Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:48

CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 26 Iun 2010, 21:06

Intr-o vreme, acum vreo 60 ani, nu existau standarde la diametrul tuburilor si poate or fi existat si tuburi de 28 mm. Nici astazi nu sunt toti o apa si-un pamant. 1" de la americani e cam peste tot 1" dar europenii au mers o vreme si pe tuburi de 26 mm care incap numa cu forta in inele de 1" :mrgreen: . 30 mm sunt 30 la toata lumea dar 35 mm sunt 35 la unii si 34 la altii si astea chiar nu incap in inele "incrucisate". Au aparut si cu tub de 40 mm dar si de 42 m....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 26 Iun 2010, 21:22

@Tranan.
Un amic tragator de competitie a avut prilejul sa se uite printr-o March 5-50x56 la un concurs in Europa. Nu numa el ci toti cei care s-au uitat prin ea au ramas in fund....si erau acolo toate nebuniile in materie de lunete, cele mai bengoase posibil si oameni care numa asta fac: trag la tinta prin cele mai tari lunete posibil.
Imagine perfecta la 50 x cu o fidelitate egalata numa de spotter-ele de top prezente acolo. Zeiss Hensoldt sau S&B chiar erau copilasi pe langa ea...e drept ca n-avea nimeni S&B II 12,5-50 x ca sa le puna alaturi dar ce i-a impresionat cel mai mult si la asta chiar ca n-am gasit nicio explicatie logica (cum nici ei, mult mai antrenati in materie de lunete de top si problematica decat mine, n-au gasit) a fost faptul ca era incredibil de putin afectata de mirajul dat de temperatura mare la sol in comparatie cu celelalte lunete si asta chiar la 50 x. A fost singura luneta din cele "mari" posibil de setat la magnitudine maxima si tras prin ea si au vazut perfect gaurile gloantelor in tinta complet neagra la 400 m.
Ce mai? I-a innebunit pe toti si sunt disperati sa-si cumpere una. Din pacate, lista de asteptare s-a intins la peste 1 an si 6 luni si japonezii astia nu vor sa fabrice mai mult de 1200 buc./an nici la de zece ori pretul.

Trebe mortis s-ajungem sa ne uitam si noi printr-una din asta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 26 Iun 2010, 21:38

Revenind la chestii mai pamantene si la titlul topicului, inca o data sunt pus in situatia nefericita de a trebui sa aleg o luneta...sau poate doua.
Cum stiti tendinta mea catre o singura arma buna la toate de folosit la vanatoare si o luneta la fel si cum prefer magnitudini mici la tras in teren, alegerea se indreapta catre "mititica" IOR 1x-4x. Si asta este impresionanta "la vedere" mai din toate punctele de vedere. Singura retinere ar fi fiabilitatea nu tocmai 100% a produselor IOR si as avea nevoie de orice informatie in acest sens. Stii ceva mai multe decat noi?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 26 Iun 2010, 22:16

Dragan scrie:La o discutie cu niste amici vanatori despre lunete si prinderi ,unul dintre ei spune ca el stie ca exista lunete cu tubul de 28 mm :shock: Nefiind sigur de asa ceva am lasat ca discutia sa continuie dupa ce ma conving din alte surse.De aceea va rog sa ma lamuriti cu toate ca sunt convins ca nu exista asemenea modele :( :( :(


Da, exista lunete cu tuburi de 28mm, 18mm, 26mm etc. Sunt insa lunete mai vechi care nu se mai confectioneaza.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 26 Iun 2010, 22:34

@violiv
5-50x56 este in continuare o luneta pe care o consider cat de cat posibila intrucat magnificatia e mai mica decat diametrul obiectivului. Eu eram mult mai circumspect in ce privea cele de 8-80x56.
Mirajul, asa cum am spus cand am discutat lunetele acestea mai inainte, la conditii normale in care aerul e cat de cat normal (in jur de 20 de grade), apare in general de la magnificatiile de 52-54x in sus. Daca e foarte cald, apare deja destul de clar pe la 25-30x in sus. Deci, la magnificatia de 50x e chiar normal sa nu iti apara miraj. La 80x iti garantez ca altfel va fi faza. Mirajul va deveni destul de enervant.
E insa fara indoiala extrem de interesant ce spui si la prima ocazie pe care o voi avea am sa incerc sa le vad. Am vorbit cu unul din baietii de la o revista de aici si l-am rugat sa imi spuna cand primeste una ca sa o vad si eu, dar deocamdata nici el nu pusese mana pe nici una.

In ce priveste IOR, eu cred ca voi stiti mai multe lucruri decat mine. Intrucat piata suedeza in 99% nu e interesata de IOR, nu m-a interesat nici pe mine, mai mult decat pt. a-mi face o idee cat de cat despre ce este vorba. In ce priveste Pitbull-ul, inca nu l-am tinut in mana ci am avut numai o oferta la el de la un dealer care pusese mana pe cateva bucati si m-a intrebat daca ma interesa si pe mine.
Cei de la revistele de aici, nu l-au testat de loc intrucat magnificatia de 1x, 4x este practic nerelevanta pt. piata de aici.
In putinele cazuri in care am avut de a face cu IOR, problema a aparut cand a fost vorba de service. Sunt extrem de greoi si dezinteresati de a rezolva problemele.
Ca exemplu, se poata da Meopta, ale caror lunete le sti si tu bine, si care in multe privinte sunt mult mai slabe decat IOR, dar care sunt foarte civilizati si ajutatori cand ai nevoie de ei (din pacate, am avut atat de mult nevoie de ei incat am preferat, ca, in pofida tonului lor civilizat, sa nu mai am de a face cu ei :) ).
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Dragan pe 27 Iun 2010, 09:26

Va multumesc mult pentru lamuririle date .Acum pot continua discutia cu lectia facuta. :D
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 26 Iul 2010, 21:32

In sfarsit am avut posibilitatea sa pun mana pe un IOR Pitbull si sa vad cum se prezinta.
Incerc sa specific mai jos cum mi s-a parut la o prima vedere. Nu l-am vazut testat la tragere si nu pot sa deduc modul in care isi face treaba dar dealerul cu care vorbisem avea un alt cunoscut care trasese cu ea si fusese perfect multumit de modul in care s-a comportat.

Pozitiv:
-luneta foarte compacta care se plaseaza ca forma undeva intre lunete si dispozitivele de ochire Red-Dot.
-camp vizual foarte larg. Eram constient de asta din descrierea tehnica dar cand am pus-o l-a ochi a devenit clar ca era deosebita. Am testat-o impreuna cu Aimpoint, Swarovski Z6 1-6x24, Zeiss Victory 1-4x24 si Trijicon ACOG. Mi-ar fi placut sa fi avut si un Elcan la indemana dar din pacate nu am avut. Comparata cu cele de deasupra, mi s-a parut clar mai tare in ce priveste campul vizual. Aimpointul era mai tare dar modul de ochire era diferit si din cauza asta comparatia era putin mai dificila.
-clickurile de la reglaje sunt bine definite, fiind usor de reglat fara sa trebuiasca sa iei privirea de la animal.
-luminozitate. Foarte inspirat sa ii faca obiectiv de 32x intrucat luminozitatea e excelenta.

Negativ:
-greutatea. Cu ca. 200g mai grea decat lunetele cu care am comparat-o. Se simte!
-optica. In mod normal, fiind vorba de un IOR, aspectul acesta ar fi trebuit sa fie numit la pozitiv si nu la negativ, dar din pacate, la versiunea aceasta optica e slaba. Pe marginea lentilei se observa clar o dereglare optica iar comparata cu Swarovski si Zeiss nu are nici o sansa. FOARTE TRIST!
-inelul de cauciuc de pe ocular nu sta cum trebuie fiind usor de deranjat pana la punctul in care cade de pe ocular. Nu e o problema mare, si cu siguranta poate fi lipit, dar e pacat ca apare la o luneta atat de scumpa.
-posibilitatea de plasare a inelelor, e ingradita de dimensiunea mica a tubului. Riscul este ca va fi dificil de montata pe anumite arme. In general cred ca va fi nevoie de sina picatinny ca sa functioneze. Eu insa nu sunt as in monturi, si e posibil sa existe si alte alternative. Dealerul cu care vorbisem insa, era enervat de faptul ca a pierdut cativa clienti din cauza asta, intrucat nu li se potrivea pe armele lor.
-magnificatia. Nu inteleg de ce numai 1x si 4x si nu 1-4x. Exista multi care doresc sa foloseasca magnificatii de 2x, 3x si acestia nu o vor cumpara. Deasemenea, magnificatia nu e exacta, nefiind nici de 1x, nici de 4x.
-iluminarea reticului. In afara opticii, asta este problema cea mai mare cu Pitbullul. Reticul, la nivelul maxim de iluminare nu se vede practic in timpul zilei (decat daca te chinui din greu). Noaptea si seara se vede insa bine. Asa ceva e foarte serios intrucat cei care cumpara o astfel de luneta nu o folosesc la panda ci la goana (cu exceptia sniperilor, care si ei sunt nemultumiti de aspectul acesta). In cazul acesta lipsa iluminarii e un dezvantaj, pe care concurentii il vor avea de partea lor.
-tipul reticului. CQB nu e un reticul clasic de goana ci un reticul de sniperi. La goana se folosesc in general reticuli simpli fara prea multe briz-brizuri care sa acopere campul vizual.

PRETUL! Hmm... Dupa parerea mea, pretul la care se vinde este muult prea scumpa considerand aspectele de mai sus. Este intr-adevar mai ieftina decat Swarovski si Zeiss dar e si departe de ele cu exceptia campului vizual. Comparativ cu cele cu care IOR-ul vrea sa concureze: Trijicon ACOG, ELCAN si AIMPOINT, pretul e putin ambivalent. E mult mai scumpa fata de Aimpoint fara a oferi prea mult in plus, e mai scumpa de mult versiuni de ACOG dar la acelasi pret cu versiunile mai ieftine de Elcan.

In concluzie, din pacate, luneta acesta va fi in general nevanzabila. Pretul vis a vis de calitate e prea mare, iar luneta schiopateaza prea mult, din pacate in doua zone extrem de importante: optica si iluminare. Nu am fost de loc impresionat de ea.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 27 Iul 2010, 00:49

De acord la tubul scurt - nu merge decat pe sina dintr-o bucata.
De acord cu iluminarea - prea slaba pentru zi dar si prea intensa pentru noapte adanca.
De acord cu luminozitatea.
Partial de acord cu reticulul - micile punctisoare nici nu le vezi la "iuteala"....dar nici cerculetul - ar fi mers ceva mai gros trasat. De fapt, luneta n-a fost facuta pentru goana ci pentru aplicatii tactice.
Contra camp de vedere comparat cu Aimpoint...numa daca-l lipesti de ochi are orice model de Aimpoint camp de vedere comparabil....la 10 cm de ochi 50 ft <<<<<<~150 :oops: (raman la parerea mea foarte subiectiva ca Aimpoint este incredibil de nejustificat de supraevaluat....orice hollow e net superior din orice parte ai privi prin ele :mrgreen: la partea de tras aproape si repede si ambele sisteme sunt aproape inutile cand se pune problema de un pic de precizie si ceva peste 100 m)

numai 1x si numai 4x e datorita prismei.....vrei camp de vedere atat de mare pui prisma ca numa cu lentile nu tine. Ai prisma = variatia magnitudinii prin schimbarea intre ele a fetelor prismei...nu poti vedea decat in pozitiile extreme, in cele intermediare esti orb.

Numai Elcan mai ofera doua magnitudini, Triji e batut in cuie.

Zeiss si Swaro ??? Astea pentru goana au fost create si n-au avut in gand soldatii atunci cand le-au desenat ci vanatorii. Nici Zeiss nu e 1x si chiar 1x de la Zeiss e mai mare decat 1x la IOR :wink: :wink:
Swaro e cel mai aproape dar...caci exista intotdeauna si un dar...odata ce ai invartit de inelul de magnificatii intri total pe "modul luneta", cu efect de tunel, ingustare de camp, etc. Ori la IOR si la 4x ai aceeasi senzatie ca si la 1...numa parca esti mai aproape de tinta.

Sa nu ma intelegi gresit, nu ca i-as tine partea...daca eram convins era deja pe arma mea da' asa inca raman la 1-3x de la Weaver. :twisted: La uzina e ~800 E si la acest pret e muult de tot sub Zeiss, Swaro si chiar se apropie de Micro daca e sa aduci unul in Ro, mai ales de cand cu intarirea dolarului. Si daca tot ar fi sa vreau red-dot atunci l-as lua pe cel de la IOR ca-i la jumate pret iar daca as merge pe o luneta mai bengoasa decat ce am acum cred ca m-as duce la 1,5-8x....cum gusturile nu se discuta raman la IOr cu toate belele ce le-am avut cu ele.
http://swfa.com/IOR-1x21-Micro-Edge-Red ... 47543.aspx

. Daca e s-o pui alaturi de optica din clasa ei atunci cred ca realizeaza un compromis mai bun si un raport "ce ofera/pret" superior Elcan, Trijicon, Leupold ca nu mai stiu altele cu prisme la ora asta.


Ca se va vinde greu - cred ca ai dreptate. Segmentul de utilizatori care ar prefera-o e micut de tot dar peste ocean are piata ei si poarte si pe la noi va avea simpatizanti .... cum n-am apucat sa ne obisnuim cu Aimpoint, Zeiss sau Swaro. :D :lol:
P.S. se pare ca au fost plangeri si la alte capitole apropo de finisarea deficitara nu numai la inelul de cauciuc. :oops: :oops: Ca si Ro toata, IOR trece prin clipe grele....si asta e ce ma retine cel mai mult in a lua una....da' daca va fi sa iau o BAR MATCH de la Browning atunci sigur va fi una de asta pe ea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 27 Iul 2010, 01:25

violiv scrie:Ca se va vinde greu - cred ca ai dreptate. Segmentul de utilizatori care ar prefera-o e micut de tot dar peste ocean are piata ei si poarte si pe la noi va avea simpatizanti .... cum n-am apucat sa ne obisnuim cu Aimpoint, Zeiss sau Swaro. :D :lol:
P.S. se pare ca au fost plangeri si la alte capitole apropo de finisarea deficitara nu numai la inelul de cauciuc. :oops: :oops: Ca si Ro toata, IOR trece prin clipe grele....si asta e ce ma retine cel mai mult in a lua una....da' daca va fi sa iau o BAR MATCH de la Browning atunci sigur va fi una de asta pe ea.


Asa este si din cauza asta eu o consider mai degraba un dispozitiv optic decat o luneta, intrucat cele cu care concureaza sunt Trijicon ACOG, ELCAN, Aimpoint. In general, cei care cumpara asa ceva sunt mai militarosi si unii dintre astia, e posibil sa ia IOR-ul in loc de un Elcan care costa cateva sute de dolari in plus.
Problema este insa, ca si peste ocean, pare lumea cam nemultumita de IOR. Faza cu iluminarea i-a scos din sarite pe majoritatea. Eu am crezut ca glumesc intrucat experienta pe care am avut-o cu IOR inainte, a fost ca tocmai ca iluminarea era prea intensa. Cand am vazut insa luneta, mi-am dat seama ca nu exagerau.
Reticulul, care asa cum spui, este gandit pt. armata, nu pare nici ala sa-i incante pe yankeii, considerand-ul incomplet. Poate e doar o chestie de obisnuinta, multi invatandu-se cu reticulele foarte "bogate" de la Elcan sau chiar si cele de la Trijicon de .223 sau 308 Horseshoe, M240 Ballistic Crosshair, M249 MG Horseshoe/Dot, caz in care reticulul de la IOR aduce mai degraba a jumatate de copita. Poate ca nu e asa important dar am auzit multe comentarii negative din cauza asta.

Din pacate in Europa, o astfel de luneta/dispozitiv optic, nu va face fata, piata fiind extrem de redusa si daca americanii nu se arata super entuziasmati, cred ca va fi un balon care se va desumfla cu o explozie.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde nicolae_b pe 30 Aug 2010, 15:00

Buna ziua. Vreau sa intreb daca se justifica diferenta de pret dintre BUSHNEL 2,5-10X50 IR ELITE 4200 si CLASIC ZEISS DIAVARI IR3-12X56T. Sau daca recomandati altceva la 1000E. Va multumesc.
nicolae_b
 
Mesaje: 12
Membru din: 23 Noi 2009, 14:33

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 30 Aug 2010, 23:42

Depinde despre ce preturi este vorba. Preturile difera de la tara la tara, de la firma la firma si de la dealer la dealer.
In primul rand este vorba de doua lunete diferite.
Bushnellul e o luneta mai apropiata de genul lunetelor universale. Are o optica buna, e stabila si robusta iar iluminarea functioneaza bine. Desi are o magnificatie 4x, are o plaja mai ingusta decat Zeissul si o luminozitate mai slaba.
Zeissul la randul ei, are o optica fenomenala, o luminozitate considerata de multi ca fiind cea mai buna din lume la magnificatia asta si este si mai rezistenta decat Bushnellul. Zeiss-ul se potriveste de minune ca luneta de dibuit, si in special panda dar si trageri la distante mai mari. Iluminarea functioneaza deasemenea mai bine decat la Bushnell.

Isi merita diferenta de bani? E cu siguranta o intrebare cu mai multe raspunsuri.
Daca vrei o luneta super, de panda, dibuit sau tras din stand si vrei ca luneta sa nu iti faca figuri, sa fie o desfatare optica si sa functioneze beton, da Zeiss-ul isi merita banii fara discutii.
Daca vrei o luneta care sa functioneze bine, pe care nu o folosesti asa mult la panda ci mai mult la dibuit si goana, care sa nu coste o caruta de bani, dar care sa se descurce bine pe arma ta. Atunci Zeiss-ul nu isi merita banii si Bushnellul e o alternativa suficient de buna.

In general vorbind insa, Bushnellul e o luneta care ofera mult mai mult la banul platit decat ofera Zeissul. Pe de alta parte, Zeissul ofera ce nu ofera nimeni altcineva.
Cine ia Bushnell 4200 2.5-10x50 IR ia pt. ca vrea o luneta buna atat din punct de vedere optic cat si mecanic la un pret accesibil. Cine ia Zeiss Victory Diavari 3-12x56 IR, ia pt. ca vrea sa aiba cea mai buna luneta posibila din toate punctele de vedere, Rolls-Royce-ul lunetelor de panda.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 31 Aug 2010, 00:05

Daca e sa recomand alte alternative pana la €1000, de 3-12x56 atunci ar fi urmatoarele:

Zeiss Conquest 3-12x56 - e insa neiluminata, deci daca esti interesat de una iluminata, atunci cade direct.
Burris Eurodiamond 3-12x56 Iluminata -este superioara optic Bushnellului 4200 si datorita obiectivului de 56mm si mai luminoasa.
Meopta Meostar 3-12x56 Iluminata
Pe de alta parte, nu trebuie de loc uitat Docter Unipoint 3-12x56 iluminata. Este o luneta extrem de buna atat optic cat si mecanic, practic la fel de buna ca Victory (diferentele fiind foarte mici) dar mai ieftina.

Daca e sa alegi alternative de genul 2.5-10x50 sau 2.5-10x56 exista o varietate intreaga, de la americane de genul: Trijicon Accupoint, Weaver Extreme, Leupold VX-3 pana la cele germane ale caror preturi sunt insa mai mari.

Daca e sa alegi 3-12x56, In afara de Burris Eurodiamond, nu prea ai ce sa alegi din variantele americane si japoneze, 3-12x56 fiind o magnificatie in special preferata de producatorii europeni, intalnita in special la Zeiss, Docter, Nickel Gerhardt, Kahles Helia si Meopta Meostar.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde GeKados pe 16 Sep 2010, 07:23

Salutare,

Sunt nou pe forum , am vazut acest topic (nu am citit toate postarile :oops: ) si am si eu unele intrebari pe acest subiect.
Vreau sa-mi cumpar o luneta cu reticul cu compensare balistica pe care sa o montez pe o carabina CZ 550 cal.30 06 si as vrea sa stiu ce parere aveti despre lunetele HAWKE dpdv calitativ si de aici ma intereseaza Nite-Eye reticul SR12 si tub 1" pt ca am vazut ca sunt mai ieftine.
Credeti ca este o alegere buna? Imi puteti recomanda alte lunete bune cu reticul cu compensare balistica care graviteaza in zona 200-350 € ?

Va multumesc !
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 16 Sep 2010, 08:45

Mai intai sa vedem la ce-ar fi bun un astfel de reticul pentru o CZ in 30-06.
Banuiesc ca pentru trasul la ceva distanta. "Ceva-ul" acesta insemnand peste 250 m pentru ca pana acolo te ajuta bine balistica proiectilelor lansate din 30-06. Am tras mult cu 30-06 pe reticule simple de tot. Am avut arma reglata si "la fix" la 250 m, asta insemnand ceva de ordinul 10-12 cm + la 100-150 m si cam tot asa in minus pana la 300 m...usor de compensat pentru distante apropiate, bine de tras ceva mai departisor.
Problema nu-i aici ci la aprecierea exacta a distantei, chestie care devine cu totul iluzorie peste cei 200-250 m unde-i relativ facil sa memorezi dimensiunea aparenta a mai multor specii de animale. Fara un telemetru bun e chiar contraindicat sa te apuci sa tragi la "ghici". Ori un telemetru bun depaseste semnificativ suma pe care ai destinat-o opticii. Aprecierea distantelor bazandu-te pe gradatiile lunetei e relativ dificila, necesita mult antrenament si toate la un loc necesita mult tras. Mult tras inseamna ca o luneta la limita inferioara a calitatii si costurilor sa pice relativ repede = bani aruncati in vant....sau "cheltuieli cu materialul didactic" pentru ca va trebui s-o schimbi in scurta vreme.
Nu mi se pare deloc o idee potrivita combinatia asta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 16 Sep 2010, 08:50

Bine ai venit pe forum!
Lunetele Hawke au fost discutate de cateva ori pe forum in subiecte diferite dar voi incerca o noua descriere a lor.
Acum cativa ani, Hawke confectiona lunete foarte slabe (si asta era destul de adevarat si in ce priveste modelele lor confectionate in Japonia), cu optica mizerabila (in special cele chinezesti), cu reglaje de proasta calitate si constructie fragila. In ultimii ani insa, Hawke a inceput sa confectioneze o serie de lunete care se afla cu totul si cu totul intr-o alta categorie calitativa.
Momentan, toata productia lor este mutata in China, dar lunetele nu sunt asemanatoare celor "no name" stampilate cu marcile comandate de firme, ci sunt special confectionate special pt. Hawke, in parte cu "know how-ul" acumulat de pe vremea cand isi produeau unele modele in Japonia. Reticulii sunt comandati tot de ei si nu sunt reticulii standard de rahat pe care firmele chinezesti le baga prin lunetele pirat.
Cele mai bune versiuni de Hawke sunt Endurance 30 si Sidewinder, care sunt optic si mecanic beton, dar foarte aproape de ele se plaseaza si versiunile de Eclipse 30, Frontier si Nite-eye.
Daca optica, inca nu se ridica la un nivel foarte inalt (desi e foarte buna la banul platit) si iluminarea nu e cea mai buna din lume (dar si aici, peste asteptari la banul platit), forta lunetelor Hawke sta in partea mecanica.

Majoritatea sunt concepute pt. a face fata armelor cu aer comprimat cu arc, care sunt vestite pt. faptul ca rup in bucati chiar lunete de o calitate mult superioara celor de la Hawke. Din cauza asta Hawke, au rar probleme cu calibrele obisnuite de vanatoare unde se descurca bine.

In concluzie, se poate spune fara exagerare ca raportate la banul platit sunt lunete foarte bune. Optic, lasa de dorit, chiar in situatii in care se compara cu Bushnell 3200, 4200, Burris Fulfilled II etc, dar si preturile sunt
adesea mult mai mici.

Eu am experiente pozitive cu Nite-Eye si nu cred sa fie vre-o problema pe 30.06. Daca, Doamne fereste ar fi, lunetele au garantie de 10 ani, asa ca se pot rezolva usor.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde GeKados pe 17 Sep 2010, 09:04

Buna dimineata,

In primul rand as vrea sa va multumesc pt opinii iar in al doilea rand revenid la subiect as vrea sa va intreb pt tragerea la o distanta mai mare de 300 m (facand exceptie de faptul ca este dificil la noi pt ca nu avem poligoane,in afara de telemetru, etc ) ce lunete imi puteti recomanda (magnificatie, marca,mil dot sau BDC, clasic,etc).
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde GeKados pe 17 Sep 2010, 09:12

Am uitat..... o luneta care sa reziste in timp si care sa nu se deregleze dupa un nr. de focuri, dar la un buget de mai mic sau egal cu 450 ...hai..500€, pt la 1000€ ca nu imi permit.

Va multumesc si va urez o zi buna!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 17 Sep 2010, 12:12

Cu avantajul ca te poti uita prin ea si inainte de a da banii, ca are un pret super, ca beneficiezi de garantia oficiala "dupa colt", ca are o sticla buna spre foarte buna, ca are reticul cum vrei tu, ca poti trage cu ea si la 500 m si ca-i buna si la vanatoare "adevarata" :twisted: : , aproape "universala" : ... Bushnell 6500 2,5-16x50.....~2500 lei in raft la Arrow.

Si unde a mers mia, mearga si suta: ia-i si o pereche de inele de la Warne in loc de montura "originala" CZ (daca ai deja, o vinzi si mai recuperezi un banut :D ) si-o sa fii si mai fericit.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde Tranan pe 17 Sep 2010, 17:56

GeKados scrie:Buna dimineata,

In primul rand as vrea sa va multumesc pt opinii iar in al doilea rand revenid la subiect as vrea sa va intreb pt tragerea la o distanta mai mare de 300 m (facand exceptie de faptul ca este dificil la noi pt ca nu avem poligoane,in afara de telemetru, etc ) ce lunete imi puteti recomanda (magnificatie, marca,mil dot sau BDC, clasic,etc).


Modelele de Hawke Sidewinder sunt super atat ca si calitate mecanica si optica, la banul platit.
Pe langa sfatul lui @violiv referitor la 6500 si pe care si eu o consider o luneta foarte buna, ar fi si alternativele de Nikon Monarch 4-16x42, 4-16x50, 5-20x44, 6-24x50, 8-32x50 care vin si ele atat cu reticul BDC cat si Mildot.

O alta alternativa feroce o reprezinta Trijicon Accupoint 5-20x50 Mildot, dar pretul salta peste bugetul dorit.

Zilele trecute vorbeam cu un baiat din Timisoara care imi impartasea cum fusese la o vanatoare in Elvetia (daca nu gresec) unde a vazut ce putea Burris Eliminator 4-12x42 cu telemetru. Un coleg de-al lui de acolo impuscase un caprior la 500m ...punct ochit, punct lovit. Lovitura perfecta. Nu e o luneta foarte scumpa dar e "putin" peste bugetul tau.

Apropo de intrebarea ta, referitoare atat la modelele de Hawke, Bushnell Elite si in cazul acesta si de Nikon sau Burris, toate exemplificate de mine faca fata calibrului tau si isi mentin reglajele.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde GeKados pe 17 Sep 2010, 19:12

Multumesc Violiv, ai dreptate cu garantia dar mai ales la faptul ca te poti uita prin ea inainte de a o cumpara.....conteaza mult. Acum, asta numai daca este ok din partea ta, poti sa-mi zici ce lunete ai si pe ce arme....? Nu vreau sa par "bagaret", sunt doar curios...

O seara buna!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde GeKados pe 17 Sep 2010, 19:48

Informatiile de la voi imi sunt de mare ajutor.... inca odata va multumesc amandorura...!
Pentru moment imi voi consulta lista construita si o sa vad ce voi alege...

Tranan, tu ce lunete ai si pe ce arme?..... asta daca nu este secret binenteles....!

Numai bine...
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 18 Sep 2010, 09:09

Zeiss 6x40 de pe la 1950 pe o 22 lr tot din vremea aia
BSA Panther 4-10x40 pe 22 wmr (asta a tinut exact 25 focuri pe 300 wm pana sa-i sara reticulul :mrgreen: :oops: )
Weaver 1-3x20, reticul duplex, pe Remington 7400, 30-06
IOR 8x56 reticul german "1", pe M 98 de la Cugir, 30-06
IOR 2,5-10x42, reticul tactic iluminat model vechi, pe Cugir 5,6x39
IOR 4-14x50, reticul MP 8 (tot tactic si iluminat) pe X-Bolt 300 wm
o Weaver K6 cu reticul duplex ca luneta de teste....pe arme noi pana sa le vina luneta dedicata, pe armele prietenilor la nevoie, etc.
Binocluri IOR 8x30 si 7x40 din alte epoci
Si mai am o ladita cu stifturi care au picat de-a lungul timpului....hollow, red-dot, lunete, binocluri...

Criterii de alegere?
- cel mai ieftin lucru care face treaba pentru care a fost construit = Weaver
- fan arme si optica "Made in Ro"

Perspective?
- IOR 1 si 4x cand ma voi decide la o semi de goana (Remi e a tatalui meu)
- ceva maaaare pentru 6,5x55 de poligon...deocamdata merge prea bine pe mecanice si presupune ceva interventii serioase la arma dar optiunile oscileaza

http://swfa.com/Sightron-10-50x60-SIII- ... 47339.aspx

http://swfa.com/Sightron-20x42-SIII-30m ... 45296.aspx

sau o Leupold pe X-Bolt (am o boala sa am lunete de aceeasi provenineta, ca tara, cu arma) si IOR pe 6,5 (asta e suedeza si suedezii nu fac lunete, numa red-dot) in functie la ce destinatie ma decid pentru X-Bolt - ori "de zi", ori "de noapte"

http://swfa.com/Leupold-65-20x56-VX-L-3 ... 45002.aspx

http://swfa.com/Leupold-45-14x56-VX-3L- ... 45037.aspx

Numa ca trebe s-astept sa iesim din criza :oops: :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde dragosbahnea pe 18 Sep 2010, 12:49

Imi pare rau, nu o spun la mishto, dar trebuie sa te inarmezi cu muuulta rabdare, ca mai ai de asteptat pana trece criza :cry:
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 18 Sep 2010, 13:28

Ce vanator e ala fara rabdare :?: :mrgreen:
Am destula.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde GeKados pe 20 Sep 2010, 20:55

Felicitari... , detii un intreg arsenal ... :)
22LR-ul il mai folosesti pt ca stiu ca se face cerere la politie pt mersul in poligon? ....si la cate arme detii ...

Multa bafta in achizitionarea noilor "ustensile" !
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde GeKados pe 20 Sep 2010, 21:10

Pentru ca am vazut ca esti nationalist in ceea ce priveste optica si armele...ce parere ai despre luneta tactica IOR 3.5-18x50: http://www.ior.ro/custom_images/CATALOG%203.5-18.pdf ?
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 21 Sep 2010, 10:06

Nu stiu, n-am vazut-o decat in reviste ca anunt ca s-a lansat un model nou.
Oricum, pentru folosire la vanatoare, in special in conditii de luminozitate slaba, reticulul "tactic" MP 8 este un mare spanac, fie el in planul I sau II.
Din ce spun in prezentare, pozitiv ar fi obiectivul un pic mai mare decat la vechiul model 3-18x42 si oferirea lunetei cu reticul gradat in aceeasi unitate de masura cu tureta.
Valorile de ajustare pe verticala, camp vizual, iluminarea digitala si inelul de blocare a ocularului nu mi se par doboratoare...daca si pretul e la fel ca la cele din ultimele serii scoase, mai bine Zeiss.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde GeKados pe 21 Sep 2010, 11:15

Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde violiv pe 21 Sep 2010, 12:31

Foarte aproape ca pret, da' mult mai buna, e 3-12x56 de la Zeiss....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?

Mesajde klr pe 25 Oct 2010, 00:02

Buna ,asi dori si eu o parere despre o luneta Bushnell 4200 (2,5 -10-40) ,montata pe un ij 18 pentru panda si dibuit. Va multumesc si astept raspuns.
klr
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Ian 2010, 19:23

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate