Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 11:58

IOR 2,5-10X42

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

IOR 2,5-10X42

Mesajde cata.pete pe 09 Aug 2009, 16:47

Intentionez sa cumpar aceasta luneta ,i-mi poate da cineva detalii despre ea?Se potriveste cu .308W?
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Tranan pe 09 Aug 2009, 19:51

Personal, m-am uitat prin ea si mi-a placut optica si pare foarte robusta. Nu am testat-o, insa cunosc niste baieti de aici care o au pe arma si sunt foarte incantati de ea. Fara sa o testez, e imposibil de spus, dar sincer sa fiu m-as mira sa nu se potriveasca calibrului. Lunetele IOR nu au de loc reputatia de a se deregla.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde cata.pete pe 09 Aug 2009, 20:14

Adevarat,nimeni nu le-a vorbit de rau in ce priveste robustetzea,chiar si de optica cu cine am mai vorbit au avut numai pareri bune.Cineva i-mi spunea ca e ok cu o singura conditzie:sa mi-o permit!Dar nimeni nu avea una,cu care sa fi lucrat.
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Tranan pe 09 Aug 2009, 20:44

Calitatea multor lunete este, printre altele, adesea decisa si de regularitatea cu care se intorc inapoi la dealeri pt. reparatii. Eu incerc in fiecare an sa scot lista cu statistici de la dealeri in care se vede care marci/modele au tendinta de a se intoarce inapoi pe garantie si cu ce fel de defectiuni.
Exista cateva marci/modele printre care si IOR care au o statistica foarte buna la dealeri.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde cata.pete pe 09 Aug 2009, 22:09

Care va sa zica nu prea se mai intorc de unde au plecat!Asta e bine!Eu am un IZH18MN,in magazine se gasesc prinderi originale IZH,nu stiu cit de solide sunt,vinzatorul spunea ca sint singurele care se potrivesc la arma asta!Chiar asa sa fie?Luneta asta are tub de 30 mm,din pacate nu am masurat sina de pe tzeava,acum sint prin germania si poate gaseam si altceva!
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde s.hubertus pe 09 Aug 2009, 22:39

Ce inseamna sa ti-o permiti? doar nu vrei sa o iei la pret ca si de afara? descurca-te si tu putin.
Eu am luat una cu reticul mp8 si deoarce am facut un profit bun pe ea nici nu am mai pus-o pe arma.Am incercat-o apoi la acel clinet pe arma dar pot sa spun despre ea ca are reticulul prea finut,si greu de deslusit seara,iar cand este apris pe rosu cam zgaraie la ochi acel rosu intens,si nu este asa molcom ca si la un zeiss,sau kahles.
Acum am optat tot pe un Ij ca si al tau la un Zeiss Conquest 1,8-5,5 x 38,reticul 20,si nici nu se ingroasa cand maresti magnitudinea. Nici nu stiu cum de nu am gasit mai repede aceasta minunata luneta. isi face treaba in orice conditii iar pretul este mai mult ca si decent.Le recomand la toata lumea.
Cat despre suport gsesti la unguri niste suporti beton pe 30mm,daca optezi pe IOR ,in continuare,sau la Huntershop.
s.hubertus
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 17 Feb 2009, 12:31

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde violiv pe 09 Aug 2009, 23:19

Exista doua modele diferite in functie de perioada cand au fost produse iar diferentele esentiale nu-s multe:
1. are reticul in planul 1 focal (asta inseamna ca se ingroasa odata cu cresterea magnitudinii) - se recunoaste dupa "butonul" de aprins reticulul plasat in stanga, vis-a-vis de tureta de reglaj al derivatiei

http://www.ior.ro/produse/index.php?kCtg=3&ID=12

2. are reticulul in planul 2 focal - dimensiunea acestuia este fixa indiferent de magnitudine. Se recunoaste dupa "butonul" de aprins reticulul plasat oblic pe ocular

http://swfa.com/IOR-25-10x42-Hunting-30 ... P3043.aspx

Mecanica beton, optica de buna calitate, pupila mare si lunga si fixa indiferent de magnitudine. Luminozitate mult mai slaba decat la variantele de IOR cu obiective de 50-56, as zice disproportionat de slaba si un camp de vedere infim, chestie care este foarte deranjanta la vanatoare. Merg perfect in poligon, unde intra numa bine tinta in vizor la 100 m dar un tap abea incape la aceeasi distanta si 10x. Am si folosesc prima varianta dar nu prea merge decat in poligon. Pe langa luminozitatea slaba, intensitatea prea mare a luminii (nu pentru ca ar fi foarte intensa ci pentru ca se aprinde intreg reticulul) o face aproape de nefolosit seara. Pusa alaturi de cealalta IOR 8x56 pe care o folosesc nu prea sufera comparatie iar alaturi de o luneta de marca cu obiectiv de 50 mm o lasi acasa. Nu-i cea mai reusita luneta de la IOR.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Tranan pe 10 Aug 2009, 00:24

Wow @violiv suna mult mai nasol decat m-as fi asteptat. Camp vizual ingust...asta-i urat de tot. Iti cam strica distractia o chestia dinasta. Partea ingrijoratoare este ca zici ca luminozitatea este slaba. La un diametru de 42mm luminozitatea ar fi trebuit sa fie destul de buna. Bineinteles ca nu se poate compara cu 50 sau 56mm mai ales intrucat 8x56 e optica fixa, dar oricum. Astea-s probleme destul de iritante.

@cata.pete daca tot esti prin Germania, eu zic sa te uiti la ce e pe acolo ca s-ar pute sa fie o afacere mai buna. Nu stiu la ce pret luai tu IOR-ul dar uita-te si tu la niste alternative germane sau austriece de genul:

Zeiss Classic, Docter Classic, Kahles, Schmidt & Bender etc.

E posibil sa gasesti preturi bune la ele pe acolo.
nu-ti fie frica sa le iei la mana a doua ca alea sunt de calitate beton si sunt la fel de bune second. Kahles si Swarovski in special au campuri vizuale foarte largi dar Zeiss nu e departe de ele. Docter le are putin mai inguste dar compenseaza cu optica si constructie de foarte buna calitate la preturi mult mai mici. Schmidt & Bender sunt foarte bune si ele dar adesea mai dificil de scos la preturi ieftine.
Reticulul iluminat la astea este de asemenea, excelent.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde cata.pete pe 10 Aug 2009, 19:55

Anul trecut gasisem doua modele de Docter cu tot cu suporti dar nu eram hotarit,acum sint hotarit dar nu stiu dimensiunea sinei!
s.hubertus,tu ai tot un ij,ce e atit de special la sina de pe tzeava,sau tipul cu suportul vroia sa ma prosteasca?Stiu ca sint diferite dimensiuni,ij-ul citi mm are,poate am noroc si mai gasesc Docter-ul de anul trecut!Cu IOR-ul m-am cam desumflat,mai ales ca la prima "strigare" vor pretul ca si afara!
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Tranan pe 10 Aug 2009, 20:47

Docter este cenusareasa lunetelor germane, foarte frumosa si de buna calitate dar traieste in umbra surorilor ei mai cunoscute.
Docter este alternativa de calitate pt. cel care nu are atatia bani si nu vrea sa se dea mare.
Unipointul este foarte fain si daca ar fi scris Victory pe el, s-ar vinde in nebunie. Intrucat se numeste Unipoint este foarte putin cunoscut. Tot la fel si Classic. Deci daca nu vrei sa te dai mare, sunt lunete foarte demne de luat in considerare.

Uita-te si la modelele de Swarovski PVI ca sunt beton si se dau mai ieftin acuma de cand toti vor Z6.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde s.hubertus pe 10 Aug 2009, 22:20

cata.pete scrie:s.hubertus,tu ai tot un ij,ce e atit de special la sina de pe tzeava,sau tipul cu suportul vroia sa ma prosteasca?Stiu ca sint diferite dimensiuni,ij-ul citi mm are,


suporti de ij fac o gramada de firme,si toti se lauda ca sunt originali. chestia e sa fie cat de masivi solizi,sa fie din otel,monobloc ,si sa aiba si acel cep suplimentar de oprire ,in caz ca au tendinta sa alunece in fata.
Buni de tot sunt cei de la unguri- KOMLOI,si de la cehi .
s.hubertus
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 17 Feb 2009, 12:31

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde cata.pete pe 10 Aug 2009, 23:09

Vinez din pasiune si nu ca sa ma dau mare,de aceea prefer utilul la pret rezonabil fatza de "moda" (ca sa am ce arata) si la pretzuri pe masura!In plus cum ar sta o luneta de 1000+ euro pe o arma de 450 euro?M-am orientat spre IOR pentru ca stiam din armata ca aveau lunete foarte bune.In ce priveste suportul,merci pentru lamuriri,ce vazusem eu era din aluminiu !
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde violiv pe 11 Aug 2009, 06:52

Nu-i mortis ca suportul sa fie din otel, la fel de bine poate fi din aliaj usor, numa' sa nu fie din aluminiu de ceaune.
Ba chiar exista si anume avantaje ale unui suport din aliaj usor...inafara de masa mai mica care nu conteaza chiar atat de mult la totalul armei, faptul ca mai toate lunetele de azi au tubul din aliaj usor face sa fie de preferat un inel de aluminiu. Intre vara si iarna pot exista usor diferente de 30-50 grade Celsius si asta conteaza la partea de dilatare - un coeficient de dilatare apropiat intre inele si luneta este binevenit.
Suportii din aluminiu, monobloc, pentru Ij sunt la fel de buni ca cei de otel. Singurul dezavanataj al ambelor modele este ca sunt facuti cam pe o singura inaltime si asta e cam mare. O luneta mai micuta sta inutil de sus.

O luneta de 1000 E pe o arma de 500 dar care trage la fel de bine ca una de 1000 sta foarte bine si-ti permite sa exploatezi la maxim performantele armei.
Daca vrei o solutie de luneta ieftina, cu optica absolut decenta si cu mecanica de invidiat poate te uiti si spre Weaver. Seria Classic V are preturi imbatabile fata de ce ofera. De ceva vreme s-au strans o serie de utilizatori si pe la noi si inca n-am auzit plangeri.

http://swfa.com/Weaver-Classic-V-Rifle- ... C1813.aspx

preferatele sunt 1-3x20 si 2-10x38
La fel de reusite sunt si cele din seria Classic K daca nu ai nevoie de magnitudini variabile

http://swfa.com/Weaver-Classic-K-Rifle- ... C1812.aspx
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Tranan pe 11 Aug 2009, 11:06

Daca e sa te uiti la Weaver, nu strica sa te uiti si la Classic Extreme. Foarte bune dar si iluminate, si am inteles din ce ai scris ca erai interesat de iluminata.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde violiv pe 11 Aug 2009, 14:38

Bune, nimic de zis dar pretul incepe sa se apropie de concurenta cu pasi prea repezi si dispare principalul lor avantaj. Cand ajungi in gama 500-800 optiuni sunt multe si-i mai greu de ales. La 150-300 nu prea gasesti multe sa fie si bune.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Tranan pe 11 Aug 2009, 15:11

Asta este o problema pe care multe marci o au.
Incep cu preturi mici si cum devin putin mai vestite umfla preturile. Burris este o firma care incepuse cu preturi foarte bune dar la ultimele lor modele si ei au urcat preturile cam mult. Posibil sa fie datorita faptului ca sunt lucruri mai de calitate, si alea costa, dar cred ca motivul este si ca stiu ca lumea le cumpara.

Bushnell este practic singura marca, dupa parerea mea, care a rezistat ispitei. Daca au ridicat putin preturile, ca in cazul modelelor 6500, au facut-o pt. ca au oferit ceva inovativ ce nu exista practic pe piata.
Totusi, preturile la Weaver Extreme sunt bune fata de calitatea oferita, desi sunt putin mai scumpe. Motivul pt. care am vrut sa le specific a fost insa pt. ca am inteles ca interesul era pt. o luneta iluminata.

Dar, asa cum am zis, parerea mea este ca fiind in Deutschland, cel mai bun lucru ar fi sa caute ceva optica germana second sau la preturi mai bune. Nu cred ca e asa de greu. Alternative de genul: Zeiss Classic Iluminate, Swarovski PVI, Docter classic iluminate sau Unipoint sau Kahles CSX sunt foarte bune si apar de multe ori si la preturi excelente.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde cata.pete pe 11 Aug 2009, 20:38

Nu tin neaparat sa fie iluminata!Optica buna,mecanism rezistent,sa-si faca treaba pentru ca,pot spune ca arma trage destul de bine!La 100 m am reusit fara luneta grupuri de patru lovituri ce se puteau incadra intru-un dreptunghi 30X80 mm,30 pe orizontala,80 pe verticala,in conditii de vint din fata si ceva instabilitate a sprijinului,plus arma noua,deh!Tot tziganul isi lauda ciocanul!Am vazut si Weaver,arata bine si la preturi faine!Suporturile sint intradevar inalte dar sar parea ca ma voi orienta spre un 3-9X50.Sau mai vedem!
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde cata.pete pe 12 Aug 2009, 11:30

Stie cineva,la o luneta comandata pe internet,la primire in tara mai platesti ceva taxe vamale?
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Tranan pe 12 Aug 2009, 12:31

In general, cand comanzi o luneta inafara EU trebuie sa adaugi urmatoarele sume:
-transport (intre $35-50) daca o iei din America
-taxa de plata cu cartea de credit 3.2% din valoarea platita
-vama variaza in functie de starea psihica a vamesului :lol: dar aterizeaza adesea in jur de 4% din suma+transport
-TVA 18% (atat pe suma cat si pe transport) Deci daca luneta costa $150 si transportul $50, TVA-ul se va aplica pe $200.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde violiv pe 12 Aug 2009, 14:59

Asta in conditiile in care gasesti un magazin dispus sa ti-o trimita. Mai nou, cam tot ce tine de arme are restrictii la export si necesita obtinerea unei licente. Fa o simulare de cumparare de la un magazin mare si sa vezi ce obtii...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde cata.pete pe 14 Aug 2009, 14:40

Am trimis un mail la eurooptics ltd si mi-au raspuns ca pot trimite luneta "no problem",taxa transport 50$.Suport am gasit in Belgrad,domestic made,baza din otel si prinderile din aluminiu,lucrat super,sirbii fac lucru bun!Multumesc tuturor pentru ajutor,si ne mai "auzim"
cata.pete
Membru activ
 
Mesaje: 98
Membru din: 06 Aug 2009, 21:58

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Tranan pe 14 Aug 2009, 15:40

Fain! Spune-ne cum ti-a mers cand ai primit-o.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 04 Mar 2011, 23:50

Simt nevoia sa redeschid subiectul asta,ultimile trei seri am tot 'rasfoit' site-urile americane care se refera la
acest subiect si sunt uimit de modul total diferit in care este perceputa calitatea acestei lunete in State,unde
comentariile sunt,in majoritatea lor,elogioase(multi o considera peste Zeiss Conquest,spre exemplu) si felul
de a fi privita cam cu...spatele de la noi!
Care este pana la urma adevarul?Stiu americanii ce spun?Suntem noi smecheri ca ne ferim de ele si umblam,
pentru ceva banuti in minus,dupa de-alde Elite 4200,Burris Euro Diamond,Monarch Gold,Meostar si altele?
Cred ca e important sa stim adevarul,cei care cunosc bine calitatea de la IOR ar face tare bine sa vorbeasca
pe larg despre ea,optica lor se vinde in afara tarii si este din alt segment decat Dacia Logan,iata ca sunt
produse ale industriei de aici care intra si in alta categorie 'ieftin si acceptabil',de ce nu le-am cumpara si noi?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde violiv pe 05 Mar 2011, 12:22

Diferenta este ca la poarta la IOR nu sta niciun francez de la Renault sa vada ce si cum iese pe poarta.
Partile proaste la IOR sunt doua:
- pretul nu mai este deloc la fel de avantajos ca acum 10-15 ani si cu o diferenta infima de bani te duci catre ceva sigur si consacrat
- cu tot pretul mare, poti avea foarte bine neplacuta surpriza sa iei una care scartaie din fabrica ori relatia cu publicul nu s-a schimbat deloc in ultmii 30 de ani la IOR

Daca scotocesti suficient pe la americani dupa IOR o sa gasesti si bubutele si neplacerile lor.

Una peste alta, prea multe chestii neplacute pentru lunete care costa atat de mult. 8x56 de care am mai povestit, la 1500 lei, ar fi la limita. In timp mie mi s-a dovedit o luneta care tine bine la tavaleala iar pretul e decent.
Daca te duci catre variabile, in special cea din titlul topicului e o alegere naspa de tot.

Mai stiu o 4-28x56 ce sta de doi ani si peste 2000 focuri pe o carabina grea fara niciun fel de problema dar asta nu inseamna deloc ca toate vor fi la fel de OK. Niciuna din cele pe care le folosesc nu a fost 'perfecta', fiecare are deficiente atat de proiectare cat si de constructie, de care prospectele nu amintesc nimic si achizitia a fost dictata de pretul mult sub cel de lista cu care le-am gasit.
Chiar daca sticla este infim inferioara la 4200, faptul ca ai 99,999% sanse sa iei una ce functioneaza perfect si sa faca asta multi ani este un criteriu care dicteaza alegerea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 12 Mar 2011, 11:11

violiv scrie:Diferenta este ca la poarta la IOR nu sta niciun francez de la Renault sa vada ce si cum iese pe poarta.
Partile proaste la IOR sunt doua:
- pretul nu mai este deloc la fel de avantajos ca acum 10-15 ani si cu o diferenta infima de bani te duci catre ceva sigur si consacrat
- cu tot pretul mare, poti avea foarte bine neplacuta surpriza sa iei una care scartaie din fabrica ori relatia cu publicul nu s-a schimbat deloc in ultmii 30 de ani la IOR

Daca scotocesti suficient pe la americani dupa IOR o sa gasesti si bubutele si neplacerile lor.

Una peste alta, prea multe chestii neplacute pentru lunete care costa atat de mult. 8x56 de care am mai povestit, la 1500 lei, ar fi la limita. In timp mie mi s-a dovedit o luneta care tine bine la tavaleala iar pretul e decent.
Daca te duci catre variabile, in special cea din titlul topicului e o alegere naspa de tot.

Mai stiu o 4-28x56 ce sta de doi ani si peste 2000 focuri pe o carabina grea fara niciun fel de problema dar asta nu inseamna deloc ca toate vor fi la fel de OK. Niciuna din cele pe care le folosesc nu a fost 'perfecta', fiecare are deficiente atat de proiectare cat si de constructie, de care prospectele nu amintesc nimic si achizitia a fost dictata de pretul mult sub cel de lista cu care le-am gasit.
Chiar daca sticla este infim inferioara la 4200, faptul ca ai 99,999% sanse sa iei una ce functioneaza perfect si sa faca asta multi ani este un criteriu care dicteaza alegerea.

Imi pare rau sa aud ceea ce spui,mai ales ca sunt convins ca este cat se poate de adevarat-asta dovedeste
inca o data limitele noastre ca indivizi si colectivitate,adica daca nu suntem pusi la treaba,organizati si
verificati de altii nu putem sa facem un lucru bun de la un capat la altul!Solutia 'Renault' la care faci referire
probabil ca este singura care ar produce calitate certa,sincer as fi dorit sa cumpar ce producem noi dar,ca
oricare alt individ, vreau ca in schimbul banilor mei sa ma aleg cu un lucru de care sa ma servesc cu placere
si incredere!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde stefan 3006 pe 13 Mar 2011, 22:16

Eu cred ca IOR face treaba buna daca o cumpara americanul, neamtul si altii de ce sa nu o cumparam si noi ?, referitor la Logan toata lumea e multumita mai putin noi care sintem invatati in Mercedes.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Tranan pe 13 Mar 2011, 22:26

Americanul ia IOR-ul datorita predilectiei lor de a folosi lunete tactice. IOR ofera asa ceva la preturi mai mici decat variantele lor de Nightforce, Premier Reticles sau US-Optics.
In State insa, IOR-ul a pierdut din ce in ce mai mult teren datorita faptului ca service-ul lasa de dorit.
In Europa insa, lumea stie foarte putin de IOR. Nemtii nu se dau in vant dupe ele, englezii habar nu au cu ce se mananca pe cand aici in Scandinavia, deci marca e cunoscuta de profesionisti, parerile sunt unite in ce priveste faptul ca la preturile la care se vinde acuma, nu mai e o afacere.
Nu numai atat, dar ce spune @violiv e adevarat. Apar tot felul de bube mai mult sau mai putin enervante si intrucat service-ul e sub orice critica nu vrea lumea sa se lege la cap cu asa ceva.
E pacat, ca e asa, si nu ar strica sa fie mai bine.

Eu le-am facut destul de multa propaganda pe aici, intrucat cumparate la preturi de fabrica din Romania, ar fi dupa parerea mea, o concurenta foarte tare la multe alte variante de pe la noi, dar nu musca nimeni. Cei care s-au ars cu ele, le-au facut reclama atat de proasta incat nu mai ai ce sa faci.
Partea nasoala e deasemenea greutatea. La noi toti umbla dupa variante cat mai usoare si greutatea ii sperie pe multi.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde stefan 3006 pe 13 Mar 2011, 22:35

Din intimplate eram la IOR in magazie iar cei de acolo faceau colete pentru mai multe tari,e drept ca nu se compara dar si pretul e altul eu am ajuns la concluzia ca nu tot ce e nemtesc e si bun.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Tranan pe 14 Mar 2011, 00:12

stefan 3006 scrie:Din intimplate eram la IOR in magazie iar cei de acolo faceau colete pentru mai multe tari,e drept ca nu se compara dar si pretul e altul eu am ajuns la concluzia ca nu tot ce e nemtesc e si bun.


De acord cu tine. Duralyt-ul e un exemplu perfect la ceea ce spui tu. :( :roll:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: IOR 2,5-10X42

Mesajde Don pe 14 Mar 2011, 22:18

Ca tot am deviat spre Duralyt,de care eu am fost initial extrem de dezamagit,pot spune ca am studiat din nou
unul(2-8X42) si nu mi se pare acum deloc rau daca treci peste socul(mare!)initial in care detectezi plastic pe
un obiect pe care scrie Zeiss si crezi ca deschizi usa unui Mercedes(chiar Clasa A fiind)si urci intr-un VW,
pana la urma daca-ti pui de acord dorintele cu realitatea mi s-a parut ca dai de o sticla de nivel Meopta Meostar-Nikon Monarch Gold ambalata insa un pic nefericit fata de pretentiile numelui ceea ce la unii(in cazul meu,clar!)induce o reactie initiala de respingere,daca treci peste aspectul neconcordant cu blazonul s-ar putea sa te alegi cu un lucru bunicel!Sfatul meu este ca in cazul in care vreti sa apreciati corect dpdv tehnic acest produs trebuie sa faceti abstractie de nume(pentru a va pondera asteptarile) si (partial) de pret(care,tot partial,
tot prin nume se justifica)si sa o testati 'eliberati' de aceste,altfel normale,conditionari!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 102 vizitatori

Publicitate