Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 00:16

amenajare teritoriu capre negre

Sa discutam si despre Perla Carpatilor pe care din pacate din ce in ce mai putini si mai rari putem sa o vedem si cu atit mai greu sa o vanam. Cum si unde ati vanat capra neagra? Care sunt tehnicile de vanatoare la capra neagra, cele mai potrivite calibre, corectiile de tir pentru o vanatoare de capra neagra de succes?
Sa discutam despre Rodna, Bucegi s.a.m.d. - habitate in care trebuie sa ajutam la insanatosirea septelului si sa ajungem usor - usor la performantele anilor '40. Un thread generos pentru fanii acestui vanat.

Moderatori: Ghinda, CCM

amenajare teritoriu capre negre

Mesajde dr.mihai.daniel pe 15 Mar 2011, 15:10

ce trebuie dus in teren pentru ele si in ce perioada
sarea? cate kg in functie de nr de animale? (in terenul respectiv exista un ciopor de 24 de exemplare)
fan? ce ,cat ,cum?
ce alte amenajari le-ar putea ajuta?
va multumesc
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31

Re: amenajare teritoriu capre negre

Mesajde Ghinda pe 18 Mar 2011, 04:46

Cat te lasa inima. O pui pe sare in acelasi loc, s-a consumat pui alta. Dupa ceva timp o sa iti dai seama cam la cat timp trebui esa aprovizionezi. Fan doar iarna, se descurca capra. Si doar daca este zapada mare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: amenajare teritoriu capre negre

Mesajde comanM pe 18 Mar 2011, 22:11

Parerea mea este ca sarea este singurul supliment care trebuie administrat caprelor negre,tot timpul anului,iar in timpul verii, daca in zona sunt oi la pasunat ,trebuie pusa in zone ff greu accesibile pt ca altfel nu vor apuca saracele sa guste nimic din cauza oilor si a ciobanilor care duc special oile acolo unde stiu ca este sare! :evil: Despre fan.. nu stiu ce sa zic,a fost experimentat in Fagaras si nu a dat rezultate,nu s-au apropiat de fan in conditiile unei ierni cu zapada abundenta,plus de asta mai e o broblema,fanul nu poate fi dus prea departe de drumurile de acces iar in cazul ca "negresele" vin sa manance sunt o tinta usoara pt eventualii braconieri! :?
comanM
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Locaţie: curtea de arges

Re: amenajare teritoriu capre negre

Mesajde Zoly pe 20 Mar 2011, 22:49

Cu fanul sunt si eu de aceeasi parere
si noi am dus fan in hranitori si iarna aceasta dar la caprioe nu la capra neagra
nu s-au apropiat de el
Zoly
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 30 Ian 2011, 12:32

Re: amenajare teritoriu capre negre

Mesajde csikimiki pe 21 Mar 2011, 15:30

Eu cred ca omul poate sa "duca" la ele un binoclu puternic de la mare distanta.
puțini sunt care știu totul, da mulți care știu totul mai bine...
Avatar utilizator
csikimiki
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 20 Sep 2009, 12:47
Locaţie: Harghita

Re: amenajare teritoriu capre negre

Mesajde dr.mihai.daniel pe 22 Mar 2011, 16:00

sare am inceput sa duc. nu le-a mai fost pusa niciodata in zona respectiva.
in zona nu sunt oi si nici caini hoinari. singurul dusman este lupul si foarte rar rasul.
binoclu puternic nu trebuie le pot apropia usor la 50 de metrii.
:twisted:
dr.mihai.daniel
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 20 Mar 2009, 15:31


Înapoi la Vanatoare de capra neagra

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate