Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:38

Munitie si optica

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Munitie si optica

Mesajde eti79ety pe 19 Iul 2011, 15:09

Va rog sa-mi dati sfaturi cu privire la optica ce trebuie s-o achizitionez pentru CZ-ul meu (30-06), nu stiu ce sa caut, eu as vrea ceva de distanta medie, ieftin si durabil, iar in privinta munitiei m-am orientat la GECO de 11gr.
Oricum am sa trag si fara luneta, am starns bidoane de 5l de apa plata si vreau sa ma distrez cu ele, joi dupa ce ridic carabina am sa iau si o cutie de nu ma intereseaza ce cartuse sa le trag spre bidoane :D
Aspet parerile voastre, multumesc frumos!
Decat prieten mincinos, mai bine dusman!
Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!
eti79ety
Membru activ
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Oct 2010, 18:26
Locaţie: Olt

Re: Munitie si optica

Mesajde radu pe 19 Iul 2011, 16:39

Foarte multi dintre cei care vineaza mult cu 30-06 s-au oprit la Sako Hammerhead de 14,3 g, considerindu-l cartusul universal perfect in acest calibru raportat atit la utilitate (de la iepure la urs, cum se exprima cineva), pret/ performanta, constanta. De asemena poti considera Norma cu proiectil Orix. In privinta prinderilor pentru luneta optiunile pot fi destul de multe; din ce cunosc si folosesc iti pot recomanda Warne si Leupold din otel, dedicate pentru CZ 550. O luneta "universala" poate fi 1,5-6 X42; marca si modelul, in functie de cit esti dispus sa cheltui. Pentru optica si prinderi ia legatura cu @Tranan.
Românului nu trebuie sa i-o tragi. Îl laşi în pace , că şi-o trage singur.
Avatar utilizator
radu
Membru important
 
Mesaje: 139
Membru din: 09 Dec 2005, 07:14

Re: Munitie si optica

Mesajde delux111 pe 20 Iul 2011, 11:35

Luneta - raportul pret / calitate cel mai bun , eu l-am gasit la Bushnell Elite (incepand de la 270 usd , cu cheltuieli de transport, vama, incluse - vezi Bass Pro Shop , Cabellas, etc) .
Succes.
Avatar utilizator
delux111
Veteran
 
Mesaje: 352
Membru din: 23 Sep 2009, 07:46
Locaţie: Bucuresti

Re: Munitie si optica

Mesajde liviur pe 26 Sep 2011, 15:21

radu scrie:Foarte multi dintre cei care vineaza mult cu 30-06 s-au oprit la Sako Hammerhead de 14,3 g, considerindu-l cartusul universal perfect in acest calibru raportat atit la utilitate (de la iepure la urs, cum se exprima cineva), pret/ performanta, constanta. De asemena poti considera Norma cu proiectil Orix. In privinta prinderilor pentru luneta optiunile pot fi destul de multe; din ce cunosc si folosesc iti pot recomanda Warne si Leupold din otel, dedicate pentru CZ 550. O luneta "universala" poate fi 1,5-6 X42; marca si modelul, in functie de cit esti dispus sa cheltui. Pentru optica si prinderi ia legatura cu @Tranan.

E cam greu 14,3 grame, in manualul armei mele (tot 30-06) scrie ca 11,7 (180grains) grame este cel mai indicat, dar si 150grains e ok( 9,7grame). Sunt multe marci bune, Sako Arrowhead (nu stiu daca mai gasesti), RWS EVO, Wincester XP3 (eu cu astea trag, sunt cam scumpe, dar merita). Iar luneta eu am 2,5-10x50, firma in functie de buget....

Numai bine,
L
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Munitie si optica

Mesajde eti79ety pe 02 Noi 2011, 16:24

Am ales optica, Nikon M Gold 1.5-6X42 ( multumesc Tranan), cartuse o sa folosesc de la Geco de 11gr, in 2 saptamani va ajunge luneta la mine apoi mai am de reglat( nu eu ca nu stiu) si ...apoi pac-pac
Decat prieten mincinos, mai bine dusman!
Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!
eti79ety
Membru activ
 
Mesaje: 101
Membru din: 12 Oct 2010, 18:26
Locaţie: Olt

Re: Munitie si optica

Mesajde chriss_hunter29 pe 02 Noi 2011, 20:36

pana la tras in poligon pentru reglaj mai ai de pus luneta pe arma si aici este bine sa vb cu cineva care a mai facut asta :wink:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: Munitie si optica

Mesajde drflorea pe 04 Noi 2011, 09:45

delux111 scrie:E cam greu 14,3 grame, in manualul armei mele (tot 30-06) scrie ca 11,7 (180grains) grame este cel mai indicat, dar si 150grains e ok( 9,7grame). Sunt multe marci bune


Dar arma ta probabil nu este CZ 550 pentru ca in manualul ei nu scrie nimic de treaba asta, dar intradevar 11.7 g pt. 30.06 este gramajul standard (cum este 32g pt cal. 12) si mai toate armele trag bine gloantele de acest gramaj. Dar in functie de pasul ghinturilor (nr. si profilul lor lungimea si viteza la gura tevii) unele arme trag mai bine gloante medii si usoare , altele gloante medii spre grele.

Ma chinui de o jumatate de an sa gasesc niste Sako sau Remington de 14.3g dar fara succes.
La Geco 30.06 am constatat ca se inchide ceva mai greu boltul, lucru care nu se intampla la S&B, Norma, Winchester si cam 5-6 gloante (Geco) dintro cutie au mers cu aporoape 6-7 cm mai jos.
Pesonal m-am oprit la S&B HPC pentru tras mai mult (combatere) si Norma Vulcan pt. mistret. Grupajele la astea doua se suprapun destul de bine din arma mea CZ550 standard.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori

cron
Publicitate