Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:20

Corectia tirului la goana de mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde mihai_tud pe 01 Dec 2010, 20:05

Salutare forumisti,
Ma framinta doua intrebari:
-Pentru a arma ghintuita (3006 sa zicem si munitie Winchester Silvertip cu 2910FPS la gura tevii ,9,7grame) care ar fi corectia necesara la ochire pentru a nimeri un mistret in plina goana?
-Care este viteza maxima atinsa de un mistret?
Eu am facut cateva calcule de fizica elementara (am considerat viteza mistretului 40 km/h) si am ajuns la concluzia ca ar trebui tintit 1m in fata punctului de impact dorit ,pentru o distanta de 100 m intre vanator si mistret.
Stiu ca sunt multi vanatori experimentati pe forum care pot da unele date bazate pe practica din teren.
Multumesc anticipat.
PS: LA MULTI ANI!! :)
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde csikimiki pe 01 Dec 2010, 20:43

Delicata chestiune!
1 m, dupa mine e mult prea mult, la asa un calibru si munitie, pe perpendiculara. La bot, daca-i de mine.
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde mihai_tud pe 01 Dec 2010, 21:03

Probabil ca am considerat viteza porcului prea mare de aia a iesit asa mare decalajul.Glontului ii ia cam 0,1 sec sa ajunga la tinta (100 m) timp in care porcul ar face cam 1 m daca se deplaseaza cu 40 km/h.Daca merge mai incet automat scade si corectia.Sa vedem ce zic si alti colegi.Merci de raspuns oricum si sa stii ca si eu tot cam ca tine gandeam :pun la rat focul si il prind dupa ureche dar se pare ca nu e chiar asa.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde todi pe 01 Dec 2010, 21:11

mihai_tud scrie:Salutare forumisti,
Ma framinta doua intrebari:
-Pentru a arma ghintuita (3006 sa zicem si munitie Winchester Silvertip cu 2910FPS la gura tevii ,9,7grame) care ar fi corectia necesara la ochire pentru a nimeri un mistret in plina goana?
-Care este viteza maxima atinsa de un mistret?
Eu am facut cateva calcule de fizica elementara (am considerat viteza mistretului 40 km/h) si am ajuns la concluzia ca ar trebui tintit 1m in fata punctului de impact dorit ,pentru o distanta de 100 m intre vanator si mistret.
Stiu ca sunt multi vanatori experimentati pe forum care pot da unele date bazate pe practica din teren.
Multumesc anticipat.
PS: LA MULTI ANI!! :)

E mai mult matematică elementară, un triunghi dreptunghic cu o catetă de 1m și alta de 100m, cu teorema lui Pitagora calculează ipotenuza, după care dacă știi viteza glonțului pe prima sută de metrii poți să-ți calculezi simplu punctul de întâlnire.
todi
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 22 Iul 2010, 20:32
Locaţie: Satu Mare

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 01 Dec 2010, 21:27

Porcu atinge viteza zisa de tine. Hai sa zicem numa 36 km/h, adica 10 m/s pentru a usura calculele.
Nu-i deloc eronat ce ai calculat, poate erori de ordinul centimetrilor. Cei care considera ca trebe tras "in negru", "la rat" cel mai probabil ca nu realizeaza ce inseamna in padure 100 m reali, unde numa 60 m sunt "la mama naibii".
Intr-o revista franceza de vanatoare s-a realizat experimental un studiu, ca sa priceapa si cei mai putin "credinciosi". Au tras la tinta "mistret alergator" de la diferite distante, cu diferite calibre, mistretul fiind desenat pe un panou triplu ca lungime ca sa vada punctele de impact in diferite situatii de ochire.
Pentru 8x57 cu 13 g, in conditiile date de tine a iesit 1,5 m iar pentru 300 wm cu 11,8 g si viteza cam cai ai zis tu la usurelul din 30-06 a iesit 80 cm....distante masurate de la rat in fata pentru un plasament al proiectilului in zona optima, in fata piciorului din fata, asadar corectia reala fata de plasamentul proiectilului este un pic mai mare....in realitate, la 100 m la porcul in goana mare trebe sa tragi cu o lungime buna de porc inainte, cam ca la iepurele cu alice la distante uzuale. Cand au mutat mistretul in spatele unei liziere de vegetatie a iesit tot pe langa, cam cum e si vorba romanului: porc-copac-porc-copac-porc-bum-copac. :twisted: Avand in vedere conditiile reale ale terenului, concluzia studiului a fost ca nu e indicat sa se traga la 100 m la porcul in viteza maxima, prin vegetatie. Chiar si la 50 m reali corectie tot trebe facuta la porcul in fuga mare si un foc la rat are mari sanse s-ajunga in spatele piciorului din fata, mai pe la coaste. Chiar si 20 m sunt suficienti pentru un animal in fuga mare ca un glont tras din carabina sa n-ajunga exact unde vrei tu ci cu o palma mai in spate. Cam la distanta de 30-35 m pui la rat si-l prinzi dupa ureche.
Daca vine la pas sau la trap usor e posibil de tras si la 100 m prin vegetatie....la viteza asta a porcului se poate trage la interceptie, asteptandu-l pe traseu la culoar si ochind la rat.

Am discutat recent cu un amic care a facut un calcul asemanator pentru iepuri. A luat de pe net viteze si timpi de zbor, viteza iepurelui si a calculat corectiile. La 100 m, desi alicele mai mari de 4 mm mai au suficienta viteza sa doboare un iepure nu prea il intalnesc. Lui i-a dat 12 m corectie da' a gresit un pic pentru c-a luat tabele mai vechi unde alicele aveau viteze mult mai mici la plecare decat cele din cartusele de azi. Pentru 400 m/s uzuali la munitia de azi trebe numa vreo 12 lungimi de iepure (considerand iepurele a avea 0,5 m lungime) asa ca povestile cu iepurele cazut la 80 m tragand cu corectie 2 m sau 2 lungimi de iepure au o mare-mare doza de poveste :mrgreen:

Ar fi foarte bine daca si-ar pune mai multi intrebarea asta inainte de a apasa tragaciul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 01 Dec 2010, 21:35

Mai e o chestie ce se intampla des in teren: ochesti pentru o anume viteza a animalului dar fix in clipa cand sa dai drumul la foc se intampla ceva (ori te simte, ori simte un vecin, ori aude un alt foc...) si animalul accelereaza....atunci nu-ti mai foloseste niciun calcul pentru ca acceleratia e uriasa - porcul poate atinge practic dintr-un pas viteza maxima si s-a dus naibii tot calculul tau. Am patit asa cu un porc aflat la 8 (opt) pasi si n-am reusit sa-l agat decat aruncand arma in lateral ca la fazani...s-a dus naibii toata ochirea mea linistita.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde mihai_tud pe 01 Dec 2010, 21:59

Multumesc mult de tot @violiv!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde chriss_hunter29 pe 02 Dec 2010, 01:06

nu prea ai timp de calcule matematice cand ai mistretul pe teava....esti doar tu si el...!!!!experientza aduce de obicei multe satisfactii...daca nu ai experientza nu este nici o problema...cu multa munca se ajunge si acolo :mrgreen:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde csikimiki pe 02 Dec 2010, 11:51

Cand au mutat mistretul in spatele unei liziere de vegetatie a iesit tot pe langa, cam cum e si vorba romanului: porc-copac-porc-copac-porc-bum-copac. :twisted: Avand in vedere conditiile reale ale terenului, concluzia studiului a fost ca nu e indicat sa se traga la 100 m la porcul in viteza maxima, prin vegetatie.

Cu toate ca s-a furat codrul, 100 metri pe la noi sunt doar pe verticala. Sus scrofa e terestra, asa ca teorie se poate face, ca tot e vreme nasoala.
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde robertica pe 02 Dec 2010, 12:00

eu dau cu breneke darvo pun la tic
:roll:
robertica
Membru important
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Dec 2010, 11:55
Locaţie: bals olt

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Don pe 02 Dec 2010, 13:34

"Cu toate ca s-a furat codrul, 100 metri pe la noi sunt doar pe verticala. Sus scrofa e terestra, asa ca teorie se poate face, ca tot e vreme nasoala."-@csikimiki dixit!!!
Remarca asta a lui @csikimiki e asa tare si haioasa ca , o vreme , ar fi bine sa nu mai scriem nimic dupa ea!!!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde Vechio pe 02 Dec 2010, 14:31

mihai_tud scrie:Salutare forumisti,
Ma framinta doua intrebari:
-Pentru a arma ghintuita (3006 sa zicem si munitie Winchester Silvertip cu 2910FPS la gura tevii ,9,7grame) care ar fi corectia necesara la ochire pentru a nimeri un mistret in plina goana?
-Care este viteza maxima atinsa de un mistret?
.......
Multumesc anticipat.
PS: LA MULTI ANI!! :)
Cavalerul accelerează rapid şi fără probleme la 15m/s :wink: .
În pădure, tragi de regulă în 50m (standurile sunt la 100m în funcţie de configuraţia terenului).Orientativ, din Cotta şi Bodea ai acest tabel de corecţii:Imagine .
Din păcate, tabelul nu ia în considerare reflexele vînătorului, promtitudinea armei, etc.
Antrenament şi baftă :D .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde csikimiki pe 02 Dec 2010, 14:44

...si stai si te gandesti pe-un picior de plai
Imagine
jr cu arctos
Imagine
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde vladimir pe 03 Dec 2010, 10:55

atentie si la declansarea focului; foarte multi ( incepatori) opresc arma in momentul in care apasa pe tragaci si focul nu se duce unde trebuie. ideal este sa fie amandoi ochii deschisi si sa nu clipesti in momentul declansarii; destul de greu cand treci de la lisa la glont, dar cu putin exercitiu in poligon se rezolva.
cele mai dese intalniri cu mistretul in goana la campie au fost intre 10-30 m. daca vine incet, pui focul f. putin in fata piciorului din fata si declansezi cu ochii tinta pe vanat; daca are viteza, se mareste si corectia si f important, se accelereaza si rotirea dupa vanat (ideal cu tot corpul, de la bazin, nu doar din maini) si declansarea se face fara oprirea armei.
asta vara la tap am lovit unul la 200 m; a cazut si cand m-am apropiat la 50 m s-a ridicat si a facut cateva salturi (dar nu in viteza f mare, fiind ranit); am ochit la piciorul din fata, am tras din epolaj in urcare, pe salt si focul s-a dus fix in umar intrucat rotirea a fost perfecta si declansarea fara oprirea armei.
vladimir
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 20 Mai 2009, 10:52

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde stefan 3006 pe 04 Dec 2010, 22:07

Eu urmaresc vinatul cu arma epolata pina in 50m si declansez focul din miscare (tin capul) la distanta de 100m sau peste dau focul la intimpinare cam 1m ,1,5m dar nu ma intind mai mult de aprocsimativ 150/200m. :wink:
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde beginner pe 06 Dec 2010, 12:00

Buna ziua, dupa cum vedeti sunt nou pe forum, dar la fel de pasionat ca toti cei de aici. Vreau sa va spun ca urmaresc cu mare atentie post-urile tuturor cu precadere pe cele ale "tatalui" violiv care a influentat multe alegeri ale mele in ceea ce priveste alegerea armei si nu numai.
Pentru a nu fi offtopic, intrebarea mea este urmatoarea. Daca viteza glontului din 30-06 este de 890 m/sec (rws evo) inseamna ca in 0,1 sec face 110 metri, bun...deci corectia necesara este de aprox 80 cm....cum aproximez acesti 80 cm prin luneta?. mentionez ca sunt proaspat posesor de Argo 30-06 cu luneta busnell 3200. multumesc
beginner
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 06 Dec 2010, 10:58
Locaţie: Bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde todi pe 06 Dec 2010, 12:12

beginner scrie:Buna ziua, dupa cum vedeti sunt nou pe forum, dar la fel de pasionat ca toti cei de aici. Vreau sa va spun ca urmaresc cu mare atentie post-urile tuturor cu precadere pe cele ale "tatalui" violiv care a influentat multe alegeri ale mele in ceea ce priveste alegerea armei si nu numai.
Pentru a nu fi offtopic, intrebarea mea este urmatoarea. Daca viteza glontului din 30-06 este de 890 m/sec (rws evo) inseamna ca in 0,1 sec face 110 metri, bun...deci corectia necesara este de aprox 80 cm....cum aproximez acesti 80 cm prin luneta?. mentionez ca sunt proaspat posesor de Argo 30-06 cu luneta busnell 3200. multumesc


Bine-ai venit,
Cunoscând aproximativ lungimea țintei(siluetei).
Cu respect
todi
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 22 Iul 2010, 20:32
Locaţie: Satu Mare

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde beginner pe 06 Dec 2010, 12:36

Corect, asa este, dar...tinand cont ca totusi urmaresc vanatul prin luneta, iar campul vizual este destul de restrans (stiu, nu exista o formula general valabila de aproximare), dar sunt curios cum fac colegii nostrii mult mai experimentati.

Multumesc.
beginner
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 06 Dec 2010, 10:58
Locaţie: Bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde mihai_tud pe 06 Dec 2010, 14:14

Tinind cont ca ar trebui sa folosesti o luneta de goana, cu o magnificatie de maxim 4, nu ar trebui sa ai probleme in a incadra porcul in luneta si sa mai ai si ceva spatiu in fata lui pentru aproximatie.Daca ai luneta de panda ,atunci nu prea ai ce sa faci cu ea la goana de mistret ,deoarece nu o sa ai timp nici sa-l prinzi in luneta ce sa mai vorbim de corectie :lol: . Cam asta e!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde beginner pe 06 Dec 2010, 14:27

Multumesc de raspuns, inca nu am apucat sa "incerc" luneta in teren, dar cu prima ocazie, dupa ce o sa o folosesc o sa revin cu informatii, stiu ca este o luneta slabuta, dar o sa o incerc.
Pentru cine imi poate recomanda o luneta mai performanta (stiu ca sunt multe peste ce am eu), astept cu interes recomandarile dvs.
beginner
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 06 Dec 2010, 10:58
Locaţie: Bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde violiv pe 06 Dec 2010, 23:34

In mai toate situatiile de vanatoare cand se trage la tinta in miscare corectia se exprima in unitati si multipli sau fractiuni de animal. E foarte adevarat ca distanta pana la tinta ca si marimea in sine a unei tinte ce poate avea dimensiuni foarte variabile sunt chestii care se determina destul de aproximativ in practica, de multe ori dupa foc, dar mistretul in sine este singurul reper constant ce-l ai in luneta. Pana sa pui pusca la ochi ai vreme sa-ti faci o idee de marime si distanta pana la el. Chiar daca exista o eroare de apreciere - sa zicem ca pe lumina puternica cand distantele par mai mici un porc de 200 kg iti pare mai mic decat este crezand ca se afla la 100 m dar el este la 150 m sau, invers, pe ceata, cand distantele par mult mai mari, un porc de 100 kg iti pare un monstru aflat mult mai departe decat este - aceasta eroare este compensata in sensul ca marimea relativa a tintei coroborata cu distanta intra in regula de asemanare a triunghiurilor. Daca distantele nu sunt extreme, adica tinta sa fie real peste 25 m si sub 150 m, indiferent cat de eroanata ar fi aprecierea marimii in raport cu distanta tot cam atat exprimat in "unitati de animal" trebe sa corectezi, functie numai de viteza apreciata foarte grosier: fuga mare, trap, pas. E cu totul si cu totul improbabil sa vezi un godac de 40 kg la 25 m si sa-i zici ca-i ditamai vierul de 200 kg la 150 m pentru ca in capul tau sunt deja fixate, chiar fara sa-ti dai seama niste repere de distanta, inca din momentul cand te asezi in stand...cam pe unde sunt 25, 50, 75-100 m. Pe de alta parte te mai ajuta si constitutia animalului...dincolo de o anume limita, porcul creste proportional mai mult pe inaltime decat pe lungime astfel incat nu prea o sa vezi porci seriosi nici de 1 m da nici de 3 m lungime si poti folosi pentru aprecierea corectiei un "porc standard" ca n-o sa gresesti foarte mult.

Adica, mai pe romaneste, daca porcul e la fuga mare la distanta care pare mare-mare de tot ii trebe o lungime de porc in fata iar daca iti pare ca-i la 100 m (90% din situatii nu trece de 60-70 m reali) ii trebe maxim o jumate de porc inainte corectie. Practic, in momentul in care tragi in fata ratului, cu orice distanta cat de mica glontul are sansa sa-l ajunga bine. Cu cat va fi mai mare corectia in fata ratului cu atat glontul va avea sansa sa ajunga mai bine, adica mai in fata verticalei prin piciorul din fata. Daca tragi in el, cu cat te indepartezi de rat spre corp cu atat glontul va ajunge mai spre fund. Cand esti nou in ale glontului poti gresi in doua moduri: ori tragi ca si cu lisa si ajungi sa pui corectie prea mare, ori zici ca ai glont si nu mai trebe corectie si-atunci il pisti de fund.

O alta chestie care incurca este faptul ca nu prea merge fix la travers ci pe directii oblice sau chiar oblic pe inaltime (coboara sau urca) si atunci trebe sa reusesti sa prinzi cat mai bine directia de mers pe care s-o parcurgi si s-o continui cu arma. Si in aceasta situatia corectia exprimata in "unitati de animal" este aceeasi, adica o jumate din marimea relativa, vizibila a tintei. Mergand pe o directie oblica, deplasarea pe transversala este proportional redusa dar in aceeasi masura este redusa si "lungimea" animalului pentru ca-l vezi din unghi. O jumate din cat vezi ar trebui sa fie suficient la distantele maxime uzuale la care se poate trage in padure. Lovituri la 150-180-250 (chiar 400 m :shock: ) de care o sa mai auzi sunt efectiv rare sau povesti. Am vazut de multe ori si la tragatori cu experienta multa aprecieri gresite a distantei....fara nicio intentie de a exagera, omul era convins ca trasese la 75-80 m care real nu erau mai mult de 50. Asta se intampla cu atat mai mult cu cat privesti tinta prin luneta...chiar si la 1x tot iti apare o deformare a perspectivei (pierzi vederea stereoscopica) si poti gresi usor.

Iti poti construi un panou de dimensiunea unui mistret pe care sa-l privesti prin luneta de la distante diferite si din unghiuri diferite incercand sa memorezi cat mai bine cat de mult ocupa "porcul" din imaginea vizibila la diferite distante. Cand nu mai vezi nimic inafara de "negru" atunci e suficient de aproape cat sa tragi direct in negru :mrgreen: In rest, chiar si la o magnitudine de 3x tot iti intra in luneta un porc si ceva, adica ai un pic de loc in "ceva-ul" ala cat sa muti reticulul in fata lui. Cu cat "ceva-ul" e mai mare, cu atat porcul e mai departe si ai loc mai mult de corectat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde beginner pe 07 Dec 2010, 00:45

Multumesc mult Violiv, toate aceste explicatii ma ajuta mult in a intelege chiar si numai teoretic vanatoarea cu carabina. Incerc sa retin cat mai mult si de a pune in practica explicatiile tale. Am studiat cu atentie pozele postate cu corectiile facute de tine pe unul din topic-urile unde existau niste poze cu mistreti privind corectiile ce trebuiesc aplicate in functie de distante si pozitia mistretilor. Putin cate putin o sa fiu toba de teorie...in practica o sa vedem :D . ideea este ca la lisa am reusit performante bunicele in raport cu experienta in ale vanatorii. Incerc sa constientizez ca, chiar daca am in mana o carabina trebuie sa fac corectii matematice si asta cateodata imi da bataie de cap. Pana la urma totul, sau aproape totul se poate calcula sau cuantifica, chiar si vanatoarea, asta este partea frumoasa, nimic nu este intamplator. :D
beginner
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 06 Dec 2010, 10:58
Locaţie: Bucuresti

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 03 Noi 2011, 16:11

[quote="beginner"]
Salutari!
1. 890ms este viteza max la gura tevii, pentru o teava de 600mm, in practica viteza de calcul este mai mica (cea medie + minciunile producatorilor + teava imperfecta), ar trebui sa calculezi cu max 800m/s. In 0.1s distanta nu e 110m (nici macar cu 900m/s nu e) ci max 80m
2. Fiind incepator este greu de apreciat marimea porcului in functie de obiectiv ca sa aflii distanta macar aprox, daca folosesti luneta de goana ar trebui sa folosesti 1x ca sa tintesti cu ambii ochi deschisi, maximum 2x cu un reticol mildot (1 miliradian = 1/(2xpi()x1000) grade) si sa tragi in fata CU UNGHI nu cu distanta pentru ca unghiul se pastreaza INDIFERENT DE DISTANTA.
EX: 2 x zoom, porcul se deplaseaza in goana (cca 13m/s), UNGHIUL de corectie este arctg(1.3/80)=aprox 1 GRAD(atentie este FOARTE MULT!!!) = 0.017radiani = 17miliradiani =cca3-4 mildoturi (esti pe 2x zoom!!!)de pe reticol in fata ratului si-l iei dupa ureche sau in gat, INDIFERENT DE DISTANTA LA CARE ESTE. Pentru asta s-au inventat reticolele militare MILDOT. De asemenea poti face rangefinding foarte bun cu ele daca stii aprox dimensiunea tintei (zoom luneta x marime tintei in cm/numarul de mildoturi in care se incadreaza, rezultat in m). Du-te pe site-ul hawkeoptics.com si downloadeaza softul lor balistic, au o luneta buna SPORT HD 2-7x, eu dau gasca jos in zbor cu un hornet cu ea. Daca ai buget mai bun exista o luneta de goana belea la http://nightforceoptics.com/SCOPES_OVER ... 4_nxs.html , e 1-4x, optica de exceptie, mildot , dar e cca 1000USD :(
3. Acum ma joc cu un zeiss compact point, un red dot cu punctul de 3.5MOA (MOA=minute of angle=1 grad/60)(3.5MOA=cca1MILDOT!!! ce baieti destepti astia de la zeiss), amplificare 1x (cca!) deci il pun in fata ratului de la un dot si jumate (in goana mare ) pana la 0.5dot (la mers) si vreau sa pun o luneta 5x cu QD in spatele lui, pentru un tir mai lung la tinta fixa sau rangefinding. Uite ce face asa ceva in mainile cui trebuie: http://www.youtube.com/watch?v=BHs52dv1 ... re=related
3. principiul l-am aplicat si la lisa pana am invatat sa corectez instinctiv, in spate am calculat si montat un "U" din tabla maleabila cu deschiderea de 10 mildots (marimea depinde unde o pui pe arma), numai asa am reusit sa dau sarsea (viteze de deplasare de peste 120km/h) jos, e incredibil faptul ca la aceasta specie de rata ajungi sa corectezi in distanta si de 8 ori lungimea ei, pana la urma geometria nu minte.

Sper sa-ti ajute trigonometria, daca experienta este mica!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 03 Noi 2011, 17:42

[quote="beginner"]
PS: am uitat ceva, si anume:
1. NU opresti "swingul" (rotirea) armei cand apesi pe tragaci
2. Tot ce ai citit scris de Vio, de mine sau altii se refera la "sustained lead" urmarire constanta a tintei si aplicarea unei corectii calculabile geometric in momentul focului, dar exista si alte metode, mult mai instictive :
"follow through" (treci rapid prin tinta si dai drumul in fata ei cu o corectie in lungime (nu unghiulara) mai mica decat in cazul anterior, aceasta depinde de viteza cu care "treci" prin tinta) metoda care se bazeaza pe faptul ca teava NU SE OPRESTE din rotire, traiectoria glontului din camera cartusului pana la gura tevii este un fel de arc ("spline") dupa care devine rectilinie, tangenta la aceasta curba (spline), cam ca la bici sau la muscarit cand accelerezi si dupa opresti acceleratia DAR CONTINUI miscarea cu viteza constanta
"pull away" aceeasi chestie ca "follow through" dar in fractiuni de secunda, daca ai doar o fereastra mica in care poti trage mergi cu catarea pe tinta si smucesti arma in fata moment in care apesi pe tragaci, aceasta din urma necesita, zic eu, instinct deosebit si experienta.
3. In padure, unde te poti trezi cu un urs la 10m in fata ta, sau Doamne fereste mai aproape,NU VREI SA AI LUNETA CU AMPLIFICARE montata pe arma, am vazut arme cu luneta facute guler de urs, vanatorul a renuntat la sportul asta!
4. Tragaciul nu il apesi brusc, pe cat posibil apesi cu o forta constanta la 90de grade pe el ,nu laterala, trage aer in piept si da jumate afara cand incepi urmarirea tintei si tine-ti respiratia asa pana cand dai focul si chiar dupa inca vreo cateva secunde.
5. Exerseaza, exerseaza, exerseaza, dar din pacate nu stiu unde exista poligon cu tinte in miscare in tara asta. Oricum minim 80% din vanatorii pe care ii cunosc personal habar nu au de nici o corectie, trag cu carabina semiautomata "la rat" cu lunete pricopsite de 4x-12x ca doar glontul are "mach3" si porcul abia se misca :) si ranesc la animale de imi vine sa urlu :( . La 4x zoom punctul de ochire ESTE IN AFARA FIELD OF VIEW al unei optici medii, practic un porc la goana aproape este afara din campul vizual al lunetei, daca vrei sa-l dai jos in foc. In mod normal, in vest, inainte de inceperea sezonului trebuie sa treci un test de poligon cu tinte fixe si in miscare, altfel nu ai ce cauta in teren! Eu ma antrenez cu aerul comprimat tragand intr-o tinta (de dimensiuni mici cca 10cmx10cm) montata pe un suzuki samurai (cu geamurile laterale "blindate" cu tabla de 2mm) care circula cu max 10km/h de la 10m (ca sa am viteza relativa a tintei mare, cam ca un porc la 40m) (viteza peletei la AC este de cca 200m/s fata de 800m/s, deci corectia este cam aceeasi ca la mistret cu 30-06 sau gasca cu hornetul), iti "intri in mana" destul de bine asa, ai sa te miri.
6. Daca ai doborat un porc stai cu catarea pe el inca vreo cateva secunde, are prostul obicei sa se ridice si sa dispara, mai ales la 30-06 de 9grame, ti-as recomanda macar 11grame, are aproape aceesi viteza initiala, sau, mai bine un 8x57 cum se facea vanatoarea odinoara, dar asta e alta discutie, corectiile sunt un pic mai mari. Un diametru mai mare a glontului are un "stoping power" mai mare si o traiectorie mai curba (nu bate asa de departe), e mult mai bine pentru un incepator, sa nu uitam de accidente. 30-06 de 9 gr e razant rau si nu prea opreste un porc marut in foc , nici macar in inima, zic eu, la tap daca dai cu el mananci carne tocata de-a gata, cerb exclus. Nu prea stiu la ce-i bun 9 gr asta, doar daca dai la tinte fixe de la 300m in sus, nu cred ca e cazul.

Numai bine, da sa cada din prima sau nu da!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde mihai_tud pe 04 Noi 2011, 08:22

bowmadness scrie:
beginner scrie:Salutari!
1. 890ms este viteza max la gura tevii, pentru o teava de 600mm, in practica viteza de calcul este mai mica (cea medie + minciunile producatorilor + teava imperfecta), ar trebui sa calculezi cu max 800m/s. In 0.1s distanta nu e 110m (nici macar cu 900m/s nu e) ci max 80m
2. Fiind incepator este greu de apreciat marimea porcului in functie de obiectiv ca sa aflii distanta macar aprox, daca folosesti luneta de goana ar trebui sa folosesti 1x ca sa tintesti cu ambii ochi deschisi, maximum 2x cu un reticol mildot (1 miliradian = 1/(2xpi()x1000) grade) si sa tragi in fata CU UNGHI nu cu distanta pentru ca unghiul se pastreaza INDIFERENT DE DISTANTA.
EX: 2 x zoom, porcul se deplaseaza in goana (cca 13m/s), UNGHIUL de corectie este arctg(1.3/80)=aprox 1 GRAD(atentie este FOARTE MULT!!!) = 0.017radiani = 17miliradiani =cca3-4 mildoturi (esti pe 2x zoom!!!)de pe reticol in fata ratului si-l iei dupa ureche sau in gat, INDIFERENT DE DISTANTA LA CARE ESTE. Pentru asta s-au inventat reticolele militare MILDOT. De asemenea poti face rangefinding foarte bun cu ele daca stii aprox dimensiunea tintei (zoom luneta x marime tintei in cm/numarul de mildoturi in care se incadreaza, rezultat in m). Du-te pe site-ul hawkeoptics.com si downloadeaza softul lor balistic, au o luneta buna SPORT HD 2-7x, eu dau gasca jos in zbor cu un hornet cu ea. Daca ai buget mai bun exista o luneta de goana belea la http://nightforceoptics.com/SCOPES_OVER ... 4_nxs.html , e 1-4x, optica de exceptie, mildot , dar e cca 1000USD :(
3. Acum ma joc cu un zeiss compact point, un red dot cu punctul de 3.5MOA (MOA=minute of angle=1 grad/60)(3.5MOA=cca1MILDOT!!! ce baieti destepti astia de la zeiss), amplificare 1x (cca!) deci il pun in fata ratului de la un dot si jumate (in goana mare ) pana la 0.5dot (la mers) si vreau sa pun o luneta 5x cu QD in spatele lui, pentru un tir mai lung la tinta fixa sau rangefinding. Uite ce face asa ceva in mainile cui trebuie: http://www.youtube.com/watch?v=BHs52dv1 ... re=related
3. principiul l-am aplicat si la lisa pana am invatat sa corectez instinctiv, in spate am calculat si montat un "U" din tabla maleabila cu deschiderea de 10 mildots (marimea depinde unde o pui pe arma), numai asa am reusit sa dau sarsea (viteze de deplasare de peste 120km/h) jos, e incredibil faptul ca la aceasta specie de rata ajungi sa corectezi in distanta si de 8 ori lungimea ei, pana la urma geometria nu minte.

Sper sa-ti ajute trigonometria, daca experienta este mica!


Intre timp am trecut la 180 grains,mult mai eficient.Si eu tot un Z-Point folosesc si intr-adevar tot corectia exprimata de tine in DOT-uri o folosesc (instinctiv as zice ,nu m-am gandit prea mult la calcule de trigonometrie).
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde GeKados pe 04 Noi 2011, 21:47

bowmadness scrie:
beginner scrie:2. ....(1 miliradian = 1/(2xpi()x1000) grade) .......



Nu vreau sa fac pe desteptul dar s-a strecurat o mica eroare :
1 rad = 180 /╥ = 57,29 ° => 1mrad = 57,29 / 1000 = 0,05729°
sau
1 rad = 360° / 2╥ radiani (pt ca 2╥ radiani are un cerc .....) = 57,29 °.....=>....1mrad=0,05729°


Iar 1° este inversul : 1°= ╥ / 180 = 0,017 rad - exact cum ai scris si tu in mesajul tau..
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 05 Noi 2011, 13:04

scuze corect! un cerc=360grade = 2pi() radiani, din viteza! dar rezultatul l-am corectat din mers :) fiind corect!
respect
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde bowmadness pe 05 Noi 2011, 13:13

Intre timp am trecut la 180 grains,mult mai eficient.Si eu tot un Z-Point folosesc si intr-adevar tot corectia exprimata de tine in DOT-uri o folosesc (instinctiv as zice ,nu m-am gandit prea mult la calcule de trigonometrie).[/quote]
:wink: a dracu' geometria asta!
Z-point plin!
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde GeKados pe 06 Noi 2011, 09:29

bowmadness scrie:scuze corect! un cerc=360grade = 2pi() radiani, din viteza! dar rezultatul l-am corectat din mers :) fiind corect!
respect


Ai dreptate, tot din viteza, mie mi se mai intampla si mie,mai ales cand sunt in criza de timp, ca una sa gandesc si alta sa scriu pe foaie.. :)

Numai bine!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Corectia tirului la goana de mistret

Mesajde yoghi pe 06 Noi 2011, 17:57

yoghi scrie:pe vremea lui Tovarasu, mergeam la vanatoare cu un prieten profesor -doctor-cercetator in matematica.La fiecare iesire ,in masina facea antrenamente ,zic eu :D (exercitii- zicea el ) de tragere. Calcula prin unghiuri Cos si Sin, Tg, si Ctg Alfa ,cel putin 30-40 de variante pe care ar fi trebuit sa le aplice in teren.

La sfarsitul vanatorii era f dezamagit de propiul rezultat si promitea ca va face mai multe '' antrenamente'' pe plansa la institut. :lol:

Ps Acum e in USA sef de catedra la o universitate desteapta.


degeaba zic eu pune o juma de porc in fata daca tu nu reusesti sa apreciezi cat inseamna acea jumate in functie de unghi si distanta.E nevoie de exercitii live. Fiecare nou vanator a trecut prin perioada de inceput cu 80% ratari si doar restul lovituri bune.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate