Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 21:34

APORTUL FORTAT

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde dabija pe 28 Sep 2010, 15:31

sorin flutur scrie:daca tot suntem la glume cu aport, sa va povestesc una fain.....
ajungem la apa....arunc aportul, sar cainii dupa el....merge primul...il miroase si il lasa in pace...merge al doilea ...la fel.....aportul luat de curent...urlu un pic pe caini...dupa ce vad ca nu-s curiosi...ce sa fac ma dezbrac repede la curu gol si sar in Mures dupa aport...doar am dat 20 de lei pe el.....spre deliciul unor pescari :D :D :D
vezi dom'le ce inseamna aport fortat? :D :D :D

comisare grija mare cand mai schimbi "obectul" de aport ca acum e rece apa :lol: :lol: :lol:
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
Avatar utilizator
dabija
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 17 Ian 2006, 19:47
Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 28 Sep 2010, 16:34

mi-am luat costum de neopren :roll:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 16 Dec 2010, 23:11

poate cineva sa posteze de la A la Z metoda lui de aport fortat...cu muscatul urechii sau fara...adica una mai moderna...mai ok...sa zicem?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Ursus2006 pe 17 Dec 2010, 09:15

sorin flutur scrie:poate cineva sa posteze de la A la Z metoda lui de aport fortat...cu muscatul urechii sau fara...adica una mai moderna...mai ok...sa zicem?


Are cineva curaj sa descrie metoda ? Ca precis iar nu face bine, si-l " iei la omor " ! :lol: :lol: :lol:
De exemplu , eu stiu medoda cu muscatul urechii cand tai porcul, pun putina sare pe o bucatica de ureche si o musc! :mrgreen:

P.S. Dar de cand m-am dus la bloc, mai tai pu.a-n loc de porc !
:(
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Alin3006 pe 17 Dec 2010, 12:07

sorin flutur scrie:poate cineva sa posteze de la A la Z metoda lui de aport fortat...cu muscatul urechii sau fara...adica una mai moderna...mai ok...sa zicem?


De ce nu o descrii tu Sorine ?? :mrgreen:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 17 Dec 2010, 14:19

eu nu stiu decat teoretic..nu fac aport fortat...unde nu am experienta nu dau lectii...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Isi pe 27 Dec 2010, 21:59

pe pagina 3 am incercat sa explic cum fac eu aprotul forzat.
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 27 Dec 2010, 22:34

sorin flutur scrie:eu nu stiu decat teoretic..nu fac aport fortat...unde nu am experienta nu dau lectii...

Daca pana acum nu ati facut si nu stiti metoda si nici nu ati dorit s-o invatati ...v-a apucat acum subit dorul cunoasterii ?
P S Oricum indiferent cum ar relata-o cineva ...pentru cei care citesc ...tot pur teoretic ramane ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde sorin flutur pe 27 Dec 2010, 22:47

Isi scrie:pe pagina 3 am incercat sa explic cum fac eu aprotul forzat.

stiu Linda...si multumim inca odata....ma interesa daca mai pot prezenta si altii metoda lor :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 27 Dec 2010, 23:43

sorin flutur scrie:
Isi scrie:pe pagina 3 am incercat sa explic cum fac eu aprotul forzat.

stiu Linda...si multumim inca odata....ma interesa daca mai pot prezenta si altii metoda lor :wink:

Poate daca este expusa de mai multi ...cei care citesc o stiu apoi ...practic ! :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde madalin122582 pe 29 Apr 2011, 11:30

Ajuta folosirea zgarzii electronice la aportul fortat? Ce zgarda electronica folositi/recomandati?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Ursus2006 pe 29 Apr 2011, 13:26

0742211304 Mr. Butterfly stie cum sta treaba.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 29 Apr 2011, 15:08

madalin122582 scrie:Ajuta folosirea zgarzii electronice la aportul fortat? Ce zgarda electronica folositi/recomandati?

Niciodata ...si cine a incercat( din putinul pe care il stiu eu )...nu a mai remediat cainele niciodata ... :wink: Eu am muncit la unul 5 luni...si in zadar ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 29 Apr 2011, 16:09

Intr.un limbaj mai pe intelesul tuturor , zgarda electrica este un obiect care atentioneaza/obliga , cainele atunci cand este la o distanta mai mare de conducator si se incapataneaza sa execute o comanda data de acesta , comanda pe care el , in prealabil ar executa.o daca stapanul ar fi langa caine .... Nu poti comanda unui caine culcat ,de exemplu... si cainele sa nu stie ce inseamna acea comanda si tu sa ii dai curent ....este ilogic !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde madalin122582 pe 29 Apr 2011, 20:12

Total de acord cu tine. Pana acum a invatat toate comenzile, inclusiv culcat. Dar cand sare iepurele de langa caine, nu mai am cu cine sa ma inteleg...pleaca de nebuna. Ma gandeam ca zgarda va rezolva aceasta problema...si daca tot o iau, poate ma ajuta si la aportul fortat
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 29 Apr 2011, 21:52

Pentru alergatul dupa iepure , te ajuta ...cu toate ca si acolo trebuie folosita in anumite conditii ...dar la aportul fortat in niciun caz , eu unul nu ii gasesc nici cea mai mica intrebuintare ...din contra !
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde madalin122582 pe 19 Iul 2011, 22:00

De o luna am inceput aportul fortat. Am gasit un lemn cilindric de fag. L-am "sculptat" la mijloc sa il poata prinde mai bine in gura. Ii dau comanda sezi, ii dau lemnul langa gura si ii dau comanda "aport". Nu da nici cel mai mic semn ca ar vrea sa deschida gura. Daca il fortez gura si ii dau lemnul, il tine fara probleme si il lasa doar la comanda. dar dupa o luna, lucrat aproape zilnic, nu vrea sa deschida gura. Incep sa ma ingrijorez. Unde gresesc? Sfaturi ???
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde cross67 pe 20 Iul 2011, 07:59

incearca sa-i dai recompensa dupa ce executa corect comanda..........
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde madalin122582 pe 20 Iul 2011, 09:23

Niciodata nu am renuntat la recompensa. Ma gandesc: atunci cand ma joc cu ea, ii arunc o minge si ii dau comanda aport. Imi aduce mingea in 90% din cazuri. Cand exersam aportul fortat, ii dau tot comanda aport. Poate nu stie ce ii comand? Sa nu ii mai dau "aport" cand ma joc cu ea cu mingea?
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 30 Iul 2011, 06:28

Daca nu doreste sa deschida gura , il fortezi tu sa o faca , de aceea se cheama aport fortat ! ...cainele trebuie sa faca ceea ce doresti tu ...nu ce doreste el ! Si asta ...si ca ii place si ca nu.i place ! Dar daca tu te opresti si nu mai lucrezi aportul cu cainele dupa o luna , pentru ca ii arunci o minge si ti.o aduce in 90 % din cazuri ....atunci totul se duce de rapa ...cand ii arunci o minge sau un obiect la vedere , cainele trebuie sa.l aduca in 101% din cazuri ...Aportul fortat se lucreaza aprox 3 luni ... :wink: Toti am dori sa il terminam in prima luna sau chiar mai devreme ...dar nu se poate . Aportul fortat , pe langa faptul ca il determina pe caine sa aduca obiectul dorit de stapan la comanda acestuia , este dupa parerea mea si ,,armata ''cainelui ...daca ii pot spune asa . Educa patrupedul , ii insufla un stil de viata coordonat , il face mai ascultator , ii schimba caracterul ,etc . Asta in cazul in care este predat asa cum trebuie . Nu va ganditi ca lucrand cu cainele aport fortat este suficient sa ii aruncati un baţ , minge , sau orice obiect si atunci cand il aduce gata s.a terminat aportul fortat .
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde madalin122582 pe 30 Iul 2011, 07:24

Ma gandeam ca a murit aceasta sectiune :D .

Nu am renuntat si nu renunt la aportul fortat. Lucrez zilnic cu cainele da in 3 luni cred ca innebunesc
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 30 Iul 2011, 14:55

Nu gandi asa ...s.ar putea sa fie nevoie sa depasesti si acel termen( cu toate ca nu.ti doresc )...si trebuie sa rezisti ....altfel ...
Concentreazate pe ce nu doreste el sa execute ...mareste numarul exercitiilor pentru al determina sa deschida gura si sa apuce aportul...mareste timpul cat il lasi sa stea cu aportul in gura ...din ce in ce mai mult ...dupa ce il lasi sa astepte cateva secunde bune cu aportul in pozitia sezi , fa cativa pasi inapoi si cheama.l la tine ...foloseste diferite tertipuri ...
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde madalin122582 pe 30 Iul 2011, 18:03

Pentru aport i-am sculptat un lemn cilindric. Dupa ce ii deschid gura fortat, il tine si 3 minute in gura. Nu il lasa decat la comanda "lasa". Merg la pas cu cainele cu aportul in gura. Nu il lasa deloc. Da nu vrea sa deschida gura. O dau eu pe brazda :)
Merci de ajutor
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Isi pe 03 Aug 2011, 19:41

sigur ca sa poate face aprotul forzat cu zgarda electronica. Toata USA face asa. Inecpi cu un semnal tactil (de exemlu ear pinc)si o comanda (aport), si la un momendat dai si impulsul electric simultan, Dupaia nu mai faci semnalul tactil ce numai electronic inpreuna cu comanda.
Gata este aprotul fozat cu zgarda electronica. Functioneaza perfect. :D
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Isi pe 03 Aug 2011, 19:45

in america se zice force fetch
asta este un video cam cum fac eu http://www.youtube.com/watch?v=qQeukHCJC9g&feature=related
Avatar utilizator
Isi
Nou membru
 
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2009, 19:54
Locaţie: Karlsruhe Germany

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Marius pe 03 Aug 2011, 21:42

Isi, bine ai revenit printre noi. Te mai asteptam.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 06 Aug 2011, 17:53

madalin122582 scrie:Pentru aport i-am sculptat un lemn cilindric. Dupa ce ii deschid gura fortat, il tine si 3 minute in gura. Nu il lasa decat la comanda "lasa". Merg la pas cu cainele cu aportul in gura. Nu il lasa deloc. Da nu vrea sa deschida gura. O dau eu pe brazda :)
Merci de ajutor

Ceva noutati Madalin ?
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde madalin122582 pe 06 Aug 2011, 21:44

Da, tocmai am venit din concediu :D . Lasand gluma la o parte, am descoperit un truc. Ii dau cainelui o vitamina la tub pe care o mananca cu placere. Ii dau comanda sezi si cand scot tubul cu vitamine deschide singura gura. Maine o sa incerc asa, poate o pacalesc. Oricum, nu renunt. Sunt destul de avansat cu dresajul sa ma dau batut. Daca chiar nu reusesc de nici un fel o sa incerc si varianta cu zgarda.
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde cybelle pe 07 Aug 2011, 08:28

madalin122582 scrie:Pentru aport i-am sculptat un lemn cilindric. Dupa ce ii deschid gura fortat, il tine si 3 minute in gura. Nu il lasa decat la comanda "lasa". Merg la pas cu cainele cu aportul in gura. Nu il lasa deloc. Da nu vrea sa deschida gura. O dau eu pe brazda :)
Merci de ajutor

Madaline la cateaua mea merge treaba cu ciupitul de varful urechii pt a deschide gura
Si a mea cate odata este incapatanata..si masochista :mrgreen: , adik vrea sa o ciupesc de ureche.
In ultimul timp, numai daca indrept mana catre urechea ei si ii dau aportul>>> dechide gura imediat.
Cred ca este mai simplu cu ciupitul decat cu zgarda...parerea mea :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1576
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: APORTUL FORTAT

Mesajde Kristi pe 07 Aug 2011, 13:16

madalin122582 scrie:.... Daca chiar nu reusesc de nici un fel o sa incerc si varianta cu zgarda.

Madalin , varianta cu zgarda nu exista :wink: a fost o simpla gluma , niciodata un caine nu va deschide gura datorita zgarzii electrice !! Deci indrapta.ti gandurile spre alta metoda... :wink:
Cu cat imi cunosc prietenii mai bine...imi iubesc cainele mai mult !
Avatar utilizator
Kristi
Veteran
 
Mesaje: 1526
Membru din: 26 Aug 2009, 13:57
Locaţie: CONTESTI DAMBOVITA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate