Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 08:31

CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: CCM, Ghinda

CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 22 Mai 2010, 07:02

In ultima vreme -am observat ca vanatoarea de caprior sa transformat in f multe zone -in simplul act de a pusca -ceva de genul mergem- vedem- eliminam.Toata aceasta actiune sfarsinduse rapid -de nici nu are efectiv vanatorul timp sa se dezmeticeasca la ce si de ce a tras .Domnilor mai proaspeti vanatori -acest tip de vanatoare -este o mancare fina -care are mai multe scopuri bine definite -ca deaia se face SELECTIE si TROFEU -si pt reusita unei asemenea partide de vanatoare -si pentru traiirile si fiori ce i va sa simti -Vanatoarea cu chematoare la timpul potrivit naste pasiuni de nebanuit -si da posibilitatea de a vana exact ce trebuie http://www.youtube.com/watch?v=71O6rt312lU .Voi ce tip de chematoare si cu ce rezultate ati folosit? :wink:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 23 Mai 2010, 17:46

Huo -fratilor cu postarile :lol: -care cu HUBERTUS care cu BUTTOLO-aoleu ce de vanatori (unde drak sunt gilimelele pe tastatura ?)-Va rog insistent(tot unde ziceti ca sunt ghilimelele?)-nu mai imi trimiteti PM cu fel de fel de stategi ca nu mai pot :lol: -Bun asa -chiar imi place :wink:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Anndrei pe 23 Mai 2010, 19:22

Astazi am iesit la caprior, nu am putut umbla mult din cauza noroaielor; ne-am pus la marginea unei paduri si am stat la pinda.
Nu folosesc chematoare; de fapt tin sa va spun ca e prima mea iesire la caprior. Am vazut o caprioara doar... Am tot timpul, deoarece autorizatia e valabila pina pe 18 luna viitoare! :D Mi-a facut mare placere sa observ caprioara, dar nu i-am putut face poze deoarece era cam departe iar eu ma uitam la ea prin luneta...
Revenind la subiect, nu am folosit si nici nu voi folosi chematoare la caprior. Cred ca nu prea e etic.
Ma scuzati ca nu sint foarte coerent; dar sint inca surescitat! :o
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 23 Mai 2010, 19:35

Anndrei scrie:Astazi am iesit la caprior, nu am putut umbla mult din cauza noroaielor; ne-am pus la marginea unei paduri si am stat la pinda.
Nu folosesc chematoare; de fapt tin sa va spun ca e prima mea iesire la caprior. Am vazut o caprioara doar... Am tot timpul, deoarece autorizatia e valabila pina pe 18 luna viitoare! :D Mi-a facut mare placere sa observ caprioara, dar nu i-am putut face poze deoarece era cam departe iar eu ma uitam la ea prin luneta...
Revenind la subiect, nu am folosit si nici nu voi folosi chematoare la caprior. Cred ca nu prea e etic.
Ma scuzati ca nu sint foarte coerent; dar sint inca surescitat! :o

Etic -dragul meu este sa o folosesti pt ca sa poti sa iti apreciezi trofeul corespunzator sau daca este cazul sa faci selectia potrivita -sa plasezi focul in locul potrivit si mai am "N motive pt care se foloseste-dar le afli tu -inca nu esti la acest nivel asa ca NETX-Care mai stiti cu chematoarea?
@Andrei nu te supara dar inca nu esti pregatit pt asta -mai curga gloante pe teava -spor la treaba la puscat randament maxim :lol:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Anndrei pe 23 Mai 2010, 19:45

Multumesc!:) Am tot timpul ca sa invat; dar invat doar daca ies, nu daca stau ca papagalul in colivie!:)
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mai 2010, 11:30

Alti fac o arta din -vanatoarea cu chematoarea -de fapt se nasc pasiuni mari -concursuri -prezentari -toata lumea in cautarea chematori perfecte -si toate avand un scop suprem -Vanatoarea strict a piesei urmarita anterior
http://www.youtube.com/watch?v=2GuE8Lzn80w
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Anndrei pe 24 Mai 2010, 14:26

E bine daca fac cum spui tu; ideea e sa nu fie semi-braconieri...
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mai 2010, 16:52

Anndrei scrie:E bine daca fac cum spui tu; ideea e sa nu fie semi-braconieri...

care ti se pare mai semi-braconaj?-plimbarea cu masina pe fond cu paznicul si trasul la tap-sau tehnica camuflari si maiestria in alege locul de vanatoare si folosirea sunetului perfect pt a evalua cum se cuvine ce si cum pusti :?:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Ray pe 24 Mai 2010, 17:13

@ dibaciule, ai perfecta dreptate, technica de a scoate sunete cat de autentice nu e asa de usor precum se pare,
la inceput am folosit chematori la care sunetul se regla din un surub care activa presiunea asupra membranei,
ce sa spun , ceea ce produceam,,, suna groaznic :D
am zis ca tre sa fie ceva si pentru cei mai netalentati ca mine, si iaca ca am cumparat " pompa de buzunar" buttolo, manuiere e simpla si :) scoate permanent aceliasi sunete in aceasi rezonanta.
mari mesteri erau cei care mai folseau frunza de fag sau frunza firului de iarba.

@ anndrei, daca cineva vrea sa branconeze, are mai multe sanse fara a folosi o chematoare, deoarece pe ala i-l intereseaza numai carnea :!:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mai 2010, 17:27

@RAY-in primul rand felicitari pt reusita-Cred ca ai avut un Hubertus ? chematoarea reglabila nu?-sincer f buna -dar daca umbli la surubel fara sa sti ies niste vaiete exact cum ai zis-Buttolo am folosit -buna pana la un anumit punct-cateodata speria mai mult decat apropia -am in teste acum ceva care se pare ca atinge perfectiunea www.devana.sk .Va tin la curent cum functioneaza .sper sa fac si o filmare
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Ray pe 24 Mai 2010, 17:47

@ vanatorul dibaci, :D , pana acum am avut doar o singura data norocul cu chematoarea, in orice caz tapul venise....... dar inca tot nu am aflat motivul, eu si acum mai cred ca a fost doar curios sa vada care biped se vaita asa :D
intradevar sunt chematori " hubertus" una din plastic si una din lemn de alun, dar tot la pompa :) , raman, cat timp nu o apesi pana la fund e ok :D
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mai 2010, 17:55

Prima mea experienta cu chematoarea -a fost socanta -stateam la panda seara -si plictisit pe scaunel ca inca nu era ora la care iesea stapanul -mi-am zis sa incerc chematoarea (aveam dar nu credeam ca da vreun randament) .Am inceput timid -cu ochi tinta la poteca cu pricina -dar cu arma rezemata de un bipod-nepregatita-tot suflu eu nimic -las chematoarea si cand ma intorc -raman mut Tapul era in spatele meu si ma fixa cu privirea -venise la sunetul de amor pe drumul cel mai scurt-Nu l-am puscat -am ramas mut de uimire -si asa a inceput dragostea mea pt chematoare .Ulterior m-am mai specializat -dar este socant cat de repede aduci si din locuri nebanuite masculi catre tine - se merita fara pusca pt spectacol -iar daca pusti vei sti sigur ce ai luat
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 24 Mai 2010, 19:13

vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde catelarul pe 16 Iun 2010, 08:04

Ce spuneti de chematorile electronice pentru caprior?
catelarul
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 17 Dec 2008, 12:48

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde jon2004 pe 17 Iun 2010, 08:35

catelarul scrie:Ce spuneti de chematorile electronice pentru caprior?


Nu le vad utilitatea . Sunt atat de simplu de folosit cele de tipul Buttolo , incat nu vad ce rost are sa ma complic cu tehnica sofisticata . Mai ales ca pe caprior nu trebuie sa-l chemi minute in sir , continuu , ca la gaste de exemplu .

Ai vazut in filumletul din linkul pus de colegul nostru , in ce mod se foloseste chematoarea .Ce sa facem cu una electronica ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde catelarul pe 17 Iun 2010, 13:56

Ma gindeam la acuratetea sunetului,din lipsa de experienta nu asi sti sa reglez una mecanica,nu cunosc pe nimeni care sa stie sau sa fie dispus sa ma invete sa folosesc una mecanica si atunci ma gindesc la una electronica,are si un repertoriu mult mai bogat,este adevarat ca nu-mi perfectionez iscusinta de vinator,ca poate nu este aceiasi satisfactie dar cine mai este astazi dispus sa-ti arate tonalitati,timp de folosire,intensitatea sunetului....nu am suficient timp sa stau si sa ascult sunetul original si apoi sa incerc sa-l imit este o adevarata goana in incercarea de a obtine o autorizatie,nu vreau sa vorbesc de etica...ce spuneti imi iau sau nu una electronica?
catelarul
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 17 Dec 2008, 12:48

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde jon2004 pe 17 Iun 2010, 14:52

catelarul scrie:...ce spuneti imi iau sau nu una electronica?



Nu ! :D

Cauta o chematoare Buttolo Blater si o sa reusesti sa inveti foarte repede . Daca nu cunosti pe cineva care sa-ti arate cum sa o folosesti , vezi ca sunt o sumedenie de filmulete pe net , in care poti vedea si auzi sunetele pe care trebuie sa le folosesti pentru a chema capriorul !

vezi unul aici
http://www.youtube.com/watch#!v=OFuO_KF ... playnext=2

Daca nu stii cum arata :

http://www.youtube.com/watch#!v=BlfqLOr ... re=related
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde catelarul pe 18 Iun 2010, 07:21

Multumesc mult Jon,este foarte placut sa vezi cum cineva iti vine in ajutor,voiam ca cineva cu experienta sa faca o paralela intre cele doua chematori,cea electronica poate imita caprioara in calduri,ied in pericol,capriorul,scoate cinci sunete diferite pe cind cea mecanica are repertoriu mult mai redus,care are acuratetea sunetului mai mare? Se poate spune ca iau teapa daca-mi cumpar una electronica?
catelarul
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 17 Dec 2008, 12:48

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde jon2004 pe 18 Iun 2010, 08:17

catelarul scrie:... Se poate spune ca iau teapa daca-mi cumpar una electronica?


Nu stiu daca e vorba de teapa sau nu . Este posibil ca respectiva chematoare sa reproduca sunete cat mai aproape de cele reale , nu asta este problema ! Ne incarcam cu prea multa tehnologie si in cazul chematorii de caprior chiar nu este nevoie de electronica . Poate vei avea ocazia sa mergi la vanatoare si prin alte zone , unde gestionarii sunt mai reticenti la "tehnologia de varf" si vei avea surpriza sa fii privit ca un "ciudat" .

Inteleg sa folosim electronica acolo unde este mai dificil de reprodus niste suntete, dar la caprior chiar nu este cazul !
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde vanatorul dibaci pe 18 Iun 2010, 11:42

catelarul scrie:Multumesc mult Jon,este foarte placut sa vezi cum cineva iti vine in ajutor,voiam ca cineva cu experienta sa faca o paralela intre cele doua chematori,cea electronica poate imita caprioara in calduri,ied in pericol,capriorul,scoate cinci sunete diferite pe cind cea mecanica are repertoriu mult mai redus,care are acuratetea sunetului mai mare? Se poate spune ca iau teapa daca-mi cumpar una electronica?

Asa cum spune amicul nostru @jon2004-nu are rost sa achizitionezi una electronica -ca sa intelegi de ce incept cu detali tehnice-1-Chematoare electronica de calitate (care sa reproduca pe aceiasi de fregventa sunetul-acuratete etc) -costa minim 400 E
2-De multe ori (mai ales la inceput ) trebuie sa alternezi diferite sunete -pt a chema ,si sincer placerea cea mai mare este cand descoperi singur cum si in ce mod utilizezi jucaria
3-Chematoarea electronica de calitate are nevoie de un acumulator pe masura si uneori poate fi dificil de carat,de amplasat(trebuie sa ti cont cam de la ce nivel al solului produci sunetul )
Chematoarea clasica (pompita ,gen Butoolo -sau cele de suflat ,gen hubertus etc ) sunt suficient de versatile pentru a fi folosite -si spre deosebire de chematoarea de rata,gasca -nu necesita asa mare maiestrie in a fi folosita.
Trebuie deasemenea sa ti cont ca la caprior ai nevoie de mobilitate -ori cu o jucarie prinsa de o ata de gat oricand -ai mainile libere-poti pleca in urmarirea vanatului(in caz ca este ranit) fara grija ca nu vei mai sti unde ai lasat chematoarea mare electronica
Si nu in ultimul rand in afara de marea utilitate a chematori clasice -aceasta da o nota aparte echipamentului de vanatoare care dealtfel ai sa vezi ca la un asemenea tip de vanatoare va atrage multe priviri curioase sau de admiratie din partea camarazilor de arme.Daca crezi ca te pot ajuta cu ceva sfaturi -pareri sau orice altceva iti stau cu placere la dispozitie
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde catelarul pe 18 Iun 2010, 15:36

Multumesc din suflet,cred ca prin intermediul d-voastra am sa devin un bun vinator..mai am multe de invatat si imi doresc foarte tare sa stiu cit mai multe din tainele acestei minunate pasiuni
catelarul
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 17 Dec 2008, 12:48

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Iov Claudiu Ionut pe 18 Iun 2010, 22:46

Buna seara
scuze ca intervin si io
nu am citit toate mesajele despre acest subiect deci poate repet o intrebare pusa (poate )mai sus de catre alt coleg.
In ROMANIA nu cumva sunt interzise chematorile ?
io asa stiam
sau se schimba legile in ala vanatori cum schimba Basescu si Boc legile tari , in fiecare dimieata o lege si ordonanta de guvern noua :lol: .
Clau Hunter
Iov Claudiu Ionut
Membru important
 
Mesaje: 203
Membru din: 25 Mar 2009, 00:06

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde paungeorgica pe 19 Iun 2010, 07:32

Numai cele electronice sunt interzise, iar celalalte sunt chiar indicate la anumite specii de vanat.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde catelarul pe 19 Iun 2010, 08:52

M-am hotarit,mi-am luat una electronica[60e] si luni iau si una mecanica Butollo[30e].Anticipam remarca cu legalitatea chematorii electronice pe care o pot folosi si fara sa vinez si daca toti spun ca e buna Butollo inseamna ca stiu ei ce stiu si ma conformez.Am sa le incerc pe amindoua,sa vad care este mai eficienta-fara arma.
catelarul
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 17 Dec 2008, 12:48

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde jon2004 pe 21 Iun 2010, 08:39

paungeorgica scrie:Numai cele electronice sunt interzise, iar celalalte sunt chiar indicate la anumite specii de vanat.


S-a mai schimbat legislatia si in acest domeniu . Cred ca s-a mai discutat pe la alt topic, despre acest subiect .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde BAF pe 25 Iun 2010, 12:03

Salut! am si eu o chematoare Buttolo blatter cu pompita, si as vrea sa aud sunetele specifice, daca le are cineva
BAF
 
Mesaje: 11
Membru din: 28 Mai 2009, 20:59

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde adrian_ppp pe 25 Iun 2010, 14:44

BAF scrie:Salut! am si eu o chematoare Buttolo blatter cu pompita, si as vrea sa aud sunetele specifice, daca le are cineva


cauta pe youtube
vizionare placuta
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde paungeorgica pe 25 Iun 2010, 18:33

Mai sus sunt cateva adrese unde poti vedea cum se foloseste dar eu sunt mai pesimist si as zice ca pt inceput o sa-i sperii mai mult dar trebuie sa insisti si sa te perfectionezi. Daca nu am dreptate imi retrag cuvintele pt ca le zic doar din pesimism nu din experienta.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Alin3006 pe 20 Iul 2010, 12:18

http://www.youtube.com/watch?v=kRGDkamxA2s

Asta e sunetul scos de capra " agresata " de un caprior nerabdator si nabadaios. La acest sunet vine doar capriorul.

Primul link postat de John reproduce sunetul " fiep " pe care il scoate adesea si iedul. L-am folosit in weekend-ul asta si au venit mereu capre. Una chiar cu un ied dupa ea. Alta a dat practic buzna peste mine. A venit si un tzap, insa a stat in dosul unei tufe si apoi a fugit, se schimbase vantul si ne-a mirosit.

O sa-l incerc si pe primul - " pia" cu prima ocazie si revin cu impresii.
Cei de la Buttolo Blatter dau urmatoarele " strofe " :

pentru " fiep " ( postat de John mai sus )

fie 3s pauza - fie 10 s pauza ........fie 3s - fie 3s - fie 10s ............fie 3s - fie 10 s

daca nu vine asteptati 5 min apoi :

fie 3s - fie 3s - fie 10 s ...........fie 3s fie 10 s.....fie 3s fie 3s fie 3s


Pentru " pia " cel din link-ul postat de mine :

pia 3s pia3s pia 5 ......pia 3s pia 3s pia 15s ...............
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: CHEMATOAREA DE CAPRIOR

Mesajde Alin3006 pe 20 Iul 2010, 12:22

Pentru vorbitorii de limba engleza, mult mai bine exemplificat aici :

http://www.youtube.com/watch?v=r1kbApMQ ... re=related
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Krieghoff şi 1 vizitator

Publicitate