Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:51

Dirofilaria

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

Dirofilaria

Mesajde hunterb pe 19 Mai 2006, 13:25

Salut,

Am o mica nedumerire si ma gindesc ca datorita profesiunii dvs puteti sa ma lamuriti. Tocmai am operat catelul meu (pintenii de la picioarele posterioare) iar doctorul veterinar mi-a spus ca au aparut si la noi cazuri de dirofilaria (sau heart worm cum le zic americanii). Tot doctorul mi-a recomandat profilactic produsul Stronghold in loc de Frontline. Sunt nedumerit pentru ca din ce am citit eu, la noi in tara tintarul care vehiculeaza parazitul nu gaseste conditiile optime pentru asta. Aveti cumva mai multe informatii despre acest subiect?

multumesc,

o zi buna

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 19 Mai 2006, 16:07

EXISTA ZONE CUNOSCUTE CA FIIND ZONE CU POTENTIAL INFECTANT...MA REFER LA TINTARII CARE VEHICULEAZA BOALA .ANUL TRECUT IN BUCURESTI AM AVUT 34 CAZURI LA MINE IN CLINICA SI DE FAPT IN FIECARE AN S-AU RAPORTAT CAZURI INCLUSIV IN FACULTATEA DE MED. VET .BUC ,CARE DE ALTFEL AU SI O STATISTICA IN ACEST SENS.,PT. CA SE PARE CA ZONELE DE RISC PROGRESEAZA.
EU PERSONAL IN FIECARE AN PUN CAINILOR STRONGHOLD IN TOATA PERIOADA TINTARIILOR...SI LE-AM FACUT SI FROTIU PT. CA ERAM SPERIT CA VANASEM CU ELE INTR-O ZONA CUNOSCUTA CA FIIND PERICULOASA.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde hunterb pe 19 Mai 2006, 16:13

multumesc mult, asa o sa fac si eu.

o zi buna,

hunterb

ps: ce e aia Frotiu?
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 19 Mai 2006, 16:14

...insa ai grija stronghold-ul nu are efect impotriva capuselor si capusele transmit o boala la fel de periculoasa BABESIOZA :shock: :lol: :lol: :lol:
PT.CAPUSE DUOWIN ESTE UN PRODUS F. BUN.
Ca sa nu complicam lucrurile inutil ...o schema de protectie este:-stronghold o data pe luna la inceputul lunii
duowin o data pe luna la sfirsitul lunii...........eu unul asa procedez si nu musai ca sa te sperii am avut o experienta cind am vanat cu un cunoscut intr-o zona cu pericol dar noi nu stiam ,iar dupa 8 luni cainele cunoscutului a fost gasit rece in cusca ,la necropsie inima plina de viermi ,iar ai mei bine sanatosi :!: ...de atunci am calendar si il urmaresc f. strict.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 19 Mai 2006, 16:22

FROTIU=LAMA PE CARE SE RECOLTEAZA CITEVA PICATURI DE SINGE....METODA DE DIAGNOSTIC,SCUZE .
Atentie :!: :!: :!: SINGELE CARE SE RECOLTEAZA PT. DIAGNOSTICUL DIROFILARIOZEI SE RECOLTEAZA NUMAI DUPA AMIAZA IN JUR DE ORA 19 PT CA ATUNCI LARVELE DEVIN CIRCULANTE SI SE POATE PUNE UN DIAGNOSTIC CERT :!: .........asta pur informational. :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde hunterb pe 19 Mai 2006, 17:03

gata am priceput :lol:

multumesc mult!

o zi buna,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jon2004 pe 19 Mai 2006, 18:26

wachtelfeld scrie:...:-stronghold o data pe luna la inceputul lunii
duowin o data pe luna la sfirsitul lunii.......


Cum e cu inceputul si sfarsitul lunii? :cry: :cry: Daca azi e sfarsitul lunii, maine e inceputul lunii , deci se da unul dupa altul!Asa e ?
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde wachtelfeld pe 19 Mai 2006, 20:36

jon2004 scrie:
wachtelfeld scrie:...:-stronghold o data pe luna la inceputul lunii
duowin o data pe luna la sfirsitul lunii.......


Cum e cu inceputul si sfarsitul lunii? :cry: :cry: Daca azi e sfarsitul lunii, maine e inceputul lunii , deci se da unul dupa altul!Asa e ?

:lol: :lol: :lol: ...pui unul din ele pe 5 de exemplu si pe 20 celalalt...hai ma ionele ca nu-i asa greu :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde jon2004 pe 20 Mai 2006, 07:21

OK!Am priceput , cel mai simplu e pe 1 si pe 15 ale lunii, la inceput si la jumatate!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Dirofilaria

Mesajde florin.t pe 06 Feb 2009, 12:11

Mai apare cete ceva nou si la noi .....

http://www.bihon.ro/stiri/oradea-bihor/ ... 4-05335569
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Dirofilaria

Mesajde wachtelfeld pe 06 Feb 2009, 12:15

S. mansoni este una iar Dirofilaria immitis este alta .....
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Dirofilaria

Mesajde vanille9 pe 18 Feb 2009, 23:08

pentru mai multe lamuriri -
1. Schistosoma mansoni- http://en.wikipedia.org/wiki/Schistosoma_mansoni
2. Dirofilaria immitis - http://en.wikipedia.org/wiki/Heartworm
vanille9
 
Mesaje: 5
Membru din: 17 Ian 2008, 16:28


Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate