Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:06

SAUVESTRE

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

SAUVESTRE

Mesajde dany3lus pe 27 Iul 2011, 19:20

salutarii
Ati folosit asa ceva ? isi merita banii?
ceva caracteristici balistice , cum se comporta?


http://www.arw.ro/produs.php?p=5402
dany3lus
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Iul 2011, 08:53

Re: SAUVESTRE

Mesajde OVI762 pe 27 Iul 2011, 19:59

da,da,deosebite.foarte bine. :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: SAUVESTRE

Mesajde OVI762 pe 27 Iul 2011, 20:01

Nu e mai simplu sa scrii in casuta de cautare sauvestre?Abia atunci daca ai nelamuriri intreaba,ce zici? :)
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: SAUVESTRE

Mesajde AdrianLica pe 27 Iul 2011, 21:24

Am tras o singura data cu asa ceva intr-un vier la cca 200 kg care statea pe loc, distanta aproximativ 60 m. Tintit la omoplat, frumos, s-a dus... A lasat o picatura de sange din 10 in 10 metri. Mai mult ca sigur o sa moara de batran. Concluzia: nu tot ce e scump este si bun!
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: SAUVESTRE

Mesajde cpt.gabriel pe 27 Iul 2011, 22:16

Tintit la omoplat dar lovit unde?
Avatar utilizator
cpt.gabriel
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 07 Dec 2009, 17:03
Locaţie: Ploiesti

Re: SAUVESTRE

Mesajde cristian pe 28 Iul 2011, 07:18

OVI762 scrie:Nu e mai simplu sa scrii in casuta de cautare sauvestre?Abia atunci daca ai nelamuriri intreaba,ce zici? :)

Nu e mai simplu sa te abti de la semenea comentarii?!
Poate omul este nou pe forum si nu stie cum se procedeaza
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde OVI762 pe 28 Iul 2011, 07:51

Poate nu m-ai inteles.Eu l-am invatat exact cum sa faca spre a-si atinge dezideratul.Daca tu il poti ajuta mai mult vorba francezului,,be my guest,,. :)
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: SAUVESTRE

Mesajde Don pe 28 Iul 2011, 09:01

Le-am folosit mult inainte de achizitionarea armelor cu tevi ghintuite,chiar ma pot lauda cu oarecare
experienta in materie,consideratii despre ele o sa gasesti si la alte topicuri - pe scurt,le consider de
departe cele mai performante proiectile unice pentru lise,varianta Magnum merge punct ochit-punct
lovit la 100 m si pastreaza,chiar la aceasta distanta, suficienta energie.Singurul dezavantaj este
pretul,de trei ori mai mare decat ale altor proiectile care,la randul lor,sunt foarte bune(mai ales daca
ai in vedere distanta medie redusa la care se trage in cazul vanatorii la goana) ,dar sunt departe de
prestatiile si performantele lui Sauvestre.
Avand in vedere ca o autorizatie la caprior sau la mistret era(si este) o chestie nu tocmai ieftina,atunci
nu ma mai uitam si la cele cateva zeci de lei pe care le dadeam in plus pe 3-4 Sauvestre dupa ce
dadeam alte cateva sute pe autorizatii - oricum,mai cumparam si ceva B&P Gualandi sau Rottweil
pentru lovitura de gratie,cu iluzia unei mici economii.
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: SAUVESTRE

Mesajde madalin122582 pe 28 Iul 2011, 09:42

Cosideratii personale: in distante scurte (30-50 de metri) proiectilul urca cam multicel: la 50 de metri urca 20 cm...vb de magnum. In rest, numai cuvinte de lauda, mai ales la distante pana in 100 de metri. Penetratie foarte buna si energie suficienta pt a dobora mistretul la 80 de metri
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: SAUVESTRE

Mesajde newuser pe 28 Iul 2011, 09:55

madalin122582 scrie:Cosideratii personale: in distante scurte (30-50 de metri) proiectilul urca cam multicel: la 50 de metri urca 20 cm...vb de magnum. In rest, numai cuvinte de lauda, mai ales la distante pana in 100 de metri. Penetratie foarte buna si energie suficienta pt a dobora mistretul la 80 de metri


Ai tras la porc cu lisa la 80m?
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: SAUVESTRE

Mesajde madalin122582 pe 28 Iul 2011, 10:19

Eh, am tras la 80 de metri la mistret. Sunt "teste" facute de mine la finalul unei vanatori. La 80 de metri am tras intr-un stejar verde. Proiectilul a intrat 9 cm in pom. Si nu se compara duritatea unui lemn verde cu tesutul unui mistret. Distanta a fost masurata cu telemetru. Ce mi-a placut a fost ca la 80 de metri, proiectilul a lovit la 3 cm de locul unde am pus tinta. Arma a fost un MP153 si cartusele au fost magnum.
In ziua in care am facut aceste teste, am ratat un mistret din 35 de metri. Am pus tinta pe omoplatul mistretului si am dat 2 focuri. Ambele focuri s-au dus deasupra si nu au atins mistretul. De aceea, la final am pocnit toate cartusele si am ovservat urcusul in distante scurte. Am tras 5 cartuse sprijinit. Toate deasupra. De forta nu mai vorbesc. la 30 de metri am "taiat" un copac cu un diametru de 6 cm
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: SAUVESTRE

Mesajde Don pe 28 Iul 2011, 10:25

newuser scrie:
madalin122582 scrie:Cosideratii personale: in distante scurte (30-50 de metri) proiectilul urca cam multicel: la 50 de metri urca 20 cm...vb de magnum. In rest, numai cuvinte de lauda, mai ales la distante pana in 100 de metri. Penetratie foarte buna si energie suficienta pt a dobora mistretul la 80 de metri


Ai tras la porc cu lisa la 80m?

Nu e singurul care a tras la mistret cu Sauvestre la distanta asta,utilizatorii acestui proiectil trag fara rezerve la aceasta distanta,daca 'scobesti' un pic pe forum o sa gasesti(cel putin asa imi amintesc eu) niste poze postate
de @Violiv cu o "victima" facuta cam la aceasta distanta,inclusiv cu imaginea proiectilului Sauvestre recuperat
din "piesa'!
Privitor la "urcarea" cu 20cm la 50m,eu am tras o gramada de Sauvestre in cartoane,dar mai mult de 5-6cm
nu a urcat la aceasta distanta,iar la 100m era punct ochit-punct lovit(vorbim despre varianta Magnum)!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: SAUVESTRE

Mesajde hanter pe 28 Iul 2011, 10:59

Buna ziua domnilor vanatori eu am tras cu acest tip de brenike, cu un ij 27 em intr-un mistret nu prea mare la vreo 120 kg si am tintit la spata, distanta sa fi fost vreo 50 m, va rog sa ma credeti ca proiectilul a trecut prin el de parca ar fi fost gloante, eu unul am numai cuvinte de lauda despre aceste brenike parerea mea este ca sunt bune.
Avatar utilizator
hanter
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 03 Mar 2011, 12:22

Re: SAUVESTRE

Mesajde Sly_Fox pe 28 Iul 2011, 11:26

Daca ar mai fi trait d-nul Brenneke, acesta ar fi fost in culmea extazului vazand ca vanatorii ii folosesc numele pentru toate tipurile de proiectile unice ce pot fi trase din tevi lise.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: SAUVESTRE

Mesajde newuser pe 28 Iul 2011, 11:37

Don scrie:
newuser scrie:
madalin122582 scrie:Cosideratii personale: in distante scurte (30-50 de metri) proiectilul urca cam multicel: la 50 de metri urca 20 cm...vb de magnum. In rest, numai cuvinte de lauda, mai ales la distante pana in 100 de metri. Penetratie foarte buna si energie suficienta pt a dobora mistretul la 80 de metri


Ai tras la porc cu lisa la 80m?

Nu e singurul care a tras la mistret cu Sauvestre la distanta asta,utilizatorii acestui proiectil trag fara rezerve la aceasta distanta,daca 'scobesti' un pic pe forum o sa gasesti(cel putin asa imi amintesc eu) niste poze postate
de @Violiv cu o "victima" facuta cam la aceasta distanta,inclusiv cu imaginea proiectilului Sauvestre recuperat
din "piesa'!
Privitor la "urcarea" cu 20cm la 50m,eu am tras o gramada de Sauvestre in cartoane,dar mai mult de 5-6cm
nu a urcat la aceasta distanta,iar la 100m era punct ochit-punct lovit(vorbim despre varianta Magnum)!

In primul rand e discutabila posibilitatea ochirii la 80m cu lisa plus corectia.
Porcul in fuga il prinzi greu cu carabina la distanta asta.
Unde mai pui ca tragi si din mana.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: SAUVESTRE

Mesajde Don pe 28 Iul 2011, 11:53

Inca o data,cauta pozele postate de @Violiv,sunt interesante si pentru ca vei vedea atat efectul asupra
vanatului la distanta despre care vorbim,cat si asupra...proiectilului!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: SAUVESTRE

Mesajde newuser pe 28 Iul 2011, 11:57

Don scrie:Inca o data,cauta pozele postate de @Violiv,sunt interesante si pentru ca vei vedea atat efectul asupra
vanatului la distanta despre care vorbim,cat si asupra...proiectilului!


Nu generaliza o intamplare.
Am vazut ca esti fan lisa, cu cate lovituri asemenea te poti "lauda"?
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: SAUVESTRE

Mesajde Don pe 28 Iul 2011, 12:14

Chiar foarte putine,in primul rand pentru faptul ca foarte rar mi-a aparut vanatul la aceasta distanta!
Ce este clar,este ca,de fiecare data s-a intamplat cu Sauvestre,cand am avut alt proiectil nici nu am
declansat focul la distanta asta!
Cat timp am folosit lisa si pentru caprior si pentru mistret am folosit(de cele mai multe ori) Sauvestre,
in varianta 'regular' pentru caprior,Magnum pentru mistret - de ceva timp folosesc glontul pentru ambele
categorii de vanat.
Inca o data,lungesti o discutie pentru care ai si 'material' fotografiat - iar discutia este,in primul rand despre
caracteristicile unor proiectile!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: SAUVESTRE

Mesajde AdrianLica pe 28 Iul 2011, 13:18

cpt.gabriel scrie:Tintit la omoplat dar lovit unde?


Habar n-am. Daca s-a dus de unde sa stiu unde l-am lovit?
Vezi ca explica madalin122582 mai jos ce a patit el cu aceleasi Sauvestre obisnuite:
"Am pus tinta pe omoplatul mistretului si am dat 2 focuri. Ambele focuri s-au dus deasupra si nu au atins mistretul. De aceea, la final am pocnit toate cartusele si am ovservat urcusul in distante scurte."
Pe mine ma bucura ca nu sunt singurul care a patit asta si nu intelegeam de ce, ca doar am tras intr-o tinta aflata pe loc. Cert e ca de lovit l-am lovit, sau poate doar l-am sters, din moment ce am gasit picaturi de sange la cativa metri unele de altele...
AdrianLica
Veteran
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Mai 2010, 20:54

Re: SAUVESTRE

Mesajde Don pe 28 Iul 2011, 14:48

Sa nu uit,daca folositi Sauvestre,atunci ar fi recomandat sa montati unul dintre sistemele C+I pentru lise
de la Truglo sau HiViz,se monteaza si se regleaza usor,asigura ochirea corespunzatoare a tintelor la
100m(Turkey Xtreme cam pentru asta e),pentru ca pe sistemul sina cu bumb ochirea e prea aproximativa
si nu veti reusi sa valorificati marele plus de distanta efectiva si razanta ale lui Sauvestre.
In tara se vand sisteme si de la Truglo,si de la HiViz,spre exemplu:
http://www.gunaccessories.com/TruGlo/TruPointXtreme.asp
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: SAUVESTRE

Mesajde miti_tareanu pe 28 Iul 2011, 15:55

Daca luam in considerare destinatia lor, care din punctul meu de vedere este inlocuita de glont cu rezultate indiscutabil superioare, ca si proiectil unic tras dintr-o lisa sunt cele mai bune (in varianta magnum, si la distante de bun simt). - asa cred eu si nu trebuie sa fie opinie acceptata in unanimitate :)
Avatar utilizator
miti_tareanu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 24 Mai 2010, 17:48

Re: SAUVESTRE

Mesajde cpt.gabriel pe 28 Iul 2011, 22:34

Subscriu , in parte la parerea lui Don, multe dintre "nenorocirile " puse in seama proiectilelor unice trase din tevi lise in privinta tirului se datoreaza precaritatii sistemului de ochire sina cu bumb. Normal ca nu o sa se compare nici un proiectil unic cu glontul ca precizie si distanta efectiva de tragere, insa pentru cel care prefera o singura arma ( cum sint eu) combinatia lisa cu sistem de ochire mai performant + Sauvestre acopera cam toate necesitatile vanatorului obisnuit, adica tir eficient la vanatul mare pina in 100m, plus avantajul folosirii unei arme cu care esti perfect acomodat.
In cazul meu , iesirile la vinat mare, unde s-ar justifica o carabina reprezinta sub 10% din totalul vanatorilor.
Avatar utilizator
cpt.gabriel
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 07 Dec 2009, 17:03
Locaţie: Ploiesti

Re: SAUVESTRE

Mesajde Anndrei pe 29 Iul 2011, 17:03

Capriorul e vinat mare? :?
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde razvanBCR pe 29 Iul 2011, 18:31

Anndrei scrie:Capriorul e vinat mare? :?

nuuuuuuuuu.capriorul este vanat cu pene :lol: :lol:
razvanBCR
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 28 Sep 2009, 15:40

Re: SAUVESTRE

Mesajde Sly_Fox pe 29 Iul 2011, 19:02

Capriorul nu este vanat mare, ca marime se incadreaza la vanatul mediu. La categorie grea joaca ursul, cerbul si mistretul capital (nu capitalist :D ).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: SAUVESTRE

Mesajde stefan 3006 pe 29 Iul 2011, 20:12

Asa e (capitalistul e la super grea). :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: SAUVESTRE

Mesajde Dragan pe 29 Iul 2011, 21:32

Nici vorba de asa ceva...Capitalistul doar viseaza la ...super greul estic.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: SAUVESTRE

Mesajde Katalin pe 30 Iul 2011, 00:33

newuser scrie:
Don scrie:Inca o data,cauta pozele postate de @Violiv,sunt interesante si pentru ca vei vedea atat efectul asupra
vanatului la distanta despre care vorbim,cat si asupra...proiectilului!


Nu generaliza o intamplare.
Am vazut ca esti fan lisa, cu cate lovituri asemenea te poti "lauda"?


Pai si cu una daca are omu la activ e suficient. Poate i a adus mai multa satisfactie decat altora cu glontz si cu nuj ce lunete sofisticate.

Pana la urma trebuie sa aiba si animalul ala o sansa ...ca altfel s ar inventa niste rachete cu detectie dupa miros si nu ar mai avea porcii nicio sansa :)

Nu prea va plac lisele dl new user bag de seama... :))
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: SAUVESTRE

Mesajde violiv pe 30 Iul 2011, 09:36

Ba ne plac si lisele din care posedam si eu si @newuser cate "un dulap". Ne place si cu proiectil unic si-am experimentat amandoi cu toate neamurile, inclusiv cu "home made" pe cand se putea. Insa obisnuim sa fim obiectivi in aprecieri si sa-i dam Cezar-ului ce-i al Cezar-ului = glontul e glont !

In privinta Sauvestre ca si a altor proiectile unice, cea mai mare greseala a utilizatorilor este "testarea" acestora direct la vanatoare pe principiul ca daca alicele se duc catre tinta atunci trebe sa mearga si proiectilele unice unde vrem noi.
Din pacate, nu se intampla asa intotdeauna si am experiente cu arme renumite si scumpe care trimiteau anumite sorturi de proiectile unice in cu totul alte directii decat cea dorita de tragator. Si folosirea a mai multor socuri la teste poate da plasamente diferite pe tinta. La fel ca la glont, plasametul pe tinta fata de punctul ochit poate fi mult diferit atunci cand se folosesc proiectile unice provenite de la fabricanti diferiti si avand caracteristici diferite.
Sauvestre nu "urca pe traiectorie" asa cum eronat s-a scris mai sus. El parcurge o traiectorie balistica absolut corecta, la fel de parabolica ca a oricarui proiectil lansat pe Pamant. Pur si simplu merge pe alta traiectorie decat a altor proiectile unice. In functie si de caracteristicile armei poate merge mai sus (e adevarat ca se intampla mai frecvent asta) dar poate merge si lateral sau mai jos.
Trebuie mortis incercat inainte la fel ca orice glont: tras din pozitie stabila, ochit cat se poate de bine si verificat plasament si grupaj - o cutiuta se duce numa la cartoane si s-ar putea sa fie o chletuiala care doar sa te ajute sa te decizi ca nu-ti convine unde merge.
In situatia in care vreau sau sunt nevoit sa folosesc proiectil unic nu le mai trag decat din arme dotate cu un sistem de ochire dedicat, macar inaltator si catare reglabile, ajustate in poligon dupa dorinta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: SAUVESTRE

Mesajde stefan 3006 pe 30 Iul 2011, 12:34

Katalin scrie:
newuser scrie:
Don scrie:Inca o data,cauta pozele postate de @Violiv,sunt interesante si pentru ca vei vedea atat efectul asupra
vanatului la distanta despre care vorbim,cat si asupra...proiectilului!


Nu generaliza o intamplare.
Am vazut ca esti fan lisa, cu cate lovituri asemenea te poti "lauda"?


Pai si cu una daca are omu la activ e suficient. Poate i a adus mai multa satisfactie decat altora cu glontz si cu nuj ce lunete sofisticate.

Pana la urma trebuie sa aiba si animalul ala o sansa ...ca altfel s ar inventa niste rachete cu detectie dupa miros si nu ar mai avea porcii nicio sansa :)

Nu prea va plac lisele dl new user bag de seama... :))
Sant convins ca ai plac lisele dar el are arme pentru fiecare specie de vinat imparte! :wink:
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate