Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:29

Prelungire autorizatie ????

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Prelungire autorizatie ????

Mesajde jolyro pe 20 Noi 2011, 21:46

Stie cineva daca autorizatia la mistret se prelungeste sau se acorda alta in
cazul nerecoltarii dupa 30 de zile ?
jolyro
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Noi 2011, 19:47

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde dbo pe 21 Noi 2011, 06:44

depinde de administrator ...la unele ajvps-uri se prelungesc cu cate 10-15 zile,iar la altele nu !
Avatar utilizator
dbo
Membru activ
 
Mesaje: 102
Membru din: 28 Dec 2009, 18:28
Locaţie: c-ta

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde cybelle pe 21 Noi 2011, 07:21

In mod normal autorizatiile individuale, se dau pe un numar maxim de 30 de zile, fie ele si cumulate.
Dupa 30 de zile poti considera 'piesa' ne recoltata si banii pierduti.
Pana acum 3-4 ani se putea prelungi pana la 45 de zile.

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde liviur pe 21 Noi 2011, 08:50

jolyro scrie:Stie cineva daca autorizatia la mistret se prelungeste sau se acorda alta in
cazul nerecoltarii dupa 30 de zile ?

Chiar nu ai reusit sa-l impusti in 30 de zile sau intrebi doar ?
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde dragosbahnea pe 21 Noi 2011, 09:06

liviur scrie:
jolyro scrie:Stie cineva daca autorizatia la mistret se prelungeste sau se acorda alta in
cazul nerecoltarii dupa 30 de zile ?

Chiar nu ai reusit sa-l impusti in 30 de zile sau intrebi doar ?

Ce ti se pare asa de necrezut? Pe fond la noi, fiind si un fond mai mult de tranzit pentru mistreti, ai sansa :evil: sa-l cauti si doua luni si sa nu-l prinzi in catare (crucea lunetei). Ba-l auzi in stuf si cand sa iasa te simte, ba iese la 23.00 si nu mai vezi bine, ba iese la mama dracului departe si tot asa. Am ajuns la concluzia ca siretenia acestei salbaticiuni insumeaza pe cea a vulpii, tapului si iepurelui.
p.s.Asta in cazul in care vrei sa-l recoltezi tu la panda. La goana e altceva, dar nu poti fi sigur ca-ti iese tie, sau colegului .
Respect si sanatate.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde gherghisan pe 21 Noi 2011, 13:35

salutare tuturor
nu stiu cum e prin alte parti dar am mai vazut si o alta tendinta pe anumite fonduri....si anume aceea de a se descuraja vanatoarea cu autorizatie individuala, daca nu il cunosti pe nenea paznicul cu care iesi in teren si daca nu cunosti zona f bine te plimba omu pe camp de ti se ia....si ai sanse mari sa nu recoltezi piesa... asa ca nu e exclus sa ajungi si cu banii dati si fara piesa ravnita!
You can go a long way with a smile. You can go a lot farther with a smile and a gun.
gherghisan
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 04 Mai 2008, 20:25
Locaţie: CONSTANTA

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde liviur pe 21 Noi 2011, 16:00

Ce ti se pare asa de necrezut? Pe fond la noi, fiind si un fond mai mult de tranzit pentru mistreti, ai sansa :evil: sa-l cauti si doua luni si sa nu-l prinzi in catare (crucea lunetei). Ba-l auzi in stuf si cand sa iasa te simte, ba iese la 23.00 si nu mai vezi bine, ba iese la mama dracului departe si tot asa. Am ajuns la concluzia ca siretenia acestei salbaticiuni insumeaza pe cea a vulpii, tapului si iepurelui.
p.s.Asta in cazul in care vrei sa-l recoltezi tu la panda. La goana e altceva, dar nu poti fi sigur ca-ti iese tie, sau colegului .
Respect si sanatate.[/quote]

In ce zona este fondul de vanatoare ? Mistretul iese greu in general, fie panda fie goana asa ca e un animal dibaci pt care am tot respectul. De cand s-a deschis sezonul pana saptamana trecuta nu am impuscat nimic.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde dragosbahnea pe 21 Noi 2011, 17:06

Iasi, fondul Larga Jijia.
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 494
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde Sly_Fox pe 21 Noi 2011, 18:53

Autorizatiile de vanatoare individuale se elibereaza pe o perioada de 30 zile, cu rare exceptii.
Daca in acest termen nu reusesti sa vanezi exemplarul din specia trecuta pe autorizatie atunci se considera ghinion. Ramai doar cu iesirile in teren si admirarea peisajului, asta bineinteles pana in sezonul urmator cand iti incerci din nou norocul, ori abilitatile de vanator.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde Ghinda pe 22 Noi 2011, 21:25

Nu se prelungeste. Se da alta. Daca oamenii sunt corecti nu iti mai iau bani. Daca sunt cu mentalitati AGVPS te bulesc!

De asta lucrurile sunt putrede, se iau bani pe hartii si nu pe concret. De aia la RNP dai un ban, dar ai vanatul.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde Sly_Fox pe 22 Noi 2011, 21:40

Intradevar asociatiile traditionale nu mai elibereaza alte autorizatii dupa 30 de zile, in cazul in care vanatul nu a fost dobandit. Dar si RNP-ul are hibele ei, gen taxa pentru foc gresit. Stai cu morcovul mai ceva ca in prima linie pe front, de frica sa nu cumva sa ratezi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde Alin3006 pe 24 Noi 2011, 14:52

Sly_Fox scrie:Intradevar asociatiile traditionale nu mai elibereaza alte autorizatii dupa 30 de zile, in cazul in care vanatul nu a fost dobandit. Dar si RNP-ul are hibele ei, gen taxa pentru foc gresit. Stai cu morcovul mai ceva ca in prima linie pe front, de frica sa nu cumva sa ratezi.


Asta nu e chiar asa...eu cred ca taxa pe foc gresit sau pe vanat ranit si nerecuperat e ok. Altfel ar rezulta o gramada de vanat ranit aiurea ca la Agvps. Cand esti sigur pe foc tragi, cand nu ...lasa-l. Mai ales la vanatul mare.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde Sly_Fox pe 26 Noi 2011, 17:27

Cu taxa pe vanat ranit si nerecuperat sunt perfect de acord (ba chiar exemplarul ranit sa fie considerat ca si vanat, iar autorizatia incheiata), insa cu taxa pe foc gresit nu o sa fiu de acord niciodata.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde Ghinda pe 28 Noi 2011, 09:07

Taxa pentru foc gresit se aplica doar pentru vanatoarea individuala, la panda, dibuit. Nu pentru goana. Asa ca o consider corecta. Ai timp sa ochesti, daca nu ai arma reglata sau tragi prost, platesti de fapt deranjul provocat in teren.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde mandy pe 28 Noi 2011, 23:05

Ghinda scrie:De asta lucrurile sunt putrede, se iau bani pe hartii si nu pe concret. De aia la RNP dai un ban, dar ai vanatul.

Serios?
Stiu un caz ... eu ... unde nu s-a intamplat asa.... Dimpotriva, exact ca la agvps cum spui tu. Platit avans contravaloare mistret + 1 zi organizare, finalizat autorizatie, vanat nerecoltat. Asta era anul trecut ... la o directie silvica din ardeal.
mandy
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 15 Mai 2006, 14:26

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde Ghinda pe 01 Dec 2011, 12:22

Momarlani. Eu spun cum este pe aici. Nu isi stia omul drepturile si in general asta ne omoara de ne vaitam atat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde mandy pe 02 Dec 2011, 18:01

Pai si la ce iti foloseste ca le stii? Doar nu o sa te certi cu ei ca la usa cortului. Eu de exemplu am facut cerere scrisa catre DS pentru returnarea contravalorii taxei de impuscare dar tot degeaba. Nici macar nu am primit un raspuns, alba sau neagra. Asta e ... dar nici nu ma duc sa ma milogesc pe la usi.
mandy
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 15 Mai 2006, 14:26

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde mandy pe 02 Dec 2011, 18:03

Nu stiu daca sunt momarlani ... desi ... e destul de aproape de Vale :shock:
mandy
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 15 Mai 2006, 14:26

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde WDMCZ555 pe 07 Ian 2012, 22:43

Mai nou ajvps a limitat numarul iesirilor ,eu am o autorizatie individuala la porc si nr iesirilor este 8 .
Asa ca nu va plangeti daca in 30 zile nu ati luat nimic,macar ati tras o luna gratis la semne :)))e mai ieftin ca la poligon
Ce-i drept pe fondul unde e luata autorizatia e marfa multa numai ca e f greu,daca nu au trupa si caini buni in 3-4 insi nu faci nimic .
WDMCZ555
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 03 Oct 2010, 14:58

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde liviur pe 08 Ian 2012, 09:49

WDMCZ555 scrie:Mai nou ajvps a limitat numarul iesirilor ,eu am o autorizatie individuala la porc si nr iesirilor este 8 .
Asa ca nu va plangeti daca in 30 zile nu ati luat nimic,macar ati tras o luna gratis la semne :)))e mai ieftin ca la poligon
Ce-i drept pe fondul unde e luata autorizatia e marfa multa numai ca e f greu,daca nu au trupa si caini buni in 3-4 insi nu faci nimic .

Nu am auzit aşa ceva, de care Ajvps vorbeşti ? Eu am avut 3 autorizaţii anul asta începând cu deschiderea sezonului şi în vară cu vegetaţie multă e mai greu dar nu mi-a spus nimeni nimic ca am tot ieşit.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde WDMCZ555 pe 11 Ian 2012, 20:41

E vorba de Ajvps Gorj ,am autorizatie la Mistret luata la inceputul lunii valabila 8 iesiri,deja 4 sunt irosite deocamdata fara rezultat de aceea le numar :))
WDMCZ555
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 03 Oct 2010, 14:58

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde mandy pe 14 Ian 2012, 12:37

liviur scrie:Nu am auzit aşa ceva, de care Ajvps vorbeşti ? Eu am avut 3 autorizaţii anul asta începând cu deschiderea sezonului şi în vară cu vegetaţie multă e mai greu dar nu mi-a spus nimeni nimic ca am tot ieşit.

Cum nu ai auzit. Asa sunt modelele de autorizatii. Individuala are 8 rubrici parca si cea in grup restrans 4 rubrici pentru tot atatea iesiri. Deci faci vanatoare, completezi pe ziua respectiva si basta. Chiar daca valabilitatea este de 30 de zile, numarul vanatorilor sunt limitate. Toate asociatiile folosesc aceleasi modele de autorizatii.
mandy
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 15 Mai 2006, 14:26

Re: Prelungire autorizatie ????

Mesajde liviur pe 15 Ian 2012, 07:00

Aşa este dar tu ai luat autorizaţia din start pe 30 zile, eu la grup restrâns vorbesc cu cei trecuţi pe aut sa mergem în week end (de ex) şi o scot pe week end şi atât. Apoi scot altă tot pe câteva zile şi tot aşa...
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti


Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori

Publicitate