokurile ca eram habarnist rau de tot cand am cumparat o si sa stii ca ff multe infolrmatii utile de aici le am obtinut.
cel cu 4 crestaturi este un shok larg, el este utilizat la mistrat pt proiectil unic si la iepure in padure.
cel cu 3 crestaturi il folosesc la fazan cu alice de 3, 5 sau 4
cel cu o crestatura, cel mai strans, il folosesc la gasca si rata, alice de 3, 5 sau 4.
pe skockul cu 4 crestaturi merge proiectilul unic, sa nu incerci sa tragi cu proiectil unic pe celelalte skocuri.
la rate, am folosit cartuse si cu alice de 2,5 si 1050 bari.
eu sa fiu in locul tau as folosi skokul cu 4 crestaturi tot timpul pt ca oricum MP strange snopul de alice mai mult ca alte arme.
e o arma ff precisa, si nepretentioasa..
sa mi spui cum te descurci cu incarcarea cartuselor in ea ca eventual iti dau niste sfaturi pana te inveti..
in rest, VANATOARE ETICA PLACUTA!!!! :D
a_borzea
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 01 Feb 2009, 21:31
Locaţie: Tg Mures

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde delux111 pe 20 Ian 2010, 14:34

Mare om, mare caracter ...
Acum stiu si eu cu ce se mananca ... shok-urile :P
Peste cateva zile, max o saptamana mi-au promis ca o sa am arma . O sa-ti zic daca o sa am probleme...
Iti multumesc.
Si voi sa aveti parte doar de vanatori placute .
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde johnyh pe 14 Mar 2010, 18:58

salutare,
am achizitionat si eu o MP153 de 76, desi in cartea ei scrie ca e 3+1, in magazie intra doar 2 cartuse, am desfacut-o (ma gandeam ca e blocat arcul) si are o tija de plastic pusa in interiorul arcului magaziei , zic eu tinand locul unui cartus :? , aceasta tija sa fie pusa din cauza legislatiei? sa de ce? daca o scot se intampla ceva? :wink:
Multumesc de intelegere....
johnyh
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 16 Iul 2009, 09:48
Locaţie: Bucovina

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde paungeorgica pe 14 Mar 2010, 21:34

Sa-ti aduca numai satisfactii. Pai daca o sa scoti acea tija o sa-ti incapa 4 cartuse plus unul pe teava. Legislatia prevede ca ai voie doar la doua cartuse in magazie si eventual unul pe teava si daca vei scoate tija va fi ok numai ca legal tot doua cartuse trebuie sa tii in magazie.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde violiv pe 14 Mar 2010, 21:58

Felicitari pentru achizitie!
Daca o "rodezi" un pic, fara tija si acel mic dopulet de plastic intra 5 cartuse 12/70 in magazie + 1 pe teava cu care ai voie sa mergi la talere.
La vanatoare, dupa lege, trebe sa ai montat opritorul astfel incat sa nu intre decat 2 cartuse in magazie + 1 pe teava.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde johnyh pe 15 Mar 2010, 17:11

multami-fain de sfaturi :o
johnyh
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 16 Iul 2009, 09:48
Locaţie: Bucovina

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde carp ionut pe 01 Ian 2011, 11:40

salutare eu la mp 153 am incercat intr-o partida de vanatoare la iepure mai multe cartuse am tras la distanta de 60, 70 de metri cu jk6 b&p ambele 4mm au dat iepurele peste cap dar nu au ramas in foc am tras si 2 cartuse la un iepure.Am incercat in sfarsit vestitele B&P LONG RANGE care nu dau gres niciodata la distante de peste 70 de metri iepurele imi ramane in foc si sunt foarte multumit de ele chiar joi 30 12 2010 am luat 2 piese
Franchi bock 12/70 Mp 153 12/76 IOR 7x40
carp ionut
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Iul 2010, 01:26
Locaţie: Iasi

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde Sly_Fox pe 01 Ian 2011, 13:53

@ carp ionut
Atunci cand iepurele se afla la 70 de metri distanta, nu se mai trage in el cu arma lisa. Cei care te-au sfatuit sa tragi la asemenea distanta cu cartuse incarcate cu alice(fie ele B&P Long Range), au facut-o din nestiinta.
Daca iepurele a cazut intradevar la 70 de metrii, inseamna ca a fost o intamplare, ori nu ai apreciat corect distanta, aceasta fiind in realitate mai mica.

La afirmatia ca ,,vestitele B&P Long Range'' nu dau gres la distante de peste 70 de metri, am ramas cam asa: :shock: :shock:.
Se vede ca esti incepator in ale vanatorii si mai ai de invatat, stai mai mult pe forum, sigur o sa te ajute. :wink:

PS: Ce ai ,,luat'' tu pe data de 30.12.2010 nu se numesc ,,piese'', se numesc exemplare din specia ...X.(in cazul tau, iepure.)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde Sly_Fox pe 01 Ian 2011, 16:20

iiiiiiiiiiiiiii, cum or fi ajuns doi de i la metri? Tastatura este de vina. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde carp ionut pe 04 Ian 2011, 23:19

sal nu vreau sa te supar sau sa vb aiurea incepator sunt dar nu vorbesc de dragul de a ma afla in treaba.tu mergi la vanatoare cu pusca sau cu arcul ? ca distanda de 70 metri pentru o pusca lisa este destul de ok.Drept ca exemplu acuma 2 saptamani la o partida de vanatoare un coleg a tras la o distanta destul de mare si am ramas toti cam mirati drept dovada colegul a masurat 110 pasi.deci se poate si am auzit si mai multe discutii intre vanatori care spun ca se bazeaza pe armele lor sa traga pana in 80 metri fara probleme.Si spune-mi te rog ce cartuse foloseti tu la iepuri si ce gramaje.MULTUMESC
carp ionut
Nou membru
 
Mesaje: 38
Membru din: 25 Iul 2010, 01:26
Locaţie: Iasi

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde newuser pe 05 Ian 2011, 09:52

carp ionut scrie:sal nu vreau sa te supar sau sa vb aiurea incepator sunt dar nu vorbesc de dragul de a ma afla in treaba.tu mergi la vanatoare cu pusca sau cu arcul ? ca distanda de 70 metri pentru o pusca lisa este destul de ok.Drept ca exemplu acuma 2 saptamani la o partida de vanatoare un coleg a tras la o distanta destul de mare si am ramas toti cam mirati drept dovada colegul a masurat 110 pasi.deci se poate si am auzit si mai multe discutii intre vanatori care spun ca se bazeaza pe armele lor sa traga pana in 80 metri fara probleme.Si spune-mi te rog ce cartuse foloseti tu la iepuri si ce gramaje.MULTUMESC

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde Sly_Fox pe 05 Ian 2011, 16:50

carp ionut scrie:sal nu vreau sa te supar sau sa vb aiurea incepator sunt dar nu vorbesc de dragul de a ma afla in treaba.tu mergi la vanatoare cu pusca sau cu arcul ? ca distanda de 70 metri pentru o pusca lisa este destul de ok.Drept ca exemplu acuma 2 saptamani la o partida de vanatoare un coleg a tras la o distanta destul de mare si am ramas toti cam mirati drept dovada colegul a masurat 110 pasi.deci se poate si am auzit si mai multe discutii intre vanatori care spun ca se bazeaza pe armele lor sa traga pana in 80 metri fara probleme.Si spune-mi te rog ce cartuse foloseti tu la iepuri si ce gramaje.MULTUMESC

Merg la vanatoare cu pusca, arcul nu este de capul meu. :mrgreen:
Daca tu crezi ca pusca cu alice este eficienta la distante de 70-80 de metri, atunci spor la tras. Eu rar cand trag la distanta de 50 metri dupa iepure, si atunci cam cu retinere. De obicei trag pana la 40 de metri, pentru a avea oarece sanse de reusita si a evita ranirea inutila a animalului.
De-a lungul timpului (si nu trag cu arma de mult timp-doar de cand aveam 7 ani :mrgreen: ) am folosit munitie felurita, de la catastrofalele Metaloglobus romanesti, la munitie magnum. Multi ani am tras cu un IJ 58 de cal 16, arma buna spun eu, cartuse de care apucam, nu se prea gaseau.
Acum , la iepure, trag cu cartuse incarcate cu alica de 4 -4,5mm, 32-36 grame de alice, diverse marci. Cu magnum-uri am renuntat sa mai trag, bubuie prea tare, prea scumpe si nu fac nimic in plus fata de un cartus bun incarcat cu 36 grame de alice.
PS: Nu ma superi cu nimic, discutiile si schimburile de opinii sunt binevenite.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde Don pe 05 Ian 2011, 17:33

@carp ionut - mai pierde vreo cativa ani in camp sa vezi ce inseamna o corectie la 80 de metri si in timpul
asta trage si la poligon sa vezi daca mai poti vorbi de 'snop de alice' la distanta asta si cam care mai e puterea de penetrare a alicelor de 3,5 mm!
Astia care ti-au spus ce bazati sunt ei la 80 de metri cu lisele cred ca sunt formati acum 20 de ani si mai bine ,
cand exista un narav ca , atunci cand aparea cate un vanator nou , de regula cu cate un Cifsan(tomai incepea
'invazia turceasca') sa-i studieze cu atentie 'scula ' si sa exclame admirativ(la misto):'Ba , cu asta ingheata
rata la 80 de metri!"(culmea , tot de 80 de metri se vorbea !) - incepatorul dadea din cap multumit de alegere
si urmatorul an il pierdea incercand sa ia rate la 80 de metri , pe atunci nici macar nu erau Magnumuri , da-ti
seama ce sanse avea ! Unii s-au lasat de vanatoare ca au zis ca nu stiu ei sa traga !
Am avut Browning , Beretta , Fabarm , chiar si doua Izh-uri , am mai tras cu zeci de arme , dar la mai mult de
40 de metri(exceptie + cativa metri la Magnum) nu m-am bazat niciodata , nu 'ciupesc' vanatul sa-l manance
vulpea decat din greseala!
Pana una alta , pana sa-l iei la vale cu 'trasul cu arcul' pe unul vechi ca @Sly_Fox mai ai citeva mii de cartuse de tras!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Recomandare munitie pt Baikal MP 153 - semiautomata

Mesajde OVI762 pe 06 Ian 2011, 02:53

In lumea tragatorilor de elita exista o legenda numita ,,two miles shot''cu alte cuvinte sa nimeresti o tinta de dimensiunile unui om adult de la o distanta de peste peste3,6km:trasul cu alice la 80 de metri spre un iepure ce se afla in miscare mi-a adus aminte de mitul respectiv.Chiar daca nimeresti iepurele ai toate sansele sa il ranesti doar si e pacat de el sa moara in chinuri te miri pe unde.Multi dintre noi sunt convins ca am incercat ce ai incercat si tu insa cu timpul experienta iti va dicta sa nu te intinzi peste40-50 de metri.Catare plina!
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori

Publicitate