Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:14

CALARASI perla Dunarii

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

CALARASI perla Dunarii

Mesajde Ciceana pe 05 Apr 2006, 15:32

Aici la Calarasi, Dunarea formeaza o adevarata minidelta. Aici Dunarea se desparte in 7 sau 8 brate, din care 4 navigabile,(Dunarea veche, Borcea, Raul si Ostrov) si celelalte nenavigabile , pe ele putindu-se intra numai cu ambarcatiuni mici cu motor sau cu visle.
Peisajul mirific pe care il formeaza aici bratele Dunarii si meandrele lor serpuind printre dealurile Dobrogei pline cu podgorii de vie, formind numeroase insule, ostroave si balti pline de peste, este unic in Europa.
Numeroasele parcuri de vinatoare de aici unde se pot vina trofee foarte frumoase, mistreti, cerbi, caprioare, iepuri, fazani, giste, etc... atrag numerosi turisti straini din West, unii chiar dechizindu-si aici afaceri in domeniul vinatoarei si pescuitului.
Vinatoarea la pasari este spectaculoasa aici, mai ales vinatoarea din salupa pe micile brate ale Dunarii. Numeroase cirduri de giste salbatice, lisite si alte pasari salasuiesc aici in timpul iernii.
Acum cu noua autostrada a Soarelui, la numai 110Km de Bucuresti, este o adevarata mana cereasca pentru iubitorii de natura, vinatoare sdi pescuit !
Va astept la vinatoare de fazani si giste salbatice la Clarasi cu salupele !
Ciceana
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Apr 2006, 15:11

Mesajde Marius pe 05 Apr 2006, 16:55

Salut! Bine ai venit!

Cum se desfasoara vanatoarea pe Dunare?
Eu sunt pasionat si interesat de rate si gaste.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 05 Apr 2006, 17:03

poti sa dai mai multe detalii?
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde stere pe 05 Apr 2006, 20:44

salut. sunt si eu interesat.asteptam detalii.
stere
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Feb 2006, 08:53
Locaţie: bucuresti

Mesajde sopo pe 06 Apr 2006, 22:15

Salut,
eu sunt in grupa la Calarasi si sezonul trecut nu s-a tras un foc din cauza aviarei.Sunt si eu curios cum se poate vana acum acolo.Daca da,astept si eu mai multe detalii!

Jos aviara!! :evil: :evil:
Avatar utilizator
sopo
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 01 Feb 2006, 17:58
Locaţie: Bucuresti

Vinatoarea la Calarasi

Mesajde Ciceana pe 07 Apr 2006, 20:10

Aici la Calarasi, vinatoarea a devenit un adevarat fenomen. Da, asa cum pe litoral infloreste industria serviciilor, hoteliera, etc.. asa la Calarasi au fost baieti destepti cu rude si prieteni in West, si au concesionat terenuri, paduri si chiar insule intregi, au construit hoteluri ultramoderne la standarde occidentale in plina balta, in salbaticie, dar cu piscine, discoteci subterane, utilitati , etc.. si apoi sa te tii frate, au inceput sa " curga " occidentalii incit nu mai fac fata.
In citiva ani, au aparut terenuri de vinatoare extraordinare, populate full, pe care vineaza aproape numai straini, care vin, stau 10 sau 12 zile aici, se recreeaza si apoi pleaca inapoi in West. Fiecare hotel sau pensiune are microbuze, autocare la standarde occidentale pentru ai duce si aduce pe turisti de la aeroport, nu mai vorbesc de jeep-uri si " lighioane" de la armata germana sa poata intra in toate coclaurile si sa traverseze cursuri de apa.
Cum este Mamaia perla litoralului romanesc, asa este Calarasi perla Dunarii !
Nu exagerez ! Cu bine fratilor !
Ciceana
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Apr 2006, 15:11

Mesajde Marius pe 07 Apr 2006, 22:47

Pana la urma, cum se face vanatoarea? Din salupa? Cum anume se intampla?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Cristi pe 08 Apr 2006, 07:41

Iubitorilor de natura , vinatoare si pescuit, le ofer o VILA P+1 de vinzare intr-unul din cele mai pitoresti locuri din tara si chiar din Europa.
Si anume, la CALARASI, unde Dunarea formeaza o adevarata minidelta din 8 brate, insule, balti si ostroave, cu parcuri de vinatoare, debarcadere pt salupe si iahturi si nu in ultimul rind autostrada Soarelui, cu 110Km pina la Bucuresti si 130 pina la Constanta.
Vila pe care v-o propun are o pozitie si un design deosebite, aflindu-se intr-o zona de top a Calarasului, are 120mp locuibili, 140mp terasa, 2 garaje, gaz metan, fibra optica, canalizare pt bai, etc...
Numerosi turisti din West-ul Europei vin in fiecare an aici la vinatoare, unii chiar de4schizindu-si aici propriile afaceri in domeniul pescuitul;ui si vinatorii.
La numai o ora de Bucuresti, trebuie sa vina strainii sa ne deschida ochii ce frumuseti avem in tara noastra si de abia apoi apreciem si noi !
Merita vazut-a ! Pretul-echivalentul unui apartament cu 4 cam in cartierul Drumu Taberei. Rel.tel:0724709208

De ce vinzi, daca e asa frumos si profitabil?E zona inundabila?
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Johny Wolf pe 08 Apr 2006, 09:31

Ceva e putred la Calarasi, si cred ca are legatura cu aviara. Nu mai vin strainii si acum au nevoie de amarasteni de romani. Acum sunt buni si banii nostri. Problema e ca si noua ne place sa vanam. Poate ca daca anuntul ar fi fost postat inaintea interdictiei cu gripa aviara si in timpul sezonului de vanatoare, te priveam cu alti ochi. Asa nu stiu ce sa cred.
Posibil sa ma insel. Posibil sa nu ma insel.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 10 Apr 2006, 09:45

cred ca johny are dreptate!
oricum nu a oferit nimic!nici o oferta
cred ca asteapta sa vada daca mai exista vreo suspiciune...
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Re: Vinatoarea la Calarasi

Mesajde florin.t pe 10 Apr 2006, 10:33

As vrea si eu sa vad vile luxoase pe insule (cat o fi fundatia ?) :lol:, discotecile de la subsol nu cumva se umplu de apa ? :lol: . Daca au fost, probabil ca deja sunt prin Delta duse de apa de cand cu inundatiile. Ati populat cu rate sau cu gaste salbatice ? :lol: Ceva pute in toata treaba asta cu vanzarea paradisului.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 10 Apr 2006, 15:13

florin.....nu ai inteles!
e populat full,sunt 15 rate si 3 gaste pe metru patrat!
discotecile sunt facute dupa parcurile tematice,fiind in balta echipamentul de scuba-diving e obligatoriu
iar cu mistretii e alta poveste,sunt mutanti si apar albiciosi cu pete d noroi.singura problema e ca uneori dupa ce ii impusti te fugareste proprietarul....... :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 10 Apr 2006, 15:14

concluzia>!>!!>!>
CU BINE FRATILOR! :evil: :evil: :evil: :evil:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde jon2004 pe 10 Apr 2006, 15:20

Carcotasilor!!! :D :D :D
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Marius pe 10 Apr 2006, 18:18

Nu fiti rai, ca omul are dreptate.
Calarasi-ul e un paradis pt. vanatoare.
Balta Ialomitei are vanat destul de mult, pt. ca accesul nu e deloc comod. Este iepure, fazan, mistret, capra, chiar si cerb.In sezon sosesc gaste, rate si porumbei, prepelite si ciocarlii. Vanat, nu gluma. Destui bucuresteni sunt cotizanti la Calarasi.
Cand e noroi mult, nici un 4x4 nu mai intra. Asa cum spune undeva Ciceana, cei care se ocupa de vanatoare cu straini au Unimog-uri cu care intra oricand oriunde.
In Balta, in sudul soselei Fetesti-Cernavoda, fondurile sunt dispuse de la nord la sud, intre bratele Dunarii, astfel: un fond silvic, un fond Diana si la sud, doua sau trei fonduri ale Calarasi-ului.
Si in fodurile din Baragan e mai bine ca in alte locuri. Lacul Iezer de langa Calarasi tine cateodata gasca tare multa.
Ciceana n-a prea exagerat nici in privinta industriei hoteliere si a serviciilor adiacente vanatorii. Ce se intampla acolo, eu n-am prea vazut in alte parti. Atata doar, ca presiunea este, cred eu, prea mare pe vanat.

Pe mine ma interesa ce fel de vanatoare ne propune Ciceala, ca din cate stiu, majoritatea celor care fac vanatoare cu salupele, o fac in modul urmator: vad cardul de pasari pe Dunare, baga viteza spre ele, ele zboara de obicei prea tarziu, vanatorii le impusca, cineva le culege de pe apa cu minciogul, si hai la urmatorul card. Dupa mine asta nu e vanatoare, deocamdata e complet lipsita de etica si in curand va fi ilegala. Nici o diferenta nu e intre modul asta de vanatoare si impuscatul iepurilor la far.
In continuare astept sa aflu cum se desfasoara vanatoarea.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 10 Apr 2006, 19:04

vanatoare cu salupele, o fac in modul urmator: vad cardul de pasari pe Dunare, baga viteza spre ele, ele zboara de obicei prea tarziu, vanatorii le impusca, cineva le culege de pe apa cu minciogul, si hai la urmatorul card



am vazut si eu odata acest fel de ...........macel!din pacate cred ca se va mai practica inca mult timp...pt stabi e f comod sa se plimbe cu salupa si sa mai si impuste cateva gaste la 10 m distanta!
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

felicitari!

Mesajde francisc pe 10 Apr 2006, 19:35

"In citiva ani, au aparut terenuri de vinatoare extraordinare, populate full, pe care vineaza aproape numai straini..."

Felicitari Calarasenilor! Chiar asta trebuia in RO; terenuri de vanatoare cu cabane si cu diskoteci subterane unde sa vaneze aproape numai strainii! Ce bine are sa fie cand vom face din toata Romania o diskoteca subterana ptr straini. Unde esti tu Tzepes, doamne!!!!!
fc
francisc
 

Mesajde razvy pe 10 Apr 2006, 20:00

Las ca e bine daca sint la subsol cel putin nu mai polueaza suprafata
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Dima pe 11 Apr 2006, 07:44

...Mi se face greata, cum adica, dau iama in pasarile de pe apa cu salupele si le macelaresc! Vinatoare e asta, iar cei ce o practica sint vinatori? Cine profita la greu de pe urma organizarii unor astfel de " vinatori "? Garda de mediu nu trece oare prin zona, n-au auzit ce se petrece pe acolo?
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 11 Apr 2006, 09:29

Asa se intampla si descriu oamenii care nu au nimic in comun cu vanatoarea decat ca vanatul este un ban care trebuie cules.
Ce ma mai derajeaza este ca desi se lauda ca nu mai fac fata de straini si deci castiga destuii bani si vorbeste in numele mai multora, nu sunt in stare sa isi faca o publicitate ca tot omul care se respecta si intradevar doreste sa vanda ceva cu adevarat. Umbla tot cu moca aruncand cuvinte dulci si descrieri de basm pe forum. Banuiesc ca se poate face reclama si pe acest site dar contra cost (vorbeste cu Val). Parca este roman care nu viseze sa mearga macar doua zile, o data pe an, la vanatoare sau la pescuit in Delta Dunarii. Acesta "MEKA" a vanatorilor si pescarilor romani.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Dima pe 11 Apr 2006, 10:38

La naiba Johny, cu publicitatea lor cu tot. Cine ii acopera pe baietii astia care organizeaza vinatori in acest fel? Vin macaronarii puhoi, la ei in tara chiar daca ar avea vinat cala noi, n-ar face ceea ce fac la noi. De ce crezi ca e bataie mare pe vinatoarea cu strainii?....
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 11 Apr 2006, 18:33

pentru ca se invart prea multi bani pt inca eterna si fascinanta Romanie......................cine ii acopera?.pai buzunarele pline ale unor sefi!
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Marius pe 11 Apr 2006, 22:11

Dima scrie:la ei in tara chiar daca ar avea vinat cala noi, n-ar face ceea ce fac la noi.


Au fost 3 milioane de vanatori. Asa au facut, si acum nu mai e vanat. Au mai ramas 700.000. Multi fac si la ei la fel. Cand vin aici, stiu exact toate relele: chematori electronice, rate din salupa, sute si mii de ciocarlii, etc. Ei i-au invatat pe actualii ghizi romani.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Dima pe 12 Apr 2006, 08:31

Marius, cunosc apucaturile lor, tocmai de aceea am scris cele de mai sus. Am vazut citiva la vinatoare de gugustiuci, la noi, cartuse fara numar, piese in consecinta. Dezastruos! Sa faca la ei asa!
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 12 Apr 2006, 11:58

oo
Ultima oară modificat de amis pe 18 Aug 2006, 21:58, modificat 1 dată în total.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde Ciceana pe 12 Apr 2006, 20:59

Multumesc domnule Marius, intotdeauna adevarul se face mult mai greu inteles decit minciuna.
Stimati colegi virtuali, dupa cum ati remarcat si confirmarea domnului Marius, aici la Calarasi vinatoarea si pescuitul sunt o adevarata industrie. Vin strainii roiuri, mai impusca, se mai noroiesc, dar se si distreaza de pomina in hotelurile si fermele existente. Am spus " ferme ", pt ca asa se numesc aici in argoul local, niste hoteluri restaurant cu discoteca, piscina, etc... dispuse in mijlocul baltilor.
Turistii styraini sunt luati de la aeroport de la Otopeni cu microbuze si mini autocare de lux, cazati, distrati, iar la vinatoare se merge daca nu este ploaie cu jeep-uri 4x4 Toyota sau daca este ploaie sau noroi cu niste masini amfibii de la armata germana cumparate.
Baietii au avut curaj, au luat credite de la banci, au investit si acum sunt oameni de bani grei.
Intr-adevar, cum spuneai domnule Marius, vinatoarea la giste, lisite, rate, etc.. pe canalele Dunarii se face in mod asemanator descrierii tale. Ce sa facem, mai sunt lipse de educatie, de receptie a noilor curente europene, asta-i romanul nostru !
Mai se vineaza pasari pe culturile cu lucerna riverane Dunarii si bratelor sale, locuri salbatice unde numai cu salupa se poate ajunge, intr-o parte este malul dobrogean si in cealalta parte sunt 2 rinduri de insule, din care una este indiguita si redata agriculturii, unde se afla si aceste culturi cu lucerna. Acolo sunt mici canale de desecare , in timpul iernii acestea finnd goale, acum sunt pline, si vinatorii se ascund in acele canale si cind gistele se apropie de ei, deschid focul. Mai pun si putina momeala din boabe de griu si porumb pentru a le atrage.
Totusi vinatoarea din salupa este foarte frumoasa.
In legatura cu casa de vinatoare si pescuit propusa de vinzare, aceasta se afla in zona de top a Calarasului, nu are legatura cu inundatiile, pentru a ajunge aici apa va trebui ca la Piata Unirii sa se circule cu Unomag-urile. Diferenta de nivel intre centrul Calarasului si Dunare este de 17m. Intr-adevar, gripa aviara a stricat socotelile vinatorilor de pe aici, dar distractia si veselia au continuat si fara vinatoare.
Dar gripa aviara a afectat toata tara, nu numai zona dunareana. Cine doreste sa cumpere o asa vila, o cumpara pentru zeci de ani, o investitie pe termen lung, nu pentru un sezon de vinatoare !
Eu o vind, deoarece am mai multe proprietati si pe aceasta am promis-o fetei male mai mari, care termina acum facultatea si doreste sa se stabileasca in alta parte. Eu nu locuiesc in acel imobil, acolo acum se desfasoara o afacere de alimentatie publica, deci pot oferi si o afacere destul de buna " la cheie ".
Cu stima, al vostru virtual coleg, Ciceana !
Ciceana
 
Mesaje: 3
Membru din: 05 Apr 2006, 15:11

Mesajde Marius pe 12 Apr 2006, 22:23

Ciceana
Aici pe forum ne tutuim, asa ca las-o pe aia cu domnul.
Postarea ta arata ca am banuit corect.
Vreau sa-ti spun cum am mai spus si celorlalti de pe forum, ca in urma cu cativa ani m-am ocupat si eu cu organizarea de partide de vanatoare pentru italieni, desigur pe bani buni. Unul din motive (si nu cel din urma) a fost ca nu-mi placea faptul ca pt. majoritatea lor, etica si legea in vanatoare nu insemnau nimic.
Inteleg in mare masura o persoana care se ocupa de asta pt. ca n-are alta sursa de venit (deh, toata lumea vrea sa manance o paine), dar cred ca persoane ca mine, ca tine, care au din ce trai (inteleg ca stai binisor d.p.d.v. material), n-ar trebui sa accepte sa fie implicati in acest fel de vanatoare.
Cine n-a gustat din adevarata vanatoare de rate sau gaste, poate crede ca e frumos sa le alergi cu salupa pe Dunare.
Daca o da Dumnezeu sa scapam de pacostea asta de gripa aviara, poate ne vom cunoaste, poate vom merge impreuna pe Dunare si vei vedea ca se poate si altfel, cu rezultate multumitoare, in deplina legalitate, cu etica, apoi ne vom povesti ispravile pe forum cu baietii fara sa avem motive sa roshim.
Te invit (daca esti vanator) sa ni te alaturi noua, celor care ne straduim cat putem sa purtam cu demnitate pusca de vanatoare.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 13 Apr 2006, 09:13

Marius.a real gentleman! 8) 8)
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Dima pe 13 Apr 2006, 10:05

Ciceana, te admir ptr sinceritate si te rog sa ne spui in ce consta frumusetea vinatorii din salupa. Ce nu inteleg si am exprimat deja alaturi de Marius si ceilalti, este de ce " romanul nostru", asa cum il numesti tu, ii duce cu salupa incolo si incoace pe turistii vinatori, catre stolurile de pasari de pe apa? Cred ca respectivii il platesc pe omul cu salupa sa faca asa ceva, nu-i asa?
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 13 Apr 2006, 10:28

Cred ca respectivii il platesc pe omul cu salupa sa faca asa ceva, nu-i asa?


crezi? :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate