Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 20:21

Hranirea pasarilor pe timp de iarna

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Hranirea pasarilor pe timp de iarna

Mesajde Tranan pe 15 Ian 2011, 13:00

Iarna este o perioada in care asemenea animalelor, pasarile se lupta din greu sa gaseasca rezervele de mancare de care au nevoie. Prin modalitati foarte simple, putem sa le usura,
Indiferent de modul in care locuim (la casa sau la bloc) si indiferent de zona, putem sa creem hranitoare pt. pasari care sa le ofere o posibilitate de a gasi mancare mai usor. Asta nu va duce doar la usurarea traiului acestor mici vietuitori dar ne va delecta si privirea, cand deodata gradinile si arborii din jurul locuintelor noastre vor fi impanzite de tot felul de specii de pasari, a caror existenta era poate chiar necunoscuta pt. majoritatea dintre noi.

In paralel cu instalarea de hranitoare, puteti incepe sa calculati, cate specii diferite de pasari, puteti identifica, fara sa parasiti incinta proprietatii dvs. Veti fi uimiti de cat de multe specii se afla in incinta locuintelor noastre si pe care nu le vedem datorita faptului ca mult prea des suntem foarte ocupati pt. a le acorda atentia nostra.
Ca sa va stimulez putin am sa descriu mai jos, speciile pe care le-am identificat personal, de pe proprietatea mea (59 de specii diferite). Tin sa mentionez ca nu am un teren mare ci arealul e de ca. 250m2. E adevarat insa ca in apropiere se afla o padure, iar la ca. 8km un lac care atrage destul de mult pasaret (in felul acesta, multe dintre ele zburand in apropiere de proprietatea mea):

Cotofana, cioara griva, stancuta, corb, cocosar, mierla neagra, matasar, scatiu, codros de padure, florinte, pitigoi mare, pitigoi albastru, pitigoi de bradet, pitigoi sur, pitigoi de munte, vrabie de casa, vrabie de camp, forfecuta cu cioc gros, ciocanitoare pestrita mare, starc cenusiu, scortar, sorecar comun, pescarus sur, cocor, porumbel gulerat, uliu pasarar, bot gros, cinteza, macaleandru, graur, sturz de vii, nagat, canepar, pescarus argintiu, gugstiuc, pitulice fluieratoare, randunica, gaita, erete de stuf, sitar, cinteza de iarna, ciocanitoare neagra, muscar negru, mugurar, cuc, cormoran mare, inarita, presura galbena, ciocanitoare verde, vultur pescar, pantarus (ochiul boului), prepelita, rata mare, capantors, pescarus razator, lebada de iarna, drepenea neagra, vanturel rosu.

Cele ingrosate sunt pasari de prada, care imi fac o deosebita placere sa le observ.

La urmatorul link, puteti vedea o multime de alternative de hranitoare, cateva dintre ele, folosite de mine cu succes:
http://www.google.se/images?hl=sv&xhr=t ... 80&bih=606

In general, cam orice e binevenit, dar in general mancarea preferata constituie din: fructe, ovaz, seminte de floarea soarelui, seminte de canepa, alune, nuci, paine, pesmet, resturi de mancare (resturi de carne, peste, pielite de pui etc), resturi de nuca de cocos.
Evitati sa plasati hranitorile in locuri unde pasarile nu au adapost intrucat nu vor idrazni sa vina la ele de frica oamenilor a uliilor si soimilor. Incercati sa le plasati in apropierea unor tufisuri sau copaci, in care pasarile sa gaseasca adapost cu usurinta la nevoie.

Daca locuiti in zone unde sunt potarnichi, puteti imprastia ovaz, paine, resturi de paste fainoase, etc, mancare care o dati si la gaini in general. Chiar daca nu stiti de existenta a astfel de pasari, e posibil ca imprastiind asa ceva sa le atrageti in zona respectiva.

Pe langa pasari, e posibil sa atrageti si animale: veverite, iepuri etc (eu am doi iepuri care vin in fiecare seara si manaca ce au imprastiat pasarile pe jos).

Pt. mine e o adevarat delectare, sa stau in fiecare dimineata la masa la bucatarie si sa privesc pasarile care se aduna in carduri la "micul dejun" intr-un malin alb ce il am in fata casei. E relaxant si de mult mai de preferat decat televizorul :D .
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Hranirea pasarilor pe timp de iarna

Mesajde Jicol Dilo pe 15 Ian 2011, 18:52

Foarte bun si inspirat topicul pe care l-ai deschisTranan...
Multumim si pentru link! M-am delectat privind acele hranitori... O sa-mi fac si eu 1-2 pentru pasarelele din zona mea.
"Ca ale Mele sint toate fiarele pamintului,..." Psalmul 49:11
http://www.punte-spate.ro
Avatar utilizator
Jicol Dilo
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 03 Apr 2010, 19:32
Locaţie: Bucovina

Re: Hranirea pasarilor pe timp de iarna

Mesajde keops pe 15 Ian 2011, 20:45

Offf.
Eu la pasaj la rate, am gasit o gramada de ,,hranitori" pe malul lacului.
Numa' ca erau cu boabe de porumb de samanta, tratate cu ceva mov.
Cum zicea un coleg, mare foamea in Romanica.
Keops
keops
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 15 Mai 2008, 09:13
Locaţie: Giurgiu

Re: Hranirea pasarilor pe timp de iarna

Mesajde Tranan pe 15 Ian 2011, 22:45

Era otravit?
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Hranirea pasarilor pe timp de iarna

Mesajde scirocco pe 16 Ian 2011, 20:30

Da,cel mai probabil cu Furadan...
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Hranirea pasarilor pe timp de iarna

Mesajde wachtelfeld pe 02 Mar 2011, 06:47

....pai cu plumb se face la noi :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Hranirea pasarilor pe timp de iarna

Mesajde Kristi pe 02 Mar 2011, 07:54

keops scrie:Offf.
Eu la pasaj la rate, am gasit o gramada de ,,hranitori" pe malul lacului.
Numa' ca erau cu boabe de porumb de samanta, tratate cu ceva mov.
Cum zicea un coleg, mare foamea in Romanica.


Nu contest cele spuse de tine ...dar as dori sa il cunosc si eu pe fraierul care pune boabe cu furadan si apoi prepara rata pe care a prins.o in acest mod !!! :lol: :lol: :lol:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: Hranirea pasarilor pe timp de iarna

Mesajde scirocco pe 02 Mar 2011, 13:51

Nu cred ca afecteaza cu nimic omul,pentru ca odata eviscerata pasarea,carnea se poate consuma fara probleme.Sigur,pentru a consuma asemenea "friptura",tre' sa ai o foame grozava pe tine. :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate