Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 02:04

Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Toti cei care iubesc vanatoarea la pasaj la rata si gasca - pot posta aici . Calibre , arme , socuri , camuflaje , chematori , caini de aport , barci , locatii , samd .

Moderatori: Sly_Fox, Marius

Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde Marius pe 11 Noi 2010, 22:49

Da, chiar asa. Azi le-am vazut si fotografiat pe un lac din Bucuresti.
Cum au ajuns aici? Califarul poate ca a ajuns normal, adica in zbor, adica e un califar in migratie care s-a oprit in Bucuresti in calea lui spre sud.
Dar rata mandarin? Stie cineva, or fi cumparat astia de la municipalitate pasari rare?

Imagine
By marius_quack at 2010-11-11

Imagine
By marius_quack at 2010-11-11

Pentru cine n-a vazut o poza buna cu rata mandarin: http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... ck.arp.jpg
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde romaniac pe 11 Noi 2010, 23:36

Interesant pentru ca-i o specie f rara chiar si in Asia unde e la ea "acasa".
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde Sly_Fox pe 12 Noi 2010, 02:08

Rata din fotografie este superba, nu am vazut nici un exemplar din aceasta specie pana acum. Municipalitatea sau providenta, nu conteaza, esential este prezenta acestei specii pe un lac din capitala. Ma intreb cat va dura pana o vor fugarii ,,maharajahii'' nostrii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde scirocco pe 12 Noi 2010, 14:00

Am vazut si rata mandarin si califarul, pe lacul special amenajat din parcul Cismigiu( atentie ,nu lacul mare ci acela dinspre Stirbei Voda) dar de cand s-a racit vremea,le-au adunat si le-au mutat, nu se stie unde.Poate or fi evadat....Tot acolo am vazut si gasca canadiana,pauni imperiali,lebede albe si negre,si am mai vazut si un.....sparcaci.... :lol: :wink:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde Tranan pe 12 Noi 2010, 21:07

Cu siguranta e un exemplar evadat de la vre-unul din parcurile capitalei sau din parcuri din alte localitati. Din cand in cand, apar rate mandarin pe unele locuri prin Europa dar practic , in mai toate cazurile au fost exemplare fugitive.
Cu toate acestea insa, asta nu micsoreaza de loc valoarea observatiei intrucat multe din speciile actuale de pasari europene, si-ai inceput cariera prin evadari de la gradini zoologice si parcuri de prin tot felul de orase europene.
Cred ca senzatia trebuie sa fi fost de-a dreptul magica, fiind aproape ireal sa vezi o astfel de pasare in "salbaticie".
Felicitari pt. poze!
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde viezure pe 12 Noi 2010, 22:47

Rate mandarin am vazut si pe lacul Herastrau acum 2 saptamani - este posibil sa fi fost aceeasi pereche.

Numai bine!
viezure
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 11 Iul 2007, 15:56

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde Marius pe 13 Noi 2010, 22:45

Tranan scrie:Cred ca senzatia trebuie sa fi fost de-a dreptul magica, fiind aproape ireal sa vezi o astfel de pasare in "salbaticie".
Felicitari pt. poze!

Da, asa a fost. Nu-mi venea sa-mi cred ochilor.
Multumesc.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde adrian1123 pe 11 Ian 2014, 18:47

Acum 2-3 ani am vazut si eu rata mandarin pe un lac in insula Mocanu de langa Giurgiu am ajuns la 10-15 metri de ea dar nu a a vut nici un gand sa zboare asa ca i am dat pace,pacat ca nu aveam aparat foto,sunt tare frumoase.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde adrian1123 pe 09 Mai 2016, 21:04

Va salut,astazi am vazut trei perechi de califari din care una cu pui mici linga Giurgiu,tare mult m am bucurat.Am vazut de mai multe ori califari in Giurgiu dar niciodata cu pui.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde Sly_Fox pe 09 Mai 2016, 23:49

De care califari? Albi sau rosii?
Califari albi am vazut si eu ocazional, exemplare singure sau perechi. Califari rosi am vazut de mai multe ori, o data un stol destul de numeros lasat la marginea localitatii. I-am putut privi de la vreo 50 de metri.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde adrian1123 pe 10 Mai 2016, 12:04

Califari rosii,a vazut si eu de mai multe ori dar acum eru perechi si cu pui.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde yoghi pe 11 Mai 2016, 01:40

Acum 5..6 ani cand a aparut topicul asta era in Bucuresti in parcul IOR ...cartier Titan o asa zisa expozitie naturala. O insula fara acces pt public a fost ingradita inclusiv o bucata de lac. erau acolo 7..8 ""modele"" de rate cu multe exemplare din fiecare specie .Publicul doar putea arunca mancare. si asa destul de departe de rate.
Expozitia s-a desfintat dar si astazi insula cu vegetatie salbatica e populata cu zeci de rate semisalbatice. Primavara cand au pui si iarna cand raman cateva ochiuri dezghetate e un adevarat spectacol.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde Marius pe 12 Mai 2016, 08:56

Califarul alb este o specie destul de raspandita in Europa. Am vazut la noi atat in Baragan cat si in Dobrogea. In literature de specialitate se poate vedea ca aria lor raspandire acopera o buna parte din Eu.
Califarul rosu insa este mult mai rar. Cei ce l-au vazut se pot considera norocosi.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde adrian1123 pe 12 Mai 2016, 21:17

in 25 de ani am fost norocos de 7=8 ori
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde shakken pe 29 Apr 2020, 01:40

Chiar azi am văzut 6 califari in Giurgiu, pe canalul plantelor, acum un an am văzut 2 gâște de nil..
Stăteau într-un loc cu barcute , din pacate nu am putut să mă apropi... le-am văzut dupa un pod!
shakken
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Apr 2020, 23:39

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde Marius pe 30 Apr 2020, 11:39

shakken scrie:Chiar azi am văzut 6 califari in Giurgiu, pe canalul plantelor, acum un an am văzut 2 gâște de nil..
Stăteau într-un loc cu barcute , din pacate nu am putut să mă apropi... le-am văzut dupa un pod!

Wow! Gaste de Nil! Foarte rare in tara noastra. Eu n-am auzit niciodata de asa ceva. Super!

Ce fel de califari? Albi sau rosii?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde shakken pe 30 Apr 2020, 22:26

Wow! Gaste de Nil! Foarte rare in tara noastra. Eu n-am auzit niciodata de asa ceva. Super!

Ce fel de califari? Albi sau rosii?[/quote]

Gastele le-am văzut pe niste canale care fac legătura cu dunărea, iar califarii erau rosii! Nu stiu de ce am impresia ca sunt mai demult aici! Pentru ca am vorbit cu un paznic din zona si a spus că le vede din primavara anului 2018 , inițial a fost 2 , apoi au apărut mai multe!
shakken
 
Mesaje: 18
Membru din: 22 Apr 2020, 23:39

Re: Rata mandarin si califar in Bucuresti!!!

Mesajde Marius pe 10 Mai 2020, 11:30

shakken scrie:Gastele le-am văzut pe niste canale care fac legătura cu dunărea, iar califarii erau rosii! Nu stiu de ce am impresia ca sunt mai demult aici! Pentru ca am vorbit cu un paznic din zona si a spus că le vede din primavara anului 2018 , inițial a fost 2 , apoi au apărut mai multe!

Eu vanez rate si gaste de peste 30 de ani si pot spune cu bucurie, ca in ultimii ani, am vazut tot mai multi califari rosii si albi. Poate candva numarul lor va ajunge suficient de mare incat sa devina permisa vanarea lor...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Rata si Gasca

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate