Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 21:03

Zona Murighiol - Dunavat

Nu poate exista un forum de pescuit si vanatoare in Romania , fara a mentiona si aceasta extraordinara rezervatie naturala cu care ne mandrim - Delta Dunarii .

Moderatori: mialxx, popaliviu

Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde val pangica pe 18 Mai 2009, 15:28

Am fost la acest sfarsit de saptamina in zona Murighiol - cazare la pensiunea Traian ( merg aici de vreo 2 ani ) , impreuna cu citiva colegi . Majoritatea lor au venit pentru turism si programul a fost mai relaxat , pierzind in acest fel orele de racoare ale diminetii si amurgul pe balta , cind pesemne ca stiuca ar fi dat semne de viata .
Nu am capturat decit 2 marlite de 800 grame - maxim kilul . Bineinteles eliberate .
In rest - am facut un "back to basis" si am practicat un pescuit la undita excelent !! Rosioara , babusca , obleti ( super obleti !! ) , bibanei si vreo 5 carasi la kilogram .
Am pescuit in incintele Dunavat 1 , Holbina si pe canalul Dunavat ( la Cocosul , pentru cine stie locurile ) .
Postez si ceva poze - dar nu cu peste ci cu niste peisaje din Delta si de pe drumul Harsova - Tulcea .
In mod particular vreau sa va spun ca este pentru prima data cind vad pe acest drum de 90 km , tot pamintul arat , cultivat , bine intretinut si cu niste peisaje rurale care m-au impresionat .
Ultima poza este facuta unui grup de adolescenti , care activati intr-o actiune ecologista , au adunat acel munte de pungi de plastic pline de gunoi , in numai citeva ore , in zona canalului Dunavat ! Felicitari copii !!!!

Prin urmare :

Imagine

Canalul Dunavat

Imagine

In goana barcii

Imagine

La intrare pe Razelm din Holbina

Imagine

O pastruga ca la Traian

Imagine

Nu e Anglia - e Romania!!

Imagine

Un peisaj cu care un pictor impresionist facea un tablou de mare valoare

Imagine

Actiune ecologica in canalul Dunavat - felicitari acelor copii !
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde Ghinda pe 18 Mai 2009, 16:54

Mai ales ultima merita tot!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde marius 45 pe 19 Mai 2009, 14:22

Superb....cunosc zona....iti recomand si zona de mai jos lacul Belciug km25,lacul Erenciuc....Sfantu Gheorghe...rezervatia......Ce ai mancat pastruga.?..inteleg ,dar vezi ca e prohibita de cativa ani ,barem nu pune poze:mrgreen: sau e de aia de la rusnaci ca acolo se pescuieste :lol: ?
Te salut!
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde Alin3006 pe 19 Mai 2009, 14:36

Pastruga e din conserva... :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde val pangica pe 19 Mai 2009, 21:27

Pastruga e din meniul pensiunii , platita cu nota de plata . De ce n-as pune poze ???? Exista o multime de restaurante care au in meniu sturion si chiar si la marile hypermarket se mai gaseste din cind in cind asa ceva . Unde-i problema ?
Respect
Avatar utilizator
val pangica
Veteran
 
Mesaje: 863
Membru din: 05 Mai 2008, 16:15
Locaţie: Bucuresti

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde marius 45 pe 20 Mai 2009, 07:41

Era o gluma de care trebuia sa ti dai sema :wink: Ai dreptate,explicatia ta cade in picioare,dar aia nu e din hipermarchet :mrgreen: merg pe acolo si mai la vale,si mult ,ai la vale si pap si eu peste de ala nasol morun nisetru pastruga....cand din conserva,cand din bazin de la Cora....E o mare porcarie cu legile astea,noi sa fim sanatosi ca are balta peste :lol:
Te salut :D
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde Ursus2006 pe 31 Aug 2009, 20:26

Stie cineva ce permis mai trebuie pentru Delta ?? Am inteles ca permisul ANPA n-ar fi suficient.

Anul asta vreau sa atac zona Murighiol-Dunavat.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde vanatorulkris pe 26 Noi 2010, 11:15

Locatie pescuit, cazare, vanatoare in Delta Dunarii...
este de vis ,,,am fost 3 zile acolo si m am simtit excelent...
mancare,cazare de lux,pescuit,vanatoare..
www.deltadanube.ro
recomand tuturor!!!!!!!!
Avatar utilizator
vanatorulkris
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Noi 2010, 18:48
Locaţie: bucuresti

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde vanatorulkris pe 22 Dec 2010, 18:30

am fost acum o saptamana la murghiol la vanatoare,,a fost superrrrrrrrrr...rata,gasca,porc mistret,,,iar conditiile unde am stat si oamenii de acolo sant de nota 10,,si multumim lui mircea pe aceasta cale..recomand la toti vanatorii sa mearga in Delta Dunarii la Uzlina..
Avatar utilizator
vanatorulkris
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Noi 2010, 18:48
Locaţie: bucuresti

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde radubichis pe 25 Mar 2011, 10:25

Ca tot veni vorba,pun si eu niste poze din zona
8 ianuarie

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si 27 februarie

Imagine
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde liviu35 pe 25 Oct 2011, 14:06

Am fost la sfarsitul saptamanii trecuta in zona, am stat la Delta Paradis si am pescuit in incinta. Stiuca este destula problema e ca turismul se face in cel mai romanesc mod posibil- una rezervi alta primesti sau mai curand nu primesti.

Va recomand sa mergeti doar daca:
mergeti cu barca proprie ( pentru a fi sigur ca ai barca de pescuit, altfel vei avea surprize neplacute gen " stai la mal")
mergeti cu barcagiu propriu ( altfel dai la rame mai mult decat pescuiesti )

Va spun din experienta proprie intrucat eu am rezervat trei barci cu trei ghizi din care am primit 2 cu motor si una cu vasle si un "ghid " la vreo 12-13 ani care ne ducea pe canale cu harta nestiind nici macar denumirea lacurilor. Asta in prima zi pentru ca a doua zi nu am mai avut ghid iar pentru barca aproape m-am certat cu vreo trei insi.

Iar pretul ...... mai degraba mergi la ski in Austria.

PS
Ceva ce m-a lasat masca, cafeaua de dimineata nu e inclusa in pretul mesei, si am fost obligati sa platim 4 litri benzina/barca/zi desi efectiv consumasem vreo trei in total.
Altadata cica era mult, mult mai bine.

PPS

Intentia mea nu este sa fac antireclama, ci doar de a va preveni, pentru a nu fi pusi in situatia mea de a primi ironii si reprosuri de la eventuali invitati :mrgreen:
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde liviu35 pe 25 Oct 2011, 14:28

PPPS
5 oameni nici o stiuca, dar nu pentru ca nu ar avea peste in balta ci pentru ca pur si simplu nu poti sa pescuiesti si sa vaslesti in acelasi timp.
Exclus vacanta cu familia.
Parerea mea.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde radubichis pe 26 Oct 2011, 20:38

liviu35 scrie:PPPS
5 oameni nici o stiuca, dar nu pentru ca nu ar avea peste in balta ci pentru ca pur si simplu nu poti sa pescuiesti si sa vaslesti in acelasi timp.
Exclus vacanta cu familia.
Parerea mea.

Liviu ,daca nu esti contra cronometru ,cel mai frumos si mai productiv pescuit la stiuca se face cu barca cu vasle si..........sigurrrrrr Trebuie sa cunosti cit de cit zona
Nu astepta niciodata sa te duca lipovenii la tarcul cu stiuci ,bibani si salai ,pentu simplul fapt ca nu-l stiu nici ei
Cind mergi la pescuit si vrei sa si prinzi ceva,spune-i barcagiului ca palica o primeste dupa ce ajungi la mal ,asta daca si prinzi .Sa vezi atunci cautari si mobilizare de forte
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Zona Murighiol - Dunavat

Mesajde liviu35 pe 26 Oct 2011, 22:52

pai tocmai asta era si ideea, ca nu am avut barcagiu, nu existau suficienti pentru toti pescarii.
Acolo nu prea ai ce locuri sa cunosti ca e o incinta privata cu vreo 4 sau 5 lacuri si cateva japse, iti trebuie doar un om sa dea la vasle, oricum fiind interzis sa intri cu motorul in lacuri.
liviu35
Membru important
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Noi 2008, 13:47
Locaţie: Dobroesti,Ilfov


Înapoi la Turism in Delta Dunarii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron
Publicitate