Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:32

suporti luneta ij 18

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

suporti luneta ij 18

Mesajde dan-bt pe 22 Dec 2010, 20:25

Buna seara si bun gasit tuturor.fiind prima mea postare e normal in primul rand sa ma prezint. numele meu e Dan sant din Botosani,am 37 de ani si vanator sant din anul 2003.am achizitionat de curand o carabina ij 18 cal 30 06 si saptamana asta asta am comandat de la oradea suportul de luneta pt aceasta carabina.eu am comandat cel dintr-o bucata si am rimit un suport diferit.inelele de prindere pt luneta se fixeaza de sina printr-un surub fiecare si sina se fixeaza de arma prin doua suruburi laterale.am nevoie de sfatul vostru,daca mai are cineva asa ceva si daca rezista pe ij.am vazut fotografiile voastre si postarile multor colegi si majoritatea detin suportul dintr-o bucata cu piulite de fixare pe lateral.nu stiu ce sa fac,sa il trimit inapoi sau sa raman cu acesta?va multumesc pt raspunsuri.Si nu in ultimul rand va doresc sarbatori fericite si un an nou mai bun. :D.si in acest sezon c.....t in traista.
dan-bt
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2009, 20:29

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde violiv pe 23 Dec 2010, 08:25

Este cel mai bun suport existent, fara nicio grija chiar si la 30-06.
Necesita o persoana priceputa care sa monteze prima data luneta pentru ca-i un pic mai migalos de facut toate reglajele initiale apoi nicio problema.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde dan-bt pe 23 Dec 2010, 09:06

poti te rog sa-mi explici in cateva cuvinte cam in ce ar consta aceste reglaje?as incerca sa o montez eu dar e prima data cand fac asta si nu stiu cum sa fac.multumesc.
dan-bt
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2009, 20:29

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde todi pe 23 Dec 2010, 19:20

Bună seara,
Este un suport foarte bun, am și eu unul la fel.

http://img821.imageshack.us/img821/5279/img8546c.jpg
todi
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 22 Iul 2010, 20:32
Locaţie: Satu Mare

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde paungeorgica pe 23 Dec 2010, 21:02

dan-bt scrie:poti te rog sa-mi explici in cateva cuvinte cam in ce ar consta aceste reglaje?as incerca sa o montez eu dar e prima data cand fac asta si nu stiu cum sa fac.multumesc.

Si eu tot modelul asta de suporti il am si este foarte bun. Iti zic cum am procedat eu avand in vedere ca-i prima luneta montata si reglata de mine: am montat intai inelele pe luneta dupa am strans suruburile de desuptul inelelor (am facut intai asta ca sa nu strang inelele stramb) am desfacut luneta si am montat suportul pe arma. Am pus arma la cumpana ca sa fie dreapta am pus luneta si ea la randul ei la cumpana, am starns inelele si gata montalul, in poligon cu ea. Sa ai grija la distanta dintra luneta si ochi ca ai toate sansele cand vei trage sa te trezesti cu luneta in ochii. Acum il las si pe cei cu experienta sa-i zica dar eu ca incepator asa am facut (daca ai ochiul putin format poti sa montezi si fara cumpana dar nu-i cazul la mine).
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde violiv pe 23 Dec 2010, 22:46

Sina se monteaza cu codita libera, cea care sta in aer, catre spate.
Inelul din spate e fix, inelul din fata se poate ajusta stanga-dreapta circa 1,5 mm pentru a compensa eventualele frecvente inexactitati ale rusilor facute la prelucrarea sinei.
Pasii ar fi cam asa:
- desurubezi suruburile capacelor si scoti capacele....e bine sa faci semn pe ele ca sa le pui la loc in exact acelasi loc (fata la fata...) si in aceeasi pozitie (sa nu le rasucesti stanga-dreapta)
- desurubezi putin toate celelalte suruburi - iti trebuie pentru asta trei imbusuri hexagonale diferite
......suruburile groase de sub baza, cele care fixeaza inelele, se slabesc 1/2 pana la o tura, cat sa permita inelelor sa joace putin
......suruburile subtirele, cele ingropate in lateralele bazei, se slabesc astfel incat sa permita inelului din fata sa joace in lateral pe toata cursa iar cel din dreptul acelui mic stift semicircular, cat sa se poata roti stiftul usor
- se aseaza baza pe arma, cu "codita" spre spate,astfel incat micul stift sa intre in santul transversal din baza, cu fata taiata drept catre inainte,
- impingi cat se poate de mult baza spre inainte, astfel incat stiftul sa se sprijine ferm pe peretele anterior al santului
- strangi cele doua suruburi ce fixeaza baza de arma...cam cat de tare iti permite sa strangi un imbus normal - o sa vezi ca exista un moment in care se blocheaza fest
- pui luneta pe inele, pui capacele si pui surubelele de la capace pe care le strangi cat sa permita miscarea mai greoaie a lunetei in inele
- epolezi si misti luneta inainte-inapoi pana cand e la distanta care-ti place fata de ochi - faci un semn cu creionul transversal pe tubul lunetei la rasul inelelor
- asezi luneta drept cu polobocul (manevra descrisa in alt topic) si faci iar semn cu creionul in lungul tubului, verifici sa fie inainte-inapoi la semn si incepi sa strangi capacele; acestea au obiceiul de a roti luneta odata ce se strang in directia in care strangi surubul dar numai intr-o singura parte - trebe sa strangi progresiv o singura pereche opusa de suruburi, cate 1/4 spira pana cand luneta se fixeaza in pozitie. Apoi strangi complet toate celelalte suruburi, in perechi diametral opuse
- asezi doar teava armei, scoasa din bascula, pe un suport cat se poate de fi si vizezi prin teava un reper aflat la 20-50 m (un stalp subtirel, un bat de antena, etc. - e bine sa fie ceva lung si subtire)
- verifici ca turetele lunetei sa fie la mijlocul cursei
- vizezi si prin luneta reperul vazut prin teava, pe cat posibil fara sa misti arma absolut deloc....reticulul va cadea undeva lateral de reper. Acum reglezi din cele doua surubele mici din lateralele bazei, din dreptul inelului anterior, cat poti de bine stanga-dreapta astfel incat reticulul lunetei sa se suprapuna stanga-dreapta pe acelasi reper pe care-l vezi centrat in teava...insurubezi si desurubezi progresiv din surubele pana o scoti la liman
- cand crezi ca e bine si inelul sta pe pozitie fixat de cele doua surubele laterale, strangi bine surubul inferior gros ce fixeaza inelul posterior, surub abordabil pe fata inferioara a bazei ce depaseste posterior teava, verifici din nou cu reperul vazut prin teava sa nu fi plecat la plimbare in timpul stransului
- demontezi baza de pe arma si strangi bine si surubul de la inelul anterior, surub la care n-ai avut acces pana acum apoi mai verifici si surubelele laterale
- montezi baza la loc, impinsa cat se poate catre in fata si strangi definitiv suruburile de fixare pe arma
- strangi surubelul lateral ce fixeaza stiftul semicircular in pozitie
- verifici din nou centrarea stanga dreapta

GATA! Mergi in poligon si tragi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde dan-bt pe 24 Dec 2010, 15:32

multumesc frumos pt raspunsuri.o sa montez luneta zilele astea si dupa aia sa merg sa o reglez.sarbatori fericite si LA MULTI ANI la toata lumea. :D :)
dan-bt
 
Mesaje: 10
Membru din: 10 Dec 2009, 20:29

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde Elmer_Fudd pe 24 Dec 2010, 19:26

- impingi cat se poate de mult baza spre inainte, astfel incat stiftul sa se sprijine ferm pe peretele anterior al santului

Vio ma tot gandesc de cand am citit aici de ce zici sa impingem inainte spre varful tevii suportul, cu piesa antirecul sprijinita pe peretele dinspre catare al santului...dupa calculele mele reculul va impinge suportul cu tot cu luneta in spate, spre pat...deci ma gandeam ca ar trebui sa se sprijine ferm pe partea din spate a santului....lamureste-ma si pe mine te rog!!!

- montezi baza la loc, impinsa cat se poate catre in fata si strangi definitiv suruburile de fixare pe arma

de ce impinsa catre in fata, din nou?

- strangi surubelul lateral ce fixeaza stiftul semicircular in pozitie

despre care surubel vorbesti aici? Cel care blocheaza piesa antirecul?


Scuze daca te-am deranjat cu intrebarile cumva, dar vreau sa si inteleg ce fac pe aici.

PS: Am primit in sfarsit suportul de la KOZAP, dar vad ca este un model la care inelul din fata nu se poate misca deloc in lateral..nu ma deranjeaza pt ca sina este dreapta....in rest este exact acela, cu piesa antirecul ....singura chestie, are un singur tip de suruburi, tu ziceai ca trebuie 3 inbusuri, la asta trebuie unul singur pe care l-au si pus in pachet...pare destul de rezistent suportul...mai ales ca a iesit la vreo 60E fata de pretul mai mare pe care l-as fi platit la oricine in tara... ?Ia zi-mi...daca atunci cand l-am pus de proba e posibil sa fi strans cam rau baza la unul din cele 2 surubele de strangere si acum imi cam aluneca inbusul cand incerc sa o desfac, dar este blocata definitiv si asa o sa ramana pe arma cu tot cu luneta... oare e mare bai? Ce sfat imi dai pentru o eventuala desfiletare a surubului acela pe viitor?

Multumesc!
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde violiv pe 24 Dec 2010, 19:42

Iti iei un set de imbusuri ca lumea si vei reusi...nu-i o problema insurmontabila.

Arma pleaca spre in spate in momentul reculului dar luneta tinde sa ramana pe loc asadar sufera o miscare relativa spre inainte fata de arma deci piesa de recoil lug se lipeste de partea anterioara a bazelor ca sa impiedice miscarea spre inainte.

La cel din poza din link sunt suruburi cu 3 tipodimesiuni de capete.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde paungeorgica pe 24 Dec 2010, 20:11

Elmer_Fudd scrie:- Ia zi-mi...daca atunci cand l-am pus de proba e posibil sa fi strans cam rau baza la unul din cele 2 surubele de strangere si acum imi cam aluneca inbusul cand incerc sa o desfac, dar este blocata definitiv si asa o sa ramana pe arma cu tot cu luneta... oare e mare bai?

Asa cum a zis si domnul Violiv in momentul focului pusca pleaca in spate iar luneta tinde sa ramana pe loc, deci sa vina in fata. Acelasi suport am si eu si de la primul surub mi s-a dus imbusul. Cel mai sigur imbusul este de vina asa ca schimbal si pune suportul cum trebuie. Spor la treaba
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde batranelul pe 24 Dec 2010, 22:10

Atentie , imbusurile par toate la fel dar e o mica diferenta , se simte cand bagi cheia (acolo unde cheia nu e fixa se va strica hexagonul , si nu din cauza ca e prost , nu e folosita cheie corespunzatoare)
batranelul
 
Mesaje: 9
Membru din: 21 Ian 2009, 14:59

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde Elmer_Fudd pe 25 Dec 2010, 01:22

batranelul scrie:Atentie , imbusurile par toate la fel dar e o mica diferenta , se simte cand bagi cheia (acolo unde cheia nu e fixa se va strica hexagonul , si nu din cauza ca e prost , nu e folosita cheie corespunzatoare)



Multumesc pt raspunsuri tuturor! Sunt convins ca daca erau diferente imi trimiteau 2 inbusuri cu montura, nu unul singur...sper sa nu se fi stricat totusi putin surubul si sa fie doar inbusul prost ca atunci nu stiu ce ma fac....
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde todi pe 27 Dec 2010, 17:30

Suportul meu, cel postat în mesajul anterior, are baza din oțel (șuruburile și hexagoanele cred că sunt tot din oțel deoarece pot să le strâng puternic fără probleme), inelul față reglabil stânga-dreapta, și are trei imbusuri, unul este pentru șuruburile care fixează inelele de bază și suportul de șină, unul pt. șuruburile care fixează semiinelele între ele, și unul pentru fixarea opritorului și deplasarea stânga-dreapta a inelului față. În privința împingerii în față a suportului înainte de strângere, perfect de acord cu colegii, deoarece reculul împinge arma înapoi iar luneta tinde să rămână pe loc.
todi
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 22 Iul 2010, 20:32
Locaţie: Satu Mare

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde Elmer_Fudd pe 04 Ian 2011, 21:35

todi scrie:Suportul meu, cel postat în mesajul anterior, are baza din oțel (șuruburile și hexagoanele cred că sunt tot din oțel deoarece pot să le strâng puternic fără probleme), inelul față reglabil stânga-dreapta, și are trei imbusuri, unul este pentru șuruburile care fixează inelele de bază și suportul de șină, unul pt. șuruburile care fixează semiinelele între ele, și unul pentru fixarea opritorului și deplasarea stânga-dreapta a inelului față. În privința împingerii în față a suportului înainte de strângere, perfect de acord cu colegii, deoarece reculul împinge arma înapoi iar luneta tinde să rămână pe loc.



Am inteles....ideea e ca eu il am sigur cu un singur inbus, cu blocaj antirecul si fara inelul din fata mobil. Singurele suruburi sunt cele 2 de pe lateral vizibile in poza si cate unul sub fiecare inel, iar ultimul este cel ce blocheaza bumbul acela antirecul...este suportul de aici, de la pozitia 6:

http://www.kozap.cz/katalog/19/mont-e/?page=1

Problema mea este ca mi s-a blocat surubul din fata de pe lateralul suportului, cel ce prinde efectiv sina de arma si interiorul acestuia(in care ar trebui sa prinda inbusul) este tocat, inbusul invartindu-se acum in gol...pentru moment vad ca este bine prins si am reusit sa montez luneta pe el asa cum e, dar as avea nevoie de ceva solutii pentru viitor, in cazul in care se slabeste sau nu isi tine reglajul si vreau sa il schimb sau sa il dau jos. Cum sa fac?
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde violiv pe 05 Ian 2011, 09:12

Monoax, disc abraziv subtire si mic, tai o crestatura de surubelnita in capul surubului.....sau
Cauti un cap imbus in stil american, din cel cu 6 raze, un pic supradimensionat fata de lacasul din surub (se gasesc pe la magazinele mari de scule) pe care il bati usurel cu ciocanelul in surub astfel incat sa-si faca loc fortat in metalul surubului apoi incerci sa-l desfaci.....cela facute de Bosch sunt din otel tare-tare si cu un profil un pic conic asa ca se preteaza bine la asa ceva.
Daca niciuna din metode nu functioneaza si nu reusesti sa-l desfaci atunci bagi o bormasina cu un burghiu un pic mai mic decat capul surubului si un pic mai mare decat corpul acestuia si dai gaura in capul surubului pana cand burghiul taie complet capul surubului si-l separa de corp. Scoti placuta laterala de fixare iar corpul surubului se va desface usor cu un cleste cu falci bune, sau chiar cu mana. Apoi cauti un surub nou :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: suporti luneta ij 18

Mesajde Elmer_Fudd pe 05 Ian 2011, 16:22

violiv scrie:Monoax, disc abraziv subtire si mic, tai o crestatura de surubelnita in capul surubului.....sau
Cauti un cap imbus in stil american, din cel cu 6 raze, un pic supradimensionat fata de lacasul din surub (se gasesc pe la magazinele mari de scule) pe care il bati usurel cu ciocanelul in surub astfel incat sa-si faca loc fortat in metalul surubului apoi incerci sa-l desfaci.....cela facute de Bosch sunt din otel tare-tare si cu un profil un pic conic asa ca se preteaza bine la asa ceva.
Daca niciuna din metode nu functioneaza si nu reusesti sa-l desfaci atunci bagi o bormasina cu un burghiu un pic mai mic decat capul surubului si un pic mai mare decat corpul acestuia si dai gaura in capul surubului pana cand burghiul taie complet capul surubului si-l separa de corp. Scoti placuta laterala de fixare iar corpul surubului se va desface usor cu un cleste cu falci bune, sau chiar cu mana. Apoi cauti un surub nou :mrgreen:


Multumesc mult!... sper totusi sa nu fie nevoie de niciuna dintre variante si sa isi tina reglajul pana la adanci batraneti:)...fara sa mai desfac vreodata suportul de pe arma...Acum dupa ce am pus luneta urmeaza partea cea mai grea...reglajul final...trebuie sa gasesc linkul despre cum sa reglez luneta sa nu imi prind urechile in click-uri.
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate