Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:04

MISTRET Sezon 2010-2011

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde dragosbahnea pe 03 Sep 2010, 21:29

Va salut. Am deschis acest topic deoarece aseara, pe la 20.15, am impuscat primul meu mistret. De fapt o mistreata :D , ceva la vreo 100 kg (conform aprecierilor celor care au vazut-o). Rezultatul a aparut la cea de a treia iesire la panda, insa de la inceput subliniez ca fara tovarasul de vanatoare Laurentiu (paznicul fondului grupei noastre), nimic din toate acestea nu s-ar fi intamplat. Profesionist adevarat la citirea urmelor, cunoasterea locurilor frecventate de vanat, obiceiuri, cauarea vanatului ranit. In fine, preciez ca 90% succesul a fost al lui, eu doar am apasat pe tragaci. In mare, ne-am asezat la panda la intersectia a trei dumuri de carute, ce separau stufarisul de pe malul unei balti de un lan de porumb. Urme din belsug, ramaturi proaspete, stiuleti mancati, etc. Bineinteles ca nici nu am vazut cand a iesit porcotanul din stuf, si cred ca as fi observat-o prea tarziu, daca Laurentiu nu m-ar fi inghiontit. Chiar si asa, de speriat ce eram, tarziu am observat animalul, care nu era mai departe de 25 de metri, gata sa intre inapoi in stuf fiindca ne simtise si grohaise a alarma. Am tras la repezeala un foc, dupa ce fixasem crucea lunetei pe torace (capul era deja in stuf). Buuum......nici macar nu a marcat focul, a intrat iute in stuful inalt de peste trei metri si dus a fost. Laurentiu a crezut ca am ratat de emotie, insa l-am asigurat ca nu se poate, chiar de la distanta aia, ce dracu. Si intr-adevar am gasit picaturile de sange, din cel visiniu inchis, semn ca rana era una serioasa, la ceva organe. Am intrat amandoi in stufarisul ala enorm, des ca iarba, si aici si-a spus din nou cuvantul magia lui Laurentiu. Dupa vreo 35 de metri am gasit pete mari de sange, apoi porcul doborat. Abia atunci am realizat ca-i scroafa, si inca una frumoasa :D , cum se zice numa' buna. In rest ce sa spun, bucuria imensa, la fel ca cea simtita la caprior, numai ca de data asta, am fost nevoiti sa taraim corpul mai bine de 700 m, de am crezut ca lesin.
Arma folosita winchester mod.70, cal. 30-06 sprg., munitia Barnaul sp de 10,9 gr. Desi am citit mai multe comentarii pe seama munitiei ideale la mistret, iar Violiv in mod indreptatit nu recomanda sp-urile, am crezut ca-i imposibil sa nu-mi doboare mistretul. Mare greseala, daca ar fi fost un "matiz", sigur nu-l mai gaseam. Glontul a intrat printre coaste in partea stanga, a strapuns plamanii, a rupt coastele pe cealalta parte, a gaurit omoplatul drept si s-a oprit fix in piele, fara a o gauri. Cateva poze :
[IMG=http://img42.imageshack.us/img42/2200/dscf0004cd.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

Laurentiu, paznicul fondului
[IMG=http://img339.imageshack.us/img339/6907/dscf0006w.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us
Eu,[IMG=http://img339.imageshack.us/img339/6907/dscf0006w.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us
Glontul recuperat, din care am gasit doar 5,2 gr :[IMG=http://img294.imageshack.us/img294/7869/dscf0033mg.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us
Orificiul de intrare, [IMG=http://img529.imageshack.us/img529/7356/dscf0020n.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us
Orificiul de iesire, [IMG=http://img529.imageshack.us/img529/7356/dscf0020n.jpg][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us.
Vanat in catare tuturor, sa va surada Diana :) .
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde dragosbahnea pe 03 Sep 2010, 21:42

dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde alin 27 pe 03 Sep 2010, 21:54

Felicitari,la cat mai multi in cuiul catarii(sau in crucea lunetei :) )
alin 27
Membru activ
 
Mesaje: 88
Membru din: 21 Ian 2009, 21:56
Locaţie: Hunedoara

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde Sly_Fox pe 03 Sep 2010, 21:59

Felicitari pentru mistreata. Acum daca nu sunt colti de pus in perete sunt jumari de pus in tigaie. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde stefan 3006 pe 03 Sep 2010, 23:28

Felicitari.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde violiv pe 04 Sep 2010, 07:42

Felicitari!

Mare greseala, daca ar fi fost un "matiz", sigur nu-l mai gaseam. Glontul a intrat printre coaste in partea stanga, a strapuns plamanii, a rupt coastele pe cealalta parte, a gaurit omoplatul drept si s-a oprit fix in piele, fara a o gauri.

O lovitura de acest tip avea toate sansele sa-ti arate un comportament aproape identic la cele mai multe din proiectilele folosite, poate doar unele sa fi iesit pe partea cealalta. Greu de spus daca ti-ar fi picat in foc cu orice munitie ai fi folosit atata vreme cat lovitura a fost cam "la plamani" chiar daca a prins si ceva vas mare.
Baiu nu-i cand SP-ul ajunge "la coaste" initial ci atunci cand gaseste ceva mai tare inainte de a ajunge la coaste. Eu am vazut Barnaul din care sa ramana numai camasa de el dupa ce-a intalnit humerusul iar aceasta sa nu mai treaca dincolo de coaste....i-a rupt un picior, e drept dar am gasit camasa intre slana si coasta.....noroc ca a fost loc si de alt foc.

Munitia Barnaul in 30-06 existenta acum pe piata noastra este una din cele mai mizerabil construite, in tot ansamblul ei, de la tub la capsa si proiectil. O fi ea ieftina da' cum naiba sa alegi pentru vanatoare o munitie pe care e scris de fabricant pe site" raspandire maxima la 100 m = 10 cm ???? si chiar asa se poarta....mai ales din asa bobocel de puscuta....
Vezi c-a sosit Arrowhead II de la Sako !
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde madalin122582 pe 04 Sep 2010, 09:10

Frumos !!!! Felicitari !!! Eu am iesit de cateva ori la mistret anu asta dar e f greu in perioada asta...pana nu vine toamna sa se mai duca din vegetatie, e greu.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde dragosbahnea pe 04 Sep 2010, 10:55

Multumesc tuturor pentru felicitari.
To @violiv.......... da, ai dreptate, asa cum am postat deja, mi-am invatat lectia, nu voi folosi a doau oara o astfel de munitie la porc. Insa, vis a vis de "raspindirea la 100 m" pot sa postez gruparea pe care am obtinut-o la 100 m, asta dupa 19 cartuse trase fiindca nu reuseam sa obtin "ceva fix", cat de cat . Pana la urma am obtinut cam 3 cm grupare si cred ca se poate si mai bine (nu sunt cine stie ce tragator). Da, nu a fost cel mai fericit punct atins, dar datorita emotiei am tras la repezeala. Oricum, inca sunt in extaz, am spus ca-i bucuria la fel de mare ca la caprior, dar nu-i, este muuuuult mai mare :D .
Sanatate si respect.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde violiv pe 04 Sep 2010, 12:04

19 cartuse din care, pana la urma, 3 se aduna cumva este tocmai dovada "raspandirii" ....
s-ar putea sa mai patesti si cu alte sorturi de munitie cu care arma n-o sa se impace. O munitie buna si potrivita cu arma merge in aproximativ acelasi loc chiar daca tragatorul nu-i perfect si nu-ti umple tinta in toate directiile.

Tocmai pentru ca in astfel de conditii - tras iute, din scurt si pe lumina slaba, - nu poti plasa exact unde vrei un foc e bine sa te ajute si munitia. Sunt cateva sorturi de proiectile recunoscute pentru socul initial mare si care se asociaza si cu penetratie buna....chiar daca nu moare instant, macar pica in foc....Norma PlasticPoint, Sako Arrowhead II sau Powerhead, Winchester Accubond, RWS UNI si-or mai fi. Pentru cate focuri tragi la panda la porc si pentru cat de frumoasa e vanatoarea asta chiar ca merita sa iei o cutie de cartuse bune si sa strici 19 in cartoane ca sa pastrezi unul pentru porc, la sigur.
Felicitari inca o data pentru debutul la panda la mistret! Tine-o tot asa!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde mialxx pe 04 Sep 2010, 13:33

Bravo!!!! sper sa ajung si eu anul asta la o pinda, ca tare-mi place....
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde dragosbahnea pe 04 Sep 2010, 20:37

@Violiv ai perfecta dreptate si fii sigur ca asa voi face. Trist :oops: este faptul ca, asa cum am mai spus, cunosteam din discutiile anterioare citite aici (mai ales postarile tale) acest fapt, si totusi mirajul asta tampit care cateodata ma bantuie (lasa ma ca merge-asa) a fost mai puternic in balanta cu circa 50 de lei, diferenta dintre o cutie de 20 buc. Barnaul si 10 buc. oricare din munitiile enumerate de tine. Erare humanum est :roll:
Inca o data multumesc tuturor pentru felicitari si va doresc tuturor cel putin atat.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde csikimiki pe 05 Sep 2010, 08:44

Va salut. Am deschis acest topic deoarece aseara, pe la 20.15, am impuscat primul meu mistret.

Va salut. Sa-mi fie permis, ca pe marginea acestui subiect, sa postez si eu cateva poze cu primul meu. S-a intimplat in m-tii harghitei aproape concomitent cu cel al lui Dragos, cu lovitura la indigo .Am tras cu un Steyr 300 WM, SB 11,7g spce. "Tinta" era la 80m in mars fortat. Am tras si domnul de cca 4 ani. de138 kg cu colti simetrici de 22 a parcat in parau din inertie. De bucurie nici nu am simtit ce am luat la blugi
http://yfrog.com/jvimg2991kj
http://yfrog.com/2cimg3009fj
http://yfrog.com/mqimg2995mj
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde madalin122582 pe 05 Sep 2010, 09:33

Felicitari pentru piesa, csikimiki !Frumos exemplar
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde dragosbahnea pe 05 Sep 2010, 13:39

Da domnule, frumos exemplar, felicitari si la mai mare.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde camby1 pe 05 Sep 2010, 16:23

frumos exemplar. cei drept cam mic dar pentru inceput e ok
felicitari
peste tot si nicaieri
camby1
Membru important
 
Mesaje: 153
Membru din: 10 Ian 2009, 19:14
Locaţie: braila

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde catalinc pe 05 Sep 2010, 16:45

Felicitari !
catalinc
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 12 Oct 2006, 09:53
Locaţie: Resita

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde csikimiki pe 05 Sep 2010, 17:46

Multumesc domnilor. S-aveti sanatate, satisfactii!
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde violiv pe 05 Sep 2010, 21:20

Felicitari!

Am tras cu un Steyr 300 WM, SB 11,7g spce.
O sa zici ca-s carcotas da' nu exista niciun cartus mai bun decat un SP de S&B pentru arma asta? Ai avut bafta la lovitura asta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde csikimiki pe 06 Sep 2010, 08:27

O sa zici ca-s carcotas da' nu exista niciun cartus mai bun decat un SP de S&B pentru arma asta? Ai avut bafta la lovitura asta.

Multumesc, Violiv, de atentia acordata. Probabil exista cartus mai bun, da nu in rastelul meu. Astea veneau ca bonus cu arma, incep sa inteleg de ce. Incepator find am considerat potrivite, n-am baza de referinta.

Cu respect.
http://yfrog.com/mkimg3031oj
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde violiv pe 06 Sep 2010, 08:41

Soft-Point-ul este primul proiectil creat pentru vanatoare - manta partiala, varf de plumb expus, expandare pana la fundul proiectilului, pierderea completa a plumbului si penetratie deficitara, daca intalneste ceva mai dur.
Se foloseste si astazi la animale "rele" cu pielea subtire pentru ca da un soc important chiar de la atingerea animalului si tesuturile relativ moi nu-i impiedica penetratia.
Cu cat viteza la impact e mai mare si primul obstacol intalnit e mai dur - de ex.: 300 wm cu proiectil de 11,7, platosa de vier de 200 kg, cu atat efectul in tinta este mai deficitar....s-ar putea sa-l de-a tumba descarcarea initiala de energie dar sa plece mai departe linistit glontul neajungand la un organ vital. Pentru focurile "la coaste" sau "la burta" e suficient un astfel de proiectil dar trebe sa ai mare bafta sa ramana in foc - de obicei se mai duce, chiar si mai multi km.

Pentru a corecta aceste deficiente s-au inventat proiectile care sa poarte asa numa pe jumate iar cealalta jumatate sa continue sa inainteze prin corpul vanatului, cu sanse mai mari de a produce daune majore organelor vitale. La efectul de soc initial adauga penetratie adanca, eventuala iesire si daune majore la interior.
Nu spun ca nu pica animalele cu SP, doar ca in anume situatii e bine sa te ajute si proiectilul, cu atat mai mult cu cat esti nevoit sa tragi iute, la tinte in miscare si nu ai timp sa ochesti cat ai vrea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde csikimiki pe 06 Sep 2010, 09:27

Multumesc pentru lamuriri. O sa lucrez mai mult pe treaba asta, vad, ca nu-i totuna. Multumesc inc-odata.
Sanatate s-aveti!
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde lorand pe 06 Sep 2010, 14:17

dragosbahnea scrie:Va salut. Am deschis acest topic deoarece aseara, pe la 20.15, am impuscat primul meu mistret. De fapt o mistreata :D .......... Dupa vreo 35 de metri am gasit pete mari de sange, apoi porcul doborat. Abia atunci am realizat ca-i scroafa, si inca una frumoasa :D , cum se zice numa' buna. .


Eu nu as lauda asa de tare :( .... mai bine merge inapoi si pusca purceii pe care ai lasat fara scroafa :x
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde Ray pe 06 Sep 2010, 14:38

[
lorand scrie:
dragosbahnea scrie:Va salut. Am deschis acest topic deoarece aseara, pe la 20.15, am impuscat primul meu mistret. De fapt o mistreata :D .......... Dupa vreo 35 de metri am gasit pete mari de sange, apoi porcul doborat. Abia atunci am realizat ca-i scroafa, si inca una frumoasa :D , cum se zice numa' buna. .


Eu nu as lauda asa de tare :( .... mai bine merge inapoi si pusca purceii pe care ai lasat fara scroafa :x


@lorand, bine spus la tine .

:oops: si de cand e voie sa aplice in decursul vanatorii dizpozitive care ilumineaza vanatul????????? :?: :?:
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde csikimiki pe 06 Sep 2010, 14:41

Am inteles domnilor, va multumesc.
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde Vechio pe 06 Sep 2010, 18:24

lorand scrie:
dragosbahnea scrie:Va salut. Am deschis acest topic deoarece aseara, pe la 20.15, am impuscat primul meu mistret. De fapt o mistreata :D .......... Dupa vreo 35 de metri am gasit pete mari de sange, apoi porcul doborat. Abia atunci am realizat ca-i scroafa, si inca una frumoasa :D , cum se zice numa' buna. .


Eu nu as lauda asa de tare :( .... mai bine merge inapoi si pusca purceii pe care ai lasat fara scroafa :x

Borat,
eu cred că paznicu ştia că-i stearpă, aşa că nu strica bucuria omului :wink:.
Felicitări şi la mai mulţi vînătorului :D .- chiar şi purceii decedatei
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde lorand pe 08 Sep 2010, 09:24

Vechio scrie:
lorand scrie:
dragosbahnea scrie:Va salut. Am deschis acest topic deoarece aseara, pe la 20.15, am impuscat primul meu mistret. De fapt o mistreata :D .......... Dupa vreo 35 de metri am gasit pete mari de sange, apoi porcul doborat. Abia atunci am realizat ca-i scroafa, si inca una frumoasa :D , cum se zice numa' buna. .


Eu nu as lauda asa de tare :( .... mai bine merge inapoi si pusca purceii pe care ai lasat fara scroafa :x

Borat,
eu cred că paznicu ştia că-i stearpă, aşa că nu strica bucuria omului :wink:.
Felicitări şi la mai mulţi vînătorului :D .- chiar şi purceii decedatei



Stii ce gandesc Vechio...ca acolo paznicul a fost vinovatul principal. Nu stiu ce fel de paznic este care lasa sa fie puscat o scroafa "stearpa" . Ca e "stearpa" se vede bine in prima poza. Pentru ca vanatorul fara experienta nu a stiut asta e un lucru, dar sa nu stie asta nici paznicul? Daca la noi ar face un paznic asa ceva nu ar da jumatate de ani si ar avea posibilitate sa faca un dibuit spre biroul de somaj.
Al doilea rand nu pot sa las ca toate lumea numai sa felicita un fapt ca asta, pentru ca pe forumul asta e vizitat de mii de persoana, unde unii sunt incepator si invata ce se vede aici, si crede ca asa trebuie facut, altii cu o vechima si experienta mai mare rad la nivelul forumului.
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde Vechio pe 08 Sep 2010, 11:53

Păi tocmai de-asta nu merită omul să ia şuturi. Din imagine se pare că scrofiţa avea purcei de ţâtă, lucru pe care paznicul trebuia să-l ştie şi să evite un astfel de loc, iar când iei autorizaţie individiuală e normal să mergi după vieri, nu după ce pică! Tu cum ai fi procedat? - l-ai fi altoit în două tranşe: una pentru primul mistreţ şi a doua pentru purceii de la scroafă, neh?
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde tibi_anghel pe 08 Sep 2010, 18:02

Nu stiu daca in aceasta situatie nu ar fi fost mai bine sa se "cenzureze" postarea, stergandu-se poza care pe mine, sincer, m-a cam amarat. Sunt perfect de acord ca se poate intampla la goana sa gresesti si sa tragi in ce nu trebuie dar la panda, unde ai tot timpul din lume sa faci observatii, sa cauti un vier cu ai carui colti sa te mandresti, sa impusti o scroafa care alapteaza... e intradevar o mare vitejie. Felicitari protagonistilor!
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde Sly_Fox pe 08 Sep 2010, 18:45

Ia mai lasati omul in pace, a picat scoafa asta este. Nu vedeti ca este primul mistret? Emotie, una , alta, a tras, ce mare bai? Sa vedeti vanatori, cu sute de mistreti la activ, ce impusca scroafele ce au purceii dupa ele, fara nici un fel de jena. Si pana la urma scrie undeva in lege ca in aceasta perioada nu se pot vana scroafe?

Bai astia super etici, ia luati baiatul cu felicitari nu cu ghionturi la stomac. :)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: MISTRET Sezon 2010-2011

Mesajde tibi_anghel pe 08 Sep 2010, 19:25

Forumul ar trebui sa fie si un mijloc de educare si de corectare a unor obiceiuri impamantenite la noi, care, daca nu au legatura cu etica atunci in mod sigur nu duc la cresterea efectivelor. Sunt asociatii din Romania care interzic impuscarea scroafelor fatatoare si ca urmare a acestei restrictii au fonduri cu sute de mistreti. Ne uitam cu jind la filmulete din Ungaria si nu numai unde in goane ies mistretii cu zecile insa cand vine vorba de luarea unor masuri care sa ne apropie de "performantele" lor spunem ca nu ne interzice nimeni sa impuscam scroafe in aceasta perioada. E ca atunci cand intorsi din Occident dam vina pe autoritati ca nu curata spatiile verzi de pe marginea soselelor ca sa arate ca acolo insa peste cinci minute deschidem fereastra si aruncam pet-ul. Consider ca cea mai mare parte a vinei o poarta cel care a dat aprobarea pentru foc si nu cel care a tras, mai ales ca era la prima experienta de acest gen. Cred totusi ca e pacat ca atunci cand pui mana pe o autorizatie individuala la mistret sa cauti sa umpli doar congelatorul fara sa te gandesti la frumusetea unor colti asezati pe o panoplie. Parerea mea!
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate