Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:14

arme mixte

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 05 Mar 2011, 00:55

si totusi mixta poate fi in continuare o alegere interesanta la o vanatoare la goana.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde stefan 3006 pe 05 Mar 2011, 10:12

Cred ca cel mai bine isi face treaba la dibuit.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: arme mixte

Mesajde doctoru pe 05 Mar 2011, 10:23

Daca dispui de buget nu renunta si ia-ti o mixta si intreaba eventual stimabilii colegi care e mai buna,dar hai sa te intreb ceva:ce cartus folosesti pe teava de12(sau16) la o vanatoare de mistret la goana in padure deasa ,pe zapada cand nu se aude ce vanat vine si pe unde(ai voie sa tragi si la vulpe,iepure, sacal), cu proiectil sau alice? poate o sa ma tenteze si pe mine mixtele si ma documentez cu ajutorul dumneavoastra.
doctoru
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 16 Ian 2011, 10:51

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 05 Mar 2011, 14:02

cel mai bine ar fi 12/ 30.06
cu breneke si glont poti fi asigurat si la un eventual mistret dar si in pt.vulpe,sacal,etc.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 05 Mar 2011, 14:07

ai dreptate ,cand vrei sa o folosesti la goana sau la dibuit e excelenta.
Am multi prieteni care au si lunete de goana montate pe ele si au facut treaba buna.

stefan 3006 scrie:Cred ca cel mai bine isi face treaba la dibuit.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde stefan 3006 pe 05 Mar 2011, 15:52

Merge bine si la goana dar echipata cu un Eotech :wink:
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 05 Mar 2011, 19:41

e un apropo? :wink:

stefan 3006 scrie:Merge bine si la goana dar echipata cu un Eotech :wink:
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde stefan 3006 pe 05 Mar 2011, 21:29

Nu e nici un apropo, eu am varianta completa dar nu e de vinzare! :wink:
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 05 Mar 2011, 22:33

Sa stii ca sunt aproape si eu de un Eotech pt o semiautomata 300winmag.
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde stefan 3006 pe 06 Mar 2011, 09:47

Catare plina si numai bucurii!
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: arme mixte

Mesajde alghe21 pe 07 Mar 2011, 20:56

Eu am o mixta baikal izh 94, 12/76 si 30.06. Luata noua, relativ recent.

E o arma excelenta! Sincer, sunt foarte multumit de ea. Si in teren si in poligon. Grupajul e neasteptat de bun, iar pe catare si inaltator am ochit tinta la 120m din mana, fara mari probleme.

O recomand cu incredere.
alghe21
 
Mesaje: 19
Membru din: 02 Feb 2011, 19:04

Re: arme mixte

Mesajde jaguar44 pe 08 Mar 2011, 16:56

Catare plina si sanatate!
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: arme mixte

Mesajde alghe21 pe 12 Apr 2011, 06:28

Multumesc la fel!

Si eu ma gandesc la un eotech xps2 pentru ea. Daca as pune luneta as fi dezavantajat de tirul rapid, de aproape, in viteza, la vanat mic. Ma gandesc si la Burris fastfire dar 2-ul e aproape cat eotech-ul!

Vanat in catare tuturor si grija mare la accidente.
alghe21
 
Mesaje: 19
Membru din: 02 Feb 2011, 19:04

Re: arme mixte

Mesajde Don pe 12 Apr 2011, 08:26

alghe21 scrie:Multumesc la fel!

Si eu ma gandesc la un eotech xps2 pentru ea. Daca as pune luneta as fi dezavantajat de tirul rapid, de aproape, in viteza, la vanat mic. Ma gandesc si la Burris fastfire dar 2-ul e aproape cat eotech-ul!

Vanat in catare tuturor si grija mare la accidente.

Poti lua in calcul si Meopta Meosiht 30,mi se pare unul dintre cele mai reusite produse Meopta,eu pentru el am
optat in cele din urma,costa sub 1300 lei cu interfata de adaptare cu tot(Weaver sau CZ,la alegere),il vand cei
de la Huntershop(Material Grup) Oradea.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: arme mixte

Mesajde Don pe 12 Apr 2011, 08:29

Don scrie:
alghe21 scrie:Multumesc la fel!

Si eu ma gandesc la un eotech xps2 pentru ea. Daca as pune luneta as fi dezavantajat de tirul rapid, de aproape, in viteza, la vanat mic. Ma gandesc si la Burris fastfire dar 2-ul e aproape cat eotech-ul!

Vanat in catare tuturor si grija mare la accidente.

Poti lua in calcul si Meopta Meosiht 30,mi se pare unul dintre cele mai reusite produse Meopta,eu pentru el am
optat in cele din urma,costa sub 1300 lei cu interfata de adaptare cu tot(Weaver sau CZ,la alegere),il vand cei
de la Huntershop(Material Grup) Oradea.

Meosiht=Meosight,am pierdut 'G'-ul din viteza!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: arme mixte

Mesajde Dacul pe 08 Oct 2011, 22:34

Eficienţa focului cu glonţ tras din ţeava mixtă este aceeaşi cu a celui tras dintr-o carabină?
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: arme mixte

Mesajde Sly_Fox pe 09 Oct 2011, 10:10

Un glont tras dintr-o teava ghintuita de mixta este destul de eficient la orice specie de vanat pentru care a fost conceput. Eficienta poate sa fie egala sau mai mica/mare decat o bolt de exemplu, depinde de constructia tevii, calibrul, lungimea tevii, distanta de tragere,munitia,etc. Mai important pare sa fie tipul glontului folosit decat felul armei.
Sunt multi factori ce trebuiesc luati in calcul.
Nu merita sa iti bati capul daca glontul de mixta este la fel de eficient ...
O mixta este foarte-foarte eficienta la tipul de vanat si vanatoare careia ii este destinata: adica vanat de talie medie si mare in zone cu paduri, lastaris, stufaris, arboret s.a.m.d.
Daca vanatul iese in catarea armei mixta, il va pune jos fara probleme.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: arme mixte

Mesajde Nautilus pe 09 Oct 2011, 19:41

Dacul: eficienţa glonţului dintr-o ţeavă de .30-06, să zicem, ar trebui să fie aceeaşi cât timp lungimea ţevii, profilul ghinturilor etc sunt aceleaşi, indiferent pe ce e montată ţeava.

Manevrabilitatea armei e problema, fiindcă forma patului, ulucului, poziţia lunetei etc ar trebui să fie construite diferit pentru glonţ sau alice, tras din picioare sau sprijinit, calibru mare sau mic... (arma ideală e arma custom, pentru puţinii care şi-o permit). Exemplu: IJ-18MN are o construcţie ciudată a patului şi mecanismelor, prea scurtă, dar cu trăgaciul cam "depărtat" spre înainte, destul de grea pentru o armă atât de mică etc. A fost construită identic ca siluetă exterioară în versiunile cu alice şi cu glonţ. Zastava M70 în schimb "cade" perfect în mână: patul are exact lungimea corectă, pistoletul e exact în raza palmei, trăgaciul e exact la prima falangă a degetului, cătarea e exact acolo unde trebuie ca să ocheşti fără să te apleci înainte, datorită echilibrării greutăţii pare mai uşoară, deşi greutatea e cam tot pe acolo şi arma mult mai lungă...

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: arme mixte

Mesajde Dacul pe 09 Oct 2011, 20:07

Este vorba de un bock BRNO ZH 301 cu ţeavă de schimb mixtă.
Dacul
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 05 Feb 2011, 19:30

Re: arme mixte

Mesajde violiv pe 09 Oct 2011, 21:24

Da!
Teoretic o mixta s-ar putea sa-ti faca grupaje mai largute pe masura ce creste numarul de focuri trase consecutiv, datorita tevii ce se incalzeste inegal.
S-ar putea chiar sa ai un castig de viteza, ZH-ul avand teava de 60 cm iar majoritatea bolt-action de azi in calibre "normale" au teava de "doar" 56 cm.

Cum spunea si @Nautilus, forma patului e problema - cat te limitezi sa tragi "pe sina" e OK, daca adaugi optica pozitia devine instabila pentru cap.

La mixtele cu tevi sudate, cum e si ZH-ul poate apare si o alta problema: sa gasesti combinatia de munitii - glont respectiv proiectil unic - cu care ambele tevi sa bata in acelasi loc la 50 m....poti sa ai noroc sa nimeresti din prima sau poti sa ai ghinion si nici dupa cateva zeci de cartuse trase in diverse combinatii sa nu reusesti s-o faca sa traga macar in 10 cm ambele tevi la 50 m.
La ZH mai e o mica problemuta: distanta mare intre pistolet si primul tragaci, mai ales daca activezi acceleratorul - trebe sa ai degete de paianjen sa-l ajungi bine iar palma sa ramana pe crosa armei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme mixte

Mesajde ursulache pe 31 Oct 2011, 19:02

salutam vanatorimea
am vanat timp indelungat cu o mixta ZH 7x57 cu 12.am avut satisfactii deosebite cu aceasta arma.este foarte manevrabila si eficienta.nu am folosit luneta.o recomand din tot sufletul.calibrul de glont este optiunea fiecaruia.eu nu am putut alege-asa am primi-to.ca si arma de padure este excelenta.un dubluexpress la bani putini.
stima
ursulache
Membru activ
 
Mesaje: 83
Membru din: 22 Iun 2009, 21:12

Re: arme mixte

Mesajde Zeres Ciprian pe 11 Aug 2013, 21:27

Care este combinatia de tevi care v-ar placea la o mixta? Eu as alege 8x57IRS/20.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: arme mixte

Mesajde violiv pe 11 Aug 2013, 21:47

Depinde ce vrei sa faci cu ea.
Eu as vrea un rand cu 20 si 6x70 R si unul cu 16 si 30 R Blaser ... al treilea poa sa fie 2 x 9,3x74 :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme mixte

Mesajde Sly_Fox pe 12 Aug 2013, 10:43

Daca as fi fost vanator in zona de deal/munte, cel mai probabil mixta ar fi fost in combinatia 12/9,3X74 R.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: arme mixte

Mesajde ovidiulapusanu pe 13 Aug 2013, 00:04

Imi cer scuze daca intrebarea e puerila... am tras numai lisa/ carabina cu luneta: cat castigi ca distanta eficienta cu glont (fara luneta) versus Sauvestre din teava lisa, ca tragator mediu? Vreau o mixta pt vanatoarea la munte/ deal dar nu vreau nici un dispozitiv optic pe ea; cu Sauvestre trag la tinta la 80-90 m acceptabil (adica as prinde spata unui mistret ce sta pe loc); castig distanta semnificativa daca trag din teava ghintuita fara luneta? Nu vreau sa-mi dau jos luneta de pe carabina pt a testa; in plus am carabina 6,5x55 SE iar pt mixta ma gandesc la cal 8x57jrs. Merita sa dau bani pe o mixta?
ovidiulapusanu
Membru activ
 
Mesaje: 107
Membru din: 09 Noi 2008, 09:51

Re: arme mixte

Mesajde violiv pe 13 Aug 2013, 07:58

Nu trebe sa dai luneta jos ca sa vezi ce poti. Incearca din mana la tras iute, adica ochit cat mai scurt si vezi ce poti. Luneta nu te ajuta sa tragi mai bine doar sa vezi mai bine. Si daca vrei sa analizezi mai bine o eventuala investitie ce trece de 1000 E bine nu mi se pare scump sa strici o cutie de cartuse ca sa dai luneta jos, sa tragi pe mecanice sa vezi ce poti apoi s-o montezi-reglezi iar.

Diferentele intre glont si orice unic din teava lisa sunt multe, nu numai distanta eficace. Oricum, sa tragi in goana la peste 100 m se intampla rar si nici nu-i foarte indicat ... vorba ta, doar daca sta pe loc. Castigul vine de la efectul in tinta .... la 80-90 m Sauvestre si-a cam terminat benzina pe cand 8x57 inca alearga iute.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme mixte

Mesajde Zeres Ciprian pe 20 Aug 2013, 16:40

Zeres Ciprian scrie:Care este combinatia de tevi care v-ar placea la o mixta? Eu as alege 8x57IRS/20.

Deci? Cam putine pareri?
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: arme mixte

Mesajde nineinchfly pe 25 Ian 2016, 14:44

Dragi colegi, readuc in discutie mixtele deoarece incepe sa ma bata si pe mine tot mai tare gandul sa-mi cumpar una. Am deja o lisa si o carabina, dar tot mai des sunt in situatia sa mi-o doresc pe cea care nu-i la mine si cum rar se intampla sa fie nevoie de mai mult de 1-2 focuri si de obicei trag la sub 100m, o mixta cu un red dot consider ca ar fi solutia. Nici un drilling n-ar fi rau, dar sunt mai scumpe si mai grele, plus ca sunt putine in configuratie O/U. Toate armele pe care le detin le-am cumparat noi si sunt din gama low budget, dar pot spune ca isi fac bine treaba si daca am ratat vreun foc, a fost exclusiv din vina mea. Acum parca mi-as lua totusi o arma din gama medium/high budget, probabil second, dar ceva care sa-mi incante atat privirea cat si sufletul in momentul in care o scot din husa. Totusi, omul practic din mine nu are liniste si se intreaba mereu daca merita o arma de marca o investitie de 3-5 ori mai mare. Adica toti posesorii lauda armele Brno Combo care costa cam 1000 Eur in timp ce Duett-ul de la Steyr costa peste 3000 Eur iar Blaser B97 daca nu ma insel costa peste 5000 Eur. Sabatti Forest la fel, doar 1000 si ceva de Eur. Preturile sunt fara tevi de schimb, care oricum nu ma intereseaza. Ba mai mult, din cate am citit pe net, Duett-ul e considerata o arma de calitate medie. Deci voi cei care ati avut in mana tot felul de arme, ce parere aveti?
nineinchfly
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Ian 2010, 13:09

Re: arme mixte

Mesajde violiv pe 25 Ian 2016, 17:17

Cam indiferent de mecanica, producator, bani dati pe ea ... mixtele sunt arme relativ pacatoase. In ce sens?
Daca tevile sunt sudate pe toata lungimea atunci cea de glont sufera. O serie de 3-4 cartuse, tipica pentru un astfel de model, este cu primul la fix, al doilea la 2-3 cm distanta, al treilea la 7-8 si al patrulea iese dintr-o coala A 4 daca sunt trase in succesiune rapida. Daca stai bine mersi si astepti sa se raceasca dupa fiecare foc tras atunci poti avea parte de surprize foarte placute, cu grupaje asemanatoare din cele ale armelor bolt-action.
In practica, sunt arme de UN FOC, maxim al doilea daca mai trebe unul "de gratie".

In al doilea rand, problema de baza a tuturor armelor cu doua tevi - convergenta tevilor. La modelele mai vechi, foarte rare sunt armele gandita si construite sa traga glont+unic. Marea majoritate au fost facute cu gandul de a avea un glont si alice la dispozitie. Tevile sunt relativ lungi, 63-65 cm, cu teava de alice cu soc 1/2 catre 1. Daca o incerci si cu unice la distanta de unic, glontul ajunge pe tinta cum ti-o fi norocul. Posibil sa gasesti o combinatie de anume marci de proiectil unic si glont care sa mearga aproximativ in acelasi loc, posibil nu. In acelasi timp, la fel de multe sunt cele cu camera de doar 70 mm pe lisa, asa ca esti un pic penalizat si la munitia cu alice posibil de folosit.
In ultimii ani tot mai multe firme corecteaza problemele astea oferind tevi independente, poate un pic mai scurte, cu posibilitatea de reglare a convergentei, cu camere magnum pe lisa si eventual cu socuri de schimb.

O problema des intalnita la modele s-h este montura "pe stil vechi" a lunetei. Ramai practic condamnat sa tragi cu ce are arma pe ea sau sa te caste cat arma sa-i poti pune o luneta. Cele mai moderne sunt uzual prevazute cu o sina clasica pe care gasesti usor cum sa pui luneta.

Un ultim aspect neplacut este masa un picut mai mare a acestor arme.

Daca vrei noi si vestice-vestice, dincolo de cele ce vin de la vorbitorii de germana, mie doua modele mi-au atras atentia: Sagittaire mixta de la Verney si Marocchi Finn 612

http://www.verney-carron.com/sagittaire-mixte

http://marocchiguns.com/products/finn612/

Ambele sunt ~ 2000 E, ambele au o mecanica particulara si sistem de ajustare a convergentei usor de folosit, ambele se invart in jurul a 3300 g, ambele ofera si tevi de schimb, atat dublu-expres cat si lisa-lisa si ambele trag bine. O paleta un pic mai larga de calibre la italiana, doar 3 clasice la frantuzoaica. Foarte clasica in aspect prima, de SF italiana cu teava ei invelita in carbon.

De la nemti mi se pare simpatica si relativ decenta la pret creatia de "buget redus" a celor de la Haenel, modelul 8.10

http://www.cg-haenel.de/en/haenel-jaege ... aeger-810/

Gama mare de calibre, usoara ca un fulg, o linie poate prea simpla dupa parerea unora si un pret catre 2500 E nu sub 2000.

Daca tu consideri ca investitia e prea mare, atunci mixtele de la cehi, incepand de la vechile ZH-uri si pana la mai modernele CZ isi fac treaba cinstit. La fel de bine merg si multe din mai vechile Suhl existente pe piata noastra dar pretul cerut pe multe din ele mi se pare nejustificat de mare. Mai sunt ceva italiene mai vechi ... dar astea trebe luate numai dupa testat arma.
Eu as prefera un cal de genul 7x65 sau chiar 30-06 pentru a creste si mai mult paleta de folosire a armei cu un calibru zis universal.


Laudele si criticile altora trebe luate intotdeauna vizand prin prisma raportului pret/ce ofera. Normal ca la o arma de acest gen, la 1000 E te bucuri pentru fiecare chestiuta care functioneaza corect pe cand la una de 3000 critici si caroiajul patului ca nu-i destul de adanc. Insa ca peste tot in lumea armelor, de cele mai multe ori o diferenta de pret se traduce si intr-o diferenta de calitate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: arme mixte

Mesajde nineinchfly pe 25 Ian 2016, 18:50

Violiv, iti multumesc pentru raspunsul tau atat de complet si pentru modelele sugerate. 30-06 cu 12 este exact calibrul la care ma gandeam iar modelul care imi surade cel mai mult ar fi cel de la Haenel, greutatea lui redusa fiind un mare atu, dar si Marocchi mi se pare o arma foarte interesanta. Din pacate internetul este foarte zgarcit in review-uri de la utilizatori, dar nu-i nici o graba, pana si partea aceasta de documentare isi are farmecul ei. Merci inca odata si sa auzim numai de bine!
nineinchfly
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Ian 2010, 13:09

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate