Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 20 Apr 2024, 01:32

Lupul

Vanatoarea la lup: visul oricarui vanator! Multi au sacrificat nopti intregi, au luat urma talharului sur pe zapada zile in sir fara succes, altii mai norocosi l-au gasit intamplator sau l-au rapus la goana. Discutii despre lup, vanatoarea la lup, daune si rolul lui in ecosistem

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Lupul

Mesajde Alin3006 pe 25 Aug 2009, 21:31

Ghinda scrie:In ce ai dat doctoratul?


In medicina, Mugurele :D . Omul e medic.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Ghinda pe 25 Aug 2009, 21:34

:lol: Ma amuzam un pic! :lol: Nimeni nu zice domnule medic, desi asa este corect! :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Abur79 pe 28 Aug 2009, 11:58

doctoratul il am Osteotomiile in luxatia congenitala de sold. restul nu mai conteaza....vroiam sa nu ma mai domneasca atat....
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Ghinda pe 28 Aug 2009, 14:10

Bun de stiut.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Abur79 pe 28 Aug 2009, 18:37

nu are nici o legatura cu lupul....doctoratul meu....dar sa stii ca alaturi de oameni cainii snt cei mai dispusi la tipul asta de maladie. si majoritatea studiilor se fac pe cainii in domeniu in care l-am precizat.
Nu exista pe lume placere mai mare...decat:
Pusca si cureaua lata....
Avatar utilizator
Abur79
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 06 Noi 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde Iov Claudiu Ionut pe 01 Feb 2010, 12:14

salutari
nu am apucat sa citesc toate postarile despre lup dar o voi face in continuare .
as dori sa va intreb ceva
daca ati fi vazut mort in drum un lup superb lovit de o masina cu o blana ne afecata de accident si cu un craniu superb ce ati fi facuta in locul meu ?
io lam lasat in drum
lam tras in sant
de fapt ce puteam sa fac ?
ca nu puteam folosi blana si craniul ca trofeu .
Clau Hunter
Iov Claudiu Ionut
Membru important
 
Mesaje: 203
Membru din: 25 Mar 2009, 00:06

Re: Lupul

Mesajde Donbazil pe 01 Feb 2010, 23:26

Sal'tare!
Claudiu, macar puteai sa faci cate o bucurie mare, la cateva persoane:
- Aratai lupul mort la cel mai apropiat cioban sau la cativa ciobani din zona si te aveau astia la suflet o vreme, iar tu erai asigurat de branza si de miel...
Nu era mare inselaciunea ca ei se bucurau de lupu' mort iar tu ramaneai cu respectul lor si cu ceva...pe deasupra...(Oricum ciobanii au de unde...).
-Pe de alta parte , chear daca nu l-ai impuscat tu, blana are aceeasi valoare si peste ani era frumoasa in fata ...semineului... ( Lupul oricum era mort)... Decat sa-l manance cotofenele si corbii iar frumusete de blana sa putrezeasca :lol: :lol: :lol:
Astea toate, doar din punct de vedere practic...Poate mai putin etic...Da io' asa as fi facut...
Si cand imi amintesc ca anul trecut am ratat un lup cat casa de mare... :evil: :evil: :evil:
Soarta!...
Sal'tare!
Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re: Lupul

Mesajde Iov Claudiu Ionut pe 02 Feb 2010, 11:52

multumesc pentru sfat Donbazil
cu ciobani nu mam intalnit inca ca am fost racit zilele astea si nu am prea fost la vanatoare si pe afara da oricum ei nu ma agreaza pt. ca ma tot cert cu ei de la niste terenuri ( 200 ha ) care sunt in administratia noasta la serviciu si pe care ei le folosesc fara a ne respecta regulule.
cat despre lup am aflat mai multe .
a fost lovit sambata noaptea pe un drum judetean de un prieten de al meu care conducea o masina de teren dar care nu e vanator . De fapt el stie ca a lovit un caine :lol: :lol: :lol: .
zice ca lupul era ametit si umbla cat intro parte cat in alta in fata lui pe drum .
carosabilul era acoperit cu zapada si multa gheata deci se circula incet .
lupul a iesit in drum printrun loc de trecere ( o trecatoare foarte importanta si frecventata de toate soiurile de animale ( iepuri, viezuri, pisici de padure , caprioare si mistreti ) animalele care le avem in fondul nostru . normal ca si lupu tot pe aici trece ( dupa prada )
pe mine ma intereseaza de unde exact a iesit lupul din fondul nostru , din fondul vecin, pt . ca drumul desparte 2 fonduri iar la numai 2 km. aproximativ e limita c un al doilea fond . deci 3 fonduri.
ma gandesc ca lupul ar fi putut fi lovit de o masina mai mica inainte de al lovi si omora prietenul meu cu masina de teren .
Sau ca lupul era bolnav avea ceva si umbla ametit pe drum . de foame nu cred ca umbla pt ca mancare are in zona si chiar foarte multa .
Clau Hunter
Iov Claudiu Ionut
Membru important
 
Mesaje: 203
Membru din: 25 Mar 2009, 00:06

Re: Lupul

Mesajde Ghinda pe 02 Feb 2010, 17:35

Il luam, jupuiam, blana covor, craniul preparat. Daca era de medalie era oprit separat pentru expozitie, daca nu se monta la blana.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde danut_s pe 02 Feb 2010, 23:08

Ghinda scrie:Il luam, jupuiam, blana covor, craniul preparat. Daca era de medalie era oprit separat pentru expozitie, daca nu se monta la blana.

Si daca la 3 km distanta era un filtru de politie si gasea lupul in masina ?pana se clarifica treaba ca nu e impuscat si asa mai departe ce puteai face te luau la verificat timp pierdut nervi?Am vazut pe marginea soselei un tap lovit accidentat si m am gandit la treaba asta, sa transporti un tap fara autorizatie in masina mai ales ca esti si vanator,in ziua de azi atat asteapta sa te agate indiferent cum.
danut_s
Membru important
 
Mesaje: 174
Membru din: 07 Aug 2009, 16:12
Locaţie: buzau

Re: Lupul

Mesajde yoghi pe 03 Feb 2010, 21:36

bai dal dracu de tap .sunt destui peste tot dar lup, ma si bateam cu politistu sau ii spuneam ca e ciinele meu si un nenorocit de sofer la lovit
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lupul

Mesajde Iov Claudiu Ionut pe 04 Feb 2010, 18:09

deci cam toti ziceti ca trebuia sa il iau .,hmmmm
Clau Hunter
Iov Claudiu Ionut
Membru important
 
Mesaje: 203
Membru din: 25 Mar 2009, 00:06

Re: Lupul

Mesajde yoghi pe 04 Feb 2010, 20:05

acuma .................eu cred ca e deja pe perete :mrgreen: ....................................la cineva :roll:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lupul

Mesajde yoghi pe 04 Feb 2010, 20:31

eu am impuscat trei lupi .doi la pinda si unul la goana.
Nimic nu se compara cu momentul in care dupa ce ai inghetat 3-4 ore in mijlocul padurii ,in apropiere se aud urlete; parul ti se ridica pe sub caciula iar singele ati circula cu 200km pe ora prin degetele inghetate.frigul dispare instantaneu si toata fiinta ta asteapta aparitia fiarei.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lupul

Mesajde timexim pe 23 Mar 2010, 22:34

Azi am stat la panda la vulpe, ca s-au inmultit ca naiba si ce-mi vine la ochi? LUP! Mascul , superb ! M-a simtit ! Incredibil ce simturi dezvoltate are...a avut... :wink: Nu cre' ca dorm in noaptea asta, - am la ce ma gandi...
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Lupul

Mesajde yoghi pe 25 Mar 2010, 02:57

vine luna plina, daca mai ai ceva zapada e pacat sa ratezi pinda.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lupul

Mesajde timexim pe 25 Mar 2010, 12:21

Pai, deja e sarata blana... Oare sa mai stau? Mai vine odata? :)
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Lupul

Mesajde yoghi pe 27 Mar 2010, 03:51

colegu , ma oftici tare cu blana ta sarata. :D in iarna ce tocmai a trecut nu am inpuscat ,
nici macar nu l-am vazut! :(
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lupul

Mesajde timexim pe 27 Mar 2010, 18:01

Nici eu nu l-am vazut toata iarna. Doar urmele a 2 lupi, prezenta destul de mare pe un areal relativ restrans,(chiar m-am mirat !) , iar periodic cate 3 lupi (altii) sezonieri.Mai rar cate unul singur.
Ideea este ca s-au inmultit, sau "sedentarizeaza" ! :)
Insa am vazut ceva foarte rar- acvila de munte- la 15m de mine,pe sol, facandu-si siesta si aranjand meticulos fiecare pana la locul ei! Ma jur ca-mi implantez un aparat foto in frunte sa nu-l mai uit...
8 x 68 e tata lor ...
timexim
Veteran
 
Mesaje: 417
Membru din: 30 Dec 2008, 20:33

Re: Lupul

Mesajde Iov Claudiu Ionut pe 31 Mar 2010, 00:16

:lol: :lol: :lol:
FELICITARI pt blana sarata
si blana lupului meu e la fel tot sarata
diferenta e ca io lam gasit in dum lovit de o masina
da am profitat de ocazie nu aveam cum sa ratez ocazia
numa bine
Clau Hunter
Iov Claudiu Ionut
Membru important
 
Mesaje: 203
Membru din: 25 Mar 2009, 00:06

Re: Lupul

Mesajde Sly_Fox pe 01 Apr 2010, 22:03

Somn usor, vise placute, puricii (de pe blanurile lupilor) sa va sarute. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re:

Mesajde kar_98kurz pe 16 Oct 2010, 19:53

Ionel scrie:Dupa parerea mea este un lucru bun ca lupul este protejat. Ar fi o mare greseala sa-l distrugem doar ca sa avem mai multe caprioare si cerbi, de calitate mai proasta. Apoi, este o valoare prin el insusi. Sa renuntam la o specie rara de dragul inmultirii unora comune? Cate tari din Europa nu au cerbi? Dar cate au lup? Daca la socotim doar pe cele cu populatii salbatice si viabile sunt si mai putine. Apropo de populatii salbatice: ma uitam odata la un documentar la TV despre lupi in limba germana (pe care n-o cunosc). Dupa ce m-am chinuit vreo ora sa pricep cate ceva din limba aia incalcita, la un moment dat apare in cadrul cu lupii stand la soare un gard de plasa de sarma, cu o portitza, pe care intra omul cu galeata, in jurul caruia s-au adunat imediat catzeii dand din cozi. :shock: Aia erau cica pt studiu, dar nu au spus decat la sfarsit ca sunt inchisi, altfel nu mai pierdeam timpul.

PS: Cand gasesc resturile unei ciute mancate de lupi, cati vanatori isi pun intrebarea, inainte de a-i condamna la moarte, daca nu cumva cei suri au mancat odata cu carnea si ceva plumbi, "pierdutzi" de adevaratii dusmani ai vanatului. O ciuta mancata de lupi nu inseamna neaparat una ucisa de ei.

35% din populatia lupilor europeni e in Romania-ar fi pacat sa-i pierdem!
kar_98kurz
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Oct 2010, 19:27
Locaţie: Maramures

Re: Lupul

Mesajde yoghi pe 16 Oct 2010, 23:27

pai noi doar ii puscam ! :mrgreen:

mai e putin pina la zapada si apoi inca putin pina la noptile geroase si cu luna. Mi-am lustruit pusca, am ascutit cartusele ,am vorbit cu paznicul, si am pus deoparte si un colt de palinca! :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lupul

Mesajde romaniac pe 01 Mar 2011, 21:21

Azi toamna conducand cam plictisit spre casa unui amic am observat un lup la marginea drumului. Manca dintr-o carcasa de capra probabil lovita de masina. Am oprit chiar langa el si nu s-a speriat. Mi-am dat seama ca era ranit la piciorul din spate si probabil de aceea fiind foarte flamand nu ma baga in seama asa ca am avut posibilitatea sa fac 2 poze si am plecat sa nu-l mai stresez. Specific ca pozele sunt facute din masina nu m-am dat jos sa fac pe eroul si sa-l speriu si nici nu aveam pantalni maro in caz ca maraia el la mine!

Imagine
By tzaranuwi at 2011-02-26

Imagine
By tzaranuwi at 2011-02-26


Acu 10 ani aici in Wisconsin daca auzeai pe careva ca zicea ca a vazut un lup era mare minune. In zilele astea populatia a crescut atat de mult incat e la ordinea zilei sa-i vezi si sa auzi de pagube produse de lup. Animale pradate pe la ferme si chiar caini domestici pradati in propria ograda.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Lupul

Mesajde romeo72 pe 01 Mar 2011, 22:29

nota 10 pentru poze....buricule!... :lol:
Stiu ca in rai e mai bine, dar in iad sunt mai multi prieteni!
Avatar utilizator
romeo72
Membru important
 
Mesaje: 122
Membru din: 23 Mar 2010, 09:23
Locaţie: Bucuresti

Re: Lupul

Mesajde romaniac pe 01 Mar 2011, 22:41

romeo72 scrie:nota 10 pentru poze....buricule!... :lol:


:lol: Buricul Romaniac, nume adevarat de forumist. In forma manelista Buricu de Wisconsin.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Lupul

Mesajde george_ciprian86 pe 03 Mai 2011, 05:58

Cel mai probabil lovit de masina:


Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Re: Lupul

Mesajde adigeo pe 03 Mai 2011, 09:00

Daca il gaseam in tara ai luam capu', e pacat sa se piarda.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Lupul

Mesajde Vechio pe 24 Iun 2011, 18:55

Braconierii şi-au găsit naşul:
http://www.crisana.ro/stiri/reportaj-24 ... 11144.html
Nu-i de râs, dar asta-i viaţa când ai 14 - 20 de câini la stână.
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Lupul

Mesajde Sly_Fox pe 24 Iun 2011, 21:37

Mare tampenie legislatia asta romaneasca. Ursul, lupul, rasul si pisica salbatica sunt specii trecute in anexa 2, deci vanarea lor este interzisa. Cu toate acestea se pot vana cu autorizatie speciala, ba chiar se da si cota. O mare prostie.
Daca tot sunt specii protejate ar trebui sa nu mai existe nici o derogare de la lege, vanatoarea interzisa total. Ori este alba, ori neagra, vrajeala cu autorizatia speciala este de tip comunist, adica pentru tovarasul X...
Vad ca unii forumisti spun ca au vanat lupi la greu. Chiar asa trecere aveti la autorizatii pentru aceasta specie?
Ori poate la vreo panda la vulpe a iesit lupul si pac?

Hai sa nu mai ziceti iar ca tin cu ursul, nu este adevarat. Acum tin cu lupul. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de lup

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate