Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:02

Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Cristianu pe 29 Iun 2010, 20:01

Salutare tuturor.

Sunt vanator doar de un an, si din pacate mi-au reaparut niste probleme cu inima care nu mai imi permit sa fac efort, cel putin temporar, sau permanent cine stie.
As vrea sa ma ajutati cu niste informatii, in ce conditii as putea sa imi pastrez arma si permisul de arma, dar sa nu mai fiu inscris ca vanator si sa platesc cotizatia, pentru ca nu mai pot participa la vanatoare acum. Exista vreo posibilitate? Am inteles ca se poate trece arma pe alt tip de permis ?

Va rog ajutati-ma, caci nu vreau sa vand arma. Tin mult prea mult la ea, a fost prima. Poate si ultima. :? :(
Cristianu
 
Mesaje: 16
Membru din: 19 Ian 2009, 23:32

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Cristi pe 29 Iun 2010, 20:04

Cat mai esti vanator, cere sa ti elibereze un certificat de colectionar,il obtii mai usor.Apoi renunta la vanatoare si trece arma pe colectie
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde ssteffan pe 29 Iun 2010, 21:20

Din câte am înţeles, după noua legislaţie, poţi să ramâi membru vânător chiar dacă nu plăteşti cotozaţia într-un an. Nu ve mai avea dreptul să vânezi în anul respectiv. Intereseaţi-vă la asociaţia din care faceţi parte.
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde GROSU FLORIN pe 30 Iun 2010, 09:15

Daca nu mai platesti cotizatia, asociatia din care faci parte va comunica la politie ca ai fost exclus pentru neplata iar politia, nemaiavind calitate de vinator, iti va solicita sa vinzi arma si iti va retrage dreptul de a detine arma de vinatoare. Nemai platind cotizatia, carnetul de membru al asociatiei din care faci parte isi pierde valabilitatea. Nu stiu ce statut are PERMISUL DE VINATOARE, dar probabil ca asociatia la care esti membru va solicita anularea acestuia. Solutia cu trecerea pe permis de arma de tip B rezolva partial problema, intrucit poti pastra arma, dar pierzi calitatea de vinator. Daca dupa rezolvarea problemelor de sanatate vei dori sa revii la vinatoare, va trebui din nou examen,etc. iar daca reusesti sa amini comunicarea catre politie si sa iti pastrezi permisul, asociatia iti va solicita sa platesti cotizatia " la zi "
Studiaza statutul asociatiei din care faci parte si daca acesta este facut dupa statutul cadru al AGVPS, trebuie sa contina si un articol in care sunt prevazute situatiile in care cotizatiile unor membri pot fi reduse. Daca nu te incadrezi la nici-una dintre prevederi, CONSILIUL ASOCIATIEI, la cerere ta, sustinuta cu documentele aferente, are competenta de a acoeda pina la 50% reducere la cotizatie. La asociatia din care fac parte, se acorda fara multe comentarii 50% reducere pantru cei in situatia ta, care nu au iesit deloc la vinatoare in sezonul respectiv, pentru cei care sunt plecati la munca in strainatate, etc. Asta poate fi o solutie temporara pina cind se mai aseaza legislatia si la noi, pentru ca " inventarea " a doua carnete in loc de unul, cred ca a urmarit tocmai acest scop: pastrarea calitatii de vinator chiar daca nu esti membru al unei asociatii. Oricum, cred ca este pacat sa renunti usor la un drept cistigat si inca ce drept !
TOATE CELE BUNE !
GROSU FLORIN
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 21 Apr 2010, 10:22

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde the gunner pe 30 Iun 2010, 13:31

Calitatea de vanator se obtine prin examen si este un drept pe viata. Chiar daca nu vei mai fi membru la o asociatie de vanatoare asta iti va anula dreptul de a vana, nu de a fi vanator. Calitate de a detine arma e de asemenea pe viata (conform legilor in vigoare) dar asta nu iti da si dreptul de a o folosi. O poti tine in dulap toata viata.
KNOWLEDGE IS POWER!
the gunner
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 02 Ian 2009, 22:27

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde adrian_ppp pe 30 Iun 2010, 22:06

the gunner scrie:Calitatea de vanator se obtine prin examen si este un drept pe viata. Chiar daca nu vei mai fi membru la o asociatie de vanatoare asta iti va anula dreptul de a vana, nu de a fi vanator. Calitate de a detine arma e de asemenea pe viata (conform legilor in vigoare) dar asta nu iti da si dreptul de a o folosi. O poti tine in dulap toata viata.

:oops: ti ai dat cuvantul ca ai aruncat cartile de examen .... ce naiba
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde adrian negoita pe 30 Iun 2010, 22:42

Pai o aruncat cartile da' tu uiti ca din ele o invatat?omu' asta chiar le-o citit!
adrian negoita
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 29 Iun 2009, 09:44
Locaţie: orastie

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde violiv pe 01 Iul 2010, 07:05

In forma initiala a legii armelor exista un paragraf la "persoane cu drept de a DETINE arme" care precedea ca vanatorii cu examen luat si permis de vanatoare pot detine arme chiar daca nu sunt inscrisi la o asociatie.
Ulterior, printr-un decretel, acest articol a fost eliminat din lege.
Astazi, numai prezenta simultana a permisului de vanatoare si carnetului de membru vanator la o asociatie permit Portul si Folosirea dar si Detinerea armelor (de ex. a treia arma intr-un acelasi calibru).
Desi, teoretic, dreptul castigat prin examen n-ar trebui sa fie pierdut si calitatea de vanator sa fie pe viata atata vreme cat nu ti-a fost retrasa pentru cine stie ce, "regulamentul" maretului nostru AGVPS asa este facut ca sa tranga de oute peste tot pe unde te prinde si se practica exact cum a spus @ Florin Grosu - nu mai vrei membru o perioada, treaba ta da' daca vrei inapoi ori dai examen din nou ori te intelegi cu ei sa platesti o taxa diminuata.

Ori solutia "COLECTIONAR", ori cauti o asociatie semi-fantoma infiintata tocmai pentru asemenea situatii, unde cotizatiile sunt minuscule da' nici nu ofera nimic inafara de carnetul de membru vanator.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Adrian S pe 01 Iul 2010, 11:40

the gunner scrie:Calitatea de vanator se obtine prin examen si este un drept pe viata. Chiar daca nu vei mai fi membru la o asociatie de vanatoare asta iti va anula dreptul de a vana, nu de a fi vanator. Calitate de a detine arma e de asemenea pe viata (conform legilor in vigoare) dar asta nu iti da si dreptul de a o folosi. O poti tine in dulap toata viata.

Bai Mihai, ce dracu...Ma faci sa-mi schimb parerea despre tine :) .
Eu inteleg ca asa ai vrea sa fie, da realitatea e cu totul alta. Vezi ce zice Florin, ca are dreptate.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Cristianu pe 01 Iul 2010, 11:49

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Cred ca cea mai buna idee ar fi de colectionar, fiindca viitorul cu inima nu suna foarte bine, deocamdata. Cum as putea sa devin colectionar? Care sunt procedurile? Stiu ca poate va cer mura in gura, dar nu stiu unde sa caut, sa fiu si sigur ca informatiile sunt corecte, avand in vedere ca si raspunsurile de aici au fost contradictorii.
Exista anumite formalitati nu? Mai apoi, arma detinuta poate fi folosita in scop de autoaparare, de exemplu daca iti intra cineva in casa? Sau eventual, mai pot trage cu ea in poligon cand vine dorul ? :cry:
Cristianu
 
Mesaje: 16
Membru din: 19 Ian 2009, 23:32

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Sly_Fox pe 01 Iul 2010, 14:21

Adrian S scrie:
the gunner scrie:Calitatea de vanator se obtine prin examen si este un drept pe viata. Chiar daca nu vei mai fi membru la o asociatie de vanatoare asta iti va anula dreptul de a vana, nu de a fi vanator. Calitate de a detine arma e de asemenea pe viata (conform legilor in vigoare) dar asta nu iti da si dreptul de a o folosi. O poti tine in dulap toata viata.

Bai Mihai, ce dracu...Ma faci sa-mi schimb parerea despre tine :) .
Eu inteleg ca asa ai vrea sa fie, da realitatea e cu totul alta. Vezi ce zice Florin, ca are dreptate.



Chiar asa si este, precum a spus the gunner.Sa nu confundam calitatea de vanator cu cea de membru al unei asociatii. Calitatea de vanator, obtinuta prin examen, reprezinta un drept pe care il ai toata viata. Chiar daca ti se retrage permisul de arma sau carnetul de membru , permisul de vanatoare ramane valabil astfel incat daca vrei sa te bagi in viitor intr-o asociatie nu mai dai examen.
Realitatea ar trebui sa se raporteze la lege, ca de aceia traim intr-un stat de drept.
Adrian S sa nu-ti schimbi parearea despre the gunner :wink:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Adrian S pe 01 Iul 2010, 15:39

Sly_Fox scrie:...permisul de vanatoare ramane valabil astfel incat daca vrei sa te bagi in viitor intr-o asociatie nu mai dai examen.

As vrea sa vad si eu unde nu dai examen si mai mult cum poti sa tii arma in dulap toata viata fara a fi colectionar. Raportat tot la lege.
Sly_Fox scrie: Adrian S sa nu-ti schimbi parearea despre the gunner :wink:

Multumita mesajului tau n-o voi face.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde the gunner pe 01 Iul 2010, 16:44

adi ca sa nu-ti schimbi parerea despre mine, te rog, ajuta-l pe omul in cauza cu articolele de lege referitoare la problema.
scurt si concret ca sa invat si eu ca e bine de stiut: in care articol din legea 295/2004 zice ca daca ai luat permis de vanator prin examen dar nu esti vanator la nici o asociatie iti pierzi nu numai dreptul de a vana dar si arma?
si de asemenea ca daca esti detinatorul legal al unei arme esti obligat sa o vinzi daca nu mai esti vanator?
iti multumesc
KNOWLEDGE IS POWER!
the gunner
Membru activ
 
Mesaje: 68
Membru din: 02 Ian 2009, 22:27

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde yoghi pe 01 Iul 2010, 22:30

@ Cristianu
ANDA este asociatia detinatorilor de arme de la tine din Oradea Vili este presedinte . daca esti vanator poti rezolva cu certficatul de colectionar in trei zile. .te inscri ,duci copie dupa legitimatie si celelante permise de arma si vanatoare la politie si gata. dupa ce obtii certificatul de colectionar de la ei, te duci la AVPS platesti la zicotizatia si faci cerere de renuntare la calitatea de membru.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde yoghi pe 01 Iul 2010, 22:37

@ the gunner
incearca pe propia piele . dute la serviciul arme si zi ca ai permis de vanatoare dar nu ai carnet de membru cu "cotizatia platita la zi "si vezi ce ce primesti de la ei? :mrgreen:



....o DISPOZITIE de vanzare. :(
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Sly_Fox pe 01 Iul 2010, 22:53

Adrian S scrie:
Sly_Fox scrie:...permisul de vanatoare ramane valabil astfel incat daca vrei sa te bagi in viitor intr-o asociatie nu mai dai examen.

As vrea sa vad si eu unde nu dai examen si mai mult cum poti sa tii arma in dulap toata viata fara a fi colectionar. Raportat tot la lege.
Sly_Fox scrie: Adrian S sa nu-ti schimbi parearea despre the gunner :wink:

Multumita mesajului tau n-o voi face.


Stai asa, sa nu incurcam borcanele.
Permisul de vanatoare permanent, bucata aia de plastic, reprezinta dovada ca ai sustinut un examen si ai dobandit calitatea de vanator, astfel nu mai esti nevoit sa sustii alt examen (ca daia ii zice permanent). Aceasta calitate nu ti se mai poate lua in caz ca nu ai platit cotizatia sau nu mai ai arma. Carnetul de membru se poate suspenda din diferite motive: excludere din cauza neplatii cotizatiei, braconaj, etc. In momentul cand nu mai esti membru la nici o asociatie de vanatoare, conform legii, nu mai ai nici drept de detinere a unei arme de vanatoare, astfel ca politia va retrage permisul de port arma (pa-pa pusca), dar chiar si in aceste conditii esti vanator (nu membru intr-o asociatie). Mai explicit detii o bucata de plastic care te mai consoleaza in ideia ca mai te numesti inca vanator. O asociatie care te pune sa dai din nou examen odata ce ai permis de vanatoare permanent iti incalca drepturile, una care nu te primeste dupa ce ai renuntat o data la calitatea de vanator isi respecta politica.
Ai dreptate nu poti tine arma in dulap toata viata fara atestat de colectionar iar la Ialomita sigur nu dai examen din nou odata ce esti deja vanator cu permis permanent. Am un prieten, vanator din '90, care a stat pe tusa doi ani si apoi a revenit fara sa intervina chestia cu reexaminarea. A fost insa nevoit sa faca scoala de arme pentru a i se elibera din nou permis de port arma.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Adrian S pe 02 Iul 2010, 10:09

@Sly _Fox
Hai ca incepem sa ne intelegem. Si dupa cum vezi, pana la urma, n-a incurcat nimeni borcanele. Au fost in discutie doua probleme – una calitatea de vanator si a doua pastrarea armei. La ultima am ajuns la un numitor comun – nu mai poti sa-ti pastrezi arma.
Referitor la calitatea de vanator, ceea ce spui tu e ok, dar dupa cum bine stii, practica ne omoara. Tot asa de bine pot sa spun si eu o serie de asociatii care te pun sa mai dai odata examenul de vanator.
As vrea sa cred ca exista un precedent, in care cel exclus pentru neplata cotizatiei, a actionat in justitie asociatia si a castigat.
Pe de alta parte sunt convins ca exista cazuri in care cel exclus pe „banalul” motiv de braconaj a fost „reprimit” in asociatie cu ajutorul justitiei, asta dupa ce organul de cercetare penala impreuna cu judecatorul i-au acordat „pe merit” cele trei litere – N U P.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Adrian S pe 02 Iul 2010, 10:14

@the gunner
Mihai, am spus putin mai sus – nu-mi schimb parerea. Ea e deja formata. :)
Ca raspuns la solicitarea ta, conform prevederilor art. 47, alin (1) lit. b) din legea invocata de tine, nu poti sa mai detii, „forever”, arma de vanatoare fara sa fii colectionar.
Asa cum te cunosc, o sa pui iar mana pe tastatura si o sa scrii parerea ta despre interpretarea art. 47 (asta nu-l va ajuta cu nimic pe @cristianu sa-si pastreze arma).
Stiind acest lucru, te scutesc de un efort si o sa-ti raspund cu o intrebare (retorica de altfel) „de ce la emiterea permisului de port arma sau la eliberarea unei noi autorizatii de cumpararea arma se cere copie si original dupa permisul de vanatoare si subliniez, copie si original dupa carnetul de membru vanator”. Mai mult, daca vrei autorizatie, mai trebuie sa ai si la zi cotizatia achitata.
Sau, reformulez, (asta e chiar retorica) „crezi ca daca nu prezinti copia si originalul carnetului de membru vanator, vizat la zi (dupa cum am spus asta implica si achitarea cotizatiei) mai pupi permis de arma sau daca-l ai, autorizatie de cumpararea arma?” Raspunsul il stiti cu totii inclusiv @gunner. NU.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde montaniardu pe 02 Iul 2010, 10:59

Legea vanatori iti permite sa ai calitatea de vanator fara a o avea pe cea de membru(deci sa ti armele) statutul agvps spune ca la cerere te poti retrage 5 ani de zile si dupa care poti reveni membru cu conditia ca la asociatia respectiva sa fie locuri( noul statut). Din pacate inca nu iti permite acest lucru legea armelor fiindca atunci cand iti faci viza la arme iti trebuie si permisul de membru cu cotizatia la zi.
montaniardu
 
Mesaje: 13
Membru din: 12 Ian 2009, 11:48

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Sly_Fox pe 02 Iul 2010, 12:40

@ Adrian S
Se pare ca sustinem aceiasi idee dar ne exprimam fiecare in stilul lui, eu ii dau cu teoria si tu cu practica. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde adrian_ppp pe 02 Iul 2010, 14:16

Sly_Fox scrie:@ Adrian S
Se pare ca sustinem aceiasi idee dar ne exprimam fiecare in stilul lui, eu ii dau cu teoria si tu cu practica. :D


defect profesional, nu ai vazut ca pune zambareti
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde florin.t pe 02 Iul 2010, 14:30

Poti sa ramai in continuare membru vanator si sa-ti platesti cotizatia. La viza de permis de arma (singura data cand ti se cer analize medicale) nu trebuie sa treci pe la cardiolog ci la alte specialitati (psihologie,psihiatrie, neurologie) . Deci bolnav de inima fiind ai tot dreptul sa detii arma si sa fii vanator. In viitor vezi cum se va rezolva problema, daca te insanatosesti vei participa la vanatoare, daca nu, devii colectionar cum scrie mai sus. Oricum, la o scurta vanatoare de fazani la campie cred ca poti sa te plimbi putin . O ora, doua cat consideri ca poti, apoi te scuzi la organizator , pui arma in toc si pleci acasa. Parerea mea e ca la o problema nu trebuie sa adaugi alta si daca acea cotizatie nu e o suma importanta pt. tine nu renunta.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Cristianu pe 12 Apr 2011, 12:00

Intre timp am plecat la munca in Anglia si lucrurile au ramas tot nerezolvate.
Credeti ca, cu noua lege ce e in parlament se schimba ceva, sa mai astept pana la publicare? Ideea e ca as vrea sa pastrez arma, dar sa renunt temporar la a fi membru vanator, fara a pierde acest drept insa, daca doresc a ma reintoarce peste cativa ani.
Pe de alta parte, carnetul de vinator si permisul de arma sunt nevizate din 2009. Nu am primit nici o notificare inca nici de la politie ,nici de la ajvps.Ideea e ca eu n-am iesit la vanatoare de 2 ani si jumate si daca trebuie sa le dau 30 mil ca sa ajung cu cotizatia la zi, mai bine renunt si la arma...
Pot oare sa cer statut de colectionar, fara sa fie vizate aceste doua acte la zi?
Cristianu
 
Mesaje: 16
Membru din: 19 Ian 2009, 23:32

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde paungeorgica pe 12 Apr 2011, 14:24

Daca nu ai participat la vanatoare din cate am inteles eu vei primi reducere destul de substantiala la achitarea taxei.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde yoghi pe 13 Apr 2011, 02:35

AI INTELES GRESIT colegu.
daca te uiti in statut ''ai dreptul'' deci nu te obliga nimeni- sa mergi la vanatoare
dar. ''ai obligatia'' sa platesti la zi cotizatia.!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Cristi pe 14 Apr 2011, 18:29

Cristianu scrie:Intre timp am plecat la munca in Anglia si lucrurile au ramas tot nerezolvate.
Pe de alta parte, carnetul de vinator si permisul de arma sunt nevizate din 2009. Pot oare sa cer statut de colectionar, fara sa fie vizate aceste doua acte la zi?

Faptul ca nu te-ai dus la viza permisului de arma in 2009 s-ar putea sa-ti creeze probleme serioase :( Ar fi bine sa depui rapid pusca intr-un magazin!
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde Cristianu pe 16 Apr 2011, 13:41

Abia acum am ajuns acasa din Anglia. Ce inseamna probleme serioase? Pot fi cercetat penal?
Stiu ca am gresit ca nu am vizat permisul, dar neplatind cotizatia la zi, nu imi viza nimeni permisul de arma, nu? plus de asta, m-am luat cu formalitatile cu plecarea, si nu am mai avut timp de nimic.
Ce ma sfatuiti sa fac? Eu as vrea sa pastrez pusca, nu sa o duc la magazin. Credeti ca rezolv ceva daca ma inscriu in ANCA?
Cristianu
 
Mesaje: 16
Membru din: 19 Ian 2009, 23:32

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde DaFfy Duck pe 02 Iun 2011, 23:00

[quote="Cristianu"]Abia acum am ajuns acasa din Anglia. Ce inseamna probleme serioase? Pot fi cercetat penal?
Stiu ca am gresit ca nu am vizat permisul, dar neplatind cotizatia la zi, nu imi viza nimeni permisul de arma, nu? plus de asta, m-am luat cu formalitatile cu plecarea, si nu am mai avut timp de nimic.
Da, poti fi cercetat si nu cred ca povestea ta cu plecarea o sa tina la procuror. nu vreau sa te sperii dar stiu un caz in care unui vanator batran i s-a confiscat arma pt neplata de cotizatie. omul, care era bolnav a si murit intre timp iar fiul sau, vanator fiind, a vrut sa recupereze arma care era o amintire de familie in aceste conditii. ei bine, desi urmarirea penala a fost incetata pt cauza de moarte, deci omul NU A FOST NICIODATA CONDAMNAT, mostenitorul nu a putut recupera arma! Deci javrele nenorocite l-au mai omorat odata pe batranul vanator! asa ca nu te juca cu aceste bestii!!!!!!!!!!!!
"Care aveti arme, cu arme, care nu, cu furci si topoare..."
Avatar utilizator
DaFfy Duck
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 07 Noi 2010, 13:08

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde violiv pe 04 Iun 2011, 10:00

Cristi scrie:
Cristianu scrie:Intre timp am plecat la munca in Anglia si lucrurile au ramas tot nerezolvate.
Pe de alta parte, carnetul de vinator si permisul de arma sunt nevizate din 2009. Pot oare sa cer statut de colectionar, fara sa fie vizate aceste doua acte la zi?

Faptul ca nu te-ai dus la viza permisului de arma in 2009 s-ar putea sa-ti creeze probleme serioase :( Ar fi bine sa depui rapid pusca intr-un magazin!



Practic, esti in situatia de a avea in casa o arma fara sa ai permis la ea.....absenta vizei pe permis se traduce in "permis expirat", echivalent legal cu "fara permis". Un drum la un magzin ce-o primeste in custodie ar fi solutia cea mai usoara de a reintra in legalitate, macar partial....nu inseamna obligatoriu c-o pierzi, ramane acolo pana cand vei reintra in legalitate si vei avea un permis valabil, fie el pentru port si folosire sau detinere. Cat mai repede!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Probleme de sanatate, cum NU renunt la arma?

Mesajde yoghi pe 05 Iun 2011, 02:16

@cristianu
''Pe de alta parte, carnetul de vinator si permisul de arma sunt nevizate din 2009. Nu am primit nici o notificare inca nici de la politie ,nici de la ajvps.''
--------
Daca permisul de arma e vizat in 2009 cf. legii actuale se vizeaza din nou in 2014 (la cinci ani). deci stai linistit.
Daca cumva primesti invitaie te ducci si zici ca vrei sa o pastreti pe colectie, faci cerere siprimesti permis tip A.
sau platesti cotiztia si astepti anul 2014 pt viza.

in cel mai rau caz primesti o dispozitie de vanzare pina clarifici situatia. NU dosar ,NU amenda.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Publicitate