Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 02:06

HRC 64-66

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

HRC 64-66

Mesajde dan_dumitrescu pe 27 Mar 2010, 15:46

Salutare! Mi-am luat acu vreo 3 sapt. un cutit de vinatoare Heimo Rosseli (Finlanda). Pe linga alte caracteristici spuneau astia de pe site-ul de unde l-am luat HRC 64-66... e ceva legat de duritatea otelului? Sau ce? Ceva opinii avizate? Va multumesc. Apropos pretul cutitului e 520 ron.. Hunting knife uhc long ( asa se numeste) . Daca vreti sa-l vedeti e pe arcuri-cutite.ro ( Heimo Rosseli producator)
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: HRC 64-66

Mesajde sebika pe 28 Mar 2010, 11:58

salut-tare,
tinand cont ca acel otel e prelucrat si tratat in Finlanda,ai un cutit extraordinar,felicitari pentru alegere..
asa cum bine ai intuit acel otel are o duritate de 64-66 unitati,este un otel special cu mult carbon dupa cum zic si ei pana in 2% stim ca fontele incep de la 2.11%(dupa diagrama Fe-C)s-ar putea sa fie un pic casant,dar cum am mai zis fiind facut in Finlanda tiind sa cred ca ai un cutit adevarat.....si pretul zice asta...
''Sa vanezi in cinste si-n omenie...''(E.Jianu)
Avatar utilizator
sebika
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 21 Feb 2009, 10:55
Locaţie: Savirsin,Timisoara,Sannicolau Mare

Re: HRC 64-66

Mesajde ursulache pe 03 Apr 2010, 16:00

salutam vanatorimea.
un cutit produs intr-o tara nordica este un cutit bun.
HRC este un mod de exprima duritatea .o scara.este inspirata de la numele inventatorului.exista si alta care cuprinde litera B.nu intru in detalii.
nici un producator nu exprima duritatea unui produs "intre"64-66.probabil ca se refera la o gama de produse care au o duritate cuprinsa intre...
pretul este modic pt un cutit.sper sa fie calitatea peste pret.de curiozitate urmasreste putin producatorii suedezi.
vei gasi cutite foarte interesante ca EKA(producator)trei coroane,oteluri ca VG-10 etc.de la finlandezi nici martini nu este un cutit rau...in alta ordine de idei iti doresc sa-l folosesti multe zeci de ani si daca nu-ti vei bate joc de el il vei lasa mostenire.
ursulache
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 22 Iun 2009, 21:12

Re: HRC 64-66

Mesajde soimu` pe 23 Ian 2011, 08:28

HRC 64-66 e duritatea masurata pe scala rockwell
duritatea 64-66 este una extrema, cutitele normale, de serie , incep de pe la 52 hrc (cele mai proaste), 55 e un cutit slabut (dar si la puma gasim valori de 55 hrc), un 57 -58 e o valoare buna la lame de lucru, un mediocru cum ar veni
apoi vine sectiunea de 59-60, duritati mari ...cam cum cred eu ca ar trebui sa fie un otel
duritati peste acesta e 60-61 uneori 62 hrc, oteluri mai putine care se preteaza a fi lasate la asemenea duritati (unele oteluri nu pot fi calite la asemenea valori, dar din cele care se calesc- si un otel carbon poti sa il calesti acolo dar e sticla- foarte putine poti sa le lasi dupa revenire la valori asa mari, pentru ca se sfarma taisul, se ciobeste lama numa atingand osul si varful ramane in lemn de fiecare data)
extrmele extreme sunt in jurul valorilor de 65 hrc, care e foarte exagerat si se fac mai mult de dragul iubitorilor de "al meu e cel mai tare", duritatea respectiva avand INTODEAUNA parti mai putin placute
aceste duritati se obtin la putine oteluri si sunt si mai putine care le poti folosi la asemenea duritati, in general e vorba de pulberile metalurgice, asa numtele super-oteluri, care desi foarte dure, nu sunt casante nu datorita compozititi chimice a acestora ci datorita structurii moleculare a lor...practic ele nu se toarna ci, la temperatura de topire, o masa de otel din granule foarte fine si uniforme, sunt facute lingou la presiuni mecanice enorme
din pacate rosseli nu e pulbere metalurgica, e un otel carbon cu mult, f mult carbon, si pentru ca sa poata fi folosit, principala smecherie a lui este sa foloseasca un unghi de tais gros, pentru ca muchia taietoare sa fie bine sustinuta de o "piramida" cu baza cat mai mare, si de asemena, lame groase, late si scurte...adica care desi sunt casante, sunt geru de rupt
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate