Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:48

Sfat alegere luneta

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Sfat alegere luneta

Mesajde LucianC pe 08 Iul 2011, 00:13

M-ar interesa o luneta care sa fie cat de cat potrivita pentru panda si pentru goana. Citind formul am inteles ca practic sunt doua lucruri distincte, dar ma intereseaza ceva care sa se incadreze cat de cat:)
Ce parametri recomandati?

Cu respect,
LucianC
LucianC
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 30 Apr 2009, 18:22
Locaţie: Iasi

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde Tranan pe 08 Iul 2011, 00:19

Ceva de genul 1.5-6x42, 1.8-5.5x38, 1.5-8x32, 1.25-8x32, 1.7-10x42.
Daca iei 1.5-6x42 de preferat este sa iei ceva german de calitate: Zeiss, Swarovski, Kahles, Karl Kaps, Docter, Schmidt & Bender.
La celalte magnificatii ai Bushnell Elite 6500 1.25-8x32, Minox Z5 1.5-8x32, Zeiss Conquest 1.8-5.5x38 si Swarovski Z6 1.7-10x42.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde LucianC pe 08 Iul 2011, 01:16

Tranan scrie:Ceva de genul 1.5-6x42, 1.8-5.5x38, 1.5-8x32, 1.25-8x32, 1.7-10x42.
Daca iei 1.5-6x42 de preferat este sa iei ceva german de calitate: Zeiss, Swarovski, Kahles, Karl Kaps, Docter, Schmidt & Bender.
La celalte magnificatii ai Bushnell Elite 6500 1.25-8x32, Minox Z5 1.5-8x32, Zeiss Conquest 1.8-5.5x38 si Swarovski Z6 1.7-10x42.


Bushnell Elite 4200 2,5-10X50 iluminata cum ti se pare pentru goana/panda?
LucianC
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 30 Apr 2009, 18:22
Locaţie: Iasi

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde Tranan pe 08 Iul 2011, 08:01

E OK in functie de distanta la care faci goana. Daca tragi la distante putin mai mari merge dar daca iti fuge mistretul foarte aproape e nasol cu ea.
Acum vre-o doi ani mi se parea o luneta foarte potrivita de goana si panda dar dupa cateva pagini de discutii pe un forum mi-am dat seama ca pt. tipul de goana din Romania nu e o alternativa foarte fericita.
La noi goana se face la elan, care e un animal mult mai mare decat mistretul si la care merge acceptabil cu o astfel de luneta. Mistretul, pe de alta parte, se vaneaza la panda la hranitoare aici. O luneta de mistret de aici asadar, e un de genul 2.5-10x56, 3-12x56. La goana de mistret in Romania insa e mult mai nasol cu astfel de lunete.
Nu e insa imposibil. Sunt aici pe forum baieti care au 3-12x56 la goana de mistret si se descurca dar nu sunt alegerile cele mai de recomandat.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde LucianC pe 08 Iul 2011, 17:06

Tranan scrie:E OK in functie de distanta la care faci goana. Daca tragi la distante putin mai mari merge dar daca iti fuge mistretul foarte aproape e nasol cu ea.
Acum vre-o doi ani mi se parea o luneta foarte potrivita de goana si panda dar dupa cateva pagini de discutii pe un forum mi-am dat seama ca pt. tipul de goana din Romania nu e o alternativa foarte fericita.
La noi goana se face la elan, care e un animal mult mai mare decat mistretul si la care merge acceptabil cu o astfel de luneta. Mistretul, pe de alta parte, se vaneaza la panda la hranitoare aici. O luneta de mistret de aici asadar, e un de genul 2.5-10x56, 3-12x56. La goana de mistret in Romania insa e mult mai nasol cu astfel de lunete.
Nu e insa imposibil. Sunt aici pe forum baieti care au 3-12x56 la goana de mistret si se descurca dar nu sunt alegerile cele mai de recomandat.

Deficienta de ochire cand sare de aproape, poate fi compensata la magnificatia asta printr-un sistem de prinderi cu vedere pe dedesubt?
LucianC
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 30 Apr 2009, 18:22
Locaţie: Iasi

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde madalin122582 pe 08 Iul 2011, 17:55

Eu iti recomand 1,5-6x42. Poti sa te intinzi pana la 300 de metri si poti sa dai in mistret daca iti iese in 5 metri. La 1,5 ai un camp vizual suficient cat sa vezi mistretul de aproape
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde osmos pe 10 Iul 2011, 12:59

E cald rau afara!!!
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde LucianC pe 11 Iul 2011, 00:06

Ce parere aveti de
Bushnell Elite 4200 > 2.5-10x 50mm - 422152E (http://www.bushnelloutdoorproducts.eu/w ... 0/422152e/)
fata de
Bushnell Trophy XLT > 1.5-6x 42mm - 731642E (http://www.bushnelloutdoorproducts.eu/w ... t/731642e/)

pentru utilizare la panda/goana?
LucianC
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 30 Apr 2009, 18:22
Locaţie: Iasi

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde LucianC pe 11 Iul 2011, 00:28

LucianC scrie:Ce parere aveti de
Bushnell Elite 4200 > 2.5-10x 50mm - 422152E (http://www.bushnelloutdoorproducts.eu/w ... 0/422152e/)

fata de

Bushnell Trophy XLT > 1.5-6x 42mm - 731642E (http://www.bushnelloutdoorproducts.eu/w ... t/731642e/)

si

Luger Pro NA 1.5-6x50 (http://www.luger-optik.de/,riflescopes,14)

pentru utilizare la panda/goana?
LucianC
Membru important
 
Mesaje: 128
Membru din: 30 Apr 2009, 18:22
Locaţie: Iasi

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde Tranan pe 11 Iul 2011, 02:12

Bushnell 4200 am discutat-o deja.

Bushnell Trophy XLT e o luneta care e asa ceva. In general merge pe calibre mai usoare din punct de vedere mecanic si uneori se descurca si pe 30.06. Marea problema a ei in cazul acesta e optica de calitate proasta, un aspect care te afecteaza mult daca vrei sa o folosesti la si la panda.

Luger sunt lunete chinezesti de calitate foarte slaba la banul platit, atat din punct de vedere optic cat si mecanic. Dealtfel, daca in general, am obiceiul de a defini multe lunete ca fiind: "multa luneta la banul platit", Luger e una din putinele marci pe care o recomand intotdeauna ca fiind: "putina luneta la banul platit". Asta e o sectie foarte "elitista" in care nu multe lunete au reusit sa se califice. Luger insa, e una dintre primile care s-a calificat aici.
Faptul ca obiectivul e de 50mm suna mai bine decat e intrucat, normal, ar fi fost suficient cu un obiectiv de 42mm atata timp cat magnificatia e de 6x, o pupila de iesire de 7 (42/6=7) fiind in principiu valoarea maxima de luminozitate pe care si-o permite ochiul uman si asta in cazul fericit in care esti in continuare tanar cu vedere sanatoasa.

Daca vrei ceva iluminata pt. panda la preturi rezonabile si o magnificatie mai propice de genul 1.5-6x42, o alternativa super, dar putin mai scumpa decat cele de deasupra ar fi Nikon Monarch E 1.5-6x42 Iluminata #4.
Cu exceptia lunetelor germane de calitate, Nikonul acesta e una din putinele variante de lunete de 1.5-6x42 pe care o pot recomanda fara rezerve pt. o astfel de utilizare de goana/panda.
Pretul e numai cu vre-o €150 peste cel de la Luger, diferenta dintre cele doua lunete fiind insa ca de la cer la pamant atat optic cat si mecanic.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde Don pe 11 Iul 2011, 08:40

@Tranane,Luger poate si-au relocat productia in ultimul an in China,dar anul trecut daca dadeai o fuga
in Germania,nu numai ca le gaseai in anumite pravalii(de unde un cunoscut lacom si-a luat doua!),dar
gaseai si locul in care se montau,de multi ani,"minunile" lor tehnice!
Ele sunt de tot rasul dar succesul lor are legatura stransa cu cultul romanului pentru tot ceea ce este
fabricat in Germania,trend caruia,acum cativa ani i-am cazut si eu nefericita victima cumparand un Vw
Passat pe care l-am vandut dupa trei luni(in pierdere,evident),intrebandu-ma de ce m-am luat ca fraierul
dupa lume si nu mi-am cumparat Volvo sau Saab,apoi am luat Benz si am simtit si pe pielea mea ceea
ce teoretic stiam dar m-am lasat luat de val,adica daca vreau masina germana,atunci sa fie Benz sau
BMW,daca nu,mai bine ma uit in alta parte!
Cam asta e si in materie de lunete,si de electronice si electrocasnice,si de foarte multe alte produse,
unde daca nu-ti iei Zeiss sau Miele mai bine tragi un ochi la japonezi,spre exemplu!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde Tranan pe 11 Iul 2011, 12:17

Asa este maestre @Don, de-aia eu conduc SAAB :lol: .
Luger sunt smecheri, si din cate stiu eu, nu scriu pe lunetele lor ca sunt Made in China, dar exista cateva aspecte legate de lunete, care apar in special la versiunile iluminate, care iti spun direct ca sunt fabricate in China.

Daca te uiti la Lugerul din poza, precum si la multe alte tipuri de lunete mai ieftine de pe piata, sub butonul de iluminare vezi ca un fel de ridicatura. Un fel de semicerc, semiluna, deasupra careia e montat butonul de iluminare.
Sistemul acesta nu e folosit niciunde altundeva in lume decat in China.
De aceea, cand vezi o astfel de luneta, indiferent de ce scrie pe ea: Made in Germany (ca pe unele asa scrie :lol: ), USA, SWEDEN sau mai stiu eu ce alt tari, nici nu mai are rost sa te obosesti sa afli unde au fost confectionate intrucat realitatea este intotdeauna: CHINA.
In rest, lunete confectionate prin alte parti au butonul de iluminare implantat direct in corpul ocularului, ca aici de ex:
http://www.astrosweden.se/vortex-viper- ... cq/19078-0 fara semiluna asadar.

Daca am deschide un club al lunetelor "semi luna" nu iti va veni sa crezi ce multi membrii ar avea! :lol:
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde Don pe 11 Iul 2011, 13:31

Posibil sa uzineze si pe acolo...dar calitatea tine de proprietarul marcii!Sunt destui care produc in China,
Thailanda,Indonezia,Singapore dar lucrurile sunt de calitate desavarsita,iti dau exemplu aparatul foto pe
care-l folosesc(Nikon D300),deloc ieftin si excelent calitativ,dar aici in primul rand Luger OptiK sunt niste
neica nimeni,iar cele luate de cunoscutul meu te asigur ca erau fabricate in Germania,luate de acolo de
la o pravalie care asigurau distributie pentru firma-minune si te asigur eu ca nu-si permite nimeni sa vanda
in Germania in retele oficiale lucruri pe care scrie "Made in Germany",la nici 200Km distanta de detinatorul
oficial al marcii...Calitativ mi s-au parut fix la nivelul Simmons,adica slabe,dar nu dezastruoase!
Este posibil ca varianta iluminata sa fie ansamblata in China iar Luger DE sa asigure doar sticlele,ceea ce
ai sesizat tu este urmare a faptului ca firme din domeniu din China au inceput sa lucreze comenzi ale
altora cam cum lucreaza japonezii de la LOW pentru americani...a propos,am inteles ca gama Elite a lui
Bushnell(cea de baza,nu 6500) a trecut de la LOW Ltd pe liniile din China - este adevarat?Le-ai vazut?Au
reusit sa pastreze calitatea foarte buna de la 3200-4200?
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Sfat alegere luneta

Mesajde catalin.vrabie pe 12 Iul 2011, 20:20

Daca ai nevoie de un sfat in a-ti alege luneta, sfatul meu (din proprie experienta) este sa-ti definesti prima data foarte bine bugetul. Cand stii clar de ce bani dispuni, ia legatura cu Tranan si vezi ce-ti poate oferi. Pana atunci sunt doar discutii. Daca ma intrebi pe mine, o luneta buna de goana si panda pentru tipul de vanatoare din Romania este Swarovski 2-12x50, dar cred ca nu se incadreaza in bugetul tau, judecand dupa exemplele luate in calcul. Iata de ce spun ca trebui sa stii clar de ce bani dispui...
catalin.vrabie
Veteran
 
Mesaje: 669
Membru din: 07 Feb 2006, 15:54
Locaţie: Focsani


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 68 vizitatori

Publicitate