Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 12:22

Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde Vlad_tulcea pe 30 Sep 2011, 15:46

Salutare la toata lumea.In sfarsit am resursele necesare pt a-mi achizitiona o arma de vanatoare si bineinteles pt a deveni vanator cu acte in regula.Dupa ce am consultat indelung acest forum m-am decis in ceea ce priveste arma si anume o semi Fabarm xlr.As vrea sa stiu exact ce am de facut pt a putea sa imi cumpar aceasta arma si pt a vana cu ea in mod legal si cam cat dureaza tot procesul.Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde billy2 pe 30 Sep 2011, 16:32

Daca resursele pt a deveni vanator inseamna doar banii pt achizitionarea armei mai ai cate ceva de facut
si anume:

1. Te inscrii la o Avps care vrei tu .Iti vor cere o anumita documentatie, platesti cotiztia, faci un an stagiatura dobandesti calitattea de vanator(permis vanatoare, carnet de membru vanator al avps.....)
2. Depui dosar la serviciul de arme si munitii de care apartii cu domiciliul(fisa medicala permis portarma,aviz psihologic,taxe trezorerie permis port arma , cazier judiciar poze etc)cumperi dulap arma vine sectoristul acasa face o ancheta sociala dai o declaratie pe proprie raspundere
3. Daca ti se aproba dosarul obtii autorizatia de cumparare a armei de vanatoare
4 Te duci la un magazin cumperi arma pt care ai autorizatie dupa care la politie sa o treaca pe permisul port arma
5 Te duci la avps ceri autorizatie si .....
GATA de acum: Vanat in catare! Esti vanator cu acte in regula
Bine-ai venit printre cei numiti de ignoranti" criminali legali"!

total cheltuieli ~1000 eur +arma
Componenta cea mai importanta a unei arme este....vanatorul
Avatar utilizator
billy2
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Noi 2009, 11:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde billy2 pe 30 Sep 2011, 16:40

Scuze am uitat sa mentionez sustinerea examenului de vanator 800 intrebari grila (site mmps)si mai multe manuale de etologia vanatului, etica vanatoreasca manualul vanatorului si ca la perioada de stagiatura se adauga si 30 zile lucratoare perioada de studiere/ aprobare a dosarului
Componenta cea mai importanta a unei arme este....vanatorul
Avatar utilizator
billy2
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Noi 2009, 11:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 30 Sep 2011, 16:57

Vlad_tulcea scrie:Salutare la toata lumea.In sfarsit am resursele necesare pt a-mi achizitiona o arma de vanatoare si bineinteles pt a deveni vanator cu acte in regula.Dupa ce am consultat indelung acest forum m-am decis in ceea ce priveste arma si anume o semi Fabarm xlr.As vrea sa stiu exact ce am de facut pt a putea sa imi cumpar aceasta arma si pt a vana cu ea in mod legal si cam cat dureaza tot procesul.Va multumesc anticipat pt raspunsuri.


La intrebarea cum devin posesor de arma de vanatoare in aceste vremuri, nu exista decat un singur raspuns: cu bani, cu foarte multi bani.
Daca intrebarea venea cu ceva ani in urma raspunsul era ceva mai detaliat, stagiatura,recomandari, examen, s.a.m.d
In aceste vremuri banul dicteaza si in vanatoare.
Referitor la cat dureaza procesul, acesta dureaza exact cat vrei tu sa dureze. Daca marci loveaua in stanga si in dreapta dureaza incredibil de putin, daca urmezi pasii standard dureaza al naibii de mult, chiar si doi ani.
Asta este cruda realitate si trebuie sa o privim in fata.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde PERTE FLORIAN pe 30 Sep 2011, 17:47

Am auzit ca a iesit o lege care permite sa fii vanator fara sa cotizezi la vreo asociatie,platesti ziua de vanatoare pe fondul care vrei sa vanezi
PERTE FLORIAN
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 10 Mar 2009, 14:25

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 30 Sep 2011, 18:35

Aia auzit bine, este vorba de noua lege a armelor si munitiilor. Legea 117/2011
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde bogdan_daniel pe 30 Sep 2011, 19:27

billy2 scrie:2. Depui dosar la serviciul de arme si munitii de care apartii cu domiciliul(fisa medicala permis portarma,aviz psihologic,taxe trezorerie permis port arma , cazier judiciar poze etc)cumperi dulap arma vine sectoristul acasa face o ancheta sociala dai o declaratie pe proprie raspundere



Atentie la fisa medicala... este vorba de FISA MEDICALA PENTRU PRIMA ARMA este o fisa cu 8 analize, parca, in loc de 6, cate sunt intr-o fisa medicala pentru port arma. Eu asa am patit, m-am dus cu dosarul la politie si am fost trimis inapoi la cabinetul medical sa mai adaug 2 analize...
...omul din greseli invata...
Avatar utilizator
bogdan_daniel
Veteran
 
Mesaje: 456
Membru din: 16 Iul 2010, 16:49

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde Don pe 30 Sep 2011, 21:28

La Tulcea se da examen pe 8 octombrie...dar turul asta n-ai cum sa-l prinzi!
De cand am devenit eu vanator oficial,tot pe acolo,acum vreo 17 ani s-au cam schimbat multe asa
ca,din pacate,n-am habar care e procedura oficiala,dar stiu ca dureaza al naibii de mult,s-ar putea
sa halesti vreo cateva XLR-uri pana atunci!
In rest,vorba cronicarului "mi se sparie gandul" de ce spune @Sly_Fox,dar dupa cum merg treburile
la Romanica...dracu' mai stie!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde Vlad_tulcea pe 01 Oct 2011, 06:27

Multumesc pt informatii celor care mi-ai raspuns.Da e practic imposibil sa prind turul de pe 8 octombrie de la Tulcea mai ales pt k voi fi inca pe mare la acea data(sunt ofiter maritim).Cam peste cat timp ar fi urmatorul tur? si mai am 2 intrebari... ma ajuta cu ceva dak posed deja permis port arma categoria B pt o arma cu aer comprimat?dupa ultimele modificari ale legii se poate cumva sa detii arma de vanatoare fara sa fii vanator?
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 01 Oct 2011, 09:32

Nu poti detine arma de vanatoare fara sa fi vanator (trebuie sa ai permisul de vanatoare permanent ce se obtine in urma sustinerii unui examen)). In schimb nu mai trebuie sa fi membru in cadrul unei asociatii de vanatoare pentru a detine arma de vanatoare. Aceasta veche prevedere a picat odata cu noua lege a armelor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde violiv pe 01 Oct 2011, 15:48

Poti detine o "arma de vanatoare" si fara sa fii vanator - trebe sa fii colectionar :mrgreen:
Da' n-ai voie cu ea decat in poligon :oops:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 01 Oct 2011, 16:33

Asa este.
@Vlad_tulcea specifica in prima postare de la topic ca vrea arma pentru a practica vanatoarea.
Acest lucru nu se poate fara a detine permis de vanatoare permanent.

Vlad daca ai deja permis de arma tip B, nu vei mai achita la trezorerie taxa pentru eliberarea unui asemenea document, cu altceva nu cred sa te ajute.
In concluzie mana pe carte (ori pe portofel :mrgreen: ) si spor in demersul tau de a deveni un ,,mincinos''
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde Vlad_tulcea pe 02 Oct 2011, 14:59

multumesc pt lamuriri.speram k permisu pt arma cu aer comprimat sa ma scuteasca de repetarea unor analize medicale si eventual de repetarea examenului psihologic... ma dezamageste faptul k trebuie sa astept un an pt a face stagiatura k sa pot da examenul,lucru care imi este oarecum imposibil fiind navigator de meserie.Vanat in catare la toti pasionatii !
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde Don pe 02 Oct 2011, 15:08

Vlad_tulcea scrie:multumesc pt lamuriri.speram k permisu pt arma cu aer comprimat sa ma scuteasca de repetarea unor analize medicale si eventual de repetarea examenului psihologic... ma dezamageste faptul k trebuie sa astept un an pt a face stagiatura k sa pot da examenul,lucru care imi este oarecum imposibil fiind navigator de meserie.Vanat in catare la toti pasionatii !

Orice ar fi,n-o lasa balta!Te asteptam pe coclauri!
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde OVI762 pe 02 Oct 2011, 20:27

oarecum imposibil
Ai zis bine.E doar oarecum imposibil.Prietenii stiu de ce. 8) :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde OVI762 pe 02 Oct 2011, 22:03

Pentru lamuriri suplimentare ma poti contacta pe PM.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde Vlad_tulcea pe 04 Oct 2011, 20:21

cum te pot contacta ovi762?cred k cel mai simplu e sa iti las id-ul meu de mess care e danschivlad si am o intrebare pt cei care cunosc bine legea.unchiul meu a fost exclus din asociatia de vanatori deoarece a refuzat sa plateasca cotizatia,fiind plecat din tara in sezonul de vanatoare 2 ani la rand si demonstrand acest lucru cu acte.ce poate face acum ?
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Cum devin posesor de arma de vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 04 Oct 2011, 20:30

A fost exclus pe drept daca nu a platit cotizatia doi ani.
Chiar daca pleci in afara o perioada de timp si nu vanezi, nu esti scutit de plata cotizatiei. Actele care dovedesc ca a fost plecat din tara nu il ajuta cu nimic
Ce poate face?
1)Sa incerce reinscrierea in asociatie pe baza unei cereri, platind bineinteles cotizatia restanta.
2) Inscrierea in alta asociatie care mai are locuri libere.
3)A treia varianta ar fi sa nu se mai inscrie deloc la vreo asociatie si sa vaneze cu ziua pe unde apuca.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Mooseieur şi 73 vizitatori

Publicitate