Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:52

Ce luneta recomandati/preferati?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde Elmer_Fudd pe 25 Noi 2010, 03:12

Fac precizarea ca o sa fie folosita pe IJ 18 3006 ca universala si bugetul este pe undeva la 350E. Ma gandeam la ceva gen 1,5-n////2-n //////sau 2,5-n maxim pentru a ma putea incadra si pentru goana cu ea. Montura o sa fie KOZAP monobloc. Va multumesc pentru sugestii/variante!
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde marius 45 pe 25 Noi 2010, 10:39

Cam greu cu ea la goana,dar dupa ce ti faci mana si poti incarca in 2s merge si acolo...e mult mai buna la panda...http://swfa.com/Hawke-125-45x24-Enduran ... 41107.aspx
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde mihai_tud pe 25 Noi 2010, 14:57

Da-mi mesaj pe PM sau mail,te rog.Am eu de vanzare Hawke Eclipse 1,25-4x24 merge si la goana si la pinda.Eu am avut-o pe un CZ 30-06 si a mers perfect.
Bafta.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde Elmer_Fudd pe 25 Noi 2010, 18:11

mihai_tud scrie:Da-mi mesaj pe PM sau mail,te rog.Am eu de vanzare Hawke Eclipse 1,25-4x24 merge si la goana si la pinda.Eu am avut-o pe un CZ 30-06 si a mers perfect.
Bafta.



Sincer...am dubii si despre endurance 30 daca rezista la 3006, deci eclipse iese din discutie....
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde mialxx pe 25 Noi 2010, 18:33

Eu am Elitte 3200 1,5-4,5x32 si acum o saptamina i-am facut proba cu un prieten, am montat-o pe un Blaser 30-06 si mi-a placut ca dupa 2 cutii a cite 20 de cartuse, mergea in acelasi loc +/- 0,5 cm la 200 m, dar cred ca si arma face mult!!! Am montat-o de curiozitate sa vad cum se comporta. Eu o sa o montez pe Tikka T3 Hunter.
Multumiri maestrului Tranan ca ma indrumat spre asa ceva.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde violiv pe 25 Noi 2010, 18:45

+/- 0,5 cm la 200 m :?: :?: asta inseamna ca grupajul n-a depasit 1-1,5 cm la 200 m :!: :!: asta inseamna sub sfert de MOA :shock:

Vreau si eu sa vad asa o tinta :?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde OVI762 pe 25 Noi 2010, 19:08

Erau 200m normali sau 200m ,,vanatoresti''?Sa nu te superi,dar pare incredibil chiar si pentru unul mai incepator cam ca mine,asa.Pune si tu niste poze,ceva,sa ne iesim din banuieli :?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde todi pe 25 Noi 2010, 19:15

Două cutii a 20 de cartușe :?: Cum le-ai numărat la grupajul respectiv :?:
todi
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 22 Iul 2010, 20:32
Locaţie: Satu Mare

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde mihai_tud pe 25 Noi 2010, 19:38

Eu nu insist ca Hawke este cea mai buna alegere ...Dar pe mine m-a satisfacut.Raportul calitate pret este foarte bun.Si apoi la 350 Euro nu prea vad ce variante (noi nu SH) se pot gasi.Acum am un IOR si sincer cam regret Hawke-ul,avea factor crepuscular mai bun si era mai usoara!Ce folos ca IOR-ul are 2,5-10 magnificatie!Eclipse-ul dupa circa 80 de focuri inca acea pe tinta reglajul.Dar conteaza foarte mult si suportii.Degeaba investesti 350 euro in luneta si doar 25 in suporti!DAca vrei ceva cu adevarat BUN mai pune 1000 Euro si cauta SW sau Zeiss.Altfel trebuie sa te multumesti cu ce poti obtine cu 350 euro!
Oricum sunt o multime de colegi pe forum care te pot indruma !
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde MOSIN75 pe 25 Noi 2010, 20:21

mialxx scrie:Eu am Elitte 3200 1,5-4,5x32 si acum o saptamina i-am facut proba cu un prieten, am montat-o pe un Blaser 30-06 si mi-a placut ca dupa 2 cutii a cite 20 de cartuse, mergea in acelasi loc +/- 0,5 cm la 200 m, dar cred ca si arma face mult!!! Am montat-o de curiozitate sa vad cum se comporta. Eu o sa o montez pe Tikka T3 Hunter.
Multumiri maestrului Tranan ca ma indrumat spre asa ceva.

las-o frate......mai stiu eu pe unul care vroia sa-mi vanda un WUM1 de Sadu si zicea ca are 2mm!!!! abatere la 200 m :lol: :lol: :lol: si ca de aia e mai scump la el :lol: :lol:
MOSIN75
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 25 Sep 2010, 18:36

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde marius 45 pe 25 Noi 2010, 21:31

Cine nu a tras cu o arma cu luneta si citeste poate crede......e cam exagerat cu 4,5x32 sa ai + -0,5cm la 200m,pai am una in 3200 3-9x50 si la 200m nu se vad foarte bine gaurile dapai sa tragi un astfel de grupaj cu 4,5 :lol:
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde mihai_tud pe 25 Noi 2010, 21:33

mialxx scrie:
"Eu am Elitte 3200 1,5-4,5x32 si acum o saptamina i-am facut proba cu un prieten, am montat-o pe un Blaser 30-06 si mi-a placut ca dupa 2 cutii a cite 20 de cartuse, mergea in acelasi loc +/- 0,5 cm la 200 m, dar cred ca si arma face mult!!! Am montat-o de curiozitate sa vad cum se comporta. Eu o sa o montez pe Tikka T3 Hunter.
Multumiri maestrului Tranan ca ma indrumat spre asa ceva.
las-o frate......mai stiu eu pe unul care vroia sa-mi vanda un WUM1 de Sadu si zicea ca are 2mm!!!! abatere la 200 m si ca de aia e mai scump la el
mialxx scrie:Eu am Elitte 3200 1,5-4,5x32 si acum o saptamina i-am facut proba cu un prieten, am montat-o pe un Blaser 30-06 si mi-a placut ca dupa 2 cutii a cite 20 de cartuse, mergea in acelasi loc +/- 0,5 cm la 200 m, dar cred ca si arma face mult!!! Am montat-o de curiozitate sa vad cum se comporta. Eu o sa o montez pe Tikka T3 Hunter.
Multumiri maestrului Tranan ca ma indrumat spre asa ceva".

:las-o frate......mai stiu eu pe unul care vroia sa-mi vanda un WUM1 de Sadu si zicea ca are 2mm!!!! abatere la 200 m :lol: :lol: :lol: si ca de aia e mai scump la el :lol: :lol:"


Lasati si voi omul in pace .Nu mai fiti rai!O fi vrut sa spuna 5 cm la 100 m.Oricum, desi pare grau de crezut lunetele de la Hawke nu sunt asa rele cum te duce gandul ,nefiind un renume international.Mecanica si optica sunt cu mult peste pretul lor raportat la alte branduri mai cunoscute(Tasco....).Nu spun asta fiindca am avut eu una dar am si alti colegi care inca mai au pe arme montate acest tip de lunete si nu se plang.Pe mine nu m-au dezamagit.O recomand ca varianta mai ieftina fata de IOR.Cine doreste poate cumpara una noua, nu pe a mea.Desigur nu stiu comportamentul lor dupa 200 de focuri . Probabil Tranan are mult mai multe de spus despre ele.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde tomi pe 25 Noi 2010, 21:56

Tasco e cu adevarat un brand mare.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde mialxx pe 25 Noi 2010, 22:11

Nu sunt metri vinatoresti sunt metri reali. Eu am fost de fata cu omul care le grupa la acea distanta, ceea ce e drept ca eu nu am reusit sa le grupez chiar asa de bine ca el. Poze nu am ca nici nu ma interesat sa le pozez, dar daca mai merg cu cea mai mare placere va fac ceva poze,credeti ca vreau sa ma laud, nu am nici un motiv si nici nu vreau sa vind luneta. Credeti ce vreti.
P:S. Am fost cu el anul trecut la vinatoare la capra neagra si a impuscat una la 432 m, asa arata telemetrul.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde mialxx pe 25 Noi 2010, 22:18

todi scrie:Două cutii a 20 de cartușe :?: Cum le-ai numărat la grupajul respectiv :?:

Nu ma intelege gresit, sa nu crezi ca toate cartusele au fost grupate in acelasi loc, ca te puneam pe tine sa numeri gaurile :lol:. Eu am vrut sa spun ca acea luneta nu sa dereglat dupa cele 40 de focuri. Omul chiar a reusit un grupaj asa cum ai citit. Acum fiecare interpreteaza cum vrea el.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde dimar pe 26 Noi 2010, 08:46

Asta cred ca e boala acestui forum:prea multi teoreticieni si prea putini practicanti!
Cred ca mai mult de 60% din forumisti pana la acest forum nu au tras pe luneta sau nu au auzit de mai mult de 2-3 marci de lunete si alea "chinezisme" si acum ,dintr-o data au devenit "experti" in trasul cu arme cu luneta sau in comparatii intre diversele tipuri de lunete.
Pai daca omul spune ca a tras la 200 m si a obtinut grupajele care le-a prezentat,nu vad de ce nu l-am crede.
Din experienta lui si a celor care trag si povestesc ar trebui sa se culeaga informatii care sa conduca la alegerea unei lunete care sa se potriveasca la ceea ce vrem.
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde acvadan pe 26 Noi 2010, 12:58

violiv scrie:+/- 0,5 cm la 200 m :?: :?: asta inseamna ca grupajul n-a depasit 1-1,5 cm la 200 m :!: :!: asta inseamna sub sfert de MOA :shock:

Vreau si eu sa vad asa o tinta :?

La 1,5 cm una de alta.Da grupaju cat usa la sufragerie. :arrow: :mrgreen:
acvadan
Membru activ
 
Mesaje: 75
Membru din: 10 Ian 2009, 07:17

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde violiv pe 27 Noi 2010, 10:59

Sa nu ma intelegeti gresit. Nu am negat posibilitatea de a se trage la grupaj cu lunete de magnitudine relativ mica si nici ca s-ar putea scoate asemenea grupaje. Unele :wink: Blaser chiar trag foarte bine si mi s-a intamplat sa trebuiasca sa corectez 1 click la 200 m (1 cm/100- 2 cm/200) si sa se vada corectia pe hartie. Doar ca n-am intalnit pana acum teava normala de Blaser, in 30-06, care sa traga sfert de MOA...asta inseamna ca la 100 m sa nu prea poti sa distingi gaurile una de alta. Am vazut in 243, 6,5x55, 308 da' nu la 30-06 si de aia eram curios. Munitia folosita care a fost?

Pe de alta parte, cu click de 1/4 MOA la luneta inseamna cam 15 mm la 200 m ...cei +/- 0,5 cm nici nu-i poti corecta, chiar sa vrei.

Hawke alternativa mai ieftina la IOR ???
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde mihai_tud pe 27 Noi 2010, 16:25

Hawke alternativa mai ieftina la IOR ???

Pai nu e mai ieftina decit IOR !?Si la IOR am reusit sa pierd deja cauciucul protector(care protejeaza spranceana in cazul impactului) de la ocular :x .A fost lipit cu un adeziv de "cacao". La Hawke nu am pierdut nimic in 1an de folosire fata de IOR in doar 2 saptamini.Plus ca doamna de la desfacere nu stie mai nimic despre ce vinde... :evil:Ceri luneta de vanatoare si iti da tactica ,despre detalii tehnice ce sa mai vorbim.. :twisted: .Iar de grea ,e grea a dracului .Sigur ca la optica si mecanica interioara par a fi superioare dar nu dau nici cel mai mic interes la finisaje.E adevarat ca mergem la vanatoare si nu la parada dar totusi un pic de grija nu ar strica,nu-i asa!?Poate am nimerir eu una nu tocmai reusita dar si diferenta de bani este de 3 ori ,deci te-ai astepta la ceva muuult mai bun de la IOR.Si eu sunt roman si mi-ar placea sa ma laud cu acest brand dar din pacate cred ca inca traiesc din renumele capatat ca urmare a utilizarii lentilelor foarte bune de la nemti si a mecanicii solide.Dar concurenta nu sta pe loc si progreseaza.Sa nu fim mai catolici decit papa .... :roll: .
PS.@violiv ai toata stima si respectul meu!Stiu ca esti un fan al IOR dar sincer te rog sa probezi (desi m-ar mira sa nu o fi facut-o deja :D ) si cite ceva de la Hawke si eventual sa ne postezi si noua concluziile tale care mie cel putin mi s-au parut intotdeauna ca fiind foarte pertinente si fara patima.
Stima si respect!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde mihai_tud pe 27 Noi 2010, 17:47

Ca o concluzie vreau sa spun ca am fost placut surprins de Hawke si un pic dezamagit de IOR.Ma asteptam la mai putin de la Hawke si la mult mai mult de la IOR.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde Tranan pe 27 Noi 2010, 18:58

@Elmer-Fudd, noi am discutat subiectul mult si de aceea nu voi intra sa iti specific care alternative ar fi potrivite intrucat ti le-am descris deja.
Marea problema cu magnificatiile de 1.5-6x42 e ca magnificatia asta este in special un folosita de firmele europene: Zeiss, Swarovski, Kahles, Docter, Schmidt & Bender, Karl Kaps, Nickel, in special. Asta inseamna ca e foarte greu, la limita imposibilului sa gasesti o luneta dintre cele de mai sus la pretul dorit de tine.
Pe langa acestea, mai apar si alte firme europene, de calitate mai slaba (optica, macanica sau amandoua).

Unele dintre acestea, de genul celor ca Luger, Norconia, Meopta, Bauer sunt foarte scumpe fata de calitatea oferita altele sunt lunete de rahat chinezesti botezate cu tot felul de nume inventive de genul Visor, Sutter, Rongda.
Dupa aceea ai lunete de genul Hawke si Nikko Stirling cat si Bushnell Trophy care desi nu sunt cele mai bune din lume, sunt lunete care in general isi fac treaba foarte bine oferind multa valoare la banul platit (Bushnell Trophy, in special ultimele modele si nu atat de mult 1.5-6x42).

Exista dupa aceea variante de genul Nikon Monarch E 1.5-6x42 dar si asta e facuta tot pt. piata europeana si costa o caruta de bani sau Burris Eudiamond 1.5-6x40 dar acestea depasesc clar pretul pe care doresti tu sa-l oferi.

Deci daca vrei sa platesti max. €350, poti sa uiti de cele din prima categorie.
Din a doua categorie poti sigur sa gasesti un Luger, Nc Star sau Norconia dar sunt proaste si scumpe iar de Meopta nu iti ajung banii nici de un Artemis si nu ai de ce sa iti para asa de rau.
A patra categorie...banul nu ajunge.

Deci dupa mine, singura alternativa viabila si de calitate la banul platit este asadar Hawke Endrance 30 1.5-6x42 IR. Nu e o minunatie optica dar foarte buna la pretul platit si robusta. Ori te orientezi dupa asa ceva ori schimbi magnificatia la ceva de genul 2-7x32 (ceea ce iti deschida usa catre piata mai ieftina americana) sau ceva de genul acesta, caz in care poti sa te orientezi catre Bushnell 3200, Leupold VX-II, Burris Fulfilled, Vortex etc.
O alta alternativa ar fi sa dai mai multi bani, ceea ce ti-ar deschide eventual posibilitatea sa te orientezi catre un Vixen sau Burris Eurodiamond.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde mialxx pe 27 Noi 2010, 20:12

violiv scrie:Sa nu ma intelegeti gresit. Nu am negat posibilitatea de a se trage la grupaj cu lunete de magnitudine relativ mica si nici ca s-ar putea scoate asemenea grupaje. Unele :wink: Blaser chiar trag foarte bine si mi s-a intamplat sa trebuiasca sa corectez 1 click la 200 m (1 cm/100- 2 cm/200) si sa se vada corectia pe hartie. Doar ca n-am intalnit pana acum teava normala de Blaser, in 30-06, care sa traga sfert de MOA...asta inseamna ca la 100 m sa nu prea poti sa distingi gaurile una de alta. Am vazut in 243, 6,5x55, 308 da' nu la 30-06 si de aia eram curios. Munitia folosita care a fost?

Pe de alta parte, cu click de 1/4 MOA la luneta inseamna cam 15 mm la 200 m ...cei +/- 0,5 cm nici nu-i poti corecta, chiar sa vrei.

Hawke alternativa mai ieftina la IOR ???

Arma a fost Blaser R8, iar munitia Sako 30-06 Range 8,0/123. Cred ca o sa merg peste doua saptamini iarasi in poligon si daca e posibil o sa montez iarasi luneta si o sa incerc sa obtin aceiasi grupare dupa care sa o postez.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde Tranan pe 27 Noi 2010, 20:41

@mialxx, a monta un Elite 3200 (si asta nu ca vreau sa o vorbesc de rau) pe un Blaser R8 mi se pare la limita blasfemiei :o . E o adevarata rusine si ma mir ca Blaserul ti-a acceptat-o. In ochii mei, pe Blaser nu se cade sa montezi altceva decat optica germana si asta de cea mai buna calitate. Altceva e ANATEMA! :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde mialxx pe 27 Noi 2010, 21:25

Tranan scrie:@mialxx, a monta un Elite 3200 (si asta nu ca vreau sa o vorbesc de rau) pe un Blaser R8 mi se pare la limita blasfemiei :o . E o adevarata rusine si ma mir ca Blaserul ti-a acceptat-o. In ochii mei, pe Blaser nu se cade sa montezi altceva decat optica germana si asta de cea mai buna calitate. Altceva e ANATEMA! :D

Servus Tranan! Probabil nu e cea mai buna combinatie sau cea ma inspirata. Dar eu am montat-o de curiozitate sa vad cum se comporta luneta nici de cum sa "injosesc" arma respectiva(nu am avut alta alterativa :) ceea ce am constatat ca nu doar optica face toti banii, ca si arma are multe de spus......
Cu respect!
P.S. Oricum am si dat-o jos ca nu era arma mea, si nu cred ca sau suparat cei de la Blaser :D
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde dimar pe 27 Noi 2010, 21:45

Bine ai facut ca ai dat-o jos!
Riscai sa iti bata porcul obrazul inainte de a trage la el! :wink:
Cred ca sunt multi mistreti care nu suporta sa fie puscati cu Blaser-uri nedotate cu optica germana :wink:
dimar
Veteran
 
Mesaje: 300
Membru din: 20 Aug 2007, 14:39
Locaţie: Codlea

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde violiv pe 27 Noi 2010, 21:54

Subscriu cu toata inima. Nu ca Blaser ar fi arma dupa care ma omor ci din cauza postulatului primordial al alegerii opticii: luneta trebe sa coste cel putin cat arma !

Sunt foarte bulversat de selectivitatea cu care romanii isi aleg exemplele, cel putin la partea de vanatoare. Cand vine vorba de obiceiuri, traditii, comportament, tinute, chiar arme folosite ii ridicam in slavi pe cei din neamurile germanice. Cand apare problema opticii nu mai vedem ca aceiasi vanatori pe care tindem sa-i copiem in toate nu folosesc decat exclusiv optica de top. Dati un ochi pe eGun...chiar si la arme de acum 50 de ani veti gasi numai si numai optica de cea mai buna calitate, chiar daca este din aceeasi epoca...nu mai pun ca de multe ori optica este ultra-moderna pe o arma de acum un secol. Cum nu crede nimeni dintre noi (sau, cel putin n-o spune deschis) ca nemtii sunt tampiti oare chiar numa din snobism sa foloseasca ei numa si numa sticla de top? Mai ales pe un Mauser de acum 100 ani care valoreaza cat greutatea lui la fier vechi? Nu vi se pare ca-i ceva ciudat la mijloc?

NU EXISTA IEFTIN SI BUN ! NU EXISTA IEFTIN SI BUN ! NU EXISTA IEFTIN SI BUN !

Nu pot sublinia indeajuns asta. Poate ca-n materie de arme, masini, haine sau mai stiu eu ce se mai gasesc si lucruri de calitate si care sa-si faca treaba la un pret decent. In materie de optica NU EXISTA! Orice leut economisit pe optica se traduce prin a renunta la ceva important.
Cu IOR si cu armele romanesti e o pasiune de colectionar (adica o chestie fara logica si departe de realitate)...asta nu inseamna ca le sustin pana-n panzele albe, nici pe departe. Din cele 3 lunete de la IOR folosite de mine 2 au capitulat iremediabil si a treia am dat-o de pomana sa n-o mai vad (cauciul de la ocular pierdut dupa 2 zile + 300 wm in arma de 3 kg nu fac bine la sprancene :oops: ) cu toate astea, sa compari IOR cu Hawke mi se pare cel putin tras de par.
Foarte recent am reusit sa terminam mecanic si o Weaver K6, din seria pe tub de otel facuta acum cateva zeci de ani in USA, luneta care a lansat sistemul "micro-trac". N-a tinut nici asta la regim de utilizare intensiv.
O arma poti s-o schimbi si anual, o luneta buna-buna poti s-o folosesti si 20 de ani. Hai sa zicem numa 10 ani...ce inseamna in termeni financiari? Intre 10 si 15 E pe luna....mult mai multi se duc pe bere sau pe tigari sau pe combustibilul folosit la vanatoare, cheltuieli pe care nici nu le bagi in seama dar sa dai 1000-1500 E pe o luneta ti se pare aberant.
Eu sunt primul care inteleg dorinta de a avea o arma buna, la limita posibilitatilor financiare ca si dorinta de a pune repejor ceva optica pe ea, cu maruntisul ramas dupa achizitia armei. Asta e! De unde nu e nici Al de Sus nu cere! Dar nu e solutia...nici optima, nici de moment, nici de viitor. Cu mintea de acum intai mi-as cumpara luneta din "top 3" si chiar de-ar trebui s-o pun 3 ani pe Ij 18 pana sa se umple pusculita cat de-un Blaser nu mi-ar pare rau. Ar fi o combinatie cu mult mai utila si mai aducatoare de satisfactii decat Blaser cu Hawke.
Doresc sincer tuturor posesorilor de Hawke sa va aduca numai impliniri!

Eu personal nici macar n-o sa ma mai uit printr-una sau prin ceva de acelasi nivel....nu de alta da' sa nu-mi stric de tot ochii. Nu e snobism (inca nu posed), nu e interes financiar (nu vand optica)...e realitatea pe care am invatat-o in ultimii ani de cand tot trag cu ochiul prin lunete din ce in ce mai multe si mai smechere sau mai putin smechere.
Pentru cei mai vechi, stiti foarte bine ca m-am contrat cu Tranan de-a lungul timpului exact pe aceste considerente si am sustinut mereu ca exista si solutii ieftine. Ei bine, nu mi-e rusine sa recunosc cand gresesc si cand experienta acumulata in timp imi arata ca n-am avut dreptate in ceva ce credeam acum 3-4 ani. Va sfatuiesc din toata inima s-aveti in vedere achizitia unei optici de cea mai buna calitate daca vreti sa va pastrati coronarele permeabile cat mai multi ani :wink: Asa zise solutii ieftine exista - temporar, purtatoare de tot felul de ghinioane, producatoare de draci multi si pusee de tensiune - atat ca sa va lamuriti ca, de fapt, nu exista!

Elite 3200 1,5-4,5x32 e o luneta care, chiar daca rezista mecanic si pe calibre mai mari decat 30-06, nu-i buna la nimic: nici la cartoane, nici la vanatoare...din pacate, o sa afli asta pe pielea ta, cand ti-o fi lumea mai draga.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde Elmer_Fudd pe 27 Noi 2010, 22:25

Am prins ideea....si deja am mai suplimentat bugetul putin...astept sa vad ce fac cu o varianta de la nea Radu Bichis cu un 4500 cu 2,5-10X50 iluminat...si daca nu mai caut variante....sincer nici despre magnificatie nu sunt sigur inca... :?
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde mialxx pe 27 Noi 2010, 22:44

Draga Violiv, nu ma intelege gresit!!! Probabil nici eu nu m-am exprimat corect. Eu am cumparat aceasta luneta pt a o monta pe o Tikka si cum este prima luneta pe care am achizitionat-o nu am vrut sa dau cit nu face cu toate ca traiesc in Elvetia nu ma dau banii afara din casa, asa ca am inceput de jos cum face fiecare. Eu am citiva prieteni aci care sunt vinatori si cu ei mai merg la vinatoare si-n poligon, si am avut ocazia sa montez respectiva luneta pe arma unuia dintre ei. Am vazut si eu ce inseamna optica de calitate si ce inseamna arme de calitate. Nu cred ca daca as avea un Blaser as monta pe ea lunete de doi bani.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde Tranan pe 27 Noi 2010, 23:15

Elmer_Fudd scrie:Am prins ideea....si deja am mai suplimentat bugetul putin...astept sa vad ce fac cu o varianta de la nea Radu Bichis cu un 4200 cu 2,5-10X50 iluminat...si daca nu mai caut variante....sincer nici despre magnificatie nu sunt sigur inca... :?


Acum incepi incet, incet sa te apropii de un nivel mai interesant.

@violiv, cuvintele tale ma mangaie ca mana unei tinere la prima intalnire. :D Mai ca imi vine sa folosesc cuvintele legendare ale lui @Moose_Master: "Te pupa unchiu!" :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Ce luneta recomandati/preferati?

Mesajde violiv pe 27 Noi 2010, 23:46

mialxx scrie:Draga Violiv, nu ma intelege gresit!!! Probabil nici eu nu m-am exprimat corect. Eu am cumparat aceasta luneta pt a o monta pe o Tikka si cum este prima luneta pe care am achizitionat-o nu am vrut sa dau cit nu face cu toate ca traiesc in Elvetia nu ma dau banii afara din casa, asa ca am inceput de jos cum face fiecare. Eu am citiva prieteni aci care sunt vinatori si cu ei mai merg la vinatoare si-n poligon, si am avut ocazia sa montez respectiva luneta pe arma unuia dintre ei. Am vazut si eu ce inseamna optica de calitate si ce inseamna arme de calitate. Nu cred ca daca as avea un Blaser as monta pe ea lunete de doi bani.



Cred ca dinspre ambii s-au strecurat ceva neintelegeri.

am inceput de jos cum face fiecare
mai bine nici ca puteai sa sintetizezi. Din pacate, ma doare efectiv sa vad ca cei mai multi dintre noi sunt nevoiti sa parcurga acelasi traseu cand ar putea sa sara direct la etapa finala. Nu este deloc o economie, sunt bani efectiv aruncati, pe care n-o sa-i mai recuperezi niciodata si doar o sa te amagesti cu gandul ca ti-au folosit in procesul invatarii.
P.S. dupa mine Tikka este peste Blaser (macar la raport pret/ce ofera) si cu banii economisiti din diferenta Blaser - Tikka mi-as pune "o sticla ca lumea". :mrgreen:

Spor la tras! Se poate cu orice sticla ce rezista mecanic...pentru unii pot fi pasi seriosi pe calea invatarii dar pentru altii pot induce tare de care sa te dezbari greu apoi si nu poti sa stii de la inceput ce cale vei urma.
Pe un site important de tragatori, chiar cei mai buni din lume, unde opinia generala era ca trasul se invata incepand "de jos", cineva a avut taria sa calce traditia si sa faca un experiment: a luat o pustoaica de vreo 16 ani si i-a pus in mana cea mai bengoasa arma dotata cu cea mai tare optica pe care si-a putut-o permite (multii mii de $ investiti). In doar cateva luni pustoaica a inceput sa dea clasa unora mult mai batrani si mai dotati. Ce-a demonstrat? Ca un om fara niciun pic de experienta invata mult mai usor daca foloseste echipament de top din start decat daca urmeaza calea clasica a pornitului de jos.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate