Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:36

Lanterna

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Re: Lanterna

Mesajde newuser pe 23 Iun 2011, 08:36

Vorbesti din auzite?
Am doua modelul de 900 L de vreo 3 ani si merg ca in prima zi.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Lanterna

Mesajde WDMCZ555 pe 23 Iun 2011, 21:41

Pt modelul de 900 L am auzit ceva pareri bune dar nu se mai fabrica ,sau cel putin asa zice nenea care le importa.Cica a iesit modelul de 650L care e la fel de bun ....
Cea de 900 e eficienta daca se monteaza pe arma ,vede la 150 m??
WDMCZ555
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 03 Oct 2010, 14:58

Re: Lanterna

Mesajde newuser pe 24 Iun 2011, 11:03

Nu! Prea multa lumina raspandita pe o raza mare, nu prea mai vezi nimic pe luneta dupa ce o aprinzi.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 28 Iun 2011, 18:01

Buna seara,

ca si o noutate pe piata-chiar daca e deja aparuta de 6 luni- as recomanda Olight M3X.

de la Olight acest model si M20 se foloseste cel mai mult.are 700 Lumeni dar diferenta fata de celelalte lanterne o face Led-ul XM-L.Culoarea ledului este galben spre verde, reda culorile incredibil de bine in padure sau pe camp deschis.Lumineaza undeva la 300-400 m, distanta pe care sa o zicem o mai vedem cu ochii...conform datelor technice el bate pana in 700m.

as mai aminte de Thrunite Scorpion,si acest model este unul pentru vanatoare, are 460 ANSI lumeni, o lanterna tot cu led XM-L, merge cu un singur acumulator 18650.diferenta fata de celelalte lanterne este butonul din spate care este patentat, deoarece trecerea de la o intensitate se face folosind doar o singura mana.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde Elmer_Fudd pe 28 Iun 2011, 18:28

Olight scrie:Buna seara,

ca si o noutate pe piata-chiar daca e deja aparuta de 6 luni- as recomanda Olight M3X.

de la Olight acest model si M20 se foloseste cel mai mult.are 700 Lumeni dar diferenta fata de celelalte lanterne o face Led-ul XM-L.Culoarea ledului este galben spre verde, reda culorile incredibil de bine in padure sau pe camp deschis.Lumineaza undeva la 300-400 m, distanta pe care sa o zicem o mai vedem cu ochii...conform datelor technice el bate pana in 700m.

as mai aminte de Thrunite Scorpion,si acest model este unul pentru vanatoare, are 460 ANSI lumeni, o lanterna tot cu led XM-L, merge cu un singur acumulator 18650.diferenta fata de celelalte lanterne este butonul din spate care este patentat, deoarece trecerea de la o intensitate se face folosind doar o singura mana.


Pune si preturile la fiecare in parte si ce accesorii oferi la ele daca tot ne dai asa multe detalii :?:
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Lanterna

Mesajde madalin122582 pe 28 Iun 2011, 20:39

Bela, te rog sa nu ma uiti cu un M3X cand treci prin Valcea. O sa o testez eu la maxim noul led. Oricum, modelul M20 pe care il am, face toti banii.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Lanterna

Mesajde HUNTING MAN pe 06 Iul 2011, 23:35

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Prima de sus o fost o ocazie si nu am ezitat sa o iau,se vede mana neamtului,la finisajele ei :D

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Asta in 300 de metri face zi afara,indiferent de locul unde ma aflu.

Imagine

Ultimile doua,sunt primite cadou,le recomand cu caldura pe toate trei,oricui are nevoie de o sursa de lumina foarte puternica.
Urmatoare pe lista este una pt cap,pt ca este mult mai comoda :wink:
Uploaded with ImageShack.us
HUNTING MAN
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 20 Iun 2008, 21:09

Re: Lanterna

Mesajde Elmer_Fudd pe 15 Iul 2011, 16:33

newuser scrie:Vorbesti din auzite?
Am doua modelul de 900 L de vreo 3 ani si merg ca in prima zi.



Ai avut dreptate ca vorbeam din auzite si m-am gandit sa corectez, acum dupa ce am achizitionat una din cele de 650 lumeni. Este extraordinara si ii multumesc pe aceasta cale lui "@cri" pentru amabilitate si promptitudine...Mai aveam un ledlenser H7R de care eram super incantat , dar xtar-ul este net superior, cel putin asta e parerea mea dupa prima zi cu ea. Sper sa nu fie cazul de garantie sau alte probleme si sa ma razgandesc pe parcurs.
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Lanterna

Mesajde armi pe 14 Sep 2011, 11:23

pe acestea 2 le cunoaste cineva?

LPC-0052 - Lanterna Vanatoare Led CREE 150 lei

LPC-0050 - Lanterna Profesionala cu incarcare 12v / 220v 100 lei

din pacate nu se precizeaza cati Lumeni
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 09 Oct 2011, 22:51

Alte mici noutati in domeniul lanternelor:

1. Olight M20X - 500 lumeni, din pacate doar 1,5 ore pe intensitate mare si nu 4 cat avea M20, de luminat nu lumineaza mai bine in afara ca fascicolul este mai puternic, mai alb.

2.de M3x stie toata lumea-cred:), se vinde foarte bine majoritatea aleg intre M20 si M3X.

3. Thrunite a facut un pas important spre lanternele pentru vanatoare.In afara de Scorpion au scos TN10 si TN11.Ambele se pot monta pe arma, sunt usoare, iar raport calitate-pret mai mult decat foarte bine!
TN 10-645 lumeni, are un fascicol foarte frumos, concentrat care se termina intr-un punct la distanta de 245 m. chiar daca multi se asteapta ca o lanterna sa lumineze o distanta cat mai mare in raport cu puterea lui in lumeni, eu zic ca pentru vanatoare e suficient daca o lanterna lumineaza pana in 200m maxim,acum ca e de 200 sau 1000 lumeni...aici fiecare cu bugetul alocat pentru asemenea distractie, ca lanternele bune nu sunt asa ieftine.TN11 are 830 lumeni, lumineaza pana in 355 m,capul lanternei e mai mare doar cu cativa mm fata de TN10, are un reflector adanc superb...punct la distanta ca la carte.
de Catapult V3...nu prea zic ca sunt putini care se incumeta sa prinda o lanterne de 400 gr pe arma.

4. Sunwayman are un singur model care se poate prinde pe arma, lanterna V20C, care are un inel magnetic de control al intensitatii, de la 6 pana la 438 lumeni.practic rotind acest inel putem regla lanterna la intensitatea dorita, si nu e necesar sa o folosim doar la setarile de fabrica- 3 intensitati, sau nici atit. in asa fel putem face economie de baterie.Restul lanternelor Sunwayman - V60C, M40C, M40A, M30R, toate sunt peste 600 lumeni, mai mult sunt lanterne pentru cautare/salvare/supraveghere, majoritatea folosesc ultimul tip de led CREE XM-L T6, astfel crescand durata de iluminare pe intensitate maxima, deoarece consumul ledului este unul foarte mic. Calitatea lanternelor este una foarte buna, chiar daca si aceste lanerne sunt produse in china de fapt ca si restul lanternelor tactice- si aici ma refer la Olight/ITP deoarece oamenii sunt indusi in eroare de cativa vanzatori dornici doar de a vinde cat mai mult, si spun oamenilor ca sunt lanterne AMERICANE. Nu domnilor, sunt lanterne CHINEZESTI, facute dupa STANDARD MILITAR AMERICAN!!!!

5. Nitecore: un producator de lanterne din China, unul dintre primii care a facut lanterne.nu demult a fost lansat pe piata Nitecore TM11, cea mai mica lanterna de 2000 lumeni, utilizeaza 4 acumulatori 18650, si are nu mai putin de 7 ( !!!!) trepte de intensitate+ strobo, asa cu siguranta toata lumea isi va gasi intensitatea la care doreste sa utilizeze aceasta lanterna.Au cateva lanterne care s-ar putea prind pe arma, dar din pacate nu au panglica silentioasa la ele, cine stie poate pe viitor vor beneficia si de asta.

6. Jetbeam: mai multe modele care se pot monta pe arma, una dintre ele, RRT3, cu o putere de 1950 Lumeni beneficiaza si de panglica silentioasa si si de prindere pe arma speciala....

Toate aceste lanterne despre care am scris mai sus, se pot proba, testa, vedea, si chiar si cumpara la Brasov , la a doua editie a expozitiei organizata la IATC Brasov intre 20-23 octombrie.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 30 Noi 2011, 10:49

Nu demult au scos cei de la Sunwayman o lanterna T40CS de 788 lumeni, pe intensitate mare tine 2 ore, nici o alta lanterna la puterea asta nu tine atit.Lumineaza undeva la 500 m, reflector adanc lucios, punct perfect la distanta.Daca totul merge bine panglica silentioasa va iesi pe poarta fabricii in urmatoarele doua saptamani.
Nici cei de la Thrunite nu au stat cu mainile in buxunar, si au scos alte doua modele TN12, care este urmasul celor doua modele anterioare,TN10 si TN11, cu o putere de 705 lumeni, dar mai degraba lanterna seamana cu o lanterna subtire de buzunar.Vom vedea zilele urmatoare cand ajunge:)Iar celalalt model este T30, la 530 ANSI lumeni, o lanterna simpla, usoara ideala pentru vanatoare.Toate lanternele Thrunite-cele destinate a fi prinse pe arma sunt prevazute cu reflector lucios, pentru a nu imprastia lumina.
Nu in ultimul rand as mai aminti de JetBeam, si de lanterna M2S la o putere de 1000 lumeni.
Toate aceste lanterne enumerate mai sus sunt deja sau vor fi pe stoc in urmatoarea saptamana.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 27 Dec 2011, 20:01

Buna seara,si Sarbatori Fericite tuturor!

alte cateva noutati din domeniul lanternelor:

1.Jetbeam M2S:producatorul zice 1000 lumeni, eu zic 800.Vom vedea zilele urmatoare la un test pe teren.Este o lanterna care se poate prinde pe arma, din pacate din cutia lui lipsesc destul de multe accesorii care trebuie cumparate separat.Pe deasupra nici pretul lanternei nu e mica.Poate ma va convinge in comparatie cu alte lanterne.
2.Sunwayman T40CS: La momentul actual este cea mai buna achizitie raport pret/calitate.usoara, autonomie mare lumeni multi, 788 pentru 2 ore.cele mai multe lanterne lumineaza undeva la 1 ora si un pic la o intensitate asa mare.are un punct nedescris de frumos, lumineaza peste 300-400 m.
3.Sunwayman T20CS: este fratele mai mic al lui T40CS, doar un singur acumulator, 658 lumeni pentru 1,50 ore.Se apropie dupa parerea mea de lanterna ideala din toate punctele de vedere.( daca nu chiar este, desi e greu de intrecut Olight M20).Si acest model are un reflector lucios datorita caruia avem un punct foarte frumos la distanta.Ca si noutate la aceste doua modele Sunwayman si ceea ce nu am gasit la alte lanterne, este un cauciuc pe manerul lanternei, care nu lasa alunecarea lanternei din mana. Din pacate daca tinem o lanterna intr-o mana care e transpirata, posibil ca ea sa alunece. Datorita acestui cauciu va ramane fixa in mana.

In viitorul apropiat voi avea si lanterne UV si lanterne pentru scufundari de 1000 si 1200 lumeni,rezistente la o adancime de maxim 50m.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 11 Ian 2012, 23:51

Buna seara la toata lumea,

incepand de saptamana viitoare, se poate cumpara un nou pachet complet cu lanterna, si anume Sunwayman T20CS.Pur si simplu, este atit d.p.d.v estetic cat si functional cea mai reusita lanterna pe care o am la momentul actual.Autonomie mare, putere mare-658 lumeni, distanta mare de bataie, led Cree XM-L U2, si un reflector impecabil, datorita caruia face un punct incredibil la distanta.E o bijuterie nu altceva.Lanterna are 3 intensitati, + strobo si SOS, si un led indicator de baterie descarcata pe partea laterala al capulului lanternei.I se poate atasa si panglica silentioasa.
de asemenea asa informativ, pe primele 3 locuri s-au clasat urmatoarele tipuri de lanterne conform vanzarilor:
1. Olight M3X
2. Thrunite TN11
3. Sunwayman T40CS

In tara vecina in schimb cele mai vandute lanterne au fost Olight M20 Thrunite TN11 si Olight M3X.
Datorita faptului ca T40CS a aparut abia in noiembrie, s-a vandut extrem de bine, deoarece este peste cele doua lanterne dinaintea lui.

O alta noutate care va fi in scurt timp disponibil e lanterna UV, care teoretic arata petele de sange.( conform datelor de la producator este mentionat acest lucru,daca e asa sau nu inca nu stiu deoarece nu am testat-o). Lanterna are dimensiunea unui pix, functioneaza cu doua baterii AAA, foarte usoara, iar pretul lui va fi unul corect.De asemenea, in scurt timp va fi disponibil si o lanterna pentru amatorii de scufundari, de 1200 lumeni, are o greutate de 490 gr, si o lupa cu zoom in fata LED-ului XM-L T6.Teoretic se poate folosi si la vanatoare, dar nu cred ca cineva isi va monta pusca pe lanterna.Rezista la scufundari pana in 50m, si functioneaza cu 2 acumulatori 18650.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 27 Ian 2012, 19:59

Buna seara,

Pentru a putea decide mai usor la achizitia unei lanterne, mai jos este un tabel comparativ cu cateva modele de lanterne care se preteaza a fi prinse pe arma:

Imagine

Explicatii:

-in primul rand mentionez ca toate lanternele sunt fabricate in China. Mai circula zvonuri cum ca unele sunt produse in USA...
-la fiecare lanterna din tabel se poate atasa panglica silentioasa si toate se pot monta pe arma
-lanterna cea mai performanta privind autonomie/intensitate maxima este Sunwayman T40CS, urmat de Thrunite TN10.
-lanterna cea mai performanta privind autonomie/intensitate medie este Sunwayman T20CS, urmat de JetBeam M2S
-unele modele din tabel, pentru a putea fi folosite la intensitate maxima, necesita cateva prelungitoare pentru corpul lanternei. Aceste modele sunt: Thrunite TN10, TN11, Olight M3X, JetBeam M2S.Singura lanterna care nu necesita tub prelungitor este Sunwayman T40CS.
-majoritatea lanternelor au reflector lucios, mai putin Olight M20X si Jetbeam M2S, datorita reflectorului gen coaja de portocala nu face punct perfect la distanta.
-chiar daca unii producatori au specificat anumite distante la care ajunge fascicolul lanternei, aceasta distanta este mai mica pentru a si vedea ceva( de ex: Olight M3X conform specificatiilor 700m, dar peste 450-500 m cel mult un contur ( al animalului) daca vom vedea).
-greutatea fiecarei lanterne este data fara acumulatori

Sper ca acest tabel va va ajuta in a lua o decizie corecta si conform nevoilor dvs.
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde Elmer_Fudd pe 27 Ian 2012, 23:40

preturile ne-ar ajuta mai mult cred...
Avatar utilizator
Elmer_Fudd
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Feb 2010, 11:47
Locaţie: Craiova

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 01 Feb 2012, 16:22

Buna tuturor!

In cazul in care sunt vanatori din SIBIU,doritori sau doar curiosi de a testa lanternele Thrunite Sunwayman Jetbeam si altele, va rog sa imi spuneti printr-un PM. Maine ma aflu la Sibiu si voi avea aproape toate modelele de lanterna pentru vanatoare.Cum se intuneca, putem merge pe camp undeva sa vedeti adevarata valoare ale acestor lanterne.

Incepand de vineri incep reducerile la seturile pentru vanatoare.

Mai multe detalii veti gasi pe pagina lanternelor tactice!
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde Dragan pe 01 Feb 2012, 23:39

Reduceri.....cat ,din cat??????????
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 12 Feb 2012, 22:04

Buna seara,

10% din pretul afisat pe pagina la Seturi pentru vanatori.

Reducerile vor incepe din data de 15.02.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 28 Mar 2012, 19:09

Buna seara,
De la ultima postare, multe companii producatoare de lanterna au anuntat modele noi pe 2012. Care sunt acele modele, acum nu le voi enumera, sunt chiar multe. Mai degraba, am observat o tendinta a fiecarui producator de a avea o lanterna ''cu 3 leduri care are peste 2000 lumeni''. Parca s-au inteles ca fiecare sa scoata pe piata la inceputul-mijlocul acestui an o astfel de lanterna.Dintre toate acestea, una mi se pare chiar atragatoare, si anume Thrunite TN30, care va avea nu mai putin de 3000 lumeni. Din pacate, prea multe detalii nu se cunosc, doar ca va fi livrata in cutie de aluminiu,si va contine o husa protectoare si inele de rezerva.Despre autonomie si numarul de acumulatori utilizate deocamdata nimic.Despre pret, doar ca peste ocean va fi de 240$...sa vedem la ce pret va ajunge in Europa. Oricum, pentru suma asta o lanterna de 3000 lumeni ( reali nu vrajeala) e mai mult decat un cadou.
O alta lanterna pe care as aminti-o, TN31, tot de la Thrunite, cu 1000lumeni, distanta de bataie fiind de 700m ( va lua golul lasat de Catapult).Un singur led, doi acumulatori...si 200$ toata distractia:)
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 11 Apr 2012, 12:39

Buna tuturor!

Saptamana viitoare la Cluj se va desfasura expozitia Transilvania Hunting&Fishing 2012.

Cu ocazia asta, voi avea un mic stand si daca sunt doritori, ii invit sa viziteze standul meu, pentru a cunoaste de mai aproape noutatile aparute in ultimul timp.

Detalii despre aceasta expozitie gasiti la: www.transilvaniahuntingfishing.ro
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re:

Mesajde 7Coline pe 11 Apr 2012, 20:13

Marius scrie:Mi-a venit din State lanternutza de pus pe frunte. Petzl Tactikka XP. Are un filtre rosu, albastru si verde.
Din ce retin de aici, cel rosu nu deranjeaza anumite specii de vanat. Care?
Cel albastru "vede" pete de sange. E adevarat?
Cel verde ce face?

PS Imi place, multumesc pt. recomandare.


Fals .

Ca să pui în evidență petele de sânge ai nevoie de lumină UV nu albastră. Filtrul roșu este pentru noapte, nu îti strică vederea nocturnă. Cea verde este pentru semnalizare.
7Coline
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Apr 2012, 22:51

Re: Lanterna

Mesajde DeepR pe 20 Apr 2012, 21:12

Va ofer un forum cu foarte multe info legate de acest subiect
DeepR
 
Mesaje: 18
Membru din: 19 Mar 2012, 17:53

Re: Lanterna

Mesajde DeepR pe 20 Apr 2012, 21:39

DeepR scrie:Va ofer un forum cu foarte multe info legate de acest subiect

http://www.candlepowerforums.com/vb/forum.php
DeepR
 
Mesaje: 18
Membru din: 19 Mar 2012, 17:53

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 14 Mai 2012, 09:06

Buna dimineata,
Ca o noutate pe piata au aparut lanternele Crelant reprezentat de trei modele diferite:Crelant V8 cu 680 lumeni si autonomie de 1,5 ore, Crelant V9 cu 650 lumeni si autonomie de 2 ore, si Crelant 7G5-V2 cu 860 lumeni si autonomie de 2 ore.Ce face aceste lanterne putin diferite de celelalte? Reflectorul lor este una dintre cele mai adanci care exista, si din cauza asta au un fascicol incredibil de concentrat.Au doar doua intensitati si strobo, nu sunt dotate cu zeci de mii de trepte.Ca si bataie la distanta, conform testelor efectuate simbata seara-si documentat cu poze, V8 si V9 sunt foarte bune pana la o distanta de 150m, iar 7G5-V2...la 300 m e zi in adevaratul sens al cuvantului.
Acest test extrem a scos la iveala nu numai lucrurile pozitive ci si cele negative. Jetbeam M2S de exemplu, in ciuda celor 1000 lumeni, fascicolul lui nu a ajuns la 300m, s-a pierdut in jurul a 230m.La 150m e incredibil de puternic, dar la 300 era intuneric.O figura frumoasa a facut si Laser Designator ND50,care la 300m cu fascicolul strans la jumatate avea un punct de 1m. Bineinteles, acest punct se poate mari pana la 3m in diametru.Celalalt model Laser Designator ND3 chiar daca are punct mai mare , peste 150 m deja nu se prea vede, in schimb cu un acumulator CR123 are o autonomie de 3,05 ore.
Azi vor fi testate si noile lanterne Thrunite TN30 si TN31.Inca nu am avut posibilitatea de a tine in mana 3000 lumeni la dimensiuni destul de reduse, in seara asta sper sa reusesc, precum si o lanterna de 1148 lumeni care chiar bate pana la 700m....vom vedea acest lucru, in ciuda faptului ca nu un producator trece pe cutia lanternei distanta maxima de bataie ca fiind de 700m,dar peste 400 m fascicolul se disperseaza si varful fascicolului daca atinge 500 m.
Daca cineva doreste sa vada si pozele de la teste, il rog sa imi lase un PM.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde all3xx pe 31 Mai 2012, 23:15

momentan folosesc lanterna Solarforce M8....ce sa zic....extraordinara, bine finisata, pret acceptabil si lumina foarte foarte puternica.
nu am inca intrerupator cu fir si suport pentru montat pe arma dar ma bate gandul sa imi cumpar. Dupa parerea mea este o lanterna de nota 10.
Am avut inainte Olight Warrior M20...foarte buna si aceea, ceva mai micuta dar nu se apropie de performantele lui M8.
Am o poza cu lumina facuta de lanterna noaptea dar nu stiu sa o pun aici.
all3xx
 
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mai 2012, 23:02
Locaţie: Corbu, Romania

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 03 Iul 2012, 13:56

In primul rand o lanterna de 320 lumeni NU se compara cu una de 720...ca si cum as compara loganul cu seria 5 bmw.Din pacate, Solarforce este un jucator de liga a doua, sincer nu se compara cu Olight, si o comparatie nu se face doar prin compararea puterii lor de iluminare.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde madalin122582 pe 03 Iul 2012, 14:06

Corect. Compara M8-ul cu Olight M3X Triton :wink:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Lanterna

Mesajde Olight pe 03 Iul 2012, 14:17

Noutati ce au mai aparut pe piata in ultimele luni:
-Crelant 7G5-V2: 860 Lumeni, autonomie de 2 ore, distanta de bataie 400 m fara probleme ( exista poze cu teste reale), intr-adevar, nu e cea mai usoara lanterna...
-Crelant V8: 680 lumeni, autonomie de 1,5 ore cu un singur acumulator.e mai puternic ca V9 deoarece este alimentat cu 2,5 A si nu cu 2,2 A, din aceasta cauza are si autonomie mai mica cu 15 minute. Pe teren, se pot utiliza pana la o distanta de 170-180 m, dupa acre lumina se disperseaza foarte puternic.Toate lanternele Crelant au reflectoare foarte adanci, cele mici, V8&V9 de 4,5 cm, iar 7G5 de 5,5 cm.Nu demult a mai aparut o lanterna de cautare/supraveghere 7G9 la 1020 lumeni cu o autonomie de 145 minute, cu 3 acumulatori.Lumina lui....e gen laser:)distanta maxima de bataie e undeva la 500 m, testele realizate au fost pe o distanta de 400 m doar.
Nici Thrunite nu a stat si a lansat doua modele TN30 si TN31, prima cu 3 leduri a doua o lanterna de cautare la distante mari. Distanta maxima pentru TN31 e de 700 m, testat pe teren( in capitala) iar la lumina lui TN30 se poate juca si un meci de fotbal in sala.
Saptamana asta apare Sunwayman T60CS, la 2100 lumeni, tot cu 3 acumulatori, 3 trepte bine impartite, autonomie buna, pretul e unul foarte bun, in comparatie cu alte lanterne de putere.
Si nici cei de la Jetbeam/Nitecore nu sunt inca in concediu, pregatesc lansarea a 4 modele de lanterna din seria Explorer.Probabil in urmatoarele doua luni vor apare si ele.
Armytek JetBeam JahnkeKeeppower Lumintop MANKER Olight
Avatar utilizator
Olight
Membru important
 
Mesaje: 225
Membru din: 18 Aug 2010, 22:10
Locaţie: DEVA

Re: Lanterna

Mesajde linx35 pe 10 Aug 2012, 12:20

Ce ziceti de Fenix TK21?
linx35
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 28 Dec 2010, 09:56

Re: Lanterna

Mesajde adisan77ro pe 05 Sep 2012, 20:59

Olight scrie:Noutati ce au mai aparut pe piata in ultimele luni:
-Crelant 7G5-V2: 860 Lumeni, autonomie de 2 ore, distanta de bataie 400 m fara probleme ( exista poze cu teste reale), intr-adevar, nu e cea mai usoara lanterna...
-Crelant V8: 680 lumeni, autonomie de 1,5 ore cu un singur acumulator.e mai puternic ca V9 deoarece este alimentat cu 2,5 A si nu cu 2,2 A, din aceasta cauza are si autonomie mai mica cu 15 minute. Pe teren, se pot utiliza pana la o distanta de 170-180 m, dupa acre lumina se disperseaza foarte puternic.Toate lanternele Crelant au reflectoare foarte adanci, cele mici, V8&V9 de 4,5 cm, iar 7G5 de 5,5 cm.Nu demult a mai aparut o lanterna de cautare/supraveghere 7G9 la 1020 lumeni cu o autonomie de 145 minute, cu 3 acumulatori.Lumina lui....e gen laser:)distanta maxima de bataie e undeva la 500 m, testele realizate au fost pe o distanta de 400 m doar.
Nici Thrunite nu a stat si a lansat doua modele TN30 si TN31, prima cu 3 leduri a doua o lanterna de cautare la distante mari. Distanta maxima pentru TN31 e de 700 m, testat pe teren( in capitala) iar la lumina lui TN30 se poate juca si un meci de fotbal in sala.
Saptamana asta apare Sunwayman T60CS, la 2100 lumeni, tot cu 3 acumulatori, 3 trepte bine impartite, autonomie buna, pretul e unul foarte bun, in comparatie cu alte lanterne de putere.
Si nici cei de la Jetbeam/Nitecore nu sunt inca in concediu, pregatesc lansarea a 4 modele de lanterna din seria Explorer.Probabil in urmatoarele doua luni vor apare si ele.


Noaptea trecuta a fost prima noapte in care am reusit sa vad ce poate OLIGHT M20SX si marturisesc ca am fost surprins de cat de multa lumina de buna calitate poate iesi din o jucarie atat de mica. intr-adevar vede cam 200 metri insa dupa aprox 150metri lumina se disipa si nu mai distingi decat eventual silueta sau ochii unui animal. Ce mi-a placut inca f mult este atat calitatea luminii cat si campul vizual larg. Avand insa un reflector in "coaja de portocala "intensitatea luminii la distanta sufera motiv ptr care as vrea sa pun un reflector clar, asa ca te rog spune-mi daca se castiga ceva la o astfel de schimbare (dpdv al focusarii la distanta) sau voi pierde doar din largimea campului vizual?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate