Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:01

Eficienta breneke-ului la mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde cybelle pe 15 Dec 2010, 12:40

madalin122582 scrie:Ovi, nu mai scrie tampenii. Citeste un incepator ce scri tu si se apuca de fabricat.

Weekendul trecut am fost la mistret. Am avut la mine Sauvestre 12/76, 12/70 si Rottwiel 12/70 de 32 de grame. Daca pana in trecut aveam o impresie buna despre Sauvestre, am ajuns la concluzia ca nu prea isi merita banii. La final de vanatoare, am tras intr-un "mistret". Sauvestre de 76 si 70 au urcat cu aproape 20 de cm in 30 de metrii fata de punctul ochit. Oscilatia a fost doar pe verticala. Am tras cate 5 focuri din fiecare tip de cartus. Am ramas impresionat de eficienta si precizia Rottweil. Pe langa faptul ca a intrat mai adanc in lemn, in 30 de metrii, a fost punct ochit, punct lovit. Arma a fost MP 153.
Sa nu mai vorbil ca Rottweil e 6 lei si Sauvestre 21 de lei


prietene.
eu nu scriu TAMAPENII.
ceea ce am scris chiar am experimentat in trecut[nu am auzit ca altii]
am scris numai vav de 3 la fund si atat
faptul ca tu ai tras cu breneker si sauvestre, samd si nu ai fo multumit de unul sau de altul, numa deranjeaza, este parea ta
eu nu mai trag cu 3 la fund de mult; numai ca ce am scris este purul adevar despre 3 la fund
pot discuta mult despre aceste cartuse vs breneker in 20 de metrii....dar in alt topic daca vrei!!!

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde cybelle pe 15 Dec 2010, 12:42

si..faptul ca se apuca de fabricat un incepator 3 la fund si asta dupa ureche nu este vina mea.
este a celor care incurajeaza acest lucru.
eu m-am convins ce si cum.. si trag cu carabina de ceva timp. :idea:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde cybelle pe 15 Dec 2010, 12:46

madaline.
cu scuzele de rigoare, nu am citit mai sus.

respect
ovidiu zanescu
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde madalin122582 pe 15 Dec 2010, 12:48

Nici o problema. Stiam ca te cheama Ovidiu, dar nu la tine am facut referire.
Respect
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 15 Dec 2010, 17:43

ala e "odo" :lol:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Alin3006 pe 15 Dec 2010, 19:07

cybelle scrie:madaline.
cu scuzele de rigoare, nu am citit mai sus.

respect
ovidiu zanescu


:lol: :oops:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde cybelle pe 15 Dec 2010, 20:27

mama masi aline :mrgreen:
daca dupa un minut nu mai pot corecta[mai ales ca a zis 'ovi'].... raman doar cu scuzele de rigoare :)

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 15 Dec 2010, 20:56

@madalin122582

scrie undeva pe vreun cartus cu proiectil unic, fie el de lisa sau de carabina ca va merge exact in punctul ochit pe aparatele de ochire fixe ale armei???? Fiecare proiectil unic de un anume sort se poate duce in treaba lui la distante uneori marisoare de altele chiar daca pe toate scrie 12/70. Cum am mai zis si alta data, o mare parte din eficienta redusa a proiectilelor unice trase din lisa la porc se datoreaza impreciziei ochirii. Pe undeva e normal sa te astepti ca daca ai o lisa cu sina si bumb orice tragi din ea sa ajunga unde vrei tu dar in realitate nu-i tocmai asa, cu atat mai mult cu cat lisele de astazi construite pentru alice trag doar "secundar" proiectile unice.
Daca ai avea pe arma un sistem de ochire mai performant, reglabil, ai vedea care sunt avantajelor proiectilelor moderne de "100 m".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde OVI762 pe 15 Dec 2010, 21:11

[quote="madalin122582"]Ovi, nu mai scrie tampenii. Citeste un incepator ce scri tu si se apuca de fabricat.

Lasa colegu' ca stiu eu ce stiu-urmeaza explicatia:
_decat sa fugim noi in teren dupa braconieri,sa-i ducem la politie,sa le faca dosar penal si ei sa scape bine merci mai bine ii invatam cum sa faca munitie si se curata ei singuri.Avantaje:mai putin efort din partea noastra,mai putine dureri de cap,somn mai linistit cu gandul ca ai infaptuit un :lol: :lol: :lol: lucru bun etc.Oricum,incepatorii de acum(printre care ma numar)nu se apuca de facut cartuse ca e mai simplu(si mai ieftin cred)sa le iei gata facute.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde OVI762 pe 20 Dec 2010, 09:06

Sa nu uit:crede cineva ca odo si ala care il insotea aveau vreun fel de autorizatie,cat de cat?Si nu inteleg ca ce chestie a tras dupa mistret-e stagiar,e vanator?????Practic asta face misto de noi toti cu postarea lui. :x
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde petre stefan pe 23 Dec 2010, 21:22

Referitor la cele scrise mai sus in legatura cu 3 l.f. sezonul asta am vazut o purcea impuscata cu asa ceva care a cazut in foc undeva la distanta 20-25 m, la eviscerare s-au gasit in ea 5 bile si toate erau in zone vitale[plamani,inima,ficat si una la ureche] si tot sezonu asta am mai vazut o purcea de aprx.80 kg impuscata cu breneke B&P de 12 la 20-30m exact in inima si care s-a mai dus aproximativ 80-100 m,iar alt eveniment relevant a fos acum 2 saptamini cind s-a impuscat un vier de aprx 120 kg tot cu breneke B&P de 16 la 25-30m care a ramas in foc fiind lovit in plamini.
Dupa parerea mea cred ca ceea ce conteaza este puterea de stopare a breneke ului ,dar si aliajul din care este facut pt a putea trece prin oase si tesut.
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde chriss_hunter29 pe 24 Dec 2010, 20:33

petre stefan scrie:Dupa parerea mea cred ca ceea ce conteaza este puterea de stopare a breneke ului ,dar si aliajul din care este facut pt a putea trece prin oase si tesut.
!
la distanta pentru care este facut sa-si faca treaba nu cred ca mai conteaza daca este plumb sau aliaj
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde yoghi pe 26 Dec 2010, 14:53

In afara de faptul ca @odo e destul de aerian alicele de 10mm nu prea mai au loc '' trei la fund'' mai ales daca cartusul avea si bura paharel.cred ca datorita ''tehnicii de incarcare'' cartusul a facut ''fis'' si atat.
Cartusul cu ''poste'' a fost folosit la mistret sau tap in lupta de aproape, pt ca vanatorul sa poata lovi cumva animalul in 5-20m in timp ce acesta trecea in goana pe linga puscas. In 5-10 m chiar si doua alice da peste cap mistretul.
La noi este interzis dar datorita invataturilor de la batrini fiecare doreste sa testeze personal asemenea cartuse.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde chriss_hunter29 pe 26 Dec 2010, 15:16

daca cineva mai are retineri pentru folosirea proiectilului unic ...se poate vedea aici ceva interesant :D

http://www.youtube.com/watch?v=t9Kt7pOp ... ature=fvwp
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 26 Dec 2010, 23:27

Ce demostreaza? Ca la 20 m face poc-bum?
Nu din filmulete mi s-a tras retinerea...

Imagine

De acord: lovitura in inima nu-l pune jos instant, mai ales daca trece de 200 kg numa ca asta a fost al doilea foc; primul a fost in gat, a lovit clavicula pe care n-a reusit s-o rupa in schimb s-a taiat proiectilul Brenneke magnum de-a lungul in doua felii care n-au mai penetrat prea departe, una din ele oprindu-se exact intr-o vertebra cervicala cat numa s-o atinga si alta spre coaste. Primul foc a fost pana-n 20 m, al doilea sub 15 m si proiectilul l-am recuperat din pielea de pe partea opusa. A fugit ca vantu inca aproape 100 m, cat sa mor de trei ori de draci. Si cu 223 pica din primul foc tras in acelasi loc. Mie mi-a ajuns cu varf si-ndesat cu lisa la porc....mai bine stau acasa decat sa plec fara carabina.

Mai acu' cateva zile am vazut un purcelus de vreo 80-90 kg cu 5 Brenneke in el, toate in torace-gat-cap si care a alergat serios pana sa pice. E foarte adevarat ca fugea de mai bine de o ora cu un glont de carabina trecut prin fata piciorului din spate da' asta e vina tragatorului, nu glontului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde chriss_hunter29 pe 27 Dec 2010, 00:33

vio,*hold your horses*...nu contest suprematia glontului in fata proiectilului unic,sunt insa cazuri in care este de preferat folosirea breneke-ului pentru distante mici gen 10-20 de metri unde efectul de stopare este masiv.....ultima vanatoare la care am participat a fost intr-o zona deschisa unde predomina paius inalt si stuf in portiunile cu apa....nu puteai sa vezi coltosul bine decat la o distanta de pana in 10 metri...oricum de tras trageam dupa ce trecea de linia de vanatori dar si aici aveai tot cam aceeasi marja pana disparea in paiusul inalt de 1.5 metri din spate......eu merg la coltosi si cu carabina si cu lisa si aleg in functie de relief dar prefer sa folosesc lisa acolo unde nu sunt sigur unde ar putea sa se duca glontul din carabina!
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde linx35 pe 28 Dec 2010, 11:19

intradevar glontul scapat din carabina spune alta poveste mistretului :D dar pentru zonele cu subarboret sau cum spunea cineva mai sus "in iarba pana la piept" si pe o distanta de 50 m suprematia o detine tot teava lisa :D
linx35
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Dec 2010, 09:56

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 29 Dec 2010, 06:29

violiv scrie: lovitura in inima nu-l pune jos instant,


fuduliile alea din spate par intacte, asta la facut sa mai aiba el forta sa mai alerge cat mai a alergat :mrgreen: :lol:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde ssteffan pe 31 Dec 2010, 13:37

L-a :oops: :oops:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Clujeanul pe 12 Aug 2011, 12:17

Salutare,

De vreo 2-3 ani am observat ca la cartusele Rottweil Brenneke Classic (cele cu bura de pasla, cal. 16) intre bura si tub sunt si (destul de multe) particule de pulbere. Cum ajunge pulberea pe langa bura? Este posibil ca pulberea sa scape de capacelul care o desparte de bura si sa ajunga sa joace aiurea prin tub? In orice caz, cartusele astea Rottweil nu arata deloc la fel de frumos ca cele din poze. Cumva, mi se pare ar fi dintr-o clasa inferioara de calitate...pentru ca imi este greu sa cred ca toate cartusele Rottweil Brenneke cu bura de pasla sunt asa. Ce parere aveti? Faptul ca pulberea este imprastiata prin tot cartusul afecteaza traiectoria si energia glontului?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde chriss_hunter29 pe 05 Noi 2011, 00:22

recuperate din coltosi :wink:
Imagine
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Sly_Fox pe 05 Noi 2011, 19:20

Inseamna ca au facut treaba buna.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde chriss_hunter29 pe 05 Noi 2011, 22:21

asa este...sauvestre are o eficientza dementziala :evil: :twisted:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde stefan 3006 pe 10 Noi 2011, 19:44

E dat dracului daca loveste!
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde Sly_Fox pe 26 Noi 2011, 17:43

Ieri am mai avut o dovada a eficientei proiectilului unic la mistret.
Tatal meu a fost norocosul. Doua cartuse trase , incarcate cu proiectile Gualandi, doi mistreti la pamant.
Arma clasica in calibrul 16.
Unul la vreo 90 kg altul pe la 120 kg, distante 25-30 metri. Primul lovit in ochi, al doilea in coaste (proiectilul a tranversat corpul dand orificiu de iesire).
Nu stiu cum naiba face de ii nimereste cu proiectil unic din lisa, ca eu sunt tamaie la acest capitol.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde violiv pe 27 Noi 2011, 09:42

Ieri am avut si eu o dovada a "eficientei" perfect comparabile a proiectilului unic tras din lisa cu a gloantelor trase din diferite calibre: turma, aproape, desis, tras din 9,3 semi, 30-06 semi, 7x57/12 respectiv 12/12.
Picat nimic, ranit cel mai probabil doi (dupa urme) cautat pana noaptea cu rezultat 0.
Dupa multe studii la fata locului, cele trei proiectile unice trase au fost "gasite" si refacuta traiectoria dupa urmele lasate pe copaci...apropo, chestia cum ca unicul din lisa deviaza mult mai putin ca glontul in conditiile in care intalneste ceva in cale o fi in carti adevarata ca-n practica nu s-a dovedit asa. Se pare ca vinovate de ranire au fost un 9,3x62 si un 7x57. Scuze! Nu gloantele, ci cei ce le-au slobozit - sa fim intelesi, glontul in sine fara degetul de pe tragaci e doar o bucatica de metal neganditoare si necuvantatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde stefan 3006 pe 27 Noi 2011, 10:03

Metal neganditor care musca rau!
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde the_mav pe 27 Noi 2011, 13:44

violiv scrie:Ieri am avut si eu o dovada a "eficientei" perfect comparabile a proiectilului unic tras din lisa cu a gloantelor trase din diferite calibre: turma, aproape, desis, tras din 9,3 semi, 30-06 semi, 7x57/12 respectiv 12/12.
Picat nimic, ranit cel mai probabil doi (dupa urme) cautat pana noaptea cu rezultat 0.
Dupa multe studii la fata locului, cele trei proiectile unice trase au fost "gasite" si refacuta traiectoria dupa urmele lasate pe copaci...apropo, chestia cum ca unicul din lisa deviaza mult mai putin ca glontul in conditiile in care intalneste ceva in cale o fi in carti adevarata ca-n practica nu s-a dovedit asa. Se pare ca vinovate de ranire au fost un 9,3x62 si un 7x57. Scuze! Nu gloantele, ci cei ce le-au slobozit - sa fim intelesi, glontul in sine fara degetul de pe tragaci e doar o bucatica de metal neganditoare si necuvantatoare.

dom' profesor... desi stim la acest capitol fiecare dintre noi cum si ce preferinte are :) , as inclina sa scriu cu litere mari din nou VINA PT VANATUL RANIT APARTINE BIPEDULUI CARE APASA TRAGACIUL !
si eu vanez porc cu lisa, dar n'am mai avut piesa ranita de vreo 4 ani si ceva...

ps: vreun limier ceva? poate asa ii recuperati...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde stefan 3006 pe 27 Noi 2011, 20:19

the_mav scrie:
violiv scrie:Ieri am avut si eu o dovada a "eficientei" perfect comparabile a proiectilului unic tras din lisa cu a gloantelor trase din diferite calibre: turma, aproape, desis, tras din 9,3 semi, 30-06 semi, 7x57/12 respectiv 12/12.
Picat nimic, ranit cel mai probabil doi (dupa urme) cautat pana noaptea cu rezultat 0.
Dupa multe studii la fata locului, cele trei proiectile unice trase au fost "gasite" si refacuta traiectoria dupa urmele lasate pe copaci...apropo, chestia cum ca unicul din lisa deviaza mult mai putin ca glontul in conditiile in care intalneste ceva in cale o fi in carti adevarata ca-n practica nu s-a dovedit asa. Se pare ca vinovate de ranire au fost un 9,3x62 si un 7x57. Scuze! Nu gloantele, ci cei ce le-au slobozit - sa fim intelesi, glontul in sine fara degetul de pe tragaci e doar o bucatica de metal neganditoare si necuvantatoare.

dom' profesor... desi stim la acest capitol fiecare dintre noi cum si ce preferinte are :) , as inclina sa scriu cu litere mari din nou VINA PT VANATUL RANIT APARTINE BIPEDULUI CARE APASA TRAGACIUL !
si eu vanez porc cu lisa, dar n'am mai avut piesa ranita de vreo 4 ani si ceva...

ps: vreun limier ceva? poate asa ii recuperati...

Santeti foarte bun sau nu ati avut porci mistreti in zona?
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Eficienta breneke-ului la mistret

Mesajde the_mav pe 28 Noi 2011, 09:16

porci in zona sunt multi, foarte multi uneori. si nu vanez intr-o singura zona din tara, dar asta e alta poveste. si nici nu cred ca "sunt foarte bun", doar ca imi place foarte mult vanatoarea la mistret cu lisa...
numai ca daca vrei sa tragi intr-o tinta neagra ce se misca pe camp, intotdeauna am recomandat un poligon. daca mergi la vanatoare de mistret, din punctul meu de vedere e cu totul altceva. inveti sa te stapanesti si sa gandesti corect si nu prea mai dai drumul la foc "poate il agata totusi".
fiecare cu ale lui...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate