Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 13:42

Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 01 Aug 2011, 16:01

Salutare.

Doresc sa apelez la experienta colegilor de pe forum in ceea ce priveste alegerea unei lunete.

Am o autotizatie la caprior si ma gandesc sa-mi achizitionez si o luneta pentru arma pe care o am.

Probabil ca luneta o sa o folosesc mai mult la panda si ma gandeam ca ar fi utila o montura cu demontare rapida pentru a putea folosi arma si pentru goana (fara luneta).

Va dau mai jos coordonatele pe care le cunosc:

- Arma: Benelli Argo 30.06 (semiautomata), teava de 56 cm
- Vanatoare practicata: panda
- buget total 2500 - maxim 3000 lei

Astept sfaturile celor cu experienta in ceea ce priveste optiunile recomandate.

Va multumesc,
Alexandru (Sibiu)
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde dan_dumitrescu pe 01 Aug 2011, 20:42

Bushnell Elite 6500 2.5-16x50. Cred ca te duce maxim 3000 ron. Colegul @Tranan spunea odata ca pt luneta asta are curaj sa bage mana in foc. Contacteaza-l ca el e jupan la optica. :D
Life is hard.It's harder when you're stupid. John Wayne
dan_dumitrescu
Veteran
 
Mesaje: 429
Membru din: 10 Ian 2010, 12:22
Locaţie: Targoviste

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde mihai_tud pe 01 Aug 2011, 21:18

Cauta si la IOR dar evita 2,5-10x42 tactica.Nu prea te ajuta seara :? Dar sunt si altele bune ca si pret si de o calitate ridicata.Cred ca @violiv te va ajuta .Bafta si inspiratie. :wink:
PS. Suporti ai deja ?Ce diametru al tubului (daca ii ai deja)?Daca nu-i ai alege de 30 mm.Si cit mai jos pe arma(nu din ce-i cu vizare pe sub ei,nu o sa tragi bine prin catare ochind pe acolo).
Las meseriasii formului sa te ghideze in continuare si sa ma corecteze daca am gresit ceva.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde violiv pe 02 Aug 2011, 01:17

La vanzari - IOR 8x56 ca si noua la <1000 lei vinde @laurul...impecabila luneta de panda, mai ales pe lumina slaba de tot si mai buna decat a mea de care am tras aproape 20 ani pana a patit ceva.

Arrow - baza Benelli sistem Weaver-Picatinny ~350 lei

O pereche de inele tapene te mai costa inca 2-400 lei si e suficient sa slabesti doua suruburi sau piulite ca sa dai jos luneta si s-o pui inapoi cand vrei.

Daca vrei mortis prindere rapida in doua zile iti pun poze si detalii cu una recent descoperita, testata intens si care face treaba.....~250 E
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 02 Aug 2011, 08:54

Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Luneta Bushnell Elite 6500 este peste bugetul disponibil :-(
Eu incerc sa ma incadrez in 3000 lei cu intregul sistem (baza + suporti + luneta)

Care ar fi diferenta intre diametrul de 25 mm sau de 30 mm al suportilor, respectiv al tubului lunetei ?

Din cate am intele de la Violiv, am nevoie de o baza speciala pt. Benelli Argo care costa cam 350 lei, apoi as mai avea nevoie de suporti pentru prinderea lunetei care costa si ei in jur de 400 lei, iar la final luneta. Corect ?

Luneta as vrea sa fie una noua, pe care sa o pot achizitiona de pe piata din Romania.

Astept si recomandarea pt. sistemul de prindere rapida.

P.S. Ce spuneti de luneta Bushnell Yardage Pro® Laser Rangefinder 4-12 x 42 mm ?
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde cristi213 pe 02 Aug 2011, 12:17

Salutare,
Pot sa-ti recomand cu incredere NIKON PROSTAF 3x9x50 1100 ron se gaseste in Bucuresti la firma Air Soft ,fac livrare in tota tara de acolo mi-am comandato si eu , si inelele de 30 mm de la AROW pe mine m-au costat 210 ron ,am puso pe un winchester ultimate shadow 30.06.
cristi213
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Dec 2008, 18:00

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde mihai_tud pe 02 Aug 2011, 21:23

violiv scrie:Care ar fi diferenta intre diametrul de 25 mm sau de 30 mm al suportilor, respectiv al tubului lunetei ?

Pai ar fi ca o sa fie mai usor de instalat de catre fabricant toate cele trebuincioase inauntru ....ar mai fi ca va avea mai multa luminozitate,desigur daca te ajuta si calitatea lentilelor (seara o sa te bucuri vazind ca inca mai poti vedea tapul prin semiintuneric :wink: :wink: :wink: ) si nu in ultimul rind este la moda (deci inele de mai multe tipuri...).Daca toata lumea zice ca e mai bine asa ,cred ca trebuie sa fie mai bine nu?
Bafta si inspiratie.
PS. Incearca IOR :wink: :wink: :idea:
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde mihai_tud pe 02 Aug 2011, 21:26

Scuze maestre @violiv.Nu stiu de ce cind am luat citatul a aparut ca fiind al tau.Ar fi ca si cum Einstein ar intreba cum se calculeaza forta stiind masa si acceleratia unui obiect.
Stima!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 03 Aug 2011, 09:28

Multumesc pt. raspuns.

Mai revin cu o intrebarea pe care am pus-o si mai sus.
Ma atrage inexplicabil de tare luneta Bushnell Yardage Pro® Laser Rangefinder 4-12 x 42 mm. Astept sa va dati cu parerea referitor la cat ar fi de potrivita o astfel de alegere. Singura problema este ca in Romania se gaseste la preturi exorbitante, pe cand in U.S.A. este 699 $ la Cabelas.

Cele bune.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde newuser pe 03 Aug 2011, 09:33

Mikerinos scrie:Multumesc pt. raspuns.

Mai revin cu o intrebarea pe care am pus-o si mai sus.
Ma atrage inexplicabil de tare luneta Bushnell Yardage Pro® Laser Rangefinder 4-12 x 42 mm. Astept sa va dati cu parerea referitor la cat ar fi de potrivita o astfel de alegere. Singura problema este ca in Romania se gaseste la preturi exorbitante, pe cand in U.S.A. este 699 $ la Cabelas.

Cele bune.

Singura problema nu e pretul in Romania, ci faptul ca o sa te duci cam repede la culcare cu ea pe arma.
E doar x42 si nici vreo sticla se Zeiss sau Svaro nu are.
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 445
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 04 Aug 2011, 08:32

Chiar asa de mare este diferenta intr o luneta cu diametru de 42mm si una de 50 mm.

Cine ar putea sa exemplifice printr-o comparatie diferenta dintre cele doua diametre ? :-)

Va multumesc.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde mihai_tud pe 04 Aug 2011, 08:50

Mikerinos scrie:Chiar asa de mare este diferenta intr o luneta cu diametru de 42mm si una de 50 mm.Cine ar putea sa exemplifice printr-o comparatie diferenta dintre cele doua diametre ? Va multumesc.

Nu prea ai cum cuantifica aceasta diferenta.Cel mai simplu este sa te uiti prin ambele.Una cu diametrul de 42 mm poate fi mult mai luminoasa decit una de 50 mm daca calitatea lentilelor este mult mai buna.Eu cred ca de fapt calitatea lentilelor este un factor mai important decit diametrul in ceea ce priveste cind te duci la culcare :mrgreen: .
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde violiv pe 04 Aug 2011, 13:30

Foarte recent am avut ocazia sa pun alaturi o dupa-amiaza intreaga inclusiv apusul 3 lunete Zeiss din generatii diferite: 8x56 de acum 20 de ani (inca in stare foarte buna), hulita Duralyt 1,2-5x36 si splendoarea de Varipoint 3-12x56.
La ora la care cu vechea 8x56 abea am reusit sa mai disting tinta la 100 m si sa trag un foc in ea (tinta de aer comprimat de 14/14 cm cu cerc alb central de 3 cm si covrig negru de alti 3 cm latime) cu Varipoint a trebuit doar sa reduc de la 12x la 10x ca sa vad gaura de glont. Desi 8x56 de la Zeiss, chiar din variantele vechi, e o luneta foarte buna de panda pe inserat, surioara mai noua o depaseste inzecit la luminozitate si claritate pe intuneric, cu atat mai mult cu cat te duci spre 5x unde cam ofera maximul. Surpriza cea mare a venit din partea Duralyt cu care am putut ochi si trage chiar pe 5x, fara sa reduc din magnificatie, mai bine decat cu 8x56 desi sticla nu se ridica la nivelul Varypoint iar obiectivul are doar 36 mm diametru....si nu avea reticul luminos iar cruciulita centrala e fina ca firul de par.
Nicio luneta americana nu se compara la sticla cu cele austro-germane. Nici chiar cele facute pentru europeni, cu obiective de 50-56 mm. Bushnell-ul cu telemetru de care vorbesti are o sticla comparabila cu seria 4200 si nu vede pe intuneric mai nimic nici chiar la 4x. In plus, e o editie mai veche de luneta cu telemetru si nu face ce ar face Burris-ul Eliminator daca tot e sa iei una cu telemetru incorporat.....model falimentar practic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 04 Aug 2011, 14:00

Raspunsul tau m-a pus pe ganduri Violiv .....

O sa ma gandesc sa aleg o luneta clasica, de buna calitate, si nu una "all in one". Cu siguranta va face treaba mai buna. Totusi, cele din seria cu telementru integrat (Nikon, Busnell, Buris) au foarte multe review-uri pozitive pe internet ...

In ceea ce priveste sistemul cu prindere rapida, ce mi-ati recomanda ? Am nevoie si de sina speciala produsa de Benelli pentru ARGO pentru a monta un astfel de sistem pe arma ?
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde cybelle pe 04 Aug 2011, 20:56

violiv scrie:Foarte recent am avut ocazia sa pun alaturi o dupa-amiaza intreaga inclusiv apusul 3 lunete Zeiss din generatii diferite: 8x56 de acum 20 de ani (inca in stare foarte buna), hulita Duralyt 1,2-5x36 si splendoarea de Varipoint 3-12x56.
La ora la care cu vechea 8x56 abea am reusit sa mai disting tinta la 100 m si sa trag un foc in ea (tinta de aer comprimat de 14/14 cm cu cerc alb central de 3 cm si covrig negru de alti 3 cm latime) cu Varipoint a trebuit doar sa reduc de la 12x la 10x ca sa vad gaura de glont. Desi 8x56 de la Zeiss, chiar din variantele vechi, e o luneta foarte buna de panda pe inserat, surioara mai noua o depaseste inzecit la luminozitate si claritate pe intuneric, cu atat mai mult cu cat te duci spre 5x unde cam ofera maximul. Surpriza cea mare a venit din partea Duralyt cu care am putut ochi si trage chiar pe 5x, fara sa reduc din magnificatie, mai bine decat cu 8x56 desi sticla nu se ridica la nivelul Varypoint iar obiectivul are doar 36 mm diametru....si nu avea reticul luminos iar cruciulita centrala e fina ca firul de par.
Nicio luneta americana nu se compara la sticla cu cele austro-germane. Nici chiar cele facute pentru europeni, cu obiective de 50-56 mm. Bushnell-ul cu telemetru de care vorbesti are o sticla comparabila cu seria 4200 si nu vede pe intuneric mai nimic nici chiar la 4x. In plus, e o editie mai veche de luneta cu telemetru si nu face ce ar face Burris-ul Eliminator daca tot e sa iei una cu telemetru incorporat.....model falimentar practic.


VAV de cele scrise mai sus..
Si eu am discutat si rasdicutat cu vio si altii de pe forum despere o luneta 'universala' .
Un prieten bun mi-a recomandat un swarovskiPVI-2 1,25-4X24 L ce il avea la vanzare cineva.
Luneta este pusa pe arma mea, un cz 550 lux 3006.[prinderi fixe warne]
Pot spune din proprie experineta urmatoarele:
1. chiar daca este x24 are super luminozitate[pt 24], adica vezi si in amurg extraordinar de bine
2. pt goana[adika 1,25] nu mai discut kalitatile ei..... :mrgreen:
3. arma este reglata cu orix de 13 gr a 150 de metrii; orice foc sprijinit il trag intr-un taler la distanta asta si chiar pana in 200 metrii.
4. orice ar sune lumea.. tine minte un singur lucru:
Asa cum exista Mercedes si alte masini !...
Tot asa, exista Swarovski, Zeiss si alte lunete !.

respect
ps: stiu ca acum o sa sara lumea..cu trijiconuri, busnell,nikon, buris samd.... :mrgreen:
pps: daca ai ceva dubi vav de cele spuse de mine te invit la o sedintza in poligon la orice ora[sera-dimineatza]
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde cybelle pe 04 Aug 2011, 21:05

Daca te intereseaza pot incerca sa te pun in legatura cu cine care stiam ca are un zeiss victory varipoint 1,1-4x24.

respect
ps: pe 4x tragi la orice ditanta 'normala' de vanatoare
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 04 Aug 2011, 22:13

Mi-ai starnit interesul pentru modelul Zeiss Victory Varipoint 1.1-4 x 24. Cu adevarat interesanta !

Singura problema este ca depasesc cu mult bugetul disponibil, deoarece imi doresc o luneta noua.

Oricum, multumesc mult pt. sfaturi.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 04 Aug 2011, 22:45

Cautand pe internet, plecand de la recomandarea lui cybelle am gasit ceva destul de interesant la un pret destul de bun - MeoStar R1 1-4x22 KD
http://www.meoptasportsoptics.com/EN/pr ... 1=2&nav2=3

Ce ziceti ?!

Cu ar fi indicat sa fie montata o astfel de luneta ? Cu suporturi fixe sau cu un sistem de prindere rapida pentru a putea utiliza si sistemul de ochire mecanic in caz de nevoie ?

Am ce face cu o astfel de luneta la vanatoare de caprior ???

Va multumesc.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde cybelle pe 05 Aug 2011, 06:01

Mikerinos scrie:Mi-ai starnit interesul pentru modelul Zeiss Victory Varipoint 1.1-4 x 24. Cu adevarat interesanta !

Singura problema este ca depasesc cu mult bugetul disponibil, deoarece imi doresc o luneta noua.

Oricum, multumesc mult pt. sfaturi.

Luneta despre care vorbesc eu este sh, numai ca un sh foarte bine intretinut.
Luneta a stat pe un blasser.
Ca si pret cred ca se invarte in jurul a 800 de euro.

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde cybelle pe 05 Aug 2011, 06:17

Un bun prieten al meu i-mi spunea vav de lunete si ..vanatoare in general:
'Suntem prea saraci ca sa luam lucruri ieftine !'
Acelasi prieten m-a sfatuit sa iau Swarovski. :wink:
Parerea mea este sa iei o luneta buna cu 'sticla' de mare clasa.
Daca trebuie sa mai adaugi 100-150 de euro si nu ii ai, parerea mea este sa mai astepti 1-2 luni si sa iei ceva BUN.
Si as vrea sa precizez ca o luneta sh din gama celor de mai sus[enumerate de viorel si de mine] este ca si noua, nu se sesizeaza diferente; doar diferente la pret, adik pret mai mic cu cateva sute la sh. :mrgreen:

Prima mea luneta a fost un bushnell 3200[park]3-9x40. Am renuntat la ea in primul sezon. O luneta corecta pt pretul ei, numai ca dupa ce te uiti prin swaro', parca ai un etalon prea puternic pt alte lunete.

Primul tap din acest sezon a fost impuscat la ora 21.55; deci este clar ca am vazut prin ea fara probleme.

respect
ps: Daca tot ai buget maxim 3000 de roni incearca sa alegi ceva lunete Zeiss, Swarovski sau smith&bender care se incadreaza in bugetul tau.
Lasa meoptele' , samd... :wink:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde violiv pe 05 Aug 2011, 08:38

Nu exista luneta universala - exista doar compromisuri mai mult sau mai putin bune.
Inevitabil, dupa putine sezoane vei ajunge sa simti acut lipsurile oricare ar fi compromisul facut initial si sa investesti per-total mai mult in optica dedicata vanzand in pierdere "universala".

Pentru goana am folosit luneta 1-3x20 de la Weaver (inca o mai am pusa pe arma) dar am schimbat arma si m-am gandit s-o "completez" cu optica dedicata asa ca am trecut la Leupold prismatic 1x. Asta pentru ca n-am avut niciodata nevoie de 3x la goana si pentru ca din motive de neadaptare la tras cu ochelarii pe nas n-am putut folosi eficient scule gen Docter sau Eotech (cele mai bune la tras iute)...asa ca mi-a trebuit ceva care sa aiba corector de dioptrii. Cu 1x pot trage la grupaj la 100 fara sa-mi iasa de 3 ori mai larg decat cu 10x asa ca absenta unei eventuale mariri nu ma deranjeaza.

Pentru panda cea mai importanta mi se pare lumina - ultimele focuri la panda le-am tras intre orele unu si doua noaptea, fara lumini ajutatoare, asa ca fara sticla foarte limpede si luminoasa nu indraznesc sa ma aventurez.

Meopta de care ai intrebat nu mi s-a parut grozava. Realitatea este ca 1x de la ea este un fel de obiectiv "ochi de peste", cu ceva de genul 0,75x, adica micsoreaza imaginea dar si o deformeaza groaznic. Numa asa ajunge la valorile de camp maxim de vedere din specificatii. Ca sa fii practic pe 1x si c-o imagine clara trebe s-o setezi undeva intre 1,25 si 1,5x de pe gradatiile de pe inelul de raglaj si atunci campul de vedere nu mai este deloc impresionant.

Poti monta pe ARGO diferite sisteme de prindere mai mult sau mai putin rapide pe care sa alternezi mai multe sisteme de ochire dedicate.

Cel mai bine merge ARGO cu un sistem dedicat goana iar pentru panda o alta arma cu alta optica :mrgreen: :twisted:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 05 Aug 2011, 08:50

Se pare ca nu am exista alta solutie in afara de Zeiss sau Swarovski in materie de sticla :)
Sunt de aceeasi parere cu voi. Mai ramane sa vad cum pot suplimenta bugetul :?

In timp o sa ma gandesc si la o a doua arma dedicata pt. panda.

Va multumesc mult de tot pt. sfaturi si experienta impartsita.

Inca o rugaminte. M-ar ajuta mult de tot cateva modele bune de prinderi rapide si eventuale preturi. Exista riscul ca aceste monturi cu prindere rapida sa se deregleze in timp in comparatie cu cele fixe ?
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 07 Aug 2011, 09:55

cybelle scrie:
Mikerinos scrie:Mi-ai starnit interesul pentru modelul Zeiss Victory Varipoint 1.1-4 x 24. Cu adevarat interesanta !

Singura problema este ca depasesc cu mult bugetul disponibil, deoarece imi doresc o luneta noua.

Oricum, multumesc mult pt. sfaturi.

Luneta despre care vorbesc eu este sh, numai ca un sh foarte bine intretinut.
Luneta a stat pe un blasser.
Ca si pret cred ca se invarte in jurul a 800 de euro.

respect


Cybelle, poti sa-mi dai un contact (tel sau e-mail) al prietenului tau care are de vanzare Varipoint-ul 1,1-4x24.
Nu se stie niciodata de unde sare iepurele :-)

Multumesc.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde cybelle pe 09 Aug 2011, 07:27

0722822033-Georgian

respect
ps: ii spui ca ai nr de tel de la ovidiu
pps: vezi ca omul nu sta pe negocieri dinalea... gen>> vrei 800, bine frate hai ca-ti dau eu 500 ca sa nu ramai cu ea... :mrgreen:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 09 Aug 2011, 11:13

Multumesc frumos pt. informatii.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Tranan pe 20 Aug 2011, 20:22

Poate ca ai rezolvat deja luneta si ai reusit sa iei Varipointul care e o luneta de toata frumusetea.
Asa cum a specificat si @violiv insa, am spus-o si eu de nenumarate ori ca lunetele goana+panda sunt destul de greu de impacat insa in momentul in care te orientezi la cele germane si austriece, compromisurile devin din ce in ce mai mici.
Daca Zeiss e regele si Swarovski e regina, nu trebuie uitati nici printii de gen Kahles, Karl Kaps, Docter, Schmidt & Bender sau Nickel care desi nu se ridica la acelasi nivel cu cele doua de top sunt lunete excelente. O varianta excelenta de ex. este Karl Kaps care la preturi de nimic iti ofera lunete la acelasi nivel cu Zeiss Classic dar iti baga si iluminare zi/noapte pe deasupra. Meopta RD1 a reusit sa stearga multa din rusinea cu care s-a prezentat Meopta in trecut si cu modelul asta s-au plasat la un nivel mult mai serios, demn de o firma europeana de renume.
In ce priveste faptul ca iti doresti o luneta noua...hmmm, o luneta germana de mana a doua ii da la fund la orice luneta japoneza sau americana noua, daca e vorba de un model contemporan, asa ca nu te teme sa iei europene la mana a doua.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 07 Sep 2011, 19:36

Am revenit cu un update la acest post.

In cele din urma am facut alegerea fatidica :-) sper sa fie si fatala :-)

Adica:

- Sina benelli originala (tip Pincantiny)
- Inele Leopold QRW de 30mm
- Luneta Meopta Meostar 1-4x22 cu reticul luminos K-Dot

Sina si inelele mi-au ajuns, maine astept luneta.

M-am interesat si de o luneta second hand Zeiss Victory 1,1-4x24 insa pretul solicitat de vanzator era foarte mare (1200 Euro).

Am o singura nedumerire, adica, santul transversal al inelelor nu intra perfect in santurile transversale ale bazei. In acest caz, cum pot fi aceste inele quick detach, deoarece nu am siguranta ca la remontare voi potrivi exact ca inainte luneta pe baza. Diferenta este de aprox 3mm.

Va rog ajutati-ma.
Vineri este ultima zi de autorizatie la tap si tare m-as bucura sa inaugurez luneta cu rezultate pozitive.

Atasez si o imagine.
Imagine

Multumesc anticipat.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde violiv pe 08 Sep 2011, 08:32

Am montat de cateva ori combinatia asta si n-am intalnit probleme. Faptul ca piesa antirecul a inelelelor nu se fituieste perfect in santul bazelor se datoreaza "combinatiei" intre Weaver si Picatinny, sisteme asemanatoare dar care difera putintel la cote.....cele "mixte" sunt facute sa se poata imbuca oricum.

La montarea inelului pe baza trebe sa ai grija sa impingi cat se poate de in fata inelul in slotul respectiv apoi sa strangi manetica....apoi sa strangi inca aproape jumate de tura cu ceva ce ofera o parghie mai lunga. Si sa notezi pe sloturile bazei - un mic semn cu un ac - pozitia in care au fost montate. Dupa demontare, la o remontare ulterioara, ai grija sa pui inelele exact in aceleasi sloturi, tot impinse catre in fata cat se poate, apoi sa strangi manetelele cu exact acelasi cuplu :mrgreen: In felul acesta asiguri o plasare a focurilor pe tinta in limita a 2-3 cm fata de reglajul initial. O jumatate de tura strans mai putin muta focul cu 5-6 cm iar plasarea pe o alta pereche de sloturi te poate duce si la peste 10 cm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 08 Sep 2011, 08:46

Multumesc mult pentru raspuns violiv.

M-am linistit :-) Credeam ca sunt incompatibile.

O sa revin cu imagini si impresii cand intregul ansamblu va fi gata.
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Re: Luneta pt. Benelli Argo 30.06

Mesajde Mikerinos pe 08 Sep 2011, 17:33

Ajutor !!!!

Nu-mi dau seama cum se scot suruburile de protectie de pe teava pustii. Nu au nici un fel de crestatura in nici o parte !!!

HELP ME ! :?
Mikerinos
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 22 Noi 2008, 20:21

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 62 vizitatori

Publicitate