Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 10:55

luneta sutter -

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

luneta sutter -

Mesajde Dragan pe 16 Feb 2010, 13:12

In revista Cazaocazion apare o reclama interesanta despre lunetele germane-SUTTER.Se arata ca fabrica lunete cu tub de 30 cat si 25,4 cu reticul luminat.Modele de la 1,25-4x26 pana la3-12x56 la niste preturi economice si foarte accesibile subliniind faptul ca au fost testate cu peste 300 de focuri in calibre de 30-06,8x57, 300wm si nu au avut dereglari.As dori mai multe detalii de la cei ce cunosc aceasta luneta sau eventual o folosesc si ceva despre luminozitatea ei.Preturile incep de la 119 euro,pana la230E.Vamultumesc.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: luneta sutter -

Mesajde Tranan pe 16 Feb 2010, 15:05

Lunetele Sutter sunt lunete chinezesti botezate cu tot felul de alte nume, in functie de numele firmei de import ce a comandat lunetele (OXO, Jahti Jakt, Norconia, Eberstark, Oberwerk, Tasco pirat , Bushnell pirat etc). Sunt lunete subrede cu optica foarte slaba.
De altfel cand vedeti lunete de 25mm iluminate puteti fi aproape sigur (in majoritatea cazurilor, intrucat exista si vre-o cateva exceptii) ca sunt lunete chinezesti.
Iluminate sunt doar pe hartie intrucat in practica iluminarea este de proasta calitate fiind orbitoare.
Daca sunt sau nu testate cu atatea focuri cu cat spun ei, nu stiu dar ideea este ca o luneta buna trebuie sa faca si testul timpului, ceea ce astfel de lunete nu o fac. Se aburesc, se decolimeaza, li se deplaseaza reticulii + multe alte probleme.

Pe de alta parte, daca umblii dupa lunete de €100, atunci nu prea ai ce sa alegi intrucat numai cele chinezesti se coboara la un astfel de nivel. In cazul acesta, eu te-as sfatui mai degraba sa iti iei o luneta "No-name" intrucat sunt la fel de bune ca Sutter dar le vei gasi probabil la jumatate de pret si chiar mai putin de asa. Nu are rost sa platesti €100 doar ca scrie "SUTTER" pe ea.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: luneta sutter -

Mesajde Dragan pe 16 Feb 2010, 18:16

Multumesc mult George pentru lamuririle date.Am dorit un raspuns de la un cunoscator,deoarece reclamele intrec orice masura a respectului fata de cumparator.Oricum banuielie mele sau adeverit cu toate ca in reclama spune ca nu sunt chinezesti,dar o spune pretul. :evil:Nu intentionam astfel de achizitii,iar daca voi cumpara ceva in domeniu sigur am sa apelez la sfatul tau.Sper sa nu ratez expozitia din 5 Martie de la Madrid pentru a vedea ce noutati au mai scos marile firme.Eventual ceva poze de la fata locului :D Multumesc mult.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: luneta sutter -

Mesajde Tranan pe 16 Feb 2010, 19:44

Super fain!
Va fi sigur o delectare sa vezi expozitia de la Madrid si asteptam cu placere poze.
Exista cateva firme care la ora actuala au scos si vor scoate niste lucruri foarte interesante.
Daca ai posibilitatea, uita-te la pe la ele intrucat sunt demne de luat in considerare.
Swarovski a introdus acum de cateva saptamani noul lor binoclu Swarovision, care conform criticii e posibil sa fi detronat Zeiss Victory de la nivelul de binoclul nr. 1 din lume. Merita cu siguranta vazut.
Noile lunete Leica trebuie neaparat vazute cat si noile binocluri Leica Geovid Hilux cu telemetru. Au scos deasemenea un Monoclu (Monovid) foarte tare.
Nikon Monarch a scos un nou binoclu cu Dielectric High-Reflective Multilayer Prism Coating. Va fi interesant de vazut daca unele din problemele optice pe care le-au avut la versiunile lor vechi au foat rezolvate.
Una din firmele, la care ar fi foarte interesant sa te uiti cu atentie e Vortex. In ultimul timp au scos foarte multa optica de calitate pe piata iar acum au scos niste lunete si binocluri tactice foarte interesante. Ultimele aparitii pe piata se asteapta in toamna (dar e posibil sa fi aduca ceva si la Madrid) unde vor scoate doua lunete de toata frumusetea: Vortex Razor HD 1-4x24 si 5-20x50. Daca ai posibilitatea sa le vezi baga si tu o descriere pe forum ca eu nu am putut sa pun mana pe ele inca.

Zeiss Hensoldt SAM 6-24x72 trebuie neaparat sa-l vezi. Vei avea o stare de-a dreptul religioasa cand il vei tine in mana. Tot la fel, noile versiuni de Zeiss Victory RF 8x56 si 10x56.

Asteptam insa o recenzie larga urmata de muuulete poze! :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: luneta sutter -

Mesajde Dragan pe 17 Feb 2010, 14:59

Am notat toate cele ce te intereseaza si sper sa reusescsa pun si poze -daca ma descurca copiii mei-ca eu nu am pus niciodata.Marele pacat consta in faptul ca in Madrid au loc doua mari expozitii de vanatoare in aceeasi perioada.Una organizata de FITAC-VENATORIA(sponsor Subaru) in zilele de 4-5-6 Martie in FERIA DE MADRID iar cea dea doua org. de FICAAR(sponsor Mercedes) in 5-6-7 Martie in CASA DE CAMPO,la vreo 8/9 km departare,dupa cum vezi si la ei exista multe neantelegeri si invidie daca au facut asta.In anii trecuti erau decalate o saptamana.Mi-ar place sa le vad pe ambele,dar nu ajunge o zi pentru una, iar eu locuiesc la vreo 450 km de Madrid.Deja am vorbit cu prietenii mei din Madrid cu care mergeam la vanatoare cand locuiam acolo si am stabilit ca ne vom intalni in FICAAR in 5 Martie.Mai multe peste vreo trei saptamani.



























,
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 109 vizitatori

Publicitate