Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:14

pareri pro si contra...

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

pareri pro si contra...

Mesajde bogu pe 12 Noi 2011, 02:11

salutare tuturor
nu stiu daca era cazul unui topic nou, dar sper ca prin gestul asta reusesc sa lamuresc (ma rog, cel putin pentru mine)o chestiune de alegere a armei. am citit foarte multe pagini de pe forum vis a vis de semiautomate (pentru ca la astea ma refer), cu sistem inertial sau recuperare de gaze. pareri pro si contra pentru ambele variante. daca restrangem plaja de optiuni in baza limitarilor financiare ar ramane mp 153 sau 155 de la baikal sau stoeger 2000 - si aici un miliard de pareri pro si contra pentru ambele. cert este ca pe masura ce parcurgi tot mai multe pagini de forum devii tot mai confuz si nu cred ca-s singurul care la un moment dat nu mai stie ce sa creada (iar daca este asa o fi pentru ca poate as fi eu mai greu de cap... :D )
poate ca la un moment dat se pune pur si simplu problema sa te hotarasti la un model si gata (asta cel putin daca discutam de optiuni mai restranse), cu prealabila conditie de-a pune mana pe ambele pentru a "simti" macar la rece (daca nu se poate pune problema unor focuri), cum "iti vine arma".
personal trag de 5 ani cu un bock de 20 (ij 27 em1c), nu vreau sa renunt la el pentru nimic in lume, dar o arma de 12 este necesara. am vrut sa o iau eu de la coada la cap cu armele poate, dar asta e. vreau un 12 si posibilitatile sunt tot in sfera mp 153 sau stoeger 2000 si astfel am cautat pareri pe forum si... dupa cum spuneam nu-s lamurit....
fara sa vreau sa jignesc vreoun coleg, desi sunt constient de existenta topicelor pe problema asta (de altfel am si mentionat ca le-am tot citit), rog pentru inca o parere poate una cu rol de "deblocare" a imposibilitatii mele de la momentul de fata de a alege, sau orice alta sugestie..., oricum este binevenit.
multumesc anticipat colegilor si iar sper sa nu-mi fie cu banat :)
bogu
 
Mesaje: 12
Membru din: 16 Ian 2009, 08:28

Re: pareri pro si contra...

Mesajde chivi pe 12 Noi 2011, 15:32

Tinand cont ca sistemul inertial prezent pe Stoeger este faimosul Benelli Rafaello, o recomanda ca de altfel pe aproape orice beretta chiar si fabricata in Turcia.Si daca tot mai ai o arma si experienta, nu cred ca vei trage atat de mult ca sa spui ca, tehnic vorbind, nu te vor tine, oricare ai alege-o din cele doua.Cunosc un Stoger care a trecut de 10 mii de magnumuri fara sa tuseasca macar.
Desteapta-te, ROMANE !!! Deci, inca dormim
Avatar utilizator
chivi
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 10 Aug 2009, 17:24

Re: pareri pro si contra...

Mesajde paungeorgica pe 12 Noi 2011, 16:13

chivi scrie:Cunosc un Stoger care a trecut de 10 mii de magnumuri fara sa tuseasca macar.

O fi arma lui Stefan.... :roll: :roll: ?? Eu am MP si zic sa-ti iei tot MP. Sunt doua arme care merg la fel de bine sau la fel de prost. Care iti vine mai bine in umar pe aia s-o cumperi. Nu cred ca sunt posesori de MP care sa-si doreasca Stoeger dar nici invers sau daca sunt, sunt foarte putini, asa ca mergi in magazin inchide ochii, incearcale sa vezi care iti vine mai bine, dai banu si cand ai iesit din magazin te uti cu care ai plecat :D .
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: pareri pro si contra...

Mesajde mihai_tud pe 12 Noi 2011, 17:39

Vezi ,deja ai doua pareri diferire :lol: :lol: :lol: :lol: .Daca o tii tot asa se inchide sezonul si nu mai apuci sa tragi cu ea!Mai bine dute la undeva unde poti trage cu ambele,vezi care-ti vine mai bine si gata :D :mrgreen:
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: pareri pro si contra...

Mesajde Nautilus pe 12 Noi 2011, 19:14

În calitate de ageamiu care nici măcar nu are lisă, eu pot răspunde cam aşa: ia-ţi MP 153 cu pat de lemn :lol:

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: pareri pro si contra...

Mesajde chriss_hunter29 pe 12 Noi 2011, 20:35

:shock: :shock:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: pareri pro si contra...

Mesajde chriss_hunter29 pe 12 Noi 2011, 20:39

asa cum am mai macanit pe aici...rusoaica are ceva in +
decizia este in totalitate a ta :wink:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: pareri pro si contra...

Mesajde stefan 3006 pe 13 Noi 2011, 17:31

Fara dubii MP153.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: pareri pro si contra...

Mesajde armi pe 13 Noi 2011, 22:08

chriss_hunter29 scrie:asa cum am mai macanit pe aici...rusoaica are ceva in +
decizia este in totalitate a ta :wink:


daaa ceva in plus Kg in rest numai de bine despre ea!
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: pareri pro si contra...

Mesajde chriss_hunter29 pe 13 Noi 2011, 22:29

armi scrie:
chriss_hunter29 scrie:asa cum am mai macanit pe aici...rusoaica are ceva in +
decizia este in totalitate a ta :wink:


daaa ceva in plus Kg in rest numai de bine despre ea!


probabil sunt sute de grame..oricum..daca este sa aleg..pot fi si kg pentru ca rusoaicele au clasa comparativ cu turcoaicele :wink:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: pareri pro si contra...

Mesajde TITIDIB pe 14 Noi 2011, 21:45

@-bogu- Camarade, sunt mai multi detinatori de rusesti ca si tine dealtfel; de aceea trag cu MP 153 si mai nou MP155, dar uita-te cine sta in spatele celor de la Stoeger. Stoeger la americani este o arma foarte bine vanduta si apreciata. Daca ai lisa bock ij 27 EM1c de 5 ani poti sa mai astepti cel putin pana la primavara? De ce? Pentru ca sunt zvonuri ca o sa se comercializeze si la noi Stoeger M 3500 (deasemenea arma care face ravagii la americani ..si la preturi bune 500-700 $; o poti vedea pe Youtube)...... atunci sa aud pareri.
Cu stima ! :wink:
TITIDIB
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 10 Sep 2010, 05:37
Locaţie: Tgv.ro

Re: pareri pro si contra...

Mesajde GeKados pe 14 Noi 2011, 21:59

Sunt comercializate MP155? Unde si cam la ce pret?

Multumesc
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: pareri pro si contra...

Mesajde bogu pe 15 Noi 2011, 00:05

multumesc pentru pareri colegilor
cu stoeger nu am reusit sa trag (cel putin nu inca); cu mp 153 da. la cat am tras cu ea, nu pot spune ca am ceva ce sa nu-mi vina bine, in plus fiabilitatea armelor rusesti nu-i deloc de ignorat cand vine vorba de o alegere. dupa ce oi pune mana si pe un stoeger probabil m-oi lamuri. dincolo de asta trebuie sa recunosc faptul ca desi nu am apucat sa trag cu o arma stoeger, tot ma trage de maneca rusoaica...
in sfarsit , probabil pana la urma o sa o iau si gata...
bogu
 
Mesaje: 12
Membru din: 16 Ian 2009, 08:28

Re: pareri pro si contra...

Mesajde chriss_hunter29 pe 15 Noi 2011, 00:08

satzi fie de bine ...si spor la cumparaturi :wink:
chriss_hunter29
Veteran
 
Mesaje: 792
Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
Locaţie: bucuresti

Re: pareri pro si contra...

Mesajde TITIDIB pe 15 Noi 2011, 17:41

@bogu- Iti respect alegerea si ca sa vezi ca nu am nimic cu MP-urile, iti recomand sa vizionezi un MP 153 aproape noua in sectiunea" vanzari-cumparari" de pe "Vanatoare.ro" -pret la jumatate fata de una noua.
Cu stima! :wink:
TITIDIB
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 10 Sep 2010, 05:37
Locaţie: Tgv.ro

Re: pareri pro si contra...

Mesajde muri980 pe 15 Noi 2011, 18:18

Mersi de reclama...dau o bere :D
muri980
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 25 Sep 2011, 17:22

Re: pareri pro si contra...

Mesajde muri980 pe 15 Noi 2011, 18:22

P.S. nu-i chiar la juma` de pret, da merita oricum...
muri980
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 25 Sep 2011, 17:22

Re: pareri pro si contra...

Mesajde TITIDIB pe 17 Noi 2011, 21:09

@muri980- Am inteles ca ai dat-o; sunt curios cu ce o inlocuiesti?
TITIDIB
Nou membru
 
Mesaje: 45
Membru din: 10 Sep 2010, 05:37
Locaţie: Tgv.ro

Re: pareri pro si contra...

Mesajde bogu pe 06 Ian 2012, 22:20

in sfarsit, dupa mai multe deliberari am luat o arma...
dupa cum inclinam..., tot o "rusoaica" - Baikal MP 153 12/89 pat sintetic, teava si socuri pentru alice de otel.
inca nefolosita, nedegresata de conservantul de fabrica, nerodata.
am urmarit discutiile de pe forum, multe pareri despre mp 153, dintre care foarte multe de interes (asta ca sa ma refer doar la parerile pertinente cu date clare ale lui @violiv - dealtfel bine cunoscut pentru promptitudinea si punctualitatea informatiilor pe care le prezinta - si nu numai el). utile toate pentru un nou posesor de mp 153. sper sa pot reveni cu ceva informatii referitoare la primele concluzii de dupa rodajul armei, focuri cu diferite munitii, diferite gramaje etc., in final toti (cel putin cei care inca mai considera ca mai au de invatat despre aceasta arma) invatam din diferite postari ale celor care-si descriu experientele in acest sens. pentru cei care poate sunt interesati (si poate nu au gasit inca), am gasit o varianta de manual pentru MP 153 in engleza, varianta PDF, care fiind facut pentru americani, prezinta intr-o maniera ceva mai detaliata (textual si imagistic), decat in cartea tehnica ce vine odata cu arma noua la noi, informatia cu privire la manipulare/intretinere a armei.(http://www.eaacorp.com/Manuals/mp153.PDF)
respect colegilor si catare plina.
bogu
 
Mesaje: 12
Membru din: 16 Ian 2009, 08:28

Re: pareri pro si contra...

Mesajde OVI762 pe 12 Ian 2012, 08:16

Misto schema de la pagina 23 din manual,aia cu,EXPLODED VIEW'' :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: pareri pro si contra...

Mesajde sil pe 02 Mar 2012, 16:57

Vezi ce faci cu 20-ul sa nu-l cauti dupa vreun sezon in care o sa-ti dai seama ca mp-ul nu te ajuta la nimic din contra devii mai neglijent cu focurile si tragi si tot tragi pt asta sunt bune...am 15 sezoane de vinatoare in care am mers foarte mult in comparatie cu altii cele mai bune au fost cele in care am tras cu ij 27.Apropo am purtat o arma ca a ta pe care dupa 3 sezoane am dat-o la juma de pret nu ma ajuta cu nimic din contra la vinatoarea la picior e foarte deranjanta din cauza dezechilibrului spre inainte cind o tii de uluc care este foarte gros si deranjant la tinerea in palma.Daca vrei un sfat nu folosi arma fara limitator nu ajuta la nimic.
sil
 
Mesaje: 15
Membru din: 18 Noi 2008, 21:33

Re: pareri pro si contra...

Mesajde Nautilus pe 05 Mar 2012, 21:03

@sil: MP 153 este dezechilibrată, cu cea mai mare parte a greutăţii înspre ţeavă, tinde să se ducă în jos când încerci s-o epolezi, e grea (şi IJ 27 e prin comparaţie mai comodă, mai echilibrată, mai uşoară şi arată mult mai bine).

Dar e semiautomată :wink:

~Nautilus
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate